Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je bezpečný FVE ohřev venkovního bazénu v soustavě IT?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je bezpečný FVE ohřev venkovního bazénu v soustavě IT?  (Přečteno 9553 krát)
Žák.P
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 27.02.2021, 09:59 »

Zvažuji instalovat na střechu zahr. domku FVE panely cca 2,5 kWp, výrobu pak využít na ohřev zahr. bazénu v létě resp. dohřev bojleru v domě v zimě.
Využití  regulátoru OPL 9AC, který je určen  přímo pro fotovoltaický ohřev vody mě překvapilo podmínkami v návodu
"Nikdy však nepřipojujte ochranný vodič s vodičem PEN distribuční sítě!"
"Elektrizační síť regulátoru pro připojení spotřebiče může být pouze typu IT. Regulátor není
navržen pro provoz v žádném typu sítí TN (TN-C, TN-S, TN-CS) nebo TT."
https://eshop.solareco.cz/index.php?controller=attachment&id_attachment=1

Kde pro instalaci "seberu" PEN vodič? Ten z distribuce použít nesmím a zemnící pásek domu je s PEN distribuce propojen přes přizemnění bodu rozdělení, takže zemnící pásek domu tady ne ?
Představa, že někde u chatky zabíjím zemnící tyč a pak to každé jaro přeměřuju mě moc neláká.
Chápu to tak, že ohřev bazénu je možno realizovat pouze bez proudového chrániče a s PEN vlastní výroby.
Považujete instalaci ohřevu bazénu v síti IT za bezpečnou, nebo jít radši do standardního měniče s čistou sinusovkou?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 27.02.2021, 14:05 »

Předně musíte začít rozlišovat PEN a PE. Pak vám bude vše jasné.
Vy to musíte jednoduše uzemnit.

Co se IT sítě týče, pro ni je určen hlídač izolačního stavu, např. ABB 2CSM244000R150 1.

Otázkou je, zda při fatální poruše toho regulátoru nevznikne přes to uzemnění síť uzemněná, ale to má snad výrobce ošetřeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Žák.P
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.02.2021, 15:49 »

Zkusím jinak.
Regulátor má zemnící svorku.
Pokud zemnící svorku napojím na svůj PE vodič, který mám v domě "za proudovým chráničem",  pak si "uzemním" FVE do kabelu co mě vede do všech spotřebičů v domě. To se mě moc nechce.
Pokud uzemním regulátor do zemnícího pásku domu, pak (když je tento využit na přizemnění bodu rozdělení) neporušil jsem návod a nezapojil uzemnění regulátoru na PEN distribuční sítě? 
Pokud bych měl v domě starou soustavu TNC (měl bych v domě jen L a PEN vodič),  tak nemůžu regulátor uzemnit vůbec? Takže udělat samostatné místo rozdělení+ druhý proudový chránič  a napojit uzemnění za tento "druhý" proudový chránič na "nový PE"?

Ještě k té dotazované bezpečnosti. I kdyby si někdo koupil k regulátoru za 10 tis. hlídač izolačního stavu za 16. Jak bude reálně systém IT fungovat pokud dojde k poruše izolace topného tělěsa?
Chápu to tak, že v  standardní TNC nebo TNS by začal přes poškozenou izolaci protékat na kostru takový proud, že to vyhodí jistič.
Z FVE regulátoru ale proud na vyhození jističe neteče - není připojen na síť a FVE takový výkon nemá. Takže se jako koupu, někde pípá hlídač izolačního stavu, já ho přeslechnu, současně upadne uzemnění bazénu a já začnu plnit funkci topné spirály?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 27.02.2021, 16:10 »

Tak trochu polopaticky. PEN je ten drát, kterým to teče do zásuvky, PE je ten drát, který je k němu parelelně připojen a druhým koncem v zemi.
Myšlenka je taková, aby v případě poruchy PEN nevlezla fáze na kostru měniče a proto se má připojit na tu část v zemi.

HIS sleduje právě to poškození izolace, na které musíte včas reagovat.
Dobrou pomůckou při výběru je ČSN EN 61557-8 ed. 3.

Být vámi, obrátím se přímo na výrobce, ať vám vytvoří návrh ochrany před NDN pro vámi zamýšlenou aplikaci. Ono se snadno může stát, že se něco dočtete na netu a až to bude zkoumat soudní znalec, zjistí rozpor s požadavky v návodu.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 27.02.2021, 16:27 »

Jen se zeptám, proč musí být FVE?
Co vidím u kamaráda, tem FVE zrušil a dal vodní panel s nemrznoucí směsí, zdá se ,že výkon je vyšší jak FVE. Zejména v létě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 27.02.2021, 17:40 »

Jen se zeptám, proč musí být FVE?
Co vidím u kamaráda, tem FVE zrušil a dal vodní panel s nemrznoucí směsí, zdá se ,že výkon je vyšší jak FVE. Zejména v létě.

A co bude dělat s tou vodou v létě, kdy už budou v bazénu plavat rybičky břuchem navrch, protože voda bude mít 50°? A kolektory se nějak chladit musí pokud je mě známo...

pokud budu mít FVE a nenergii už nebudu mít kam cpát, tak ji prostě odpojím (automatem),  mě to logiku tedy dává. Případně tu elektřinu z FVE mohu využít i jinak, třeba na to aby mě poháněla motorek na prasotoči...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Žák.P
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 27.02.2021, 17:45 »

Pokud není bojler a bazén u sebe, tak to finančně nevýjde. Drát od měniče FVE do bojleru oproti trubce od fototermického systému "nic nestojí".
Fototermika má v létě větší výkon než FVE systém, u kterého v létě výkon dokonce klesá s růstem teploty. Ale co s fototermikou od října do května, když je bazén a bojler 40 m od sebe, přes několik zdí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 27.02.2021, 20:07 »

Pokud se vrátíme k původnímu dotazu:
jedním s důvodů použití sítě IT je zachování provozu i ve stavu první poruchy.
Tu je třeba řešit. Navíc ve stavu první poruchy by měly být splněny požadavky pro automatické odpojení jako v síti TN.
Bude mít uživatel dostatek technických znalostí a možností aby stav první poruchy rychle a účinně řešil?

Takže obecněji aby napájení v síti (soustavě) IT bylo bezpečné, je třeba se "postarat" aby to bylo IT trvale, ne jen při uvedení do provozu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 28.02.2021, 11:24 »

To označené uzemnenie regulátora zo svorky č. 7 nevidím v súvislosti s ochranným vodičom PE na bojleri ktorý bude zapojený do siete IT,..
Tam vidím jeho funkčnú súvislosť s odrušením regulátora a s ochranou pred prepätím,...takže s prepojením na METku kde budú prepojené aj rámy sol. panelov, a ostatné

Výstup IT pre bojler je v podstate L1-L2/230V, a keďže ide o pevné pripojenie spotrebiča bez zásuvky, tak výrobca nepožaduje ani chránič, a vystačí si s odporúčaným istením...a neriskoval by som iný typ záťaže jak je dovolená odporová

Pokiaľ ale chcete vyššiu bezpečnosť jak predpisuje výrobca, a chcete použiť strážič, či chránič, potom bude nutné PE spotrebiča pripojiť na samostatné uzemnenie, .. pre chránič myslím že stačí na 1666 ohm, pre strážič neviem, .. na to aby zareagoval možno tiež..,  
No to je asi dosť nerentabilné,..voči požiadávkam výrobcu a obstarávacím nákladom,..
A to ešte aby nedošlo k nezanedbateľné mu ovplyvneniu od existujúceho rozsiahleho zemnenia prepojeného s distribučkou


No nemyslím si, že pri vašej požiadavke na jeden bojler pôjde o dajakú rozsiahlejšiu IT sieť s podstatným vplyvom unikajúcich kapacitných prúdov,.. a ani v návode s tým výrobca veľmi neráta
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Žák.P
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 28.02.2021, 14:43 »

Ještě trochu poštouchnu zdejší profíky.
Co se stane, když výstup L1 a L2 určený pro topnou spirálu použiji jako vstup do stabilizačního zdroje
(třeba https://www.himalaj.cz/stabilizator-sitoveho-napeti-mvr2000).
Dostanu na výstupu ze stabilizačního zdroje "čtvrtou" fázi? (první tři mám od ČEZ). Pak bych tuhle čtvrtou použil v samostatném obvodu na vyhřívání bojleru a bazénu. Obvod by měl vlastní proudový chránič, tedy oddělené vodiče PE a N od zbytku rozvodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 28.02.2021, 14:55 »

Z návodu:
Připojení spotřebičů s jinou než odporovou charakteristik ou (motory, transformátory, přímotopy s přídavným ventilátorem apod.) na regulátor dojde k jeho zničení a může to vést i k poškození připojeného spotřebiče. Za poškození spotřebičů, které nejsou určeny pro připojení k regulátoru nenese výrobce žádnou zodpovědnost a při poškození regulátoru nevhodnou instalací ztrácí spotřebitel záruku na výrobek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Žák.P
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 28.02.2021, 16:10 »

Už to někoho taky napadlo a dali varování radši do návodu. Škoda, mohl jsem objevit další slepou uličku.
Zkusím napsat výrobci ať mě vysvětlí jak si představuje tu IT síť, provoz a zajištění v realitě - bezpečnostní a ekonomické.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 28.02.2021, 19:49 »

Není problém z dostupných materiálů, pochopit princip sítí IT, včetně opatření pro bezpečnost. Stačí tomu věnovat jen trošku času.

Ekonomika řešení, tedy jestli to dokážete provést z vašeho pohledu dost levně, se domnívám výrobce také řešit nebude. Pokud máte se sítí IT nějaký problém, pořiďte si jiný systém, který bude pro sítě TN vhodný.

Každá ze sítí TN, IT nebo TT, má své použití a samozřejmě nějaké výhody a naopak i nevýhody. A lze předpokládat že výrobce sám nejlépe ví, jaké vyvynul zařízení a pro co určené. Proto připravil návod a doporučené zapojení, které je potřeba dodržet. Ne hledat jak to ojebat, když se mi nelíbí co by mě všechna opatření pro bezpečnost stála.

PS: ještě jsem si důkladně pročetl celý návod a je v něm popsáno všechno, co potřebujete k jeho správnému zapojení v běžných podmínkách rodinného domu. Nevidím tam vůbec žádný problém.  Pro výběr napájeného zařízení (bojler/bazén),  bych využil asi nějaký přepínač sítí, například  Hager SFB216.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Žák.P
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 28.02.2021, 21:26 »

Přemýšlím jakou přidanou hodnotu má váš příspěvek.
Na trhu jsou pro ohřev FVE dva hlavní typy
a) DC kde si potáhnu do domu nové 4mm dráty a budu "přebastlovat" bojler, nebo kupovat nový, což nemá logiku
b) AC řešené jako zmíněný systém ve formě IT

Oba typy si v návodech vzájemně "fandí" - "Tepelné spotřebiče, zkonstruované na běžné střídavé napětí distribuční síti, nemohou bez speciálních úprav (velmi drahých) spolehlivě pracovat na stejnosměrné napětí. Proto pro spolehlivý provoz běžných spotřebičů na střídavé napětí je nutné mezi FVS a spotřebič na střídavé napětí zapojit DC/AC invertor" vers. "bojler je výrobek, to že se z něj odstraní bezpečnostní prvky a nahradí nečím jiným musí schválit výrobce. Nemusí, tepelná pojistka a termostat jsou nahrazeny našim DC zařízením, vše je OK "atd.. ,  už jsem toho přečetl hodně

Takže vaši důvěru ve výrobce neberu, ale mám své zkušenosti.
Zda si výrobce představuje, že bude nainstalováno vše včetně hlídače izolačního stavu atd. nevím. Proto se tady ptám. Že je v návodu napsáno "Regulátor není samostatné zařízení, a proto jeho uvedení do provozu může provést jen osoba s náležitou odbornou kvalifikací a dovedností" pro mě nic neřeší.
Nesnažím se nic ojebat, ale chápat co si kupuji a za kolik, abych nedopadl jako v rybníku Václav.
Pokud víte o nějakém hotovém systému v TN, který dokáže vytápět bazén jen energií z FVE (nedokrmovat z DS při poklesu osvitu FVE třeba mrakem) a nepotřebuje baterky, bude to skutečná rada. Podle mého nic takového neexistuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 28.02.2021, 22:40 »

Takže vaši důvěru ve výrobce neberu, ale mám své zkušenosti.

V pohodě, udělejte si to podle sebe. Chtěl jsem vás nasměrovat aby jste to co se vám snaží výrobce v návodu říci pochopil a přidal jedno dle mého dobré řešení. Ale když nechcete nebudu se dál vnucovat.  tanecek

Jen mi nejde na rozum, proč jste si vybral produkt, jehož výrobci nevěříte. Osobně pokud nějakému produktu nebo výrobci nevěřím, prostě ho nepoužívám a mnohokrát se mi to vyplatilo. Nedává mi to žádný smysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 01.03.2021, 07:35 »

IT je krásná a bezpečná instalace, nesmí ale být příliš rozsáhlá, protože pak se začnou projevovat kapacitní proudy proti zemi a zvyšuje se pravděpodobnos t první poruchy v podobě nějakého poškození izolace. Proto musí být pod trvalou kontrolou odborníka. Do bytu nebo rod. domku takové řešení nedoporučuji, je to záležitost vhodná do průmyslového prostředí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 01.03.2021, 09:18 »

Kde pro instalaci "seberu" PEN vodič?
Nikde. Žádný PEN vodič nepotřebujete.

Představa, že někde u chatky zabíjím zemnící tyč a pak to každé jaro přeměřuju mě moc neláká.
Ano, vyrobíte samostatné uzemnění, společné pro všechny neživé části soustavy IT, které nebude spojeno s žádným jiným uzemněním, což v běžných "domácích" podmínkách znamená, že bude v zemi minimálně 5 metrů od jiného uzemnění. Výrobce neuvádí minimální požadovanou hodnotu, takže si zvolíte nějaký zemnič, zjistíte si rezistivitu půdy v místě, kam ho uložíte, výpočtem vám vyjde jeho budoucí zemní odpor, po dokončení uzemnění změříte skutečný zemní odpor, který by měl být přibližně stejný jako předchozí vypočtený, no a pak už jenom čas od času měřením zkontrolujete, že se nezhoršuje. Každé jaro to být nemusí.


Zkusím napsat výrobci ať mě vysvětlí jak si představuje tu IT síť, provoz a zajištění v realitě - bezpečnostní a ekonomické.
Výrobce v návodu jednoznačně uvádí schémata, na kterých je ochranné pospojování všech neživých částí připojeno na společnou uzemněnou soustavu. Takže druhá porucha je obdoba sítě TN s vybavením nadproudovým ochranným prvkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 01.03.2021, 10:16 »

Otázkou ale je, že či výrobca s tou sieťou IT v návode kus nezavádza,.... a či je ten výstup z regulátora naozaj skutočná plnokrvná IT sieť so všetkým čo ku nej patrí,....
Že či tu náhodou neide len o ochranné opatrenie elektrickým oddelením cez regulátor,...a  ktoré je určené len pre jeden spotrebič, v tomto prípade bojler

Keby naozaj išlo o IT sieť, tak by výrobca musel v návode požadovať pre výstup k bojleru okrem ističa aj chránič pre odpojenie pri prvej poruche, alebo signalizáciu prvej poruchy,..a tým pádom aj samostatné uzemnenie,...aby IT bola bezpečná podľa 4-41tky,..a to tam nemá

Teraz to vyzerá tak, že ho v napájaní bojlera prvá porucha s unikajúcimi prúdmi do zeme vôbec netrápi, a že s ističom rieši len ďalšiu poruchu do skratu ...
A to nemusí byť v bežnej domácnosti s všadeprítomnou TN práve bezpečné použitie..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak jsou definovány in. zóny pro vedení kabelů v podkroví se zkoseným stropem?
 Nezměnily se hranice instalačních zón od doby co jsem vylezl z učňáku ?
 Kde se nachází rozbočná krabice k osvětlení v koupelně?
 Kde sú hranice zón pri pohyblivej sprche bez vaničky?
 Znáte topení do zóny 1 u bazénu?
 Jaká dodatečná ochranná opatření je nutné provést provozovatelem na potrubí osazeném izolačními díly
 Jaká další dodatečná ochranná opatření jsou nutná u staveb, které mají definovány prostory se zónami
 Mohou být přepěťová ochranná zařízení (SPD) instalována na místech, kde jsou nebezpečné zóny?
 V jakých případech by měl být na chráněné stavbě s určeným nebezpečím výbuchu zóny 2 použit izolovan
 Projde revizi sprcha se zásuvkou nn v blízkosti WC?
 Od jaké vzdálenosti muze byt umistena domovni rozvodnice od kohoutku?
 Ako sa vy RT staviate k zasuvke, ktora je v drezovej skrinke pod drezom?
 Lze umístit ventilátor do prostoru sprchové koutu?
 Lze umístit zásuvku a vypínač mezi umyvadlo a sprch. kout?
 Jak určit zóny v koupelně?
 Je pevná příčka řešením pro zásuvku v koupelně v zóně 2?
 Smí být světlo IP44 230V a ventilátor IP24 230V umístěno nad vanou v zóně 1?
 Napadá tě, co vše se může stát v případě nedodržení instalačních zón ukládání vedení pod omítkou?
 Je vhodné řešit rekonstrukci instalace páteřním rozvodem na stropě sklepa?
 Ako blízko lze inštalovat elektrický radiátor vedľa vane?
 Může být svítidlo na 230V v koupelnách ve výšce 275cm na podlahou?
 Může být LED svítidlo instalováno v zóně 2?
 Mohu použít ventilátor na 230V do zóny 1 v koupelně?
 Jaké krytí musí mít svítidla ve sprchách školní tělocvičny umístěná mimo zóny?
 Je usazení plynového kotle v zóně 2 v pořádku?
 Je možné umístění vypínače 230V v zóně 1 u bazénu?
 Může být automatická pračka s krytím IPx4 umístěna v zóně č.2?
 Proč nemohu mít 230V bodovky nad sprcháčem v koupelně?
 V jaké zóně se nachází ventilační zařízení?
 Může být ventilátor v zóně 0 dle ČSN 37 5215?
 Jak v bytech ukládáme vodiče a související vedení
 Je možné umístit svítidlo s krytím IP44 zdola a IP20 shora do zóny 2?
 Je možné umístění zásuvek ve sprše na rozhraní zón?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 23 dotazů.