Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je možné, že set top box probíjí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné, že set top box probíjí?  (Přečteno 10584 krát)
Radek Luža
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 05.09.2020, 08:07 »


Zakoupil jsem set top box SENCOR SDB 5003T

Po zapojení do sítě jsem dostal ránu od elektřiny, následným měřením "viz foto" jsem zjistil že na kovové části krytu tohoto zařízení kategorie 2, tzn dvojité krytí je napětí proti PE vodiči 126VAC a protékající proud vůči PE vodiči je 0.21A.
 
Vzhledem k tomu že zařízení má na sobě štítek CE, tak muselo projít testováním dle českých norem.

Je to normální?


* IMG_20200904_125952.jpg (994.59 KB, 2448x3264 - prohlédnuto 558 krát.)

* IMG_20200904_125940.jpg (465.81 KB, 2448x3264 - prohlédnuto 526 krát.)

* IMG_20200904_125934.jpg (330.81 KB, 2448x3264 - prohlédnuto 527 krát.)

* IMG_20200904_125947.jpg (551.38 KB, 2448x3264 - prohlédnuto 487 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

kyby sis někdy nevěděl rady s opravou stroje tak vyzkoušej toto "vezmi si sebou krucifix, otevři rozvaděč a spusť : ó zkurvená závado opusť tento stroj a odejdi pryč z této firmy" :-D
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 05.09.2020, 12:56 »

Měřeno bez připojených COAXů od antény? Kdyby ne, mohlo by to znamenat nějaký problém s PENem v zásuvkách. Ale to bych na vás tipnul ze jste vyloučil.
Takže podle mě je to krám a zaslouží si výměnu a když to bude dělat i nový kus, tak podnět na ČOI?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Radek Luža
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.09.2020, 13:26 »

Ano, měřeno bez připojeného koaxu od antény a bez připojeného scart konektoru, nicméně jsem zjistil stejnou chybu (vlastnost) i u dalšího set top boxu značky CABLETECH, kde jsem naměřil 79 VAC.

Anténa uzemněna a po připojení KOAXu se zamozřejmě naměřené napětí ztratí ale neřekl bych že je to ideální stav, na půdě mám rozbočovač, který jedním směrem může napájet anténu z druhého set top boxu a taky by ho toto napětí mohlo poškodit.

Nicméně jsem obětoval dalších 6 stovek a objednal ten samý výrobek pro kontrolní měření.

Informaci jsem odeslal prodejci, výrobci a kopii e-mailu na ČOI, neřešil bych to tak důrazně ale i vzhledem k tomu že mám paragraf 7. a v oboru jsem spoustu let tak tato "rána" mi způsobila srdeční arytmii na cca 2 hodiny tak to nechci nechat jen tak být.

Co kdyby se toho dotko dítě?


Edit: výrobce by zřejmě měl zvážit úpravu třídy ochrany na I. a instalovat patřičný přívodní kabel, který zahrnuje i PE vodič


Edit 2: zpráva od prodejce:

,
 
důrazně prosíme o dodání Vámi zakoupeného spotřebiče na reklamaci buď na naši prodejnu v Kyjově nebo přímo do autorizovaného servisu v Brně,
 
kde proběhne ověření vašich informací a proměření výrobku, zda Vaše informace jsou opodstatněné,
 
na základě Vámi zatím poskytnutých informací ( fotografií ) se bohužel nedá zjistit ani ověřit, zda-li je závada opravdu na koupeném zařízení, nebo u vás v el.síti  nebo anténním rozvodu, nebo zda-li nedošlo k neutorizovaném u ( neodbornému ) vstupu do tohoto zařízení uživatelem.
 
Co se týká odškodnění apd, vymáhá se dle zákona u výrobce ( dovozce ).
 
Aktuálně již nemáme tyto přístroje skladem.
 

S přátelským pozdravem vedení firmy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

kyby sis někdy nevěděl rady s opravou stroje tak vyzkoušej toto "vezmi si sebou krucifix, otevři rozvaděč a spusť : ó zkurvená závado opusť tento stroj a odejdi pryč z této firmy" :-D
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.09.2020, 21:08 »

Dejte, prosím, vědět výsledek reklamace. Tento problém se zde již probíral vícekrát a je mnohdy způsoben odrušovacími kondenzátory na přívodu ze sítě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 05.09.2020, 22:33 »

Podle normy pro revize může být u spotřebičů třídy II dotykový proud max. 0,5mA

Podle výrobkových norem je požadována hodnota zpravidla poloviční, tedy max. 0,25mA pro nový spotřebič

Běžně se používají v takových zařízeních spínané zdroje. Pokud chce výrobce splnit požadavky na EMC, nějaké filtry tam dát musí a ty způsobují tento stav.

Takže já bych si tipnul, že reklamace nebude uznána, a nebo pokud bude, dostanete přístroj prakticky se stejnými vlastnostmi.

Problém vzniká pokud spojíme Set Top Box, satelit, TV, video, DVD přehrávač...
A když bude mít každý přístroj kolem 0,2mA, můžeme se celkově dostat kolem 1mA a to je už cítit jinak
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 06.09.2020, 11:03 »

Napatie samo o sebe merane multimetrom s vysokym vstupnym odporom je normalny stav, tych 125V je pekna polovica z 230V, klasika, dva rovnake kondenzatory medzi L a N.
Desi ma tych 0.21A, to by musel mat kondenzator okolo 3uF, co vylucuje napriklad omyl vo vyrobe a osadenie kondenzatora s vacsou kapacitou. Tych 3uF by tam ani fyzicky nevoslo. Spojenie primaru a sekundaru spinaneho zdroja by to vysvetlovalo skor. Optoclen v slucke spatnej vazby regulacie napatia to nebude, to by nefungoval cely STB. Co tak problem v trafe, niekde uprostred primarneho vinutia spojenie so sekundarnou stranou ? Nieco by naznacilo zobrazenie unikajuceho prudu ako ubytku napatia na odpore zapojenom na PE osciloskopom.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.09.2020, 11:16 »

Docela mě zajímá ten zákon, kde je uvedeno, že případné odškodnění poskytuje výrobce (dovozce). Zkuste si o tyto informace u prodejce vyžádat. Dle mého soudu je to nehorázná blbost. Vše by teď mělo jít právě za prodejcem, neboť s ním jste uzavřel smlouvu koupí toho šmejdu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.09.2020, 12:32 »

, , ,  protékající proud vůči PE vodiči je 0.21A.
 

To je strašně moc, nevznikla při měření někde chyba? Přiznám se hned a dobrovolně, při prvním čtení tohoto vlákna mně uniklo, že uvádíte proud o tři řády vyšší, než by měl být. Myslím, že i kol. Schwarz si to neuvědomil.  Zkuste měřit proud i napětí proti zemi (PE) znovu a při obou polohách síťové vidlice v zásuvce.

Obvyklá odrušovací kombinace kondenzátorů je 100nF mezi přívody L - N a dva kusy 2 až 5 nF mezi L - PE a N - PE u spotřebičů ve třídě I a u spotřebičů ve třídě II je střed těchto kondenzátorů zapojen na kryt spotřebiče nebo na společný pól sekundárního napětí zdroje. Proto může na krytu vzniknout napětí proti zemi blízké polovině síťového napájecího napětí - jedná se o kapacitní dělič. Změřit to lze pouze měřícími přístroji s vysokým vstupním odporem, což je většina digitálních multimetrů, které mají při měření napětí konstantní vstupní odpor 10MOhm. U přístrojů ručkových, které mají vnitřní odpor 1 až 10kOhm/V naměříte pouze několik V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 06.09.2020, 12:54 »

Také jsem si hodnoty 0,21A nevšiml a též se přikláním k chybě měření.
Takový přístroj by nebylo možné připojit do zásuvky za chráničem, ihned by vybavil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.09.2020, 13:34 »

Nevybavil, protože by to nepoznal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.09.2020, 14:11 »

Ale poznal, stačilo, by připojit anténu (uzemněnou)!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 06.09.2020, 14:30 »

Já reagoval na "nebylo možné připojit" a navíc antény s integrovaným zesilovačem, hojně používané, jsou od okolí odizolovány.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 06.09.2020, 14:53 »

Já reagoval na "nebylo možné připojit" a navíc antény s integrovaným zesilovačem, hojně používané, jsou od okolí odizolovány.
Vážně?  Šok
Jestli myslíte taková ta pokojová "udělátka',  to bych se neodvážil nazvat anténou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 06.09.2020, 16:13 »

Zapomněl jsem to v příspěvku zmínit - myslel  jsem že jde o překlep a předpokládal  jsem, že tam mělo být 0,21mA
Kdyby tam teklo skutečně 0,21A, tak věřím, že by tam "dlouho neteklo a zakouřilo by se"...
A samozřejmě by během takového měření měl zareagovat chránič
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.09.2020, 16:18 »

Vážně?  Šok
Jestli myslíte taková ta pokojová "udělátka',  to bych se neodvážil nazvat anténou.
Tak ve městě to mnohým stačí a třeba venkovní Thomson 263 a další nejsou úplně marný výrobky, ve srovnání s polským sítem.
A když to vezmu podle sebe, tak mám yaginu chycenou na trámu pod střechou,  tedy rovněž neuzemněnou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.09.2020, 17:11 »

Vsimnite si vetu :
 tato "rána" mi způsobila srdeční arytmii na cca 2 hodiny tak to nechci nechat jen tak být.

To asi nebude preklep / chyba merania a urcite viac ako 0.21 mA ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 06.09.2020, 17:37 »

Taky se mi stalo, ze jsem po sahnuti na satelitni konvertor uz letel ze stafli. Vinikem byl satelitni prijmac se spinanym zdrojem a plastem kabelu teklo vuci zemi 16mA. Dal jsem se tehdy v zjistovani pricin nedostal pro nespolupraci vlastnika prijmace (slo o sestivystupovy konvertor a nekolik napojenych bytu). Vinika jsem odpojil a pak se to pry resilo uz bez me ucasti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #17 kdy: 06.09.2020, 18:52 »

Citace
Takový přístroj by nebylo možné připojit do zásuvky za chráničem, ihned by vybavil.

Chránič tam žádný není?  tanecek

Citace
To asi nebude preklep / chyba merania a urcite viac ako 0.21 mA ...
Kolega tam má 0,21A ! Asi ví co měří?

Mimo jiné, už 7mA tekoucí tělem, je taková morda, že se položíte na zem a chvíli nevíte co se děje, kde jste!! Ne tak 0,21A!! Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde najdu minimální hodnoty unikajícího proudu při měření vn zdrojem?
 Co je to náhradní unikající proud?
 Mohl by mi pomoci v měření unikajicích proudů u elektrotepelných zařízení?
 Kde sehnat kleště na unikající proudy kvalitní a levné?
 Jaký průřez samostatného ochranného vodiče u zařízení pro zpracování dat ?
 Dá se s KEW 4200 měřit unikající proud?
 Je možné. že měření Id u Makyty 6906 měřákem PU 184 delta je mimo rozsah?
 Stačí u revize PC změřit pouze unikající proud?
 Jak jednoduše změřím unikající proud?
 Unikající proud zdravotnického prostředku s vnitřním zdrojem energie.
 Měření unikajících proudů ZP
 Měření unikajícího proudu mezi síťovou částí, přístupnou a příložnou částí typu B
 Měření unikajícího proudu mezi síťovou částí, přístupnou a příložnou částí typu BF a CF
 Unikající proudy (základní pojmy 3.)
 Jak využijete monitorovacího relé reziduálního proudu v praxi?
 Čím může vznikat jemné brnění při dotyku země při stání v bazénu?
 Jak se měří unikající proud svařovacího obvodu?
 Jak provozovat zařízení, které má vyšší unikající proud než 30mA?
 Jak měříte unikající proud svařovacích zařízení?
 Jak srovnáváte metody měření unikajících proudů vy?
 Jak velký rozdíl mezi unikajícím proudy může být?
 Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebiče
 Náhradní unikající proud trojfázových spotřebičů
 Měření náhradního unikajícího proudu u spotřebičů obsahujících elektronické prvky
 Izolované uložení spotřebičů při přímém měření unikajícího proudu
 Musí být zásuvka pro boiler přes chránič když je unikající proud hraniční?
 FLUKE: Klešťový měřič unikajících proudů 368 FC a 369 FC
 Měřit izolační odpor nebo unikající proud?
 Který spotřebič při revizi nelze uložit izolovaně?
 Čo spôsobuje takúto hodnotu unikajúceho prúdu na ochrannom pospájaní?
 Pomůže měření unikajících proudů k ochraně spotřebičů?
 Může revizní technik změřit unikající proud myčky nádobí?
 Jsou dnes plazivé proudy problém nebo to již řešíme nějakým přístrojem?
 Musí se měřit u spotřebiče třídy I unikající proudy PE i izolační odpor?
 Jak odhalit unikající proud jednofázových spotřebičů na přívodu CYKY 5x2,5?
 Prečo vyhadzuje prúdový chránič pri meraní poruchovej slučky?
 Jak lze v síti TN-C měřit adapterem Revex A3P 32/4 P8014 unikající proud?
 Proč asi vypadávají všechny chladící kompresory ve výdejním boxu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.