Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Má vliv nabíjecí proud na životnost gelové baterie?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Má vliv nabíjecí proud na životnost gelové baterie?  (Přečteno 5162 krát)
sunamo
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 22.05.2019, 19:17 »

mám nabíječku 12V/5A (https://nabijecky-a-startovaci-boxy.heureka.cz/ctek-mxs-5_0/) a gelovou baterii 100Ah (https://olovene-baterie.heureka.cz/ultracell-trakcni-gelova-baterie-ucg100-12-f11_100ah-12v-vrla/. Četl jsem že nabíjet by se mělo desetinnou z kapacity - v mém případě 10A. Má toto nějaké výhody pro životnost baterie nebo se jedná jen o zkrácení doby nabíjení (za ideálních podmínek a stavu baterie) z 20h (100Ah/5A) na polovinu?

A opačně, kdybych měl baterii 50Ah, mělo by pro baterii neblahý vliv kdyby ji nabíjel 10A?

Jde mi o to se vyhnout 2mi nabíječkám když stejně i tu jednu využiju jen občas a zdali nabíjecí proud může mít vliv na stav.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #1 kdy: 23.05.2019, 11:31 »

Jak velikost nabíjecího proudu, tak velikost vybíjecího proudu má na životnost a kapacitu akumulátoru zásadní vliv.
Chemické pochody v akumulátoru vždy vyžadují nějaký čas.  

Menší nabíjecí proud (do jisté meze) je pro akumulátory obecně výhodnější, pro ekonomiku provozu už je to špatné.

U olověných akumulátoru je citlivost na zrychlení nabíjení velkým proudem asi největší ze všech typů akumulátorů. Baterie pro trakci a startování jsou na větší proudy obecně odolnější. Zvýšená rychlost nabíjení a možnost nabíjení vyšším proudem je u olověných akumulátorů hodně závislá na teplotě elektrolytu. Pokud jeho teplota nepřekročí 40°C je to pro nabíjení stále vyhovující proud.

Je vypozorováno, že nabíjecí proud 1/10 kapacity akumulátoru je pro jeho ekonomickou životnost optimální. Ale protože je zde nějaká účinnost nabíjení, musí se z plného vybití nabíjet proudem 1/10 kapacity ne vypočtených 10 hodin, ale typicky až 14-16hodin.  U olověných akumulátorů se proto v počátku nabíjení přiloží pod kotel a s vyšší stupněm nabití nabíječka nabíjecí proud ubírá. Je to tzv. nabíječka s charakteristik ou W. Nabíječky opravdu drahých a často nabíjených akumulátorů (např. pro vysokozdvižné vozíky) jsou konstruovány tak, aby je dobily za jednu směnu. Hlídají si i teplotu, pouští občas depolarizační impulzy a používají i jiné patentované techniky aby mohly hlavně zpočátku dobít baterii co nejrychleji a při tom i jednotlivé články nejrovnoměrněj i.

Dosažení rovnoměrnosti nabití jednotlivých článků je obecně problém každého zrychleného nabíjení. Dobře to jde vyřešit elektronickým vyrovnávacím (vyvažovacím) obvodem na každém každém článku, který se stará o jemu svěřený článek, nedovolí jeho přebití (a někdy i hluboké vybití či až zhoubné přepólování.)

Při nabíjení 1/10 kapacity hrozí nerovnoměrné nabití  poměrně málo, pro zformování akumulátoru a dorovnání článků se někdy volí nabíjecí proud i jen 1/20 kapacity.
Pokračování...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #2 kdy: 23.05.2019, 11:32 »

Pokračování...

Takže nemáte-li problém s dvojnásobnou nabíjecí dobou, polovičním nabíjecí proudem životnost Vašeho akumulátoru zvýšíte.

Ovšem nejvíce klesá životnost, vybíjíte-li akumulátor hluboce, necháte-li akumulátor vybitý či nedobitý, nebo zapomenete-li na samovybíjení při nízkých okolních teplotách a při vysokých okolních teplotách. Riziko samovybíjení a prasknutí vybitého olověného akumulátoru vlivem mrazu je známe, prudké samovybíjení v letních vedrech již méně.
Riziko z přepólování nejslabšího článku zbylými ještě žijícími je známo tochu více, ale přesto spousta lidí u akunářadí ničí své akumulátory metodou "ještě jeden šroub ať nemusím čekat na nabití" . A u aut "třeba to napočtvrté už chytne".

U vás je tu jedno značné úskalí při volbě nabíječky. Ne všechny inteligentní nabíječky pro autoakumulátor y jsou vhodné pro gelové baterie (VRLA apod.). Gelové akumulátory mají jiné koncové napětí a nabíječky které jen měří napětí a proud a nesledují i tvar křivky, nebo neumí rozpoznat gelový akumulátor mohou gelový akumulátor při nabíjení poškodit.
Přebití gelové nebo bezúdržbové olověné baterie je pro ni zhoubné, ztracená voda (elektrolyt) se nedá údržbou doplnit. Voda se ztrácí jak odparem a prskáním, tak elektrolytický m rozpadem vody na vodík a kyslík.
Protože dobrá nabíječka je investice na desítky let, nevyplatí se na jejím výběru a vhodnosti pro dané typy akumulátoru šetřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.