Pojmy z magnetismu

<< < (2/2)

guest:
to : Fuksa
chci vás poprosit o nějaké materiály - pokud máte, většina nebo knih nebo textů na internetu obsahuje právě pouze pár vět a to je docela málo pro pochpení látky do hloubky, (poklona)

Jan Máchal:
napište mi na   machalja@ckddiz.cz, pošlu vám zajímovou pomůcku.

Jiří Fuksa:
http://shop.ben.cz/

Miroslav Janča:
Myslím, že ty veličiny lze pro rychlou představu několika větami vysvětlit.

Magnetomotoric ké napětí je součin N x I (počet závitů x proud cívkou).

Intenzita magnetického pole vyjadřuje hustotu magnetického toku bez ohledu na materiál, kterým prochází siločáry. H=N x I/ l (l =délka siločáry).
Je tedy přímoúměrná  počtu závitů a proudu cívkou, nepřímoúměrná délce magnetického obvodu.

Magnetická indukce také vyjadřuje hustotu magnetického toku, zohledňuje však vlastnosti prostoru, kterým procházejí siločáry B=mí x H. (mí=permeabilta jádra x permeabilita vakua). V praxi to znamená, že intenzita magnetického pole u vzduchové cívky a a té samé cívky s jádrem je stejná, kdežto magnetická indukce tlumivky s jádrem z feromagnetické ho materiálu, který magnetický tok zesiluje, je např. 1000 x větší.

Magnetický tok je pak fí=B x S (S=plocha, kterou kolmo procházejí siločáry).

Magnetický odpor je obdobou elektrického odporu, kde místo parametrů vodiče jsou parametry magnetického obvodu Rm=l/ mí x S.

Samozřejmě, že ty věci jsou podstatně složitější, např. permeabilita jádra se chová nelineárně, to znamená, že se mění v závislosti na velikosti magnetické indukce. To už chce ale nastudovat v odborné literatuře podrobně.




anonymouse:
Díky vás bych chtěl mít za učitele  ;)

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana