Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Bude na středu hvězdy stále 0V pokud vypadne jedna fáze?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Bude na středu hvězdy stále 0V pokud vypadne jedna fáze?  (Přečteno 13506 krát)
Peter Vlado
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.12.2019, 11:41 »

Som vyučený elektrikár tak viem o čom píšem.
Ak máš 3 fázoví motor napojení na sieť a ide a je zapojení do hviezdy.
To znamená ze 3 svorky sú zapojené spolu tak tam je 0 a nieje napojení na kostru nulák.

Robili sme aj skúšku ešte než sme zapojili svorkovnicu tak že sme 3 konce drôtov zmotali spolu a tie 3 zapojili na sieť a bola tam 0.
Majster sa toho konca chytil aby nám to dokázal že sa nemusíme báť.
Ale nerobil by som to ako skúšku čo ak z nejakého dôvodu vypadne jedna fáza?

Prebrate z diskusie ma cas.sk...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.12.2019, 13:47 »

Nemusí to být jen výpadek jedné fáze. Jakákoliv nerovnováha způsobí posunutí potenciálu středu
Pomocí voltmetru ukázat že je tam "nula" beru, ale zkoušet to vlastním tělem v rámci výuky beru jako nevhodné, nebezpečné především z hlediska psychologie těch žáků nebo studentů.
Naopak je třeba jim vštěpovat zásady ve stylu "vše ověřit měřicím nebo zkušebním přístrojem, zbytečně neriskovat..."
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 05.12.2019, 13:53 »



Robili sme aj skúšku ešte než sme zapojili svorkovnicu tak že sme 3 konce drôtov zmotali spolu a tie 3 zapojili na sieť a bola tam 0.


Pokud vám nepřehořely všechny tři fázové vodiče, tak jste si určitě vyrazili
pojistky, nebo jistič.

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.12.2019, 14:10 »

A pokud se vyučený elektrikář ptá na takovou věc, tak vidím
budoucnost našeho řemesla velice černě.

 Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 05.12.2019, 14:31 »

1 - na první poslech bude jasné že motor nejede na 3 fáze a jen blb by na to sahal, nehledě k tomu že svorkovnice je normálně zavřená
2 - motoru bude předřazena nějaká ochrana. Ať už půjde o motorový spouštěč nebo něco jiného, předpokládám že po výpadku jedné z fází vypne během několika sekund. Rozhodně dříve než by někdo otevřel svorkovnici motoru
3 - elektrikář nesahá na žádný vodič, ani neživou vodivou část, bez toho aniž by si ověřil bezpečnost zkoušečkou. Pokud to nedělá, zaslouží si kopanec plným právem
4 - nechápu proč řešit takovou pitomost  Mrknutí Sahat rukou na uzel svorkovnice motoru abych si ověřil jestli jedna fáze nevypadla? To mi hlava opravdu nějak nepobírá  Nerozhodný 
5 - dále mi není jasné co myslíte tím nulákem. Pokud vodič N, tak ten opravdu nemá na kostře motoru co dělat a to snad v žádném případě. Tam patří vodič PE, případně vodič pospojení.


PS: nejsem si jist že víte o čem píšete. Je to standardní úloha kde se to nechá i spočítat. Sahání holou rukou do živých částí je to poslední, co by mne napadlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Vlado
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.12.2019, 15:50 »

Aby nedoslo k omylu autorom tohto skvostu niesom ja, odkopiroval som to z flame diskusie na cas.sk Mna skor zaujimal nazor na vyhlasenie toho diskutera z cas.sk : "3 konce drôtov sme zmotali spolu a tie 3 zapojili na sieť a bola tam 0." Z textu toho prispievatela som vyrozumel ze spojili vsetky tri fazove vodice dohromady a tuto "ucebnu pomocku" nasledne pripojili na trojfazovu zasuvku ci zapli istic a podla neho sa nic nestalo, na bode spojenia namerali nulu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 05.12.2019, 16:42 »

Autor není žádný spisovatel, ale zjevně píše o svorkovnici 3f motoru. Takže to s největší pravděpodobnos tí myslel tak, že ze 6 vodičů vedoucích z motoru 3 spojili dohromady (střed hvězdy) a na zbylé 3 přivedli 3f napětí. Pokud to udělali správně, tak pak opravdu ve středu hvězdy naměřili +-0 proti "zemi". Mistr to pak demonstroval prstem, což je nepochybně pádnější argument, než nehybná ručička přístroje. Na jednu stranu by si za to zasloužil pár facek, na druhou stranu je fakt, že díky tomu si to chlapci budou 100% pamatovat a pravděpodobně i lépe chápat. Měl jsem na SŠ také pár takových vyučujících, kteří chodili za hranu rozumného a zpětně hodnoceno - byli to ti nejlepší...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Vlado
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.12.2019, 16:56 »

Ok mate pravdu, bude to tak ako pisete, pravdepodobne to tak myslel, napisal to ale tak hatmatilsky a nepracujem s motormi denne ze ma zmiatol Úsměv Este mozno hlupa otazka na zaver, stred hviezdy sa moze/musi/nesmie pripojit na N ci PEN ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #8 kdy: 05.12.2019, 17:01 »

Z textu toho prispievatela som vyrozumel ze spojili vsetky tri fazove vodice dohromady a tuto "ucebnu pomocku" nasledne pripojili na trojfazovu zasuvku ci zapli istic a podla neho sa nic nestalo, na bode spojenia namerali nulu...

Já jsem zase z tohoto pochopil, že by se jednalo o třífázový (symetrický) zkrat a není divu, že "uprostřed" v uzlu byla "nula". Je rozdíl připojit 3f vinutí motoru do hvězdy, kdy vinutí má nějaký odpor a spojit fázové vodiče dohromady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín Kohoutek
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 05.12.2019, 17:14 »

to bude kraťák...
nevíme, jak to smotal...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.12.2019, 17:24 »

Este mozno hlupa otazka na zaver, stred hviezdy sa moze/musi/nesmie pripojit na N ci PEN?

To vůbec není hloupá otázka, ale odpověď na ni asi není úplně jednoznačná. Obvykle se nepřipojuje a ani připojit nemá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.12.2019, 17:30 »

Tak ta budoucnost našeho řemesla se mi jeví jako stále černější a černější.

 zle Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.12.2019, 11:47 »

Protože to jinak nejde, odpovím na otázku p. Hudce tady.
Pustil jsem si p. Kastnera dle doporučení.
Nedokoukal jsem to do konce, protože jsem pro slzy smíchu již neviděl na monitor.
Pobavil jsem se také nad rozpaky obou moderátorů.

Ale k věci.

Vinou ne naprosto stejných cívek (nejsou jenom 3),  uložení jejich vodičů v drážkách
(odpor ohmický a indukční) a ne vždy přesně stejného napětí ve fázích na přívodu,
bude na propojených vývodech nějaké napětí a poteče vám z něho do N proud.
Proud sice nijak závratný, ale zbytečný a zvyšující spotřebu.

Ve své praxi jsem se setkal se stovkami motorů i schemat různých zařízení
a žádný výrobce nikdy takové zapojení nepoužil, ani nepožadoval.
I když normy apod. nebyly mojí oblíbenou četbou, tak se domnívám,
že je to věc tak samozřejmá, že se tím žádný takový zdroj ani nezabývá.

A mám takový pocit, že ta plovoucí nula by mohla motoru i dělat dobře, když
si ji vyrobí sám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 06.12.2019, 12:08 »

Uznávám, že vaše životní zkušenosti jsou obrovské, protože vidět přehořené všechny tři fázové vodiče po připojení motoru se hned tak někomu nepoštěstí. To vám pak samozřejmě dává i právo vysmívat se člověku, který s motory celý život pracuje.

Jste si ale stoprocentně jistý, že v těch dalších několika milionech zapojení a zařízení, které jste neviděl, nějaký výrobce z nějakého specifického důvodu nevymyslel něco (regulace, ochrana...),  co připojení vyžaduje?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 06.12.2019, 12:51 »

Ani já se s tím nesetkal.

Pro měření čehokoliv nepotřebujete fyzicky vodič, kterým navíc poteče zbytečně proud (snižuje účinnost motoru),  ale bude vám stačit součtové proudové trafo.

Zapojení vodiče N do uzlu hvězdy nedává příliš velký smysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.12.2019, 13:26 »

Našel jsem, že se to tady už kdysi trochu rozebíralo:

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,14906.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #16 kdy: 07.12.2019, 19:18 »

Páni kolegové, nikoho nenapadlo se podívat na původní zdroj z kterého čerpal autor původního příspěvku?
Je to zdroj typu : Jedna pani povedala...
To jen abych se přizpůsobil původnímu příspěvku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde naleznu schéma rozběhu YD a reverzace?
 Proc se delaji zarizeni se zapojenim do hvezdy ?
 Je YD časové relé TX11 spolehlivý rozběh motoru?
 Jak vypočítat dobu při rozběhu motoru, za který se má přepnout z Y do D?
 Prečo pri prepnutí motora z Y do trojuholníka vyhodí poistky ?
 Poradíte mi s přepínání motoru Y/D pomocí tlačítek?
 Jak mám zapojit 3-f motor do trojúhelníku na 230V když v zásuvce je 400V?
 Zapojení elektromotoru hvězda trojúhelník
 Jak správně zapojit přepínání Y/D s časovým relé?
 Poradíte mi schéma přepínače YD s označením vývodů U1, V1, W1?
 Poradíte mi s poruchou u reverzace zapojení hvězda trojuhelník?
 Jak zapojit blokování motorů, které mají rozběh Y/D a nerozbíhali oba současně?
 Môžem rozbehnút dany motor YD, kde chýba údaj Y 690V?
 Jaký je výkon 3f motoru v zapojeni do Y?
 Vysvětlíte mi zapojeni hvězda/trojúhelník?
 Myslite si, ze toto zapojenie hviezda trojuholnik je OK?
 Je možne rozbiehať motor Y/D keď má uvedé iba napätie do trojuholníka?
 Je to zapojení hvězda trojuhelník?
 Jak zapojit hvězdu a trojúhelník na 7,5kW motoru přes tlakový spínač?
 Není zapojenie elektromotora prepinačom Y/D v učebnici chýbne?
 Lze použít pouze jeden stykač pro přepnutí Y/D?
 Může softstartér plně nahradit rozběh hvězda/ trojúhelník?
 Co představuje označení na štítku transformátoru Y/D?
 Nemáte schéma ovládání rozběhu YD pro tlačítka dvou míst?
 Jak provádět přepínání/hvězda trojúhelník při těžkém rozběhu?
 Jak ušetřit abych nemusel použít rozběh motoru pomocí D-Y?
 Jak zajistit automatické přepínání hvězda/trojúhelník?
 Má niekto schému zapojenia spínača SEZ Krompachy S 25V04, 25A, 500V, 10kW?
 Sháním kličku ke starému přepinači české výroby Y/D380V/64A?
 Je vhodnější přpínání motoru Y/Δ s pootočením fázorů vpřed nebo zpět ?
 Jaký je rozdíl v zapojení 3f asynchronního elektromotoru Y/D?
 Jaké jsou výhody a nevýhody zapojení elektromotoru do hvězdy?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 23 dotazů.