Může starý hlavní jistič vybavovat protože je vadný?

(1/3) > >>

Oscar:

V rodiném domě, mám na zásuvky ve sklepě jistič 16A charakteristik y D.
(ten původní B to vyhazovalo),  
Na tomto jističi (na zásuvkách připojených k tomuto jističi) mě bez problémů běží pila co má jmenovitý příkon 1850W (nemá soft start).
Když jsem tam ale nyní zapojil další pilu (samostatně nic jiného neběželo) co má jmenovitý příkon 2300 W (taky nemá pozvolný náběh),  tak mě to začalo vyhazovat hlavní jistič ve sloupku na ulici (ten jistič je jen pro náš dům).
Vyhazuje to hned při zapnutí pily do vteřiny po zapnutí. Hlavní jistič to vyhodí 3 ze 4 případů, jde pak okamžitě nahodit a elektřina zase funguje.
Ten 16A (D) jistič v domě vyhozený není.

Co s tím?
Je vadný hlavní jistič a je třeba ho vyměnit?
Podle štitku co u něj je nalepený tak je vyrobený v devadesátých letech 20. století.

Miroslav Revús:
váš problém nie je hlavný istič, ale nesprávna charakteristik a ističa 16A a vysoký rozbehový prúd oboch píl.
Istič 16A (char. D) má rýchlu spúšť nastavenú v rozsahu 10g20 násobku menovitého prúdu. Teda vypína v rozsahu 160-320A.
Hlavný istič 25A má char. B a vypína v rozsahu 3-5 násobku menovitého prúdu, teda 75-125A.
Rozbehový prúd píly je tak vysoký, že vypne hlavný istič 25A, lebo pre istič 16A je to ešte stále v povolenom rozsahu.

Jan Bocek:
Klasický příklad záměny prostředků a cíle.

Cílem je rozběh "pily" s listem 700 mm a řezaní dřeva na příklad kulatiny
s průměrem 27 cm.  Jištění je na příklad jističem 16 A a hlavním jističem 25 A.

Prostředkem vždy byl přepínač Y/D a potřebný čas k přepnutí. Kdo spěchal, vyrazil jističe.
Dnes místo přepínače YD se instaluje vznešeně nazvaný "box" Soft Start, neboli programově řízený rozběh.

Proto nainstalujte  ten Soft Start určený pro patřičné technické zařízení a bude vám stačit
jistič B 3x16A.


Osobní zkušenost:
Mám pilu OP700, vyrobenou v STS Prachatice r.v.2001, motor 187A/10000, 400/690 V
5,5 kW, S6-40% ,   8,5A, 1350 otáček. Výrobce Niedermeier
spouštěč KSV DD 408R1-9A
Napájení přes prodloužení 5x2,5 o délce 20 m.
Pilový kotouč 700 mm a i při řezaní tvrdého dřeva jistič 16 A nevypadne.
Má to velice plynný rozběh a kotouč je přímo na hřídeli motoru  ( bez klínových řemenů)

Pila OP700 je licenčně vyráběná podle němecé HMG Hess WTSK WS7-4

Rozvodak:
Vzhledem k tomu že se bavíme o 1f okruhu s D16 jističem, doporučil bych druhou pilu připojit ze samostatného jističe z jiné fáze.

František Šohajda:
Jistič typu "D" má o dost nižší impedanci pro vypnutí!!
Většina domů ve vesnicích se do této impedance nevejde!!Rozvody jsou rozsáhlé a impedance pro B tak tak! ;)
Proto dát D jen po proměření MP!!

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana