Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Může být menší počet AFDD a RCD než je počet světelných obvodů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být menší počet AFDD a RCD než je počet světelných obvodů?  (Přečteno 5263 krát)
Dominik Ludvík
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 04.02.2021, 20:37 »

 Zákazník požaduje do každé místnosti (RD) samostatný světelný okruh (samostatně vypínatelný) vybavený AFDD a RCD 30mA. Přeci jen 20x 3 moduly (AFDD + KombiRCD) je 60 Modulů v rozvaděči ale také raketa kolem 60k bez DPH, Je možné to nějakým způsobem zredukovat? Napadlo mě, rozdělit to na 3 AFDD+RCD B10/030/1+N, a za takto vzniklé tři světelné obvody umístit Vypínače MSO jednotlivých místností. JE toto řešení možné? Jak na ně pohlíží ona nová ("nesmyslná") norma? Jak by jste to řešili vy? A může být více koupelen na jednom AFDD/RCD? Projekt bude až dle skutečného stavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.02.2021, 21:52 »

Nerozumiem vašej otázke. Zákazník požaduje maximálnu bezpečnosť a vy mu ju upierate.
Nekomplikujte si život planými úvahami a urobte zákazníkovi cenovú kalkuláciu, koľko ho jeho požiadavka bude stáť aj s vašou prácou.
Až potom začnite redukovať bezpečnostné prvky, keď vám zákazník povie, že na to nemá peniaze.

Podľa vašich vyjadrení predpokladám, že projekt neexistuje, lebo vy ho predsa nepotrebujete.

Ak by som bol na mieste vášho zákazníka, tak vás vymením, lebo mu vedome znižujete bezpečnosť a komfort elektrickej inštalácie a tým ho obmedzujete v jeho rozhodnutiach a v budúcom spôsobe používania jeho elektrickej inštalácie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.02.2021, 22:25 »

On kolega Ludvík nepracuje podle projektu a norem (jak tady zmiňuje "nesmyslných"),   nýbrž "jen a pouze podle selského rozumu a svědomí",   jak mi vysvětlil v jiné diskusi.
Takže těžko radit...


* Screenshot_20210204-221917.png (168.95 KB, 1080x739 - prohlédnuto 472 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Dominik Ludvík
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.02.2021, 22:34 »

Nerozumiem vašej otázke. Zákazník požaduje maximálnu bezpečnosť a vy mu ju upierate.
Nekomplikujte si život planými úvahami a urobte zákazníkovi cenovú kalkuláciu, koľko ho jeho požiadavka bude stáť aj s vašou prácou.

Omyl, zákazník požaduje maximální bezpečnost, za nejnižší cenu, ptám se na možné řešení, já nemám problém udělat to tak ale je to vyhozených 100 tisíc
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dominik Ludvík
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.02.2021, 22:41 »

On kolega Ludvík nepracuje podle projektu a norem (jak tady zmiňuje "nesmyslných"),    nýbrž "jen a pouze podle selského rozumu a svědomí",    jak mi vysvětlil v jiné diskusi.
Takže těžko radit...

Kolego, Hrudo, nevytrhujte věci z kontextu Mrknutí Ano přesně to jsem vám řekl vám připadne vám normální nutit uživateli něco co je úplně zbytečné? Jaký význam má mít proudový chránič na každém světelném okruhu samostatně? Řešení jsou dvě, Buď drasticky nafouknout cenu, práci, místo, nebo ubrat počet okruhů např. na dva. Já se pouze pokouším najít alternativu nebo nějakou společnou cestu kde se tyto dva problémy vyrovnají. Pokud se vám nelíbí můj styl práce nic vám nebrání nadále do této diskuze nepřispívat. Byla-li by to naprosto debilní otázka, případně bylo by zde na ni dané jasné řešení myslíte, že by Moderátor uvolnil příspěvek k diskuzi? Nápadů mám více než jeden popsaný toto byl ten nejjednodušší. A jak sám vidíte Ptám se na to jak se na to tváří ona "nesmylsná" norma. Význam uvozovek v takovéto větě vám doufám vysvětlovat nemusím Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dominik Ludvík
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.02.2021, 22:49 »

Nenašel jsem možnost editace komentářů, takže doplňuji ještě otázku: Jaký význam instalovat na každý světelný obvod (20ks) ochranu AFDD když na každém světelném obvodu bude 1 či 2 LED svítidla? Co se týče prostředí tak dřevěné patro a zděné přízemí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.02.2021, 23:13 »

Jaký význam instalovat na každý světelný obvod (20ks) ochranu AFDD když na každém světelném obvodu bude 1 či 2 LED svítidla?
Neviem čo používate za typy, ale napr. AFDD od OEZ detekuje poruchový oblúk od 2,5A...a to tie 1-2 ledky asi ťažko natiahnu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 04.02.2021, 23:53 »

Nejdříve píšete o tom že investor něco požaduje, za chvilku že mu nemá cenu něco vnucovat.

 Nerozhodný Jsem v rozpacích Neřeknu

Nerozumiem vašej otázke. Zákazník požaduje maximálnu bezpečnosť a vy mu ju upierate.

Lépe to nešlo napsat  Mrknutí

On kolega Ludvík nepracuje podle projektu a norem (jak tady zmiňuje "nesmyslných"),    nýbrž "jen a pouze podle selského rozumu a svědomí",    jak mi vysvětlil v jiné diskusi.
Takže těžko radit...

A tady už je v rozporu i se mnou. Evidentně potřebuje poradit a tápe v ochranách, ale projekt je sprosté slovo. Zrovna dřevostavby vyžadují trochu větší znalosti.

Neviem čo používate za typy, ale napr. AFDD od OEZ detekuje poruchový oblúk od 2,5A...a to tie 1-2 ledky asi ťažko natiahnu...

TO jsou všeobecné vlastnosti přístrojů AFDD. Dokonce se nechají koupit kombinované přístroje, které v sobě obsahují AFDD i PCH najednou, což ušetří prostor a mnoho práce. Například ARF910D.
Z pohledu těchto vlastností je pak k velké úvaze, zda to bude přínosem, nebo ne. Za mne ale zákazník chce utratit peníze, tak proč bych mu to neumožnil. Pokud chce maximální bezpečnost, má ji mít.
Ale osobně se stále nemůže spokojit s tím, že se do toho někdo pouští bez podkladů a znalostí a ještě má problé s upozorněním na tuto skutečnost. Proto je tento příspěk za mne i posledním co se tohoto pána týká
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
555
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.02.2021, 18:56 »

Uvádíte málo informací, ale z toho co jste uvedl:
"Přeci jen 20x 3 moduly (AFDD + KombiRCD) je 60 Modulů v rozvaděči"
"Co se týče prostředí tak dřevěné patro a zděné přízemí."
Z daného lze hádat že se jedná o budovu co má 20 místností a dvě podlaží (https://cs.wikipedia.org/wiki/Podla%C5%BE%C3%AD). 
Nikde není uvedeno že by byl sklep.
Velikost neznámá.

Už první věc co lze z toho co píšete odhadovat, že chcete dát (asi do prvého podlaží) velký rozvaděč pro obě podlaží.Nechci být hrubý, ale moc praktické není zakopávat po schodech dolů potmě. Pláč
Rovněž je asi né úplně pohodlné chodit kvůli zprovoznění okruhu z jednoho podlaží na další... zle
Dále je patrné, že majitel nemovitosti má nějaký důvod proč to tak chce-důvod jste neuvedl jako další podstatné věci. Neřeknu
Důvodem může být doporučení od někoho(požární bezpečnost,návod o svítidel která chce majitel použít?) kdo o dané věci ví více než jste zde uvedl.
Zeptal jste se způsobem, který neumožňuje dát vhodnou odpověď Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 05.02.2021, 20:32 »

Není to nic proti Vaší osobě, ale jelikož tyto názory tu zaznívají opakovaně, tak si dovolím oponovat. Připadá mi, že rizika se řeší jen z pohledu instalace, která je ve vaši kompetenci a tyká se vašeho oboru.
Z daného lze hádat že se jedná o budovu co má 20 místností a dvě podlaží
A taky to může být 20 prostor, kde se počítá vše, co by si zasloužilo samostatný obvod, jako je zádveří, chodba, schodiště, garáž, kotelna, komora, koupelny...,  pak 20 okruhů není mnoho.
Už první věc co lze z toho co píšete odhadovat, že chcete dát (asi do prvého podlaží) velký rozvaděč pro obě podlaží.Nechci být hrubý, ale moc praktické není zakopávat po schodech dolů potmě. Pláč
Jenže i kdybyste instaloval chráničojistič přímo na místo vypínače do oné místnosti, tak vám to situaci v mnoha případech vůbec nezlepší a pokud je tma problém, pak by se měl řešit funkčním opatřením (fosforové piktogramy, nouzové osvětlení atd.). Když vám vypadne hlavní jistič u elektroměru (který jako jediný má právo vypadnou bez závady vlivem nešťastného souběhu odběrů),  nebo bude blackout, tak máte vypnuté naprosto vše a kdykoliv. Odpálená žárovka, nebo upálený vypínač se většinou projeví v momentu zapnutí, kdy jste zorientován a většinou svítí předešlý prostor. Z tohoto hlediska je vhodné střídat světelné obvody.

Rovněž je asi né úplně pohodlné chodit kvůli zprovoznění okruhu z jednoho podlaží na další... zle
Kolikrát se to stane a proč? Pokud se to děje vícekrát jak jednou ročně na celý RD (častěji než blackout při bouřce nebo vychřici),  tak problémem asi není pozice rozvaděče ale samotná instalace, nebo zařízení. Pak je lepší takový obvod znovu nezapínat a nechat řádně zkontrolovat. Naopak přínos v jednom centrálním rozvaděči je, že může mít jeden přístupný hlavní vypínač.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dominik Ludvík
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 08.02.2021, 10:17 »

Ano, omluvám se, moje popisovací schopnosti stojí za prd.
Ano bude jeden velký rozvaděč v garáži domu (přání majitele),  také se nejedná o 20 místnosti ale jak píšete, to máte kamrlík pod schodama, půda, světlo na dvoře, na každé chodbičce, v obýváku obvody 2, v kuchyni 2. Je to přesně 20 kabelů které vstoupí do rozvaděče norma říká, že každý světelný obvod musí být vybaven rcd....... A protože mi každý kabel jde až do rozvaděče kde si majitel přeje umístit vypínač na DIN, tak se snažím najít řešení zda mohu např.  udělat pouze 4 okruhy vybavené kombinovanou ochranou RCD B10 AFDD za kterou bude 7 vypínačů jednotlivých světel. Nebo zda tím, že mám každý kabel solo musím mít 20x AFDD s RCD, přeci jen na každém kabelu bude jedno / dvě LED světla, což sotva stačí na vybavení RCD, AFDD reaguje od dvou ampér, Nemyslím si, že tam ty dvě ampéry vůbec potečou. To je to slovíčkaření: Okruh/Obvod/Vývod

Zřídit druhý rozvaděč není možné, není kde (hádám, že v ložnici by jste ho taky nechtěli) a zákazník si to nepřeje. Co se projektu týče projekt existuje, ale je to pouze projekt pro stavební povolení v projektu není zakreslena spousta věcí např. je tam pouze jedno hlavní RCD.  Projekt se tedy bude dělat na základě skutečného stavu protože majitel je "projektant" on má nějakou představu my máme nějakou představu, my jme se na tom shodli, ale potřebuji ověřit jak to má být udělané  z pohledu normy, protože mi pravdu přijde nesmyslné mít kvůli  20 světlům na každé světlo solo AFDD RCD (AFDD-10/2/B/003).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde sehnat AFCI?
 Také se vám líbilo školení EATONu o AFDD?
 Budete nahrazovat AFDD 2A jističi?
 K čemu je oblouková ochrana AFDD a jak funguje?
 Pro jaké typy objektů je AFDD vhodná?
 Jak se bude AFDD chovat při připojení svářečky?
 Bude AFDD snímat i poruchy vznikající před ní?
 Dokáže AFDD pracovat i v síti zarušené harmonickými frekvencemi?
 Podívejte se na simulátor funkce obloukové ochrany AFDD
 Lze použít obloukovou ochranu AFDD za UPSkou?
 Budou obloukové ochrany AFDD i v třífázovém provedení?
 PŘEDNÁŠKA SCHRACK: Detektory proruchového elektrického proudu AFDD v sítích nn
 Musí být před přístrojem AFDD ještě přepěťová ochrana?
 Co se stane, pokud je test přístroje AFDD vyhodnocen chybně?
 Proč není vhodné AFDD nasadit na všechny vývody rozvaděče?
 Co se v přístroji AFDD odehrává při jeho testování?
 Jak se chová oblouková ochrana AFDD při zapínání počítačové sítě?
 Proč nelze použít obloukovou ochranu AFDD ve staré síti tvořenou nulováním?
 Proč jsou jističe OEZ vhodné jako hlavní jističe před elektroměrem?
 Lze použít AFDD i v DC obvodech?
 Lze za obloukovou ochranu zařadit více samostatných okruhů?
 Znáte AFDD EATON s proudových chráničem?
 Obloukové ochrany AFDD GE
 REPRÍZA EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 Minia Aplikační příručka Obloukové ochrany AFDD
 LIVE EATON: Základy k obloukovým ochranám (AFDD)
 Jaký může být důsledek špatně přitáhnutého vodiče v rozbocovaci krabici?
 Testovali jste sami AFDD?
 Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?
 Je lepší kombinace jističochránič nebo jističoAFDDochrana?
 Kdo uvede superhrdinu DAFDD od Doepke na český trh?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 22 dotazů.