Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč má tento portál sekci pro laiky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč má tento portál sekci pro laiky?  (Přečteno 1934 krát)
Confused
« kdy: 28.05.2020, 17:27 »



Zajímalo by mě, jaký je smysl zdejší sekce pro neodbornou veřejnost. Kdykoli vidím někde v diskuzi na internetu zmíněný portál elektrika.cz, je to většinou v dost negativním světle, cituji např.: "Tam nemá cenu psát, stejně tě slušně pošlou do p*dele, vždycky to na mě působí jako fórum arogantních hovad, co na všechno odpovídají "když se musíš ptát, tak si radši zaplať firmu""

Nedalo mi to a prošel jsem si prvních několik google výsledků na dotaz "elektrika.cz, jak udělat to a to..." a bohužel je na té kritice dost pravdy. Jakýkoli dotaz laika na strávný postup instalace/montáže/úpravy na který je potřeba vyhl. 50 se tu setkává v lepším případě s odpovědí "pozvěte si odborníka",  v horším jen se sarkasmem/výsměchem.

Takové chování nejen kazí elektrikářům reputaci, ale toho člověka toho člověka to akorát víc nase*e a stejně si to nakonec udělá po svém (a bude mu to padat, kopat, hořet atd),  protože ty "arogantní kok**y poslouchat nebude a svítí to tak jako tak",  že ano.
Možné je i že se dotyčný chce jen v oboru vzdělat, nebo si ověřit že ho "odborník" nechce "ochcat" kvůli většímu výdělku, na některé okrajové otázky je opravdu náročné "vygůglit" odpověď a to, že normy nejsou veřejně dostupné tomu také nepomáhá.

Není lepší prostě tomu člověku na slušný dotaz slušně odpovědět a poradit jak se co správně dělá, ale zárověň ho upozornit pokud to oficiálně dělat nesmí? Pak si může udělat jasno a rozhodnout co dál, většinou ti lidi mají mozek, neznalost daného oboru neznamená automaticky hloupost.

Navíc mnoho lidí "odborníkům" nevěří a není divu, měl jsem tu "čest" pracovat v několika stavebních firmách a nenechal bych je namontovat ani žárovku. Navrtaný kabel ale 2 ze 3 vodičů fungují? nevadí, PE vynecháme a ukostříme jako v TN-C, po vytažení zásuvky z kabelového žlabu z ní vypadají ulámané dráty odizolované až do půlky jádra, nedodělky schované tak aby to RT neviděl, případně rovnou revize od stolu, atd...

Tímto nechci napadat nikoho z osazenstva elektrika.cz, portál je výborný zdroj informací o aktuálních trendech pro člověka jako já, který sice má elektro vzdělání, ale už v oboru nedělá. Jen mi přijde smutné, že místo rady a podpory se tu laikům v 90% dostane spíše výsměchu a pohrdání i když je jejich dotaz dobře formulován a ve vší slušnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 28.05.2020, 19:57 »



Zajímalo by mě, jaký je smysl zdejší sekce pro neodbornou veřejnost.

To, co popisujete je v řešení 22 roků. Tedy 22 roků řešíme hranici co ano, co ne. Za tuto dobu jsme přijali opravdu mnoho názorů "jak by to mělo být",  bohužel nikdo už neprozradil jak svůj nápad realizovat a financovat.

Proto jsme se pokusili vytvořit pravidla tohoto fóra abychom předešli konfliktům. Světe div se, uživatel pravidla potvrdí ale už nedodržuje. S tím neudělá nikdo nic.

Mohli jsme si vybrat. Buď nedělat zamýšlenou myšlenku vůbec nebo jít tuctovým způsobem jako fóra jiná. Ale ona existuje další cesta. Udělat si na svém písečku pravidla, která možná zajistí dlouhodobou udržitelnost. Stěžovat si na chování diskutujících je asi podobně, že bude "v alejích nablito". Vždyť to je naše národní mentalita. Můžeme vzývat koho chceme. Navíc, vše základní zde již popsáno bylo a nikdo to nebude opakovat pouze proto, že se někomu nechce číst.

Věřte mi, že energie, čas a provozní prostředky na provoz fóra vydáváme proto aby někomu, k něčemu bylo použitelné. Z téměř čtvrt miliónu stránek je veřejnosti zhruba polovina dostupná.
Můžete si myslet cokoliv, ale jsme na tuto kolekci vědomosti, i přes všechny nedokonalosti, hrdí stejně tak jak na všechny, kteří nám pomáhají a věří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.017 sekund, 21 dotazů.