Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Může provozovatel distribuční soustavy stanovit termín připojení za 8 let?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může provozovatel distribuční soustavy stanovit termín připojení za 8 let?  (Přečteno 6159 krát)
Karel J
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 10.09.2020, 13:45 »

Řeším připojení garáže k elektrické síti. Garáž byla postavena v 50-tých letech a stojí uvnitř městské zástavby.
Podal jsem žádost na E.ON o připojení nového odběrného místa a následně mi v telefonátu bylo řečeno, že je to neprojednateln é s městem, protože je před garáží chodník, na který běží záruka zhotovitele po opravě až do roku 2027.
Přesto jsem je tedy požádal, aby mi poslali návrh smlouvy. Ten došel cca po 3 týdnech od telefonátu a v něm byl uveden termín připojení 30.6.2028!
Můj dotaz zní, zda je vůbec možné, aby provozovatel distribuční soustavy stanovil termín připojení až za 8 let a zda proti tomu není obrany (resp. zda je v nějakém zákoně uvedena maximální doba, za kterou připojení má zrealizovat).
Bojím se, že pokud návrh smlouvy podepíšu, tak se 7 let nebude dít nic (krom zaplacení poplatku za rezervovaný příkon a toho, že budu mít nachystanou garáž na připojení) a teprve pak začnou něco vyřizovat.
Kromě toho mi ani nepřivedou kabel až na hranici mého pozemku, ale jen k hranici pozemku vlastněného městem, na které stojí plot (před garáží je ještě plocha pronajímaná od města a je od chodníku oddělena plotem s bránou o výšce cca 1 m). Měl jsem zato, že je povinností provozovatel DS zajistit dovedení přípojky až na hranici pozemku...
Pokud by se tady našel někdo, kdo by mi celou záležitost byl schopen zařídit v nějakém rozumnějším termínu (ideálně i s provedením části přípojky od elektroměrné skříně dál),  pak budu rád, když se mi ozve a domluvíme se na podrobnostech.
Osobně považuji termín za 8 let pro připojení garáže uprostřed města uvedený ve smlouvě za výsměch.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 10.09.2020, 18:55 »

Viz. Energetický zákon.
Připojit ano, ale ne na hranici pozemku, ale zřídit přípojku v nejbližším možném místě.
Máme demokracii a nedotknutelnos t majetku vyjma státního zájmu platí.
Takže nechce-li město povolit rozkopat chodník, není možné udělat protlak a není-li ani jiná trasa možná,  budete čekat 8 let.
Ostatně i distributor musí kolikrát ustoupit třeba zemědělci nebo kuňce a změnit trasu vedení, nebo  realizaci odložit.
Nebo můžete zkusit jednat s městem sám, třeba budete úspěšnější, než distributor, pokud přijdete s novými návrhy, třeba připojení vzduchem, pokud je odkud a kam, i za cenu že holt bude kabel váš.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.09.2020, 05:52 »

Stavební uzávěra je mrcha.

Ono jim to stejně nevydrží, poruchy se musí opravovat a v zimě prasklý vodovod nenechají téct osm let. Ovšem pravda je, že i v těchto případech jsou problémy, při poruše 240 kabelů v jedné pražské vilové čtvti byli obyvatelé jedné ulice bez proudu asi týden, než se PRE a město dohodly. Příčinou byl též nově udělaný chodník a stavební uzávěra kvůli záruce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 11.09.2020, 06:50 »

Stavební uzávěra je mrcha.

Toto asi nebude případ stavební uzávěry ve smyslu stavebního zákona.
Pokusil bych se kontaktovat firmu, která provedla výstavbu chodníku s dotazem, zda jsou schopni a ochotni při stavbě přípojky chodník rozebrat a zase složit (samozřejmě na náklady distributora) tak, aby byla udržitelná záruka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 11.09.2020, 07:32 »

samozřejmě na náklady distributora

To je naivní představa. V běžném světě platí ten, kdo potřebu vyvolává. Ať už formou spoluůčasti, nebo přímou investicí. Těžko totiž předpokládat že by distributor dobrovolně investoval desítky i stovky tisíc za připojení garáže, kde je předpoklad že by se mu investice do přípojky vrátila za 465 let, vzhledem ke spotřebě a poplatkům za odběrné místo. I distrubutor se musí chovat jako dobrý hospodář a vy sám by jste se nechoval jinak  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 11.09.2020, 09:18 »

Já v tom vidím i možnou reakci města podle principu "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá"

Budeme mít prostor, kde několikrát něco rozkope, trochu provizorně poopraví, a občané si stěžují, že je to hrozný stav...
Takže město (radnice) dá do vývěsní skříňky a na web info o tom, že je třeba do doby X přijít s případnými požadavky. On to nikdo nečte, nesleduje, ale radnice to pak nechá dát do stavu, aby si nikdo nestěžoval. a samozřejmě to nechce mít opět "převorané",  takže si to ošetří formou nějaké smlouvy o záruce se zhotovitelem.. .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 11.09.2020, 09:37 »

To je naivní představa. podivej
Kde berete tu jistotu, že je to jen představa?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 11.09.2020, 10:28 »

Citace
protože je před garáží chodník, na který běží záruka zhotovitele po opravě až do roku 2027.

Podobnou záležitost jsem řešil letos s uložením venkovní sítě ze sloupů do země. Mám novou zámkovku, podbetonovanou s kari sítí pro větší zatížení a po dohodě s EON udělali protlak pod touto částí vjezdu úplně bez problémů!!Záruka je zachována!





Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Karel J
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 11.09.2020, 14:52 »

Pochopitelně chápu, že se jim do toho nechce, kvůli jedné garáži táhnout kabel bůhvíjak daleko.
Podle tohoto článku však nemá město zákonný důvod, aby mohlo zamítnout toto rozkopání. Jediné, co si může vymínit je právě požadavek na převzetí či zachování záruky a navrácení chodníku do předchozího stavu.
Samozřejmě, že výmluva na záruku chodníku se tak přímo vybízela.
Mě však zajímalo, zda ta lhůta je vůbec povolená dle zákona. Jelikož tam se uvádí pouze to, že je distributor povinen připojit žadatele k distribuční sítí, ale nestanovuje se tam žádný termín.
Jako rozuměl bych tomu, kdyby stanovili nějaký standardní termín (třeba za rok) a následně provedli kroky k získání stavebního povolení/souhlasu a dostali by písemné vyjádření od městské části, že toto nepovolují z toho a toho důvodu. A na základě tohoto dokumentu by pak sdělili, že není možné dodržet termín dle smlouvy. Oni ale toto vůbec neudělali a rovnou stanovili termín za 8 let.
A co se týče zmíněného soukromého vlastnictví - zde se bavíme o pozemcích ve vlastnictví města, tj. ne soukromých. Takže co lze a co nelze zamítnout je přesně definované zákony. A dle výše zmíněného musí město umožnit tyto chodníky rozkopat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel J
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 11.09.2020, 15:07 »

Budeme mít prostor, kde několikrát něco rozkope, trochu provizorně poopraví, a občané si stěžují, že je to hrozný stav...

To je ale chyba města, že nekontroluje kvalitu provedené opravy. Pokud jeho kontroly nefungují a nechají toho, kdo chodníky rozkopal opravit jen tak provizorně, pak jsou stížnosti občanů oprávněně směřované na město. Kdo jiný by měl kontrolovat, že ty rozkopané chodníky budou uvedeny do předchozího stavu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel J
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 11.09.2020, 15:16 »

Podobnou záležitost jsem řešil letos s uložením venkovní sítě ze sloupů do země. Mám novou zámkovku, podbetonovanou s kari sítí pro větší zatížení a po dohodě s EON udělali protlak pod touto částí vjezdu úplně bez problémů!!Záruka je zachována!
Jenže tady evidentně není vůle ze strany E.ON tento problém řešit. Ve smlouvě píšou, že bude přípojka provedena "zasmyčkováním stávajícího kabelu z protějšího chodníku". Ten protější chodník byl zrovna nedávno rozkopán (a na něj žádná záruka na 100% není). Pokud by to šlo provést protlakem pod chodníkem v záruce, vozovkou a pak rozkopat ten chodník bez záruky - jak bych měl postupovat a na koho se obrátit?
Obecně zastávám názor, že kdo nechce hledá důvod, kdo chce, hledá způsob...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 11.09.2020, 15:48 »

Pokud by to šlo provést protlakem

Vlastníci a správci komunikací preferují výhradně bezvýkopové technologie. Možná se to nezdá, ale protlak je obvykle výhodnější než překop i pro zhotovitele stavby.  U protlaku vozovky se nemusí řešit řezání a frézování povrchu, odvoz výkopku, dovoz nového zásypového materiálu, případné hutnící zkoušky, provizorní zádlažby, opravy asfaltu, atd. Jednodušší je i vyřízení zvláštního užívání komunikace, jednodušší je dopravní značení pro místní úpravu provozu. S protlakem vozovky se dá pochopitelně udělat současně i protlak chodníku. Pro protlak musí však být zajištěn dostatečný prostor pro startovací a cílovou jámu protlaku a také dost záleží na tom, jak je to v místě stavby s ostatními sítěmi technické infrastruktury a jaké podmínky stanoví jejich správci. Jestli máte zájem, zkuste mi v pondělí zavolat na 777707184, třeba něco vymyslíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 12.09.2020, 07:47 »

Kde berete tu jistotu, že je to jen představa?

Z praxe. To, že má zákazník "nárok" na připojení, ještě neznamená že je to bezplatný nárok. Řešil jsem celkem dost připojení rodinných domů, kde distributor požadoval za přípravu takovéto přípojky, celkem velkou  spoluúčast. Vždy se jednalo o přípojky kde náklady na její zřízení dosahovaly částek 100tis Kč a více. Možná dodám že píši především o regionu ČEZ, ale tak nějak se domnívám, že to bude podobné u všech hlavních distributorů. Vždy to trvalo od 10-14 měsíců, se zpracováním dokumnetace a výběrem realizační firmy.

Podobnou záležitost jsem řešil letos s uložením venkovní sítě ze sloupů do země. Mám novou zámkovku, podbetonovanou s kari sítí pro větší zatížení a po dohodě s EON udělali protlak pod touto částí vjezdu úplně bez problémů!!Záruka je zachována!

Jen hádám. Bylo to v rámci rekonstrukce místní sítě. Nešlo o změnu pouze vaší přípojky na váš podnět, kdy jste jen chtěl sundat ze střechy do země. Potom je to celkem normální.
Nicméně dotaz se týká jiné situace. Zde vznikají práce na základě požadavku nového odběratele a ne v rámci rekonstrukce distribuční sítě. V tom spatřuji dost podstatný rozdíl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #13 kdy: 12.09.2020, 21:01 »

Citace
Bylo to v rámci rekonstrukce místní sítě. Nešlo o změnu pouze vaší přípojky na váš podnět, kdy jste jen chtěl sundat ze střechy do země. Potom je to celkem normální.

Ano, bylo to v rámci rekonstrukce místní sítě. E ON jen po mě chtěl podpis na projekt,první projek byl, že rozkopat zámkovku, blokl jsem se  a pak jim nezbývalo nic jiného než že s tím souhlasím! dal jsem si požadavek, ze kterého jsem neslevil!! Pak jsem to podepsal! Mrknutí
Z mé strany jsem jim dělal také "dusno"! tanecek Jinak by nemohli pokračovat ve své práci!

Jasně ,  tady je to obráceně....je n jsem chtěl nakopnout jak to lze provést bez zrušení záruky! Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je jednání prodejců firmy Centropol legální?
 Víte co dělat, když dodavatel elektrické energie zkrachuje?
 Má nájemce právo zvolit jiného dodavatele elektřiny než má pronajímatel?
 Má E.ON právo neuklízet svůj nepořádek na mém pozemku kde mají své trafo?
 Za jakých podmínek, má smysl měnit dodavatele elektřiny?
 Jak zjistit majitele sloupu?
 Je nadpětí v sítí 10V na fázi normální?
  Který zákon, vyhláška, předpis řeší technické podmínky při dodávce EE do sítě?
 Lze provozovat lokální distribuci maloodběratelům bez účasti ČEZu?
 Jak správně komunikovat s dodavateli energie?
 Jak zařídit, aby ČEZ nepostavil dvousloupový transformátor na místě věžové TS?
 Co vše za služby jako elektrikář poskytujete klientovi E.ONu zdarma?
 Jaký je váš názor na nové připojovací podmínky E.ON 2018?
 ČEZ varuje před nekalými praktikami některých obchodníků
 Generální ředitel E.ON fandí plynu!
 Jak u vedení vn do 35kV poznám je izolované?
 Jaké práva má EON na soukromém pozemku ?
 Co je třeba k prodeji elektřiny nájemníkům v mém areálu?
 Znáte někdo z E.ON osobně Zdeňka Bauera?
 ČEPS dokončila modernizaci vedení V460 v Moravskoslezském kraji
 Jak přistoupit ke smlouvě o spolupráci s ČEZ?
 Jak zabránit distributorovi v udělení pokuty?
 Zaregistrovali jste novou společnost pro distribuci EG.D?
 Proč vyžaduje EG.D tři různé identifikátory OM?
 Co zvolit když BOHEMIA ENERGY ukončila dodávky elektřiny a plynu?
 Co je nového v připojovacích podmínkách nn ČEZ 22/4?
 Od koho čekáte zaručeně levnou elektřinu a plyn v roce 2022?
 Je zdaněná platba za přetoky z FVE?
 Jak si v podmínkách EGD vysvětlit minimálně dvě různé verze stejného schématu?
 S kým máme na spotovém trhu sjednané ceny?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.