Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Existuje výrobce jističů který u svých jističů nepožaduje předjistiění?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje výrobce jističů který u svých jističů nepožaduje předjistiění?  (Přečteno 7424 krát)
Tomáš Medek
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 13.05.2020, 11:05 »

Výrobci běžných modulárních jističů požadují před jističem předjištění - maximální předřazenou pojistku.
Například jistič Schrack 2B/3 BM018302 má v návodu výrobce uvedeno "Maximální předřazená pojistka > 10 kA max. 100 A gL". Bonega také "Maximální předřazená pojistka:    100 A gG (>10 kA)".
Existuje výrobce jističů který u svých jističů nepožaduje předjistiění?
Distributor mi předjištění jističe nechce dovolit, což je podle mne v rozporu s návodem výrobců jističů a nechce za to být zodpovědný. Má za to být zodpovědný já.

Konkrétní případ. Pro dispečerské řízení výrobny požaduje distributor v trafostanici měření nn napětí které je jištěno jističem např. 2B/3 se signalizačním kontaktem - signalizace výpadek jističe měření. Když jsem před jistič nakreslil sběrnicový pojistkový odpínač s pojistkami 16A, tak to distributor odmítl. Takže jsem jistič odstranil a dal tak pojistky 1A s hlídačem stavu pojistek OEZ MD-M3 a to distributor také odmítl, že tam chce jen a pouze jistič s kontaktem a bez předjištění.
Trafostanice má 400kVA a zdroj má prozatím 260kVA asynchronní generátor.
Má to nějaké technické řešení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 13.05.2020, 16:30 »

Tak tam pro klid duše dejte FAZ.
Myslím, že si to trochu zbytečně komplikujete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 13.05.2020, 17:06 »

Zkuste si zadat do Sichru jak dlouhý přívod jakým vodičem by mohl stačit, kdybyste použil doporučenou řadu FAZ, aby teoretický zkratový proud nepřekročil to, co by měl jistič dokázat "bezpečně vypnout"

A když jako přijatelné riziko započítáte ten jistič, že by se mohl poškodit při vypínání tvrdého zkratu, tak při reálné impedanci toho jističe určitě za jističem s hodnotou v jednotkách A, tedy na odchozích svorkách, nebude tak obrovský proud
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 13.05.2020, 17:38 »

Zda předjistit nebo ne záleží na zkratovém výkonu před jističem. Pokud je do 10 kA, tak jistič 10 kA předjistit nemusíte.

Pokud je předpokládaný zkrat vyšší, než je vypínací schopnost jističe, musíte předřadit omezující pojistku. Minimální hodnota pojistky souvisí se selektivitou mezi ní a jističem, maximální s tím, na kolik je schopná proud omezit.

Najdete to v katalogu výrobce.

Poznámka:
Pěkně to vysvětluje nápověda programu Sichr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 13.05.2020, 17:43 »



   Žádejte odborné odůvodnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 13.05.2020, 18:37 »

Pokud bude zkrat krmit generátor, nejspíš žádné předjištění potřeba nebude.

Zkrat za trafem napájeným ze sítě bude okolo 9,5 kA (I"k),  takže bych to taky nehrotil.

Co vyměnit jistič za válcové pojistky? Distributor bude happy a vy máte klid.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Tomáš Medek
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 13.05.2020, 20:07 »

Pojistky mi distributor odmítl a to i když jsem tam dal signalizaci stavu pojistek. Chce třífázový jistič se signalizačním kontaktem, nic jiného. Protože to tak někdo napsal do tohoto dokumentu na 1. stranu dole:
https://www.eon-distribuce.cz/sites/default/files/2018-09/EON-podklady-pro-pripojeni-zdroju-do-630kva-v201211.pdf
"Poruchové a ostatní signalizace
2. Výpadek jističů měřících traf napětí (MTN 100V50Hz) pro ochrany a dispečerské měření nebo v případě měření nn výpadek jističe 400V AC pro dispečerské měření."
Argumentoval jsem mu, že tam nemohu dát jistič ze stejného důvodu jako ho nemohu dát pro elektroměr u nepřímého měření.
Když to tam dám tak jak chce, bude v rozporu s návodem výrobce.
Zkrat bude krmený trafem 400kVA i zdrojem 260kVA dohromady.
Zkusím to nasimulovat v tom Sichru, ale stejně při dalším výkonnějším zdroji a trafu bude problém ještě větší a distributor neústupnější a bude mít argument že to šlo předtím, tak to musí jít i teď. A já se připojováním zdrojů živím, pak to bude vše padat na mou hlavu.
Zdůvodnění mi technik distributora napsal toto cituji: "Jestli ani v příští opravě nebudete respektovat moje připomínky, tak už se omezím pouze na strohé „neodpovídá podkladům“ Odmítám s vámi polemizovat co mohu nebo nemohu nebo že máme chtít toto a toto nikoli."
Sice nejde jen o tuto věc, distributor požaduje zdroj upravit tak, aby byl v rozporu s PPDS přílohou č. 4 a následně chce po nás podepsat prohlášení že zdroj splňuje PPDS, (výrobce zdroje úpravu samozřejmě také odmítá),  ale to je už na jinou diskuzi a s tím si poradím. Jen u toho jističe jsem potřeboval vědět jestli se nevyrábí nějaký, který by tomu požadavku vyhověl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.05.2020, 20:37 »


  Tak ať vám doporučí vhodný typ jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 13.05.2020, 20:41 »

Sakra, že mě to nedošlo dřív.

Jistič B2A má zkratovou odolnost téměř neomezenou. Proč? Impedance na pól je 0,4 Ohm, takže přes něj nemůže téct proud větší, než 0,5 kA.

Problém vyřešen.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Tomáš Medek
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 13.05.2020, 21:13 »

Ano tak to asi bude, ale proč tedy to předjištění výrobci v manuálu požadují, když je ten zkratový proud omezen už vlastní impedancí jističe, není to nějaká ochrana pro případ selhání jističe nebo delší době hoření oblouku a podobně? Proč tam tedy nenapíšou že v síti 230/400 je nutné předjištění jističů až od nějaké proudové hodnoty? Jsem to potom tou impedancí jističe schopný obhájit když se něco podělá a není to dle výrobce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #10 kdy: 13.05.2020, 21:28 »

V tomto případě by na omezení zkratového proudu pod 10kA měl stačit asi 3metry dlouhý kabel s průřezem vodičů 1,5mm2 Cu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Tomáš Medek
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 13.05.2020, 23:41 »

Tak tam pro klid duše dejte FAZ.
Myslím, že si to trochu zbytečně komplikujete.


Díky, pro FAZ je maximální předjištění 125A, tady píšou:
http://www.profiklubelektrotechniku.cz/jistice-faz.html
Je to lepší, ale není to ono.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 14.05.2020, 07:34 »

Lehce OT
"Jestli ani v příští opravě nebudete respektovat moje připomínky, tak už se omezím pouze na strohé „neodpovídá podkladům“ Odmítám s vámi polemizovat co mohu nebo nemohu nebo že máme chtít toto a toto nikoli."

To mě připomíná jednoho legendárního technika EONu co montuje nepřímý měření...
Něco vy smyslu: "Mě nezajímá co máte ve smlouvě, budete to mít dle PPDS nebo to píšu do závad a odjíždím."

PS: Ta smlouva byla od EONu, a upravovala, že umístění měření bude v rozvaděči pod sloupovým trafem a bude na pozemku odběratele, bez možnosti přístupu z veřejně přístupného místa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Tomáš Medek
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 14.05.2020, 07:53 »

Tak Sichr píše: NELZE POUŽÍT - Ik" > Icn ( 18.7 kA > 10.0 kA )
Nezjistil jsem ale jak do Sichru dát dva zdroje, trafo a synchronní generátor zároveň. Tak jsem zdroje sečetl, 400kVA trafo + generátor 400kVA špičkově (332kVA trvale) a dal jsem tam tedy jako zdroj 800kVA trafo. A hlavní deon BL1600 nastavený na 1250A. A když jsem tam přidal jistič LTN-1B, tak to napsalo nelze použít.


* vypocty.png (16.6 KB, 755x797 - prohlédnuto 305 krát.)

* jisteni_2.jpg (310.27 KB, 750x1565 - prohlédnuto 268 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 14.05.2020, 08:04 »

Dodejte před jistič odhaduji 1m vedení 1,5.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #15 kdy: 14.05.2020, 08:20 »

Možná Siemens řada 5SY7. Po rychlém nahlédnutí do katalogu, který mám k dispozici, tam požadované předjištění nevidím.
Zdá se mi to ale celkem neobvyklé, ale to by závazně a jednoznačně vyřešila technická podpora Siemens.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Medek
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 14.05.2020, 08:42 »

1m je málo. 2m už pro jistič OK. Takže vzduchová cívka z 2m nejištěného kabelu místo pojistky kterou tam nechtějí  ??
Pokud bych bych ten 2m kabel dal za jistič a předpokládal případný zkrat až na jeho konci, tak to bude v pořádku. Jenže ten vývod z jističe ani 2m mít nebude, jde to jen přes stěnu kioskové trafostanice na které visí rozvaděč dispečerského řízení AXY01, ale asi tam budu muset někde ty dva metry namotat.


* 1m.png (19.98 KB, 742x855 - prohlédnuto 280 krát.)

* 2m.png (19.43 KB, 742x853 - prohlédnuto 270 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 14.05.2020, 08:50 »

Oba zdroje pojedou najednou?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.082 sekund, 22 dotazů.