Lze posoudit dle ČSN, že staré rozvody v bytě nevyhovují dnešní elektrifikaci?
Pavel Horský:
Citace: Peter Lovacký 16.11.2020, 19:34
U nás podľa 2000-6, čl.6.5.2.1 musí revizák .............. .........
Kolego, dost si všímám vašich příspěvků, které často začínají a nebo obsahují "u nás". Víte, že tím často stočíte diskusi uplně na jinou kolej a tazatel se tam musí prokousávat nic neříkajícími příspěvky?
Není to škoda?
Myslím, že tazatele vůbec nezajímá, jak se to dělá u vás :-[
Peter Lovacký:
Citace: Kamil Novák 17.11.2020, 20:53
Já jsem se jen podivoval nad tím, že by lhůty měl určovat RT.
Ja to vidím tak, že čo je v 2000-6ke, tak to platí pre len revizáka, ale už vôbec nie pre prevádzkovateľ a.. ten sa podľa právnych predpisov už sám musí rozhodnúť, že či použije termín zo zákona, alebo ten čo mu odporúča revizák...ja to vidím tak, že revizák u nás i u vás musí do správy napísať svoj odborný názor na stav EI i s odporúčaním termínu ďalšej revízky, a že prevádzkovateľ sa môže a nemusí toho držať
To on, prevádkovateľ bude napr. 4 roky po revízii po požiari vysvetľovať vyšetrovateľom, že prečo šetril, a nevybral si kratší termín z aktuálneho odborného posudku...a ja by som zas v taký čas nechcel vysvetľovať, že prečo som na totálne starú EI neodporučil kratší termín jak sa bežne dávajú na zánovné EI
Berte prosím toto čo tu píšem len jak môj pohľad na vec... ja naozaj nechcem písať nič o tom, že aj ostatní sa tak majú pozerať na svoje povinnosti jak ja
Citace: Kamil Novák 17.11.2020, 20:53
nevzpomínám si, že bych se kdy někde dočetl cokoli o předpokládané životnosti nějakého instalačního materiálu.
Skúste pozrieť dajakú vašu vyhlášku o stanovení všeobecnej hodnoty majetku...v tej našej 492/2004 je okolo životnosti EZ celkom dosť zaujímavých vecí
Citace: Pavel Horský 18.11.2020, 07:30
Kolego, dost si všímám vašich příspěvků, které často začínají a nebo obsahují "u nás".
Áno, to máte isto pravdu, tie debaty sú tu občas kus medzinárodné a nie furt všetko sedí, je mi to ľúto...ale ja naozaj nemám nijaký úmysel dajak meniť debatu..a je to dosť škoda, že u nás nič tak kvalitné na debatu elektrikárov nemáme
Občas sa ale i tu dačo spýtajú aj Slováci, a vidím že Češi sa tiež dosť snažia pomôcť jak najlepšie vedia, i keď po svojom...no ja verím, že keď sa pýta odborník tak si poradí s každým názorom..
Ono zas strašne veľa vecí máme kvôli Cenelecu v nových EN či bývalých spoločných normách rovnakých, no a z tých národných rozdielov si napr. ja dosť často všímam že čo máte lepšie vy, a čo zas my...a ja len dúfam že si tie zaujímavé debaty občas všimnú aj kompetentní normotvorci
Jan Hájek:
Citace: Kamil Novák 17.11.2020, 21:30
Honzo, dokud bude existovat poznámka k čl.6.5.1.2 v ČSN 33 2000-6 ed.2 : , pak je manévrovací prostor RT ohledně starých instalací prakticky nulový.
Neznamená to, že se mi to líbí, ale je to tak. :-\
Ohledně soudů jsem naprosto v klidu. Málokterá instituce v ČR nefunguje tak, jako justice .. (zle)
Jedno je v případě soudu jisté, při zranění i úmrtí se bude postupovat podle TZ podpořeného OZ a tam je RT v rejži, protože po přečtení:
§ 273 Obecné ohrožení z nedbalosti
Z dikce textu je jasné, že právě RT (dle OZ § 5 a 2950 ...příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu) je tím, kdo zná prokazatelně (dle Zákon č. 174/1968 Sb.) text staré úrovně bezpečnost i nové úrovně a měl by udělat vše pro to (OZ § 2901/TZ § 273)
, aby nebezpečí nikoho neohrozilo.
No a teprve potom se soudce podívá na to, co se píše v dokumentu nižší váhy, tedy ČSN 33 2000-6 ed.2.
Ale máš samozřejmě pravdu v tom, že než se na to dostane, bude muset soud vyřešit jiné případy a RZ si třeba zatím v klidu umře.
Ještě link na přednášku, kde cituji uvedené body z OZ a TZ: http://www.kniska.eu/x/file/hk2015/at_download/file
Pavel Horský:
Citace: Peter Lovacký 18.11.2020, 09:09
Ono zas strašne veľa vecí máme kvôli Cenelecu v nových EN či bývalých spoločných normách rovnakých, no a z tých národných rozdielov si napr. ja dosť často všímam že čo máte lepšie vy, a čo zas my...a ja len dúfam že si tie zaujímavé debaty občas všimnú aj kompetentní normotvorci
Určitě se shodneme v tom, že je v normotvorbě pěkný bordel. Vydá se edice 2, chvilku na to ed.3, pak změna Z1, Z2, Z3...... a prase aby se v tom pak vyznalo :) Ale na druhou stranu, kdyby bylo vše jak má být, neměli bysme o čem debatovat a to by byla škoda ;) :D
Jan Bocek:
A proč by nešly?
Citace: Velký Bobeš 16.11.2020, 17:48
Účelem závěru revizní zprávy je posoudit, zda je elektroinstala ce schopná provozu z hlediska bezpečnosti.
Definice bezpečnosti
„Stav, kdy je systém schopen odolávat známým a předvídatelným vnějším a vnitřním hrozbám, které mohou negativně působit proti jednotlivým prvkům (případně celému systému) tak, aby byla zachována struktura systému, jeho stabilita, spolehlivost a chování v souladu s cílovostí. Je to tedy míra stability systému a jeho primární a sekundární adaptace.“
Bezpečnost je....
kombinace ustanovení zákonů, vyhlášek, norem, fyzikálních zákonů a standardů
a předvídavosti vzniknuvšího rizikového stavu.
Jaký je minimálně přípustný standard pro užívání EI? Jaký byl před 30-40 léty? Jaká byla kategorizace bytu a obytné plochy dříve a dnes?
TNC byla v roce 1930 zavedená na přechodné období 20-30 let. ( A trvá již 90. let...)
Ještě do roku 1988 byly panelákové byty navrhovány v minimálním rozsahu EI.
Myslím, že lze posoudit EI starou 30-50 roků z hlediska bezpečnosti při užívání
v současné době. Najdeme dosti argumentu jak již v ČSN 33 2000-1 ed.2, tak i v kategorizací bytů v ČSN 332130.
Již zde bylo naznačeno, jaké jsou veřejnoprávní odpovědnosti RT při posuzování EI.
Je to téma v souvislosti se zákony, OZ, ZSOD a normami. Je zde otázka, kde je hranice mezi řádným plněním a středním plněním §1915 a vadným plněním v §1914 OZ u revizního technika?
Je EI ještě způsobilá pro daný účel v roce 2020? Na příklad 3+1 instalace před 40 léty byla instalována pro jiný způsob užívání. RT má před sebou několik mantinelů, kde jejich překonání vyžaduje analýzu jak teoretické tak praktické dovednosti, která vede k závěru zdá EI je schopná nebo není schopná dalšího provozování.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana