Proč při zkratu dvoužilového kabelu nevybavil chránič, ale až pojistky?
Václav Třetí:
Chránič není jistič, chrání proti úniku proudu do PE, země nebo obsluhy. Na zkrat mezi L- N nemůže reagovat, na zkrat L- PE reaguje.Citace: Josef Náhodný 01.05.2020, 13:42
Charakteristik a B,C a D se týká nadproudové spouště.
Zkratové spoušť je něco jiného, tady spíš rozhoduje vypínací schopnost ( 6kA, 10kA), kvalita mechanické části jističe, zhášení oblouku v komůrkách atd.
Citace: Velký Bobeš 02.05.2020, 01:49
Nadproudy dělíme na přetížení a zkraty. I zkrat je nadproud.
Já bych to řekl trochu jinak. V jističi máme spoušt elektromagneti ckou, ta reaguje na zkraty a proudové rázy při spínání např. elektromotorů a spoušť bimetalovou (tepelnou) a ta reaguje na přetěžování.
Z pohledu hlavního jističe a jeho reakce na zkraty v jednotlivých okruzích dalších rozvodů zapojených v rozvodu za ním, nám odpínací schopnost a rychlost zhášení oblouku proti vypadnutí nepomůže. Tam pomáhá použití jističů char. C a D, které reagují až na proudové rázy vyšší hodnoty, což je dáno jinou konstrukcí elektromagneti cké spouště. Bimetalová spoušť se této činnosti nezúčastňuje, je na to příliš pomalá.
Kvalita mechanické části jističe a rychlost zhášení oblouku může pomoci u jističů jednotlivých okruhů. Též pomáhá použití pojistek s vysokou odpínací schopností, které oblouk zháší nejlépe.
Jiří_Hrubý:
Citace: ACEOF ACES 02.05.2020, 00:39
O tom proč zde není normální získat jistič s charakteristik ou D jsem psal.
Když to je u vás už taková obsese, jakmile se téma stočí k hlavním jističům.
Stejně jako ty absurdní grétiny odpočty :D
Ale realita je taková, že kdo potřebuje tvrdou charakteristik u a je opodstatněná a parametry sítě vyhovují, ten ji dostane. Nevím, v čem vidíte problém...
Fuk Tomáš:
Citace: Václav Třetí 02.05.2020, 18:48
Chránič není jistič, chrání proti úniku proudu do PE, země nebo obsluhy. Na zkrat mezi L- N nemůže reagovat...
Dovolil bych si malé upřesnění.
Na zkrat L-N reagovat může a nemusí, záleží na jeho rázové odolnosti a amplitudě proudového rázu. Rázová odolnost některých RCD je jen 250 A, a to se se zkratovou spouští jističů docela potkává.
ACEOF ACES:
Potřeba selektivity je opodstatněná.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,42361.msg333625.html#msg333625
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,42361.msg333661.html#msg333661
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,42361.msg333703.html#msg333703
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,42361.msg333708.html#msg333708
Václav Třetí:
Citace: Fuk Tomáš 02.05.2020, 20:46
Dovolil bych si malé upřesnění.
Na zkrat L-N reagovat může a nemusí, záleží na jeho rázové odolnosti a amplitudě proudového rázu. Rázová odolnost některých RCD je jen 250 A, a to se se zkratovou spouští jističů docela potkává.
Ano, to vím a je to pravda. Je to ovšem nežádoucí vlastnost. S ohledem na původní dotaz to není pro zřejmě laického tazatele užitečná odpověď. Měl jsem to asi přesněji formulovat, na druhou stranu píliš komplikovaná odpověď je pro méně zkušeného tazatele nesrozumitelná .
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana