Musí mít každý světelný obvod svůj proudový chránič?

<< < (3/11) > >>

Jan Šus.:
Takže RD se to netýká, když v normě nejsou uvedeny? A mohu mít k jednomu světelnému obvodu připojen na jeden chránič několik zásuvkových, to tam taky nečtu nikde?

Pavel Horský:
Uvedené články ale vůbec neuvádějí, že by musel být každý světelný obvod na svém samostatném chrániči. Je to tak, jak tu již bylo napsáno. Jeden světelný okruh mohu mít na společném chrániči s několika zásuvkovými okruhy.
V praxi je to tak, že se do rozvaděče zvolí 3ks RCD např. 25/2/30mA/A. Na tyto se napojí vybrané zásuvkové okruhy + po jednom světelném okruhu. Na další samostatné chrániče se pak dají citlivější okruhy.
Já navrhuji na světelné okruhy samostatné chrániče z důvodu, který tu uváděl kolega Schwarz a to právě z důvodu bezpečnosti osob. A o bezpečnosti je celé naše řemeslo. No ni?  ;) :)
Příspěvky o jakési pravděpodobnos ti katastrofickéh o scénáře jsou hodny diskuse na FB. Tam je dost takových šulinů, kteří jsou schopni o takové kravině diskutovat řadu dní.

Miroš Jan:
To chcete v ČSN podrobnej manuál?
Co takhle používat svůj mozek.

Tomáš Žabka:
Podle výkladu "bytových domů, občanské výstavby a na pracovištích" asi ne, ale je to o přesných definicích. Já osobně to projektuji tak, že mám jeden světelný okruh na jednom chrániči, a nebo jističochránič i, tím se nic nepokazí. Nemusím se s nikým hádat. Cena jističochránič e je asi 1000-1300kč. To není nic závratného v porovnání s tím, když musím někam jezdit, hledat v normách a vysvětlovat, jestli to je a nebo není v souladu.

Je fakt, že "kolenovrti" to mohou vzít zase opačně, proč je připravuji o peníze, když to není potřeba, ale na to se dá říci jen to, že já jsem projektant, jsem odpovědný za technické řešení a toto je moje technické řešení. Pokud máte problém oslovte někoho jiného.

Pavel Horský:
Citace: Tomáš Žabka  05.08.2020, 07:44



....... já jsem projektant, jsem odpovědný za technické řešení a toto je moje technické řešení. Pokud máte problém oslovte někoho jiného.


Lépe to napsat už snad ani nejde. Naprostý souhlas. Ať si pegasové a jim podobní plácají co chtějí.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana