Jak poznám, jaký proudový chránič mám zapojený v bytě?
Jan Franěk:
Citace: Zdeněk Friedrich 13.02.2021, 10:01
Jenom pro vysvětlenou. .....
Tak to trošku doplníme ;)
https://elektrika.cz/data/clanky/proudove-chranice
Jan Franěk:
Ještě bych doplnil asi pár poznámek.
Dříve běžný PCH typu AC, dnes považuji v domácnosti za nevhodný a hrubou chybu. Mnoho výrobců omezuje jeho výrobu a začíná převažovat typ A. Důvody k tomuto tvrzení jsou mnohokrít probrány v dalších diskusích.
Stále častěji se potkávám s požadavkem na F a především B proudový chránič a má to své logické i praktické důvody. Co se týká rodinných domů, tak nejčastějším důvodem k nasazení bývá nabíječka elektroaut a podobně.
Martin Kurka:
Trochu jsem si začal skenovat historické prospekty a našel jsem i další historické popisy ještě "Feltnovského" F&G pravěku.
Citace: Jan Franěk 13.02.2021, 21:54
Ještě bych doplnil asi pár poznámek.
Dříve běžný PCH typu AC, dnes považuji v domácnosti za nevhodný a hrubou chybu. Mnoho výrobců omezuje jeho výrobu a začíná převažovat typ A. Důvody k tomuto tvrzení jsou mnohokrát probrány v dalších diskusích.
Tak ještě jedno tvrzení přidám
Hodně mne v tomto prospektu zarazila poznámka u A chrániče. Technicky si to neumím vysvětlit, je to pro odborníky v chráničích. Revizní přístroje které umí měřit A chrániče toto tvrzení nějak popírají.
Docela by mne zajímalo, co by na to řekli poctiví specialisté od Eatona, což jsou dědicové Feltenů z druhého kolene. (Prodejci budou z důvodu ceny tvrdit asi opak.)
Mimochodem z tohoto prosepktu jsem se dočetl, že chrániče HF7 F&G měly integrovanou tepelnou ochranu. Jestli ji mají i některé dnešní chrániče, nebo jesli to byla slepá větev vývoje nevím.
Jan Franěk:
Názory a pohled se mění samozřejmě i v čase, na základě nových předpisů a především zkušeností.
Měkde jsem četl, že vDE testovali spolehlivost chráničů a po cca 10 letech provozu, bylo vadných cca 3-5% PCH. Po 30 letech už šlo o 10% vadných, tedy nesprávně vybavujících PCH.
V příloze je článek OEZ z roku 2008 a pak text z PDFka Eaton o cca 10 let později.
Mě z toho prostě vychází, že nezaručím aby manželka nepoužívala fén s usměrňovací diodou, nebo aby podobné nepříjemné vlastnosti neměla nějaká použitá elektronika a tedy potřebuji PCH typu A. To není samozřejmě jediný důvod, proč preferuji PCH typu A. Proč bych doma třeba instaloval 2 PCH AC a dva PCH A , když mogu dát rovnou všechno typ A?
Někteří výrobci už nedělají mezi AC a A velký cenový rozdíl, tedy důvodů pro AC rapidně ubývá. Stále ale mají své uplatnění v některých aplikacích, to jim neupírám.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana