Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je možné používat patici GU 10 pro napájení led žárovek 24V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné používat patici GU 10 pro napájení led žárovek 24V?  (Přečteno 4480 krát)
Jeremiáš Hrouda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 08.03.2021, 21:25 »

Jak je to s legislativou ohledně schvalováni žárovek?
Je možné že má žárovka s paticí GU 10 napájecí napětí 24V?



 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 09.03.2021, 10:01 »

Opravdu? Zatím jsem na takovou nenarazil. To není žárovka, to je jednorázový blesk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 09.03.2021, 10:19 »

Existují, dokonce i na 12V. Prvně jsem se s nimi setkal v obytňáku.
V podstatě riziko záměny stejné, jako u E27, E10 a mnoha dalších.
Výrobce to tak homologoval, uvedl na trh a vše je vpořádku.
Někdy se cítí uživatelé diskriminováni tím, že je po nich požadováno přemýšlet a číst, zrovna s obyčejnou E10 v baterkách už bylo legrace a co teprv když je E10 použitá jako signalizační na 230V...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 09.03.2021, 10:34 »

Standarně jsou tyto patice určené na 230V a u toho bych i zůstal. Jinak si zaděláváte na problém. Vše co není v tomto ohledu standard, se velmi brzo vymstí, třeba jen tím že se to pak těžko shání, stojí to často i větší peníze a tak podobně. Osobně to velmi důrazně nedoporučuji. Ale vaše volba, vaše odpovědnost.

Také z toho bývá mnoho ohňostrojů a dalších podobných efektů.

https://www.omal.cz/typy-a-znaceni-patic

https://www.lighting.philips.cz/consumer/patice-gu10
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 09.03.2021, 10:46 »

Je to poněkud problém se záměnou, ale stejně jako existují žárovky 24V s paticí E27 do soustruhů a fréz a E14, které se dávaly do nouzových svítidel u systémů s centrální baterií, tak existují i E14 a E27 na 12V do karavanů a zase naopak kontrolky s paticemi E10 nebo Ba9s na napětí 120 nebo 240V.

Jednou kamarádovi, který dělal opravy a revize výtahů, někdo ukradl plnou pracovní brašnu žárovek 24V 25 a 40W s paticemi E 27. Tak jsme se tomu zasmáli a říkali si, jestli mu to třeba rozbije lustr, tak bude vědět, že krást se nemá. Žárovky 24V připojené na síť 220 - 230V pěkně bouchají.


Je to bohužel o tom, že lidi si zvykli, že vše je dnes idiotenfest a nemůže se nic stát. A hele ono může. Chce to být pozorný, číst a myslet. Pamatuji doby, kdy bývaly bloky domů a celé čtvrti v Praze se síťovým napětím 120V, zásuvky se používaly stejné, žárovky byly stejné a přesto nebyly problémy. To se přitom ve většině domácností používaly transformátory pro novější spotřebiče, které se už od počátku 70. let nedělaly na 120V nebo neměly přepínač síťových napětí. Lidi byli pozornější, opatrnější a stále nepospíchali.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 09.03.2021, 11:01 »

Kolego vzal jste mi to z huby Dělal jsem výtahy ještě za komančů a jednou se nám ztratila (na peróně ČSD) celá krabice. Taky bychom rádi byli u toho, jak se někdo doma pochlubil, jak je šikovnej.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 09.03.2021, 11:06 »

Kolega jich měl v brašně asi dvacet, to nic není, celá krabice možná vnukla zloději nápad rozprodat je v hospodě. Třeba mu pak kamarádi z mokré čtvrti rozbili hubu, když zjistili, co to umí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 09.03.2021, 13:31 »

Kolega jich měl v brašně asi dvacet, to nic není, celá krabice možná vnukla zloději nápad rozprodat je v hospodě. Třeba mu pak kamarádi z mokré čtvrti rozbili hubu, když zjistili, co to umí.

Podobně jak chodil na údržbu jeden člověk a pořád potřeboval žárovky E27 100W...
Otravoval pořád, až jednou jsme mu dali 100W ale na 24V.....Pak přestal chodit?? Škleb
Asi po 2 měsících jsem se dozvěděl, asi ji namontoval do svého svítidla večer v bytě a vyhodil jednu fázi v celém bytovém domě!! To prý bylo křiku, málem dostal i přes hubu!! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 09.03.2021, 14:27 »

Tak jsem se při čtení vašich příspěvků opravdu ze srdce zasmál  Smích Smích Smích Smích  Protože mám hodně bujnou fantazii a vše si dovedu dost barvitě představit, uplně mě to rozcuchalo :-D :-D :-D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 09.03.2021, 16:22 »

Zpět k tématu. Našel jsem ČSN 36 0340, je tam hromada patic a objímek i s určením k napětí, ale zrovna GU10 tam není, nebo jsem ji tam aspoň neviděl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 09.03.2021, 17:19 »

Žárovky 24V připojené na síť 220 - 230V pěkně bouchají.

Ano, moc pěkně. https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,38270.msg299595.html#msg299595
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Libor Skýba
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 09.03.2021, 19:13 »

Citace
Žárovky 24V připojené na síť 220 - 230V pěkně bouchají.

Homo sapiens = Člověk rozumný. Když tankujeme PHM do auta, tak se taky mrknem na stojan. Tak nevím proč by to měl být takový problém u žárovky.

Ono ty stejné patice mají i své klady. Třeba když chci přejít u osvětlení na 24V, tak stačí vyměnit jen žárovky (LED).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 09.03.2021, 21:47 »

Nechce se mi to hledat...
"šroubovací klasika" E27 je pro nějaký výkon, pokud to není nějak "opálené",  mělo by to přenést nějaký proud...
U té patice GU10 bych přemýšlel u menšího napětí při stejném výkonu  jaký tam bude proud, jestli to nebude nějak na hraně a "nevyhřeje se pružný kontakt"
I když v názvu vlákna se objevuje výraz LED a tak ty proudy nebudou takové velké
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 09.03.2021, 22:31 »

Pak ale nutno brát v úvahu patice GU 5.3, kde není při 12V 40W nic neobvyklého, přičemž je tato patice výrazně subtilnější a ač v keramice, bývá při vyšších výkonech taky vyhřátá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 10.03.2021, 05:43 »

Homo sapiens = Člověk rozumný. Když tankujeme PHM do auta, tak se taky mrknem na stojan. Tak nevím proč by to měl být takový problém u žárovky.


Já bych si nebyl až tak jistý s tím Člověkem rozumným. Moji známí automechanici mají dílnu poblíž benzinky a každou chvilku tam řeší, že si někdo nalil do nádrže benzin místo nafty nebo naopak. Už tam mají několik sudů naftobenzinu, který ani nastíhají zpracovat na mytí motorů a ostatních součástek. Já bych řekl, že vznikl nový druh - Člověk nepozorný. Jak mi říkali, běžně to lidi udělají ze zvyku. Jezdí s benzinovým vozidlem a pak si půjčí nebo koupí naftové, zajede k pumpě a natankuje automaticky to, co tankoval dosud. Nemyslí a pospíchá a v tom okamžiku dopospíchal a nejezdí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 10.03.2021, 08:03 »


"šroubovací klasika" E27 je pro nějaký výkon, pokud to není nějak "opálené",   mělo by to přenést nějaký proud...


Objímky E27 naše i většina cizích mají převážné homologováno 4A 250V, u některých našich starších bývalo 6A 250V a to dokonce u bakelitových, hodně staré a čínské no-name bývají bez hodnot. U provedení E 14 bývá 2A 250V. Což obvykle bohatě stačí, pouze při použití žárovek 24V 100W bývá mírně hodnota překročena ((4,2A).

Objímky řady GU bývají také 2A 250V a provedení pro 12 V je většinou bez popisu a také velice často vypálené, žárovky 12V 50W umí vypálit kontakty, slídu i keramiku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 10.03.2021, 08:36 »

Našel jsem ČSN 36 0340, je tam hromada patic a objímek i s určením k napětí, ale zrovna GU10 tam není, nebo jsem ji tam aspoň neviděl.

- patice GU10 přidána do ČSN 36 0340-1 změnou Z15 od ledna 2002
- objímka GU10 přidána do ČSN 36 0340-2 změnou Z14 od ledna 2002
informace o napětí zde však na rozdíl od základní ČSN 36 0340-1 a ČSN 36 0340-2 uvedeny nejsou
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 10.03.2021, 08:47 »

Ještě jsem našel ČSN EN 60061-4 + A1, možná tam tazatel nalezne odpověď na svoji otázku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 22 dotazů.