Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak zhodnotit stávající FVE, kde u měniče, není žádné oddělení, a není FI?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zhodnotit stávající FVE, kde u měniče, není žádné oddělení, a není FI?  (Přečteno 14275 krát)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« kdy: 22.11.2019, 19:43 »

Popíšu situaci.
Byl jsem požádán o periodickou revizi střešní FVE. Uvedena do provozu v roce 2010. Osazen měnič SolaxMax 3000S. Po předložení veškeré dokumentace a VRZ, včetně jedné periodické revize, jsem zjistil následující skutečnost.
Měnič, nemá na straně AC, žádný transformátor, tudíž je bez galvanického oddělení.
Měnič nemá takovou inteligenci, aby se v případě, že dojde k poškození vnitřních obvodů, nedostalo DC napětí na AC stranu. Nemá žádný vypínací prvek.
V normě ČSN 33 2000-7-712, čl. 712.413.1.1.1. 2, řeší takovýto případ, instalací proudového chrániče typu „B“
Řešil jste už někdo takovýto případ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 23.11.2019, 22:21 »

Popíšu situaci.
Osazen měnič SolarMax 3000S. Měnič nemá takovou inteligenci, aby se v případě, že dojde k poškození vnitřních obvodů, nedostalo DC napětí na AC stranu. Nemá žádný vypínací prvek.
Má. Na straně AC je relé ovládané elektronikou měniče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #2 kdy: 23.11.2019, 22:34 »

V blokovém schéma, je sice uvedeno dvojí relé, ale tomu moc nevěřím. Ten měnič, nemá takovou inteligenci, aby v případě řekněme proražení polovodičů, dokázal vypnout AC stranu. Smutek

Nikde jsem tuto informaci nenašel. Mohu se sice mílit, ale kdo to ví přesně?
Pokud nemám k ruce kompletní manuál, kde toto není uvedené, tak tomu měniči nevěřím. Již jsem zařil destrukci 4 kvadrantového elektroměru, kde 900 V DC, vletělo na AC stranu, a bylo vymalováno.
Takže za mne, doplnit proudový chránič typu "B",  a je hotovo. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.11.2019, 00:11 »

V blokovém schéma, je sice uvedeno dvojí relé, ale tomu moc nevěřím. Ten měnič, nemá takovou inteligenci, aby v případě řekněme proražení polovodičů, dokázal vypnout AC stranu. Smutek
To je velmi odvážné tvrzení. Kromě důkazu pocitem máte k tomuto i nějakou hmatatelnou indicii?

Nikde jsem tuto informaci nenašel. Mohu se sice mílit, ale kdo to ví přesně?
Naprosto přesně to ví projektant,  který to takto navrhl.

Pokud nemám k ruce kompletní manuál, kde toto není uvedené, tak tomu měniči nevěřím.
Tedy, obdivuji Vaši pečlivost. To skutečně při periodické revizi studujete všechny manuály všech zařízení?
To vážně přítomnost/abscence manuálu či nějakého textu v něm rozhoduje o výsledku periodické revize? 

Již jsem zařil destrukci 4 kvadrantového elektroměru, kde 900 V DC, vletělo na AC stranu, a bylo vymalováno.
Takže za mne, doplnit proudový chránič typu "B",  a je hotovo. Mrknutí
Asi si sedím na vedení, ale jak proudový chránič typu B zamezí průniku DC napětí do AC strany? Maluju si to tu na papír už poněkolikáté a nedávám to...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #4 kdy: 24.11.2019, 00:58 »

No on se ten projektant sekl. Pokud napíše do projektu, že ten měnič má trafo, ale ve skutečnosti tam není, co dodat.

A proč bych neměl szudovat veškeré dostupné materiály?
Kolego já mám za sebou několik výchozích revizí, z let 2009 až 2012. Vždy jsem vyžadoval veškeré materiály.
Abych provedl výchozí revizi na FVE, a lhal jsem o čemkoliv, o čem sem přesvědčen že je špatně, to bych si pěkně naběhl. Uvést v omyl majitele FVE, dále distributora, a v neposlední řadě energetický regulační úřad, ó to nikoliv.

Standartní klasické prvky, které jsou za měničem, jsou většinou uspořádány tak, že hlídací relé, vypíná (má vypínat na podpětí – nadpětí, a podfrekvenci – nadfrekvenci). Vypíná to většinou pomocí stykače. Tato sestava, ale nefunguje, v případě problémů s DC napětím, které se prostě může protlačit na AC stranu. Proudový chránič typu „B“,  je prostě trochu jiná liga, než vše ostatní.
Stačí so podívat například na aplikační příručku od ETONU, kde je přesně popsán princip FI, typ "B". Na straně 13, je to popsáno celkem zřetelně. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 24.11.2019, 01:01 »

Já to teda v normě vidím jako ochranu před nebezpečným dotykem (úrazem). S ochranou proti průniku DC proudu zpět do sítě to nebude mít nic moc společného.

A jen tak mimochodem, moc se mě líbí ten aktuální systém nových edicí norem, kdy se původní norma označí jako neplatná, ale v nové jsou jen změny. Konkrétně ten uváděný článek v ed.2 vůbec není a musí si člověk otevřít neplatnou ed. 1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 24.11.2019, 08:31 »

V blokovém schéma, je sice uvedeno dvojí relé, ale tomu moc nevěřím. Ten měnič, nemá takovou inteligenci, aby v případě řekněme proražení polovodičů, dokázal vypnout AC stranu. Smutek

Standartní klasické prvky, které jsou za měničem, jsou většinou uspořádány tak, že hlídací relé, vypíná (má vypínat na podpětí – nadpětí, a podfrekvenci – nadfrekvenci). Vypíná to většinou pomocí stykače. Tato sestava, ale nefunguje, v případě problémů s DC napětím, které se prostě může protlačit na AC stranu. Proudový chránič typu „B“,  je prostě trochu jiná liga, než vše ostatní.

Verte tomu. ten striedač  tú inteligenciu má a fázovaný je frekvenciou siete. Z toho dôvodu sú riadiace obvody napájané z AC strany ešte pred striedačom a stykačom.
Ak tam máte ešte  za strieadačom inštalované "hlídací relé, tak naozaj niekto spravil chybu a táto časť funkčná nebude. Tie relé totiž nemajú čo porovnať s čím.

Za zariadenie zodpovedá výrobca. Za to, že sa na AC stranu nedostane DC napätie, zodpovedá tiež výrobca. V OPOS-e problém nevidím
BTW: Ani jeden typ striedača pre FVE nemá na výstupe transformátor.  Je jedno akého je výkonu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 24.11.2019, 09:09 »

Měnič SolarMax má ochranu na DC straně (detekci unikajícího proudu) a vypíná AC stranu.

Takže za mě je to OK:


BTW: Ani jeden typ striedača pre FVE nemá na výstupe transformátor.  Je jedno akého je výkonu.


To není tak úplně pravda. První, co mě napadl: Fronius IG.



* Solar_max.PNG (39.6 KB, 913x559 - prohlédnuto 915 krát.)

* solar_max2.PNG (47.62 KB, 945x256 - prohlédnuto 519 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 24.11.2019, 09:46 »

Nenašiel som blokovú schému. Na výstupe IGBT tranzistorov sú tlmivky. Ak ale celý menič 12kW Fronius IG váži 50 kg, tak jeho súčasťou transformátor nie je. Načo by aj bol.
https://www.solaris-shop.com/content/IG11.4%20Delta%20Specs.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 24.11.2019, 10:19 »

Načo by aj bol.

Přesně na to, o čem se tu celou dobu bavíme.

Mimochodem, je to VF transformátor, takže je celkem kompaktní.


* fornius.PNG (186.32 KB, 1039x809 - prohlédnuto 1279 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 24.11.2019, 10:31 »

Já to teda v normě vidím jako ochranu před nebezpečným dotykem (úrazem). S ochranou proti průniku DC proudu zpět do sítě to nebude mít nic moc společného.


Jojo,sypu si popel na hlavu, Lukáši je to tak. Jsem v rozpacích


Verte tomu. ten striedač  tú inteligenciu má a fázovaný je frekvenciou siete. Z toho dôvodu sú riadiace obvody napájané z AC strany ešte pred striedačom a stykačom.
Ak tam máte ešte  za strieadačom inštalované "hlídací relé, tak naozaj niekto spravil chybu a táto časť funkčná nebude. Tie relé totiž nemajú čo porovnať s čím.


To že má měnič inteligenci na té úrovni, že je schopen odpojit AC stranu v případě problému uvnitř měniče, je napsané kde?
Nějaké JPP, pro mě není relevantní.
Fázování nemá nic společného s tím co jsem uváděl.
To hlídací relé, byl požadavek ČEZU. Však se také musel dokládat měřící protokl, jak správně funguje to hlídací relé. ČEZU nestačilo nějaké prohlášení od montážní organizace, že je vše řádně smontováno a odzkoušeno. Navíc ten měřící protokol chtěl i energetický regulační úřad.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 24.11.2019, 10:43 »

Konkrétne čo máte ny mysli?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #12 kdy: 24.11.2019, 10:48 »

Tak znova.
Nikde v žádném manuálu, jsem informaci o tom, že měnič je schopen odpojit AC stranu v případě problému nenašel.
Kde je toto konkrátně uvedené, u měniče SolaxMax 3000S?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.11.2019, 10:50 »

Měnič SolarMax má ochranu na DC straně (detekci unikajícího proudu) a vypíná AC stranu.

Takže za mě je to OK:

To není tak úplně pravda. První, co mě napadl: Fronius IG.



Nemá trafo na výstupe. Medziobvod s VF trafom je tam na to, aby bolo možné použiť nižšie napätie DC strany. To čo bolo namietané, teda nebezpečenstvo zavlečenia DC na AC stranu, je tom ošetrené rovnako ako u Solarmax.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #14 kdy: 24.11.2019, 10:56 »

Naprosto přesně to ví projektant,  který to takto navrhl.
Tedy, obdivuji Vaši pečlivost. To skutečně při periodické revizi studujete všechny manuály všech zařízení?
To vážně přítomnost/abscence manuálu či nějakého textu v něm rozhoduje o výsledku periodické revize?  


Takže znovu:
Stran projektanta, pokud mě uvede v projektu, že teno konkrétní měnič je vybaven transformátore m, ale v manuálu je uvedeno:
cituji  druh zapojení - digitál ní sinusový kontrolér, bez transformátoru, dvoustupňový (bez galvanického oddělení)!
Tak jsem přesvědčen, že projektant nemá všech pět pohromadě, ale zaštituje se kulatým razítkem ČKAIT !
Prostě to není projektant elektro, ale pouze kreslič. zle

Přítomnost nebo absence manuálu, je ppouza na mém rozhodnutí o výsledku revize.  Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 24.11.2019, 11:07 »

Tak znova.
Nikde v žádném manuálu, jsem informaci o tom, že měnič je schopen odpojit AC stranu v případě problému nenašel.
Kde je toto konkrátně uvedené, u měniče SolaxMax 3000S?
In order to ensure a high safety standard, SolarMax inverters feature integrated fault
current monitoring on the DC side. If a fault current fl ows into the earth, the fault current
monitoring system detects the differential current and interrupts the mains operation.
Accidental human contact triggers a safety mechanism in the fault current monitoring
system which shuts down the device

Odpája AC strana pri poruche, alebo  pri výpadku distribučnej siete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #16 kdy: 24.11.2019, 11:13 »

In order to ensure a high safety standard, SolarMax inverters feature integrated fault
current monitoring on the DC side. If a fault current fl ows into the earth, the fault current
monitoring system detects the differential current and interrupts the mains operation.
Accidental human contact triggers a safety mechanism in the fault current monitoring
system which shuts down the device

Odpája AC strana pri poruche, alebo  pri výpadku distribučnej siete.


Vlado, jsme ale v české republice, a né v anglosaských zemích. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 24.11.2019, 11:35 »

Medziobvod s VF trafom je tam na to, aby bolo možné použiť nižšie napätie DC strany.

Pokusím se přeložit i pro neangličtináře:

Citace
maximum safety because of galvanic isolation

Citace
maximální bezpečnost z důvodu galvanického oddělení.

S výší napětí to nemá nic společného. Na to by stačilo obyčejné autotrafo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak vypočítám odběr zařízení a jak ho napájet fotovoltaickým článkem?
 Jak připravit elektroinstalaci na případné voltaické články?
 Mám připojit solární kolektor přímo na hromosvod nebo vytvořit jiný svod?
 Kdo má zkušenosti s fotovoltaikou?
 Dobíjeli jste akumulátor fotovoltaickým panelem?
 Musím solár spojit s hromosvodem?
 Co znamená zkratka kWp a jaký je poměr ke kWh
 Kdo má největší profit z vybudování fotovoltaické elektrárny?
 Jaká schématická značka se používá pro jeden fotovoltaický panel?
 Jak správně provést domovní instalaci a napojení ze solárních kolektorů?
 Existuje přístroj na hlídání směru toku eletrického proudu?
 Kdo máte praktickou zkušenost, jaká je návratnost u fotovoltaické elektrárny?
 Jaký je váš názor na obnovitelnou energii ze slunce, větru a bioplynu?
 Jak jistit a kde připojit FVE do stávající instalace?
 Nemáte nejakou predstavu o cene pripojeni FVE k vn vedení?
 Lze dát v případě PV měniče místo odpojovače jistič?
 Jak revidovat solární elektrárny před připojením do sítě?
 Existuje program na výpočet, navrhovanie fotovoltaických ostrovných systemov?
 Můžete mi vysvětlit princip zapojení fotovoltaické elektrárny?
 Jak maximálně využívat FV elektrárnu a nedodávat přitom energii do sítě?
 Jak změřím elektronicky směr střídavého proudu FVE?
 Kolik GWp fotovoltaických elektráren "udrží' přenosová soustava ČEPS?
 Jak se provádí ověřování ochrany před úrazem elektrickým proudem u PVE?
 Jak správně nabíjet Pb aku solárními panely?
 jak vyřešit přepínání fotovoltaický panel-síť?
 Jak správně postupovat při revizi fotovoltaických článků a co napsat do zprávy?
 Jaké jsou termíny revizí fotovoltaiky?
 Je nutný proudový chránič u PVE pro rodinný dům?
 Mohu provédst zásah na vnitřním zapojení střídače?
 Mám spojit s vodičem PE hliníkovou konstrukci fotovoltaické elektrárny?
 Používají fotovoltaické elektrárny 3 fázové měniče?
 Co si myslíte o účinnosti svícení na fotovoltaické elektrárny v noci?
 Jak se řeší fázování střídačů FVE na siť?
 Připojí se ČEZ k žalobám proti výstavbám FVE?
 Hrozí kolaps firem zabývajících se montáží fotovoltaiky?
  Je nutné dávať tretiu dištančnú vzperu blezkosvodu na FVE?
 Ako správne vypočítať dostatočnú vzdialenosť bleskozvodu pri FV elektrárni?
 Jste také názoru, že střídač u FE je její nejcitlivější místo?
 Bude to argument pro zastánce fotovoltaik výroben?
 Myslíte si, že je vracení energie zpět do sítě \
 DRAKA: Speciální kabely v sortimentu společnosti
 Typy instalací střídačů
 Návrh vyhlášky o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
 Střídače Fronius v největší rakouské solární elektrárně
 Jaky instalovat výkon fotovoltaického systému?
 Vyplatí se nainstalovat fotovoltaické panely na střechu RD?
 Jak zapojit fotovoltaický ostrovní systém s více regulátory?
 LAPP: Kabeláž pro zelenou energii od Lapp Group
 Přispívají FVE k nižšímu zatížení sítě?
 Jak zajistit změnu způsobu výkupu elektřiny z fotovoltaiky?
 Je možné ohřívat bojler fotovoltaikou?
 Čím může být ovlivněno měření fotovoltaické elektrárny?
 Phoenix Contact pro fotovoltaické elektrárny
 Jak funguje měnič napětí ve fotovoltaické elektrárně?
 AMPER 2011 - Česká fotovoltaická asociace, Fotovoltaika v Česku na ústupu
 Škodí krátký zkrat solárnímu panelu?
 Fotovoltaické elektrárny na velkých střechách, volných plochách a jejich ochrana před bleskem
 Ako správne pripojiť solárne kolektory na hromozvod?
 Jak jednoduše snížit napětí u solárniho panelu?
 Mají provozovatelé FVE problémy, když jsou FVE k prodeji?
 Jaké je správné označení napěťové hladiny u fotovoltaického generátoru ?
 Jaké je potřeba stavební povolení pro FV panel na střeše?
 Aký je ideálny sklon fotovoltaického panela?
 Mohu připojit osm fotovoltaických článků přímo na bojler?
 LAPP KABEL: ÖLFLEX SOLAR XLS-T a ÖLFLEX TRAFO XLv
 Jak se zapálí (vznítí) solární elektrárna a jak ji pak hasit?
 Co by mohlo být příčinou výpadků FVE 100kW?
 Jak často se dělají revize na fotovoltaických elektrárnách?
 Doporučíte mi střídač na FVE?
 Hořelo trafo FVE. Má někdo bližší informace?
 Vezmete si nějakou inspiraci z ostrovního režimu Filipa Procházky?
 Je nutná "chytrá" kompenzace asyn generátoru pro MVE?
 Bude stát vracet nakradené přeplatky za OZE?
 LPE: Výstavba a provoz fotovoltaických elektráren, související povinnosti provozovatelů
 Jaká je spotřeba střídačů FVE když nevyrábí?
 Co kdybych si pro maximální využití FVE svítil na panely umělým osvětlením?
 Jste provozovatelé fotovoltaiky? A máte dokumentaci v pořádku?
 Co se stane, když nezapojím mezi akumulátor a solar panel diodu?
 Turbo Energy optimizér výkonu pro fotovoltaické panely
 ČSO 2012: Analýza účinnosti energetické jednotky v ostrovním provozu
 Umisťování fotovoltaických systémů
 Navrhování fotovoltaických systémů
 Bezpečnost fotovoltaických systémů z hlediska právních předpisů a technických norem
 Co je to "protokol o nastavení ochran" u FVE?
 Je bydlení v těsné blízkosti fotovoltaické elektrárny bezpečné?
 Musí být veden deník u fotovoltaických elektráren?
 Jaké zařízení využít pro spínání el. ohřevu TUV podle slunečního svitu?
 Jsou FV panely součástí revize elektro?
 Ktera cast nakladu je dulezitejsi pro investici do aku u FVE?
 Vzpomeneme si před volbami jak to bylo s FVE?
 Jaký volit průřez kabelu nn pro FVE 30kWp?
 Je v pořádku když v noci nelze vstoupit do menu střídače?
 Má být poplatek na obnovitelné zdroje podle velikosti hlavního jističe ?
 Dáte mi tip na projektanta MVE?
 SOLID TEAM: Michal Kříž o fotovoltaických systémech spojených s elektrorozvodnou sítí
 Aké existuju možnosti meranie a vizualizácie slnečného príkonu?
 Jaké jsou ceny revizí pro FVE?
 Ředitel ČFA Jan Baroch o stavu a vývoji fotovoltaiky
 Jak se správně propojují sendvičové panely u zemědělských staveb?
 Je pro zdraví nebezpečné sedět 1-2 metry od solárního invertoru?
 Je nutne istit vedenie od solarneho panela poistnym odpajacom na oboch poloch?
 Jak měří 4Q elektroměr spotřebu při použití 3F střídače fotovoltaiky?
 DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce
 Jak zjistím, že fotovoltaický bojler funguje správně?
 Mohu pripojit slnečné kolektory na bleskozvod?
 Jak udělat přípravu na novostavbě pro fotovoltaiku?
 Je vhodnější k RD s fotovoltaikou 1f nebo 3f přípojka?
 Jaký byl výkup alternativních zdrojů elektřiny v roce 2010
 Je reálné postavit ostrovní systém pro napájení kamery a LED reflektoru?
 Je nutné HDO v součinosti řízené FVE?
 Už někdo narazil na solární tašky?
 Je možné nabíjet 12V akumulátor jiným 12v akumulátorem?
 Podle čeho revidovat ostrovní FVE bez baterií?
 Dlouhé Stráně mají nejvýše položenou fotovoltaiku v Česku
 Máte zkušenost s využitím Virtuální baterie pro solár ?
 Solek Group připojila do sítě třetí fotovoltaickou elektrárnu v Chile
 Může být hromosvod dle ČSN 34 1390 stále dostačující pro novou fotovoltaiku?
 JAREG FVE – systém dispečerského řízení FVE
 Proč je rozpor v prodrátování fází v rozvaděči s FVE?
 Je dnes efektivní na střeše RD 1.fázová nebo 3.fázová FVE?
 Stovka fotovoltaických panelů pro Prostějov
 Zajímáte se o doporučení správné instalace FVE?
 Co vše je nutné prověřit při revizi malé vodní elektrárny?
 Největší solární projekt vznikne v USA
 Může úspěšně projít revizí tento rozvaděč pro hybridní FVE?
 Fotovoltaicke panely na plechovej streche, ako ich uzemnit?
 Jak bude výhodná FVE vzhledem k rozfázování jednotlivých zátěží v domě?
 Fotovoltaické komponenty a dobíjecí stanice od specialistů ELKOV energy
 Jaký zvolit vodič pro zemní uložení pro FVE?
 Z čeho se skládají náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny?
 Jak připojit 3 fazová čerpadla z vrtu na FVE?
 Kdy AL vodič znemožní realizaci fotovoltaiky?
 Jakou kabeláž připravit pro budoucí FVE?
 Čím omezovat nabíjecí proud třífázové zásuvky podle odběru objektu?
 Kolik stojí likvidace solárních panelů?
 Dáva niekto SPD T3 pred Victron MPPT regulator ?
 Musí se vyměnit v případě instalace FVE všechny chrániče za typ B?
 Existuje řešení PID jevu FV panelů?
 Jak je fotovoltaická elektrárna GridFree FVE efektivní a realizovatelná?
 Co myslíte, jsou montéři FVE dobří hromosvodáři?
 Jak nechránit fotovoltaické panely před bleskem?
 Čím přepínat výstup střídače fotovoltaiky?
 Návrh systému ochrany před bleskem u FVE
 Nešel by dražický bojler napájet z fotovoltaiky přímo, bez střídače?
 Jak ČEZ odepne FVE, když systém FV nemá svorku pro připojení N0%?
 Jak velkým obchodním trikem je nabídka wallboxů k FE?
 Proč je dobré na FVE oddělovat DC kabely + a -?
 Je automatický přepínač sítí oddělením dle podmínek NZÚ?
 Je pro pozemní FVE potřeba provádět analýzu rizik?
 Máte někdo zkušenost s připojením zálohovaného výstupu FVE měniče GOODWE ?
 Jak řešit elektroměrové měření u objektu pro podnikání s FVE a TČ?
 Co blokuje vyrobenou elektřinu doma z FV?
 Je nutné pro každý 4 panelový string použít vlastní SPD?
 Funguje přepínač sítí obousměrně?
 Musí mít elektromontážní firma na montáž FVE do 50kWp licenci?
 Jak instalovat bezpečně FVE na dům bez HOP/MET a hromosvodu?
 Vztahuje se NV 378/2001Sb. na FVE rodinných domů?
 Kde je uvedena povinnost pravidelně revidovat FVE na RD?
 Lze kombinovat v jednom rozvaděči AC+DC?
 Jak předejít odpojení DC zátěže u FVE pokud se nemohou dveře rozvaděče uzamčít?
 Co byste poradili na špatnou instalaci ošizeným odběratelům FVE?
 Revize fotovoltaických systémů v roce 2022
 Víte, že k montáži FVE je už potřeba osvědčení o profesní kvalifikaci?
 Stačí na půdu kabel pro FVE 4x4?
 Co potřebujete vědět o provedení rozvaděčů pro FVE?
 Kdo hlídá kvalitu montáže FVE?
 Připojí ČEZ mikrozdroj k elektroměru v provedení s přední maskou od 1.1.2023 ?
 Lze solárne káble ukladat v súbehu so silovými káblami?
 Hrozí nám ohledně FVE Polský model?
 Jaký typ chráničky použít pro DC kabely z FVE elektrárny?
 Podle čeho a jak navrhujete bateriová uložiště?
 EATON ONLINE TOUR: Jisticí a ochranné přístroje pro domácí fotovoltaické elektrárny DNES ve 13:00 hodin ŽIVĚ
 Jak pomohu FVE při ochraně před přepětím, když CYA ochran připojím na hromosvod?
 Jaké jsou možnosti realizace FVE v domovním rozvodu TNC?
 Je možné pripojiť 1500W spiralu bojlera na zdroj FV 500W?
 DC/DC konvertor s vysokým vstupním napětím
 Proč při vypnutí elektřiny distributorem vypadne hlavní jistič?
 Jaká je pokuta za přetoky do sítě v době montáže FVE (ČEZ)?
 Jaký vybrat regulátor pro FV ohřev vody v bojleru?
 Odkud plyne povinnost zhotovit analýzu rizik pro FVE dle 62305-2?
 Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
 eGra: Co provozovatelé FVE o svých investicích neví?
 Jakým svodičem chránit střídač fotovoltaického systému?
 Jsou FV systémy a dvojtarifní přípojka dotační pastí?
 Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla?
 Jaký bude asi přínos řízení fotovoltaického systému neuronovou sítí?
 Jaké jsou nejčastější závady při budování FVE?
 Nová laboratoř a fotovoltaický polygon na FEKT
 Prošli jste procesem připojení mikrozdroje do 800W u EG.D?
 RTU: Řešení WAGO v energetické automatizaci
 Podle jakých zásad se řídíte u FVE vy?
 Zapište si přednášku o FVE 6. února 2024 na Elektrika.TV
 Je ENIKA váš dodavatel fotovoltaických komponent?
 Jaký je minimální odstup DC kabelů PV od AC kabelů?
 Je souběžné připojení na distribuci i FVE v jednom domě možné?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 22 dotazů.