Je 30. metrový přívod pro 12kW optimální kabel CYKY 5x4 nebo CYKY 5x6?

(1/4) > >>

David Novotný0:
V nově rekonstruované m domě se nepočítalo při projektování s klimatizací v podkroví, což nyní narychlo řeším. Montážní firma bude instalovat klimatizaci o výkonu 12kW. Přívodní kabel doporučila použít 5x4mm a jistič B 20A. Délka kabelu cca 30m.

Elektrikář co však prováděl elektroinstala ci v domě se s firmou nepohodl, neboť trval na použití kabelu 5x6mm a firmu poslal k šípku ;D

Firma na klimatizace tvrdí, že elektrikář je blbec, protože zaměňuje výkon za příkon ... Reálný příkon je prý čtvrtinový.

Elektrikář zase tvrdí, že jsou to diletanti, co by to vůbec neměli montovat. Protože záleží na proudovém zatížení a to má být max. 15A.

Kdo z nich má pravdu?



(Původní nesmysl = Je kabel pro klimatizaci dostatečný?)

David Hruda:
Kabel 5x4 jištěný 20A je podle mého v pořádku, pokud tam není ještě nějaký jiný problém, o kterém nevíme.
Vypadá to, že opravdu elektrikář neví, jaký bude příkon.

Tomáš Žabka:
Koukněte na přílohu mé odpovědi a ukažte ji vašemu elektrikáři, pokud je to odborník bude vědět jak postupovat. Pokud tomu nebude rozumět, vyměňte ho.

Uvedená tabulka uvádí hodnoty dovoleného proudového zatížení pro jednotlivé průřezy kabelů, ale kromě uvedených hodnot je potřeba zohlednit i jiné věci, proto je potřeba posoudit na místě, ale jak napsal kolega přede mnou na 90% je velmi pravděpodobné, že průřez 4mm2 je na 20A dostatečný.

Jan Franěk:
No, koukám.

Pokud se počítá s kabelem 5x4mm a jističem 20A, je to počítáno na příkon klimatizace. Proud v jedné fázi bude okolo 17,5A při plném výkonu. Protože pokud je tepelný výkon klimatizace 12kW, pak při běžném průměrném koeficientu 3, by příkon klimatizace byl cca 4kW a předjištění by bylo požadováno mnohem nižší. Tedy předpokládám že klimatizace je na principu tepelného čerpadla a chlazení. Také může jít pouze o velký ventilátor a o chlazení se stará velká jednotka někde jinde.

Vycházím z poslaných informací, tedy 20A jistič a kabel 5x4mm. Vložená hodnota proudu je jednoduchý výpočet, který nezohledňuje motor a předřazený frekvenční měnič klimatizace, prootže jeho vlastnosti a spínání (řízení) neznáme.

Zde vzhledem ke vzdálenosti i možným běžným způsobům uložení, by tento kabel měl bez problémů vyhovět. Tedy pokud ten elektrikář nepočítá s nějakým vlivem, o kterém nevíme. Druhá stránka věci je ekonomičnost řešení. V příloze posílám tabulku, kterou zdejší kolegové před lety připravili a kam jsem vložil tyto údaje. Jen pozor, tabulka počítá se stálou zátěží v ročním provozu, což v reálném provozu neplatí pro tento případ. Tedy to zamává s návratností v čase a ročními ztrátami.

Jan Bocek:

Učíme se, ne každý připojoval klimatizaci... ..

Citace: David Novotný0  25.03.2021, 02:00


Firma na klimatizace tvrdí, že elektrikář je blbec, protože zaměňuje výkon za příkon ... Reálný příkon je prý čtvrtinový.

Elektrikář zase tvrdí, že jsou to diletanti, co by to vůbec neměli montovat. Protože záleží na proudovém zatížení a to má být max. 15A.

Kdo z nich má pravdu?



Ten problém je na straně elektrikáře, který zaměnil chladící výkon klimatizace za elektrický příkon. Směrodatné jsou údaje výrobce, kde obvykle se uvádí na příklad

chladící výkon 12 kW
elektrický příkon 3 kVA
elektrický proud 10 A

Je zajímavé prohlédnout technické parametry mnohých klimatizací a připojovací podmínky. Osobně mne u mnohých klimatizací překvapily nízké elektrické příkony. Pomíjím to, že často nejsou uvedeny v kVA ale v kW. Je rozdíl zdá počítám proud z 12 kW anebo z 3 kW. V tom spočíval omyl elektrikáře. V podstatě je to jenom nedorozumění ve fyzikálních jednotkách. A tu tabulku na ztráty jsem hledal v archivu a našel z roku 2015. A je velice zdařilá. Při jejím využití by mohl částečně mít pravdu i elektrikář, i když doba návratnosti bude delší....ale také bych to tomu elektrikáři neměl ani za zlé, protože v prvním momentě nenapadne, že se jedná o chladící výkon a ne elektrický výkon. Klimatizace a tepelná čerpadla mají svoji fyziku.....

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana