Co to je cos fí?
tsvoboda1:
Pozor, značení cos fí a výkony P,Q,S se vyskytují pouze v sítích se sinusovými průběhy napětí a proudu. V obvodech s nesinusovými periodickými průběhy se účiník počítá složitěji.
Pro zajímavost uvádím článek o účiníku: http://www..../download/el120404.pdf ;)
Peter33:
Kdyz se cinny vykon prenasi siti, chapu, ze elektrony tecou vodicema po siti. Ale jak si mam predstavit tu jalovinu? Jak zatezuje vodice? A kdyz treba mame hodne indukcnosti, napr fabrika s motorama, soustruhy atd, tak pri te kompenzaci kapacitou zlepsuji ucinnost svych motoru nebo site venku? A kdyz jim tu jalovinu sebereme, kompenzujeme, jak budou motory pracovat bez magnetickeho pole? :)
Martin Kurka:
Vážený pane Peter33,
jalovina stejně jako činný výkon je matematická fikce. Obdobně jako když vkládáte peníze v hotovosti na účet do banky a chtěl byste říci: tyhle padesátikoruny (jalovina kapacitní) budou na zaplacení telefonů a tyhle stokoruny na plyn (jalovina induktivní) a tyhle dvoustovky (činný) na elektriku.
Banka to vezme, semele na koruny (elektrony) a pošle na jednotlivé účty najednou.
A napíše vám celkové obraty (zdánlivý). Která koruna z toho vkladu šla kam?
Je to trochu přitažené za vlasy, jako každé přirovnání, ale ten střídavý elektrický proud při daném napětí je pořád jen tok "elektronů" tam a zpět a je to jednolitá masa jako masa korunek v bance a jediná šance jak se na elektrony "podíváte" je osvítit ty elektrony, zrovna když mění směr "stroboskopem" jako na diskotéce křepčící tanečníky. Když ten stroboskop dostanete do stejného kmitočtu - rytmu tance = uvidíte, jestli ten tanečník se zpožďuje nebo zrychluje v daném rytmu - to je fázový posun. A jestli s ním má synchronně tančit partnerka a mají se v jedné chvíli tlesknout vzájemně rukama, tak ta schopnost si předat stisk bude tím lepší, čím bude fázový posuv jejich tance co nejmenší - budou ve fázi. A jak budete blikat, tak z těch snímků jasně můžete určit, kdo má přidat a kdo zpomalit.
Fázory, co se malují - to je stroboskopem osvícený děsně rychlý ampérmetr a děsně rychlý voltmetr. Projede se stroboskopem jedna perioda a zakreslí se ta hodnota, kdy ten proud či napětí bylo na měřáku největší - kdy měl tanečník plně vytrčenou ruku k tlesknutí a kdy tanečnice. Když se potkají ve fázi, je to největší řacha, co mohou udělat. Pokud se rozfázují ještě nějakou řachu udělat mohou, ale slabší. Poměr té slabé řachy k maximální možné je účiník. Jenže když se netrefí ve fázi, ta šikmá složka síly vytrčení ruky jednoho malinko více roztáčí a druhého zpomaluje. Dochází k přelévání jalové (neřachavé) energie - ale stejná kladná a stejná záporná musí být zachována, stejně jako si ti dva tanečníci předají opačnou stejnou rotaci - jinak by tanec skončil pádem - síť by se rozpadla. Takže celkový jalový výkon v síti je vždy nulový - kapacitní= induktivní.
No a když se přelévá ta jalová část výkonu na krátké cestě mezi kompenzací a nevykompenzova ným spotřebičem tak teče krátkými dráty, když to musí kompenzovat až v elektrárně jsou přenosové ztráty velké, protože ty elektrony musí protékat vodiči daleko a každé protečení elektronu ohřívá vodič - i to zbytečné tečení elektronů sloužící jen k přelití elektronů z "cívky do kondenzátoru" a to tam i zpět 50x za vteřinu.
Ještě mne napadá příměr trubky plné kuliček a bouchnete kladivem do jedné strany trubky. Zdvih kladiva je napětí - schopnost protlačit proud kuliček. Když ty kuličky budou na těsno, proud bude maximální, když mezi nimi budou mezery tak nevyužijete plně možnosti zdvihu toho kladiva o ty mezery, než se kuličky scuknou. Když budete definovat ty mezery jako zdánlivý neužitečný zdvih kladiva je to matematická fikce, to kladivo zdviháte pořád stejně vysoko a ty kuličky se pohybují pořád stejným směrem - ale zpožděně, ne v optimální fázi najednou.
No tenhle příměr kulhá více, ale snad vám to pomůže pochopit, že to vše jsou jen matematické složky jednoho nedílného celku a protože je to v neustálém pohybu, musíme si to "zastavit", abychom o tom něco mohli říci, rozdělit si ten nedílný celek na složky, které mají vliv na užitečné a které na neužitečné, leč nezbytné vlivy (bez induktivní složky nefunguje indukční motor, najít fázi a největší velikosti proudů a napětí a tak získat podklady pro výpočet oné fikce = zdánlivého a jalového výkonu....
No a v trojfázové síti se nám to ještě komplikuje a v trojfázové nesymetrické ještě více a v trojfázové s harmonickými složkami ještě více.
A abych to ještě zahustil - pro správnost, elektrony se ve vodiči pohybují poměrně líně, to jen elmg.pole jede rychlostí "skoro" světla a to pole přenáší energii.
Georgis Fasulis:
Pane Kurko, nic ve zlém, ale domnívám se, že na tak dlouhou a kostrbatou odpověd jste využil svou energii naprosto jalově. ;)
To vám většina lidí prostě ani nebude číst. Já to taky nevydržel až do konce.
Někdy je mnohem účinnější na JEDNODUCHOU OTÁZKU jednoduchá ospověď:
Otázka na rádio Jerevan: Co je to cos fí?
Odpověď radia Jerevan: Je to cosínus úhlu mezi vektorem napětí a vektorem proudu u jednoho elektrického obvodu střídavé el. soustavy. A je to. :D
A kdybych to s tou minus jedničkou nepochopil, pak si budu pamatovat, že jalový proud je pěkná sviňa - žádnou práci nevykoná, ale ztráty umí dělat v plné výši! A je to. :D
Peter33:
Citace: Georgis Fasulis 13.09.2007, 01:25
Pane Kurko, nic ve zlém, ale domnívám se, že na tak dlouhou a kostrbatou odpověd jste využil svou energii naprosto jalově. ;)
To vám většina lidí prostě ani nebude číst. Já to taky nevydržel až do konce.
Někdy je mnohem účinnější na JEDNODUCHOU OTÁZKU jednoduchá ospověď:
Otázka na rádio Jerevan: Co je to cos fí?
Odpověď radia Jerevan: Je to cosínus úhlu mezi vektorem napětí a vektorem proudu u jednoho elektrického obvodu střídavé el. soustavy. A je to. :D
A kdybych to s tou minus jedničkou nepochopil, pak si budu pamatovat, že jalový proud je pěkná sviňa - žádnou práci nevykoná, ale ztráty umí dělat v plné výši! A je to. :D
Me nahodou to dlouhe prirovnani velice pomohlo, uz to celkem chapu, diky. :) Takze, kdyz paraelne pripojim kondiky nebo ty synchronaky naprazdno, tak kazda ta svoje slozka (C a L) zfazuje ten prubeh v siti? Jako, ze civka ma nejdriv napeti, a kondik proud, tak se vyrovna. Jen mam jeste dotaz: Proc domacnosti neplati za jalovinu, sice asi prilis nezhorsuji ucinik, ale to bezny elektromer to nezmeri? Vzdy me ucili, ze fabrika ma na vyber, bud platit nebo kompenzovat.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana