Jaký je maximální odpor zemniče pro přepěťovou ochranu?

(1/3) > >>

slower:
Jaký je dovolený maximální odpor zemniče pro SPD? V praxi je SPD v rozvaděči připojena vodičem CYA 16 na svislý zemnič typu A. Jde vlastě o HOPku připojenou na zemnič. Kde kromě SPD je připojeno i ochr. pospojování.

Musí být max 5 ohmů? nebo stačí do 15 ohmů? Nevím, kde je zřízeno uzemnění PEN vodiče, zda do 100m nebo více ...

 

Jiří Schwarz:
Já to vnímám tak, že SPD není primárně určen ke svedení přepěťové špičky do země, SPD je především proto, aby udržela napětí mezi pracovními vodiči nebo pracovním vodičem a neživou částí, "kostrou" na takové úrovni, aby nedošlo k průrazu a nějakému poškození
Takže bych nehledal hodnotu uzemnění, ale spíše délku a provedení pospojování,...

Jan Hájek:
Jak píše Jirka. Bacha na kvalitu zemnící soustavy, nejenom odpor, ale hlavně její plochu, protože pokud bude horší, než zem v distribuci, může se stát, že přes SPD typ 1 poteče více, než se počítá.
Takže pokud máte v místě instalace SPD typ 1 nekvalitní uzemnění, raději volit SPD pro vyšší LPL.

Tomáš Gardoň:
Takto to mám zapamätané (už som to riešil dávno, nájdete 4-41 + 62305 ale neviem presne kde).
 - spoločná uzemňovacia sústava (bleskozvod + EPS v rozvádzači s PO) - do 5 Ohmov
 - samostatný bleskozvod (bez inžinierskych sietí v objekte) - do 10 Ohmov
 - samostatné uzemnenie rozvádzača (objekt bez bleskozvodu) - do 15 Ohmov


Pavel Horský:
Citace: Tomáš Gardoň  31.05.2021, 15:05


 - samostatný bleskozvod (bez inžinierskych sietí v objekte) - do 10 Ohmov



Na slovíčko "bleskosvod" začínám být dosti alergický.

https://elektrika.cz/data/clanky/rika-se-hromosvod-ale-do-domu-prece-uderi-blesk-proc-se-nepouziva-slovo-bleskosvod

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana