Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč mi projektant navrhuje větší rozvaděče, než skutečně potřebuji?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč mi projektant navrhuje větší rozvaděče, než skutečně potřebuji?  (Přečteno 21347 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 05.02.2020, 14:25 »


Po konzultaci s projektantem mě překvapilo zjištění, když jsem po prvních dnech elektrikářů na stavbě uviděl zazděné rozvaděče. Prakticky jsou o 100% větší, než je potřeba. Nedovedu si vůbec představit k čemu takový prostor bude potřebný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.02.2020, 18:55 »

Jaké je to krásné, když je rozvaděč "spočítán, navržen a schválen" s pořádnou rezervou a když se má něco přidat, použije se "rezervní vývod" pro rezervní výkon...  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 05.02.2020, 22:44 »

Podle mě je otázka blbě položená.
Já bych ji upravil takto:
"Proč mi projektant navrhuje větší rozvaděče, než chci?"

Pak se dá jednoduše odpovědět, že takové skutečně potřebuješ (rezerva, oteplení, ...)  tanecek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.02.2020, 23:22 »

Jednen pohled je poměr, druhý počet prvků.
Ten samý objekt může mít ke stejné spokojenosti obyvatelů rozvaděč s 10M ,  či 100M.
 O
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.02.2020, 06:58 »

Po konzultaci s projektantem mě překvapilo zjištění, když jsem po prvních dnech elektrikářů na stavbě uviděl zazděné rozvaděče. Prakticky jsou o 100% větší, než je potřeba. Nedovedu si vůbec představit k čemu takový prostor bude potřebný.

Odborník se usmívá a laik to nemůže pochopit.....b ěžná praxe.
I přesto, že projektant se snaží při konzultaci vysvětlit.
Elektrikář se VTEZ učí porozumět 3-4 roky a dalších 10 roků k tomu,
aby to mohl projektovat, vytvořit. A uživatel to chce během pár minut pochopit.

Myslím, že ta otázka je zde položená záměrně, aby mnozí pochopili, že "rozvaděče",
pokud se tak dají vůbec některé  nazvat, mají své dané rozměry s ohledem na teplotu a rezervu. Každý prvek v rozvaděči, kterým protéká proud, je také spotřebičem, který vyvíjí teplo. Schválně, jaké tepelné ztráty má jistič B16A a součet všech komponentů v rozvaděči. A druhá otázka, jaká obvyklá rezerva v rozvaděči je v praxi? (5,10,30% ?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 06.02.2020, 07:34 »

A jak laik ví že je větší než potřebuje?  Škleb

Možná vidí okolo sebe práci bastlířů čičmundů a bere to jako standard. Nebo má elektrikáře který mu to nedokázal dostatečně vysvětlit. Taky může jít člověka který nehodlá zaplatit ani korunu navíc než "musí" a je pro něj všechno moc drahé, vždyť ty kartony cigaret a pár flašek rumu musí mít každý měsíc. (samozřejmě trochu přeháním, stejně jako původní dotaz  Mrknutí )

Dobré téma ke cvičení umění argumentace  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.02.2020, 07:43 »

Prakticky jsou o 100% větší, než je potřeba.
Malo by byť normálne že zákazník vie čo chce
Aspoň ja s mojimi zákazníkmi na novostavbe najprv pokreslíme po dome kde čo chcú mať a veľkost rozvadzača mi vyjde až nakoniec. 100% som ale nedal nikdy rezervu, to nie je normálne. Dávam 20-30%,  to sa furt dá dohodnúť.
Oteplenie to hej, ale kde jak. Keď je dakde v plote 3x25 a normalna spotreba tak by som to neriešil s dvojnásobne väčším rozvádzačom
Ja som raz doma v komore strčil do rozvádzača asi na týždeň čidlo z teplomeru čo meria vnútornú a vonkajšiu teplotu, a rozdiel v ňom a mimo neho bol 1, 2 stupne
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 06.02.2020, 08:38 »

Malo by byť normálne že zákazník vie čo chce
Aspoň ja s mojimi zákazníkmi na novostavbe najprv pokreslíme po dome kde čo chcú mať .............. .......

Na Slovensku se kreslí projekt na zeď?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 06.02.2020, 08:56 »

Na Slovensku se kreslí projekt na zeď?
Jjj  Škleb, no, v podstate tam ten skutočného vyhotovenia začína
Vy nechodíte so zákazníkom po stavbe a neznačíte si kde čo chce mať? Jeden krížik na stenu, druhý do pôdorysu?
To píšem o realite, nie o fantazijných úradníckych predpisovych predstavách, kde je už presná PD na stavebnom úrade a nezmení sa na nej nič až do kolaudácie
Nakoniec ide ku kolaudačke už realna PD aj s revizkou
Na papieri  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 06.02.2020, 09:14 »

Vy nechodíte so zákazníkom po stavbe a neznačíte si kde čo chce mať?

Nechodím?
Ono většinou ani není po jaké  Smích

Pokud se jedná o rodinné domky, 3/4 zákazníků chce jen PD ke stavebnímu řízení. Ta zbylá 1/4 pak přijde posedět ke mě do kanceláře, kde vše dopodrobna naplánujeme a já dle takto uzavřených požadavků vypracuji PD, dle které se pak dá v terénu provádět samotné dílo. Samozřejmě, že pak záleží, koho si investor pustí na stavbu. Stačí, když přijde chytrolín, který zblbne investora svými pocity, ten na jeho kecy přistoupí a neštěstí je hotové. Už jsem takto párkrát odmítl provedení výchozí revize.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 06.02.2020, 09:49 »

...ja s mojimi zákazníkmi na novostavbe najprv pokreslíme po dome kde čo chcú mať a veľkost rozvadzača mi vyjde ...
Tohle se občas dělá, ale z jistého pohledu to tak trochu zdržuje celou stavbu, když něco postavím, pak začnu procházet stavbu a vymýšlet pokračování, abych mohl zajistit materiál na další činnosti...
Projektant je "pan projektant",  když se dokáže na začátku domluvit s investorem a pak to vyprojektovat tak, aby se v průběhu stavby nemuselo nic zásadního měnit, nic většího doplňovat do plánů...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #11 kdy: 06.02.2020, 11:39 »


Nevím zda mám na ty nacpané rozvaděče štěstí, ale když náhodou do některého musím kouknout tak je tedy full. Kdysi byla slovo rezerva asi jeden modul jističe a tím to končilo. Dnes si dokážu představit, že běžným prvkům připočítáme další dvě třetiny a možná to budoucímu nájemníkovi bude stačit.

Ale nemyslím, že by snad šlo o samotnou cenu větší skříně, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 06.02.2020, 12:44 »

Když pominu developery kde rozdíl  ceně 200kč na "bedně",  může udělat i nějakou větší částku, tak bývá někdy omezením velikosti i volné místo k dispozici. Mám s tím bohaté zkušenosti právě i z developerských projektů.

Co se týká rodinných domů, tam je situace jiná. Zde je to většinou o komunikaci s investorem. Někdy se potkávám také s tím že je nějaký projekt a elektrikář v rámci úspor a navýšení svého zisku, osadí menší skříň a někdy použije i méně přístrojů. To je samozřejmě na přes dr...u


.. Samozřejmě, že pak záleží, koho si investor pustí na stavbu. Stačí, když přijde chytrolín, který zblbne investora svými pocity, ten na jeho kecy přistoupí a neštěstí je hotové. Už jsem takto párkrát odmítl provedení výchozí revize.

 Jsem v rozpacích  často bývám bohužel v pozici takového chytrolína. Špatně se vysvětluje že to co má investor v ruce není projekt a už vůbec ne k realizaci, že tvrzení hromosvodáře že to dělá 30 let a proto nepotřebuje projekt, nebo že svodiče přepětí jsou drahé a nejsou nutné, nebo že MET (dříve HOP) je sprosté slovo a elektrika bude fungovat i bez těchto výmyslů. Nebo i to že 2 zásuvky na dětský pokoj i ložnici jsou málo, kuchyň s dvěma zásuvkovými okruhy a sporákovými vývodem dávno nestačí, stejně jako že 24M rozvaděč je vhodný tak do bytu nebo garáže, ale jeho patrový dům s 6ti místnostmi, dvěma WC a koupelnami, kuchyní plnou luxusních spotřebičů, by si zasloužil trochu přemýšlení ohledně rozfázování okruhů a to najde samozřejmě v dobrém projektu, kde bude v rozvaděči 24M maximálně jako minimální jako rezerva.

Nevím zda mám na ty nacpané rozvaděče štěstí, ale když náhodou do některého musím kouknout tak je tedy full...

Jestli myslíš u sebe na ........,  tak ty jsi extrémista  Smích  . Jak vidíš volný prostor, hned máš nápad čím ho zaplnit.  Škleb .Na rovinu. Je nějaká velikost rozvaděče který jsi navrhl a kapacita stačila na více jak 2-3 roky?
Samozřejmě vtipkuju. Jen to občass není tak jednoduché jak to může vypadat. V těchto případech může být i 100% rezervy málo  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 06.02.2020, 15:09 »

Viděl bych to obdobně jako kolegové, místo v rozvaděči je vždy dobré. Osobně jako projektant  navrhuji pro byty rozvodnice s minimem 18-24M a u rodinných domků začínám na 72M.
 
Teď nedávno mě pozvali na kontrolu jedné rekonstrukce rodinného domu, když jsem vlezl dovnitř, tak jsem se nestačil divit, rodinný dům 4+1, ohřev TUV bojlerem (nt, vt) a místní šéf elektrikář osadil rozvodnici 24M s jedním RCD a obi hobby jističi. Ptal jsem se podle čeho si myslí, že to bude stačit, nic moc jsem se nedozvěděl (navíc jeho čeština byla s dost silným přízvukem, ale nevím jaké národnosti). Nic jsem nezrevidoval, nic jsem nefakturoval, napsal jsem asi 4 stránky připomínek, abych si zachoval dobré jméno a řekl, že mě přístě ani nemusí oslovovat, s tím, že tohle bych podepsal jen za cenu nových velkých investic a množství času na rekonstrukci rekonstrukce.

Lidé si prostě neustále dokola myslí, že tím, že ušetří 2-5tis za projekt (byt domek) udělali skvělou věc, ve výsledku, ale mají paskvil u kterého nikdo nic neví, neexistuje jediný papír o tom, kde co je a jen občas splní všechny jejich očekávání. Na vedlejších nákladech často zaplatí několikanásobn ě více.

Ale už to tu zaznělo mockrát "JE TO MARNÉ, JE TO MARNÉ, JE TO MARNÉ" a asi se to nikdy nezmění, v podvědomí českých lidí a asi nejen jich, je projektant člověk co bere peníze za nic a těch x čar a pár stránek textu jsou k ničemu, peníze se přece dají využít jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 06.02.2020, 15:49 »

Citace
u rodinných domků začínám na 72M.

Já dávám u elektrifikovan ých běžných RD rozvaděč 120M ,  ve skutečnosti nic moc volného místa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 06.02.2020, 15:59 »


 Jsem v rozpacích  často bývám bohužel v pozici takového chytrolína.

Ale to se Honzo šeredně pleteš.
Asi jsi mě nepochopil.
Ty jsi ten, co ukáže na nedostatky, kdežto chytrolín trolí právě v tom, co popisuješ dále. Po něm pak zbude jen potopa.
A co se týká kvality projektů...... .............. .
Já dám vždy investorovi, co si zaplatí a on ví, za co platí. Pokud chce jen PD ke stavebku a pak ji předloží elektrikáři, chápu, že ten pak nadává na projektanta, co že je to za debila, který nic neumí. V mých projektech je všude napsáno, že se jedná o PD, podle které nelze provádět samotné dílo, aby to každý blb viděl a pochopil.
Pokud chce investor prováděčku, dostane ji a o víc se nemusí starat. A podle zpětných ohlasů, se elektrikářům dle mých výtvorů dělá dobře. Jestli to není tím, že jsem bývalý dlouholetý praktik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 06.02.2020, 16:11 »

Ale to se Honzo šeredně pleteš.
Asi jsi mě nepochopil.

Ale pochopil  Mrknutí  angel

.. A podle zpětných ohlasů, se elektrikářům dle mých výtvorů dělá dobře. Jestli to není tím, že jsem bývalý dlouholetý praktik.

Proč bývalý? Domnívám se že ti pořád nedělá problém vzít do ruky šroubovák a kleště.
Jinak i já byl s tvým projektem spokojený, tedy toto mohu z osobní zkušenosti potvrdit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #17 kdy: 06.02.2020, 17:12 »

Jestli myslíš u sebe na ........,  tak ty jsi extrémista  Smích  . Jak vidíš volný prostor, hned máš nápad čím ho zaplnit.  Škleb .Na rovinu. Je nějaká velikost rozvaděče který jsi navrhl a kapacita stačila na více jak 2-3 roky?
Samozřejmě vtipkuju. Jen to občass není tak jednoduché jak to může vypadat. V těchto případech může být i 100% rezervy málo  Mrknutí

Nééé, sebe vůbec nemyslím. Je mi jasné, že dvůr mám na případnou dostavbu rozvodny nn.  tanecek

Ale když slyším hadrkování o prostoru několika modulů navíc, tak mne se zvedám a odcházím. To je jako s počtem zásuvek. Co kdyby náhodou byla jedna zásuvka málo použitá? Ale tři rozbočky v sobě a v jedné zásuvce jsou v pořádku.
 zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: [1] 2 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou mám použít rozvodnici pokud bych chtěl dvířka později nechat opláštit dřevem?
 Vyrábí někdo plastový rozvaděč s odvětráváním?
 Kde seženu malý nerezový rozvaděč?
 Jaky mám zvolit typ rozvodnice pouzit pro podruzny elektromer?
 Jaky zvolit venkovni rozvadec pro dva elektromery?
 HAGER: Katalog Rozvodnice volta/Typově zkoušené rozvodnice
 Co musí splňovat rozvodnice, rozvaděče a elektroměrová jádra
 ELPLAST KPZ: Katalog skříní 2017
 Existují elektroměrové rozvaděče pro venkovní použití a na hořlavý podklad?
 DCK HOLOUBKOV: Technický katalog 2017
 Znáte jinou rozvodnici pro montáž do panelu než je ABB Luca?
 Aké prevedenie rozvádzača je potrebné do priemyselnej haly?
 RITTAL: Řadové spojení rozvaděčových skříní VX25
 Technický katalog kompaktních rozvaděčových skříní AE
 CONTEG poskytuje záruku 15 let!
 ELKOV: Rozvaděče E.T.A. jsou zpět!
 Za jakých okolností se dá zaměnit rozvaděč domovních za průmyslový?
 Domovní rozvodnice ABB UK 600 nabízí pro aplikace dvojnásobnou kapacitu
 Dvojitá publikace Rozvaděče a úplné kryty + Rozvodnice volta
 LIVE EATON: Návrh a výroba výkonových rozvaděčů xEnergy Basic
 Siemens rozšiřuje portfolio plynem izolovaných rozvaděčů
 TIP na oceloplechové skříně WST
 LIVE EATON: Jak na „velké“ výkonové rozvaděče (REPRÍZA)
 LIVE Rittal Configuration System - Nový rozměr jednoduché konfigurace DNES VE 13:00 hodin
 LIVE RITTAL: Plastové rozvaděčové skříně AX Plastic (REPRÍZA)
 HAGER: volta.hybrid řešení 2v1
 Používáte modulární rozvodnice ESTA? Jsou vhodné pro domovní, bytové a podobné instalace?
 Existuje nějaká kombinovaná skříň - SS200 + 2x ER212?
 Jak mohu bytovou rozvodnici v dřevostavbě obestavět dřevěnou skříňkou?
 Může být obyčejný podružný rozvaděč označen za PBZ?
 LIVE Rittal: RiCS – snadný návrh skříní VX25 a příslušenství
 Multifunkční rozvaděč HAGER univers FW pro všechny aplikace
 LIVE EATON: Typově ověřené rozvaděče xEnergy Light do 1600A
 Je skříň se svodiči rozvaděčem nebo nikoliv?
 Existuje norma pro provedení a značení HDS dvířek?
 Jaké jsou rozdíly mezi výrazy DistriTon, DistriSet, DistriBox?
 Lze za rozvaděč považovat rám bez zadní stěny?
 EATON ONLINE TOUR: Rozvodnice xComfort - přehled sortimentu a novinky DNES ve 13:00 hodin
 Znáte celou šíři sortimentu FAMATEL? A co používáte?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.09 sekund, 23 dotazů.