Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je nutné při přidání zásuvky do okruhu bez proudového chrániče jej doplnit?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nutné při přidání zásuvky do okruhu bez proudového chrániče jej doplnit?  (Přečteno 8966 krát)
Jan Vašák
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 03.02.2021, 18:23 »

Jedná se o síť TN-C-S, zásuvkový okruh nemá proudový chránič - v době realizace nebyl nutný.
Je nutné při rozšíření tohoto okruhu /přidání 1 zásuvky/ předřadit této zásuvce, popř. celému okruhu proudový chránič?

Jsem přesvědčen, že ne a že okruh doplněný o 1 zásuvku se nestává novým a měl by se revidovat podle norem platných v době vzniku. Náležitosti typu počtů zásuvek atd. jsou samozřejmě dodrženy. Jde o běžnou vnitřní instalaci, žádný nebezpečný prostor a zásuvka /mj. žádná v daném okruhu/ ani není určena pro spotřebič, který by měl mít samostatný okruh

Řeším problém s revizí a ve zprávě se objevila závada o nepřítomnosti chrániče s odůvodnění, že musí být v nových okruzích /což vím a nezpochybňuji a ani to, že každá ochrana je přínosem/.



(Původní paskvil = Rozšíření zásuvkového okruhu - je nutné doplnit chránič?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 03.02.2021, 20:56 »

Docela by mne zajímala argumentace RT. Můžete se s námi o to podělit? Jde o číslo normy a její článek, který je RT povinen u každé  závady uvést.

Jinak ve všeobecné rovině máte pravdu a rozšířením zásuvkového okruhu o jednu (i více) zásuvek, bez změny jištění, je všeobecně vnímáno jako rozšíření a ne nový okruh. Z tohoto pohledu asi není na místě to brát v revizi jako závadu. Ale praxe mne naučila nesoudit podobné příspěvky příliš zbrkle a jednostranně. Počkám raději na argument vašeho RT.

Nicméně když se oprostím od závady v revizní zprávě, která dle prozatímních informací je v závadách pravděpodobně nesprávně, úplně nechápu silný odpor k dodatečné instalaci proudového chrániče, který významně přispívá k bezpečí vaší i celé rodiny.  Osobně to v podobných případech píšu do nezávazných doporučení také a je na provozovatelíc h, jestli chtějí do bezpečnosti investovat, nebo nikoliv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 03.02.2021, 21:12 »

Jedná se o síť TN-C-S, zásuvkový okruh nemá proudový chránič - v době realizace nebyl nutný.
nebyl nutný ...,  to se fakt nedá asertivně komentovat. Možná by to mělo znít "nebyl vyžadován".

A proč se tam jednoduše ten chránič tedy nedoplní když už to je třívodičový obvod? Za tu dobu plkání jste promrhal cenu tří chráničů!
 tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jan Vašák
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.02.2021, 21:39 »

nebyl nutný ...,   to se fakt nedá asertivně komentovat. Možná by to mělo znít "nebyl vyžadován".

A proč se tam jednoduše ten chránič tedy nedoplní když už to je třívodičový obvod? Za tu dobu plkání jste promrhal cenu tří chráničů!
 tanecek tanecek
Je mi líto, že se vám formulace nelíbí. Ptal jsem se však zcela konkrétně a čekám tedy konkrétní a věcnou odpověď. Diskuze o ceně chráničů je asi zbytečná a nechápu, proč mi podsouváte, že se jim bráním. Pouze jsem chtěl zde na fóru ujistit o možné nesprávnosti tvrzení RT. Možná jsem se neměl ptát, když jsem si jistý, ale každý se může mýlit a od čeho je tedy fórum?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 03.02.2021, 21:58 »

... v době realizace nebyl nutný.

Neptáte se konkrétně. Z čeho soudíte, že nebyl nutný. Není rozhodující doba realizace, ale datum vypracování projektové dokumentace a určení vnějších vlivů. Ani jedno jste konkrétně neuvedl a vyžadujete jasnou odpověď. Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.02.2021, 22:04 »

Bavíme se zde teoreticky, protože nikdo mimo tazatele a onoho RT jsme obvod neviděli a ani nevíme co se bude běžně do dané zásuvky zapojovat a v jaké místnosti se vůbec nachází. Každá rada je tedy pouze o tom, jak to řešit teoreticky. Do třívodičového rozvodu není problém doplnit chránič, ovšem je to zase zásah do rozvaděče. Já osobně vidím velký přínos chráničů tam, kde hrozí nebezpečí úrazu, jsou místnosti, kde je nebezpečí minimální. Teď je to na tazateli, aby nám prozradil, kde se zásuvka nachází a k jakému účelu bude používána. Pak budeme moci zvážit, zda je postoj RT rozumný a je třeba chránič doplnit nebo ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Vašák
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 03.02.2021, 22:17 »

Docela by mne zajímala argumentace RT. Můžete se s námi o to podělit? Jde o číslo normy a její článek, který je RT povinen u každé  závady uvést.

Jinak ve všeobecné rovině máte pravdu a rozšířením zásuvkového okruhu o jednu (i více) zásuvek, bez změny jištění, je všeobecně vnímáno jako rozšíření a ne nový okruh. Z tohoto pohledu asi není na místě to brát v revizi jako závadu. Ale praxe mne naučila nesoudit podobné příspěvky příliš zbrkle a jednostranně. Počkám raději na argument vašeho RT.

Nicméně když se oprostím od závady v revizní zprávě, která dle prozatímních informací je v závadách pravděpodobně nesprávně, úplně nechápu silný odpor k dodatečné instalaci proudového chrániče, který významně přispívá k bezpečí vaší i celé rodiny.  Osobně to v podobných případech píšu do nezávazných doporučení také a je na provozovatelíc h, jestli chtějí do bezpečnosti investovat, nebo nikoliv.
Děkuji. Budu se snažit zaslat anonymizované znění. Není mým cílem bránit se zvýšení bezpečnosti -  naopak a psal jsem to i v úvodním dotazu. RT jsem jeho závěry ihned po obdržení rozporoval a on chybu po delší diskuzi uznal. Spíš mě překvapily jeho počáteční argumenty, ale to by bylo na jinou diskuzi a není mým cílem shazovat revizního technika.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 03.02.2021, 22:24 »

...a není mým cílem shazovat revizního technika. 

To po vás nikdo nechce. Sám jste ale viděl mou reakci i odpovědi kolegů. Těžko soudit bez úplných informací i když to na první pohled vypadá jednoznačně. Pro naše potřeby dostatečně poslouží jasná informace o tom zda se jedná o byt či dům, případně o jiný objekt a pak vložení konkrétní závady z revize, včetně textu kterým tuto závadu upřesní. Tedy číslo porušené normy a konkrétního článku. Nic víc po vás nikdo od začátku nechtěl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Vašák
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.02.2021, 10:07 »

Zde původní znění zprávy RT


Doporučuji opravit tyto zjištěné závady:
----------------------------------------
                                                                           znak term
Nově instalované zásuvky v prostoru xxx budovy x,       1/
nemají dostatečnou ochranu před úrazem elektrickým
proudem.
Každý nový a nově zrekonstruovan ý rodinný dům,byt,
učebna,kancelář atd.,musí být vybaveny proudovými
chrániči dle normy pro ochranu před úrazem
elektrickým proudem dle ČSN 33 2000-4-31 ed.2.
Tato norma nařizuje instalovat prvek-proudový chránič
ke každému přístupnému elektrickému okruhu.
Proudovými chrániči musí být vybaveny všechny
přístupné zásuvky do 20A v uvedených instalacích.
-----------------------------------------------------
Doporučuji zásuvkové rozvody v prostoru xxx
do doby opravy nepoužívat.
Porušena ČSN 33 2000-4-31 ed.2, dále vyhláška,kterou
se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti
osob,práce a technických zařízení.
-----------------------------------------------------

Nejde o RD ani o byt, ale o objekt organizace, kde probíhá revize pravidelně.

Neptáte se konkrétně. Z čeho soudíte, že nebyl nutný. Není rozhodující doba realizace, ale datum vypracování projektové dokumentace a určení vnějších vlivů. Ani jedno jste konkrétně neuvedl a vyžadujete jasnou odpověď. Kroutím očima
Nechápu co vás nutí ke zpochybňování mého tvrzení, že chránič nebyl v době realizace nutný. Proč to prostě neberete jako fakt a nevyjadřujete se k věci? Ale pro jistotu:

Proudový chránič nebyl dle projektové dokumentace ani po různých rekonstrukcích v průběhu let (PD je k dispozici).  3 roky stará revizní zpráva byla bez závad. Od té doby nepřibyl žádný nový okruh, nedošlo ke změně jištění ani k zásahu do rozvaděče
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 04.02.2021, 10:23 »

Za mne je argumentace v revizní zprávě nedostatečná, protože neobsahuje konkrétní porušený článek, ale pouze všeobecné formulace a prohlášení. Zkuste na tento problém vašeho RT upozornit.

V návaznosti na váš dotaz a vzhledem k poskytnutým informacím se domnívám, že jste v právu.

K tomu ostatnímu a absenci PCH ve vaší instalaci jen tolik. Důležitý bude jednak rok kdy byla výchozí revizí el. instalace uvedena do provozu a bohužel i na samotném projektu. Osobně musím akceptovat platné předpisy, ale ne vždy s nimi zcela souhlasím. Měl by jste uvést rok kdy byla vaše instalace uvedena do provozu a datum vytvoření projektové dokumentace. To by také mnohé napovědělo a nemusela by zde vznikat dusná atmosféra a obviňováním. Bohužel (někdy bohudík) během našich dlouhých praxí a i zde za ty roky v diskusích, jsme se setkali s mnohým a mnohými lidmi různého přístupu k oboru. To se asi lidem kteří zde pravidelně nepříspívají, jen velmi těžko může chápat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 04.02.2021, 10:41 »

... ČSN 33 2000-4-31 ed.2, taková neexistuje, nevím jestli je uvedena chybně na straně RT nebo nějaký informační šum, ostatní viz kolega Franěk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vašák
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.02.2021, 10:52 »

... ČSN 33 2000-4-31 ed.2, taková neexistuje, nevím jestli je uvedena chybně na straně RT nebo nějaký informační šum, ostatní viz kolega Franěk.
Děkuji. Té chyby v normě jsem si ani nevšiml. Myslím, že by mělo být ...-41. Teď jsem zjistil, že už je 3 novelizace a původní se měla přestat využívat loni /na řešený problém to ale nemá zásadní vliv/. Chyba v uvedení normy je na straně RT.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Velký Bobeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.02.2021, 15:17 »

Není rozhodující doba realizace, ale datum vypracování projektové dokumentace a určení vnějších vlivů.
Kroutím očima Je to právě naopak. A jak by to bylo, když to udělali  bez dokumentace? Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 04.02.2021, 17:22 »

Již  ČSN 34 3800 v čl. 41 vyžadovala před uvedením do provozu od provozovatele doložení technické dokumentace. ČSN 33 1500 to v čl. 4.1 upřesňuje - dokumentace elektrického zařízení odpovídající skutečnému provedení.
Součástí dodávky elektroinstala ce je (měla by být) dokumentace skutečného provedení. Je logické, že je jí možno vypracovat a datovat až na základě realizace elektroinstala ce.
Pokud není dokumentace, neměla by být vystavena výchozí revize a elektrické zařízení by nemělo být uvedeno do provozu. To, že to někdy takto nefunguje, není můj problém, ale ze zákona je to problém provozovatele (majitele).


* 343800_ 41.jpg (135.17 KB, 3173x692 - prohlédnuto 260 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 04.02.2021, 19:09 »

Nejde o RD ani o byt, ale o objekt organizace,  kde probíhá revize pravidelně.
Pokiaľ na tom pracovisku nemáte v PVV vplyv BA1-laici,. potom je dosť pravdepodobné že  tam chránič byť nemusí..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 04.02.2021, 20:59 »

Mě v tom sporu tak trochu chybí jak se k tomu staví vedení organizace (firmy...) a především odpovědný zástupce elektro.
Podle zákoníku práce a souvisejících zákonů a vyhlášek má zaměstnavatel povinnost vyhledávat rizika a konat kroky k jejich odstranění.
Jestli si "zaměstnavatel" pozve RT, aby mu našel rizika a pak se někdo diví že našel něco, co by mohlo být bezpečnější, vnímám to jako divný rozpor
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
MichalN
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 05.02.2021, 22:25 »

"Jedná se o síť TN-C-S, zásuvkový okruh nemá proudový chránič - v době realizace nebyl nutný.
Je nutné při rozšíření tohoto okruhu /přidání 1 zásuvky/ předřadit této zásuvce, popř. celému okruhu proudový chránič?"

 
 Ja by som bez ohľadu na normy atd sa vás spýtal, je miesto v rozvádzači pre RCD ?

Ak áno, doplňte ho resp. ak máte nadriadeného využite revíznu správu a dajte si doplnenie RCD odsúhlasiť. V dnešnej dobe je to pár drobných ale denne ZACHRAŇUJE ŽIVOTY ..

Ak ste vy ten "hore" tak mi pošlite číslo účtu a ja vám ten RCD zasponzorujem. (bezo srandy - neviem si predstaviť že by takáto položka položila firmu)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 05.02.2021, 22:40 »



Ak ste vy ten "hore" tak mi pošlite číslo účtu a ja vám ten RCD zasponzorujem. (bezo srandy - neviem si predstaviť že by takáto položka položila firmu)


Pozor aby vám vystačily finance, zájemců o dotace  a sponzorské dary je teď hodně! Toto vaše prohlášení by mohlo být bráno jako veřejně prohlášený slib a ten je vymahatelný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.