Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Může být hromosvod dle ČSN 34 1390 stále dostačující pro novou fotovoltaiku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být hromosvod dle ČSN 34 1390 stále dostačující pro novou fotovoltaiku?  (Přečteno 20175 krát)
Antonín Navrátil
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« kdy: 21.05.2019, 09:11 »

Snažil jsem se hledat na toto téma něco na webu i tady v diskuzích, ale nepochodil jsem, proto prosím o vaše názory.

Mám cca 50 let starou budovu s hromosvodem, dle ČSN 34 1390, který má platnou revizi, je ve velmi dobrém stavu, pečlivě si to totiž hlídají.

Na tuto budovu se má nově instalovat fotovoltaický systém (FVE).

Je nutné celý hromosvod předělat podle ČSN EN 62305, nebo jej lze pouze "upravit" tak aby byla FVE schovaná? - dle mého mínění stačí upravit

A úpravu dělat podle 34 1390 (ochranný úhel),  nebo podle 62305 (valivá koule)? - dle mého mínění lze použít i ochranný úhel, ale dle 62305, tj. včetně užití přepěťových ochran na kabeláž FVE.

A jak se takový hromosvod bude revidovat? Podle které normy?

Vycházím z toho, že hromosvod chrání zejména budovu, tj. pokud je v pořádku není důvod do něj v tomto případě zasahovat, budovu nijak neměním. Musím ale zohlednit instalaci FVE, což udělám úpravou odpovídající 62305. Revizi bych potom řešil jako samostatnou revizi hromosvodu pro budovu dle 34 1390 a samostatnou revizi FVE vč. části hromosvodu dle 62305.

Neřeším teď případnou lepší ochranu budovy při předělání celého hromosvodu dle 62305, ani náklady, jen technické řešení.

Je to takto správně, nebo máte jiný názor?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pořád může být i hůř!
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.05.2019, 12:23 »

Nejde jen o to "schovat" nové zařízení, ale mít ho v dostatečné vzdálenosti, aby byla minimalizována pravděpodobnos t přeskoku.
- jaký zemnicí systém používá stávající hromosvod?
- je spojen s HOP objektu?
- o jaký objekt se jedná, jak vychází třída LPL, ze které plyne LPS, vzdálenosti,...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Vodička
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.05.2019, 12:33 »

Je to myšleno tak, že na stávající hromosvodní soustavu někde poblíž panelů bude přidán nějaký ten pahýlek imitující jímač, přepěťovka na kabeláž FVE a ta samá soustava bude jednou revidována dle 34 1390 a podruhé dle 62 305??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 21.05.2019, 12:36 »

A jak se takový hromosvod bude revidovat? Podle které normy?

Snad podle které byl udělán, nebo upraven  Mrknutí ne?

Vycházím z toho, že hromosvod chrání zejména budovu, tj. pokud je v pořádku není důvod do něj v tomto případě zasahovat, budovu nijak neměním. Musím ale zohlednit instalaci FVE, což udělám úpravou odpovídající 62305. Revizi bych potom řešil jako samostatnou revizi hromosvodu pro budovu dle 34 1390 a samostatnou revizi FVE vč. části hromosvodu dle 62305.

Proboha, jak můžete motat jablka s hruškama? Jestli-že se mění podmínky na budově dodatečnou  montáží FVE, bude samozřejmě toto potřeba zohlednit v návrhu nové ochrany. Jestli bude možno využít stávající část a jen ji doplnit, vám řekne projektant. Protože nevíme o jakou budovu se jedná a jak je provedená stávající ochrana, můžeme jen hádat. Osobně předpokládám že bude zapotřebí trochu více než přidat pár jímačů a svodičů. Tím netvrdím že se to musí překopat z gruntu, ale možná bude potřeba doplnit nějaký svod navíc, oddálit nějakou technologii od jímačů a podobně. Zde nehledejte univerzální odpověď, která prostě není, ale sežeňte si projektanta. Hlavně se nenechte nachytat na ESE a podobné békoviny.


Ochrana se musí kontrolovat/revidovat jako celek. Jak jinak zjistit že je opravdu funkční. Revidovat pár svodů dle 34 1390 a jímače dle 62 305 je totální blbost. Nebo tyto jímače dle této normy a tyto jímače dle nové normy. Co je to za logiku? To je jako myslet si že nové auto bude bezpečné i se starými brzdami. Je přece nové, má velkou obrazovku a kožené sedačky. Bohužel brzdy hrozí kolapsem při každém zabrždění.  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Antonín Navrátil
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 21.05.2019, 12:49 »

p.Schwarz:

No asi jsem to nevysvětlil dostatečně, pokusím se tedy postupně odpovědět:
1) Stávající zemnící systém - obvodový zemnič - pásek
2) Ano zemnič je spojený s HOPkou
3) No to je právě ono, vzhledem k tomu, že byl hromosvod instalován podle 34 1390, tak LPL, LPS apod. nikdo neurčil, vzdálenost lze samozřejmě vypočítat i podle této normy.

Nejde mi o samotné řešení, jde mi o názor na problematiku původního hromosvodu (podle 34 1390) a instalace "něčeho" na střechu. Zda tedy upravit celý hromosvod tak aby odpovídal 62305, nebo zda stačí stávající, např. doplněný o pár jímačů.

p.Vodička:

Ne, je to bráno tak, že stávající hromosvod zůstane stávajícím hromosvodem a bude se tak i revidovat.

Doplnění, určené pouze pro ochranu FVE, by se instalovalo podle 62305 a podle ní i revidovalo.

Bral jsem to jako variantu, kdybych věděl odpověď tak se neptám a nenechám ze sebe dělat blbce. Pokud to považujete za nesmysl, stačí to napsat.

p.Franěk:

OK, podle vás tedy musím kompletně celý hromosvod upravit na takový který bude odpovídat 62305? Nelze zůstat u 34 1390?

Díky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pořád může být i hůř!
Jan Vodička
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.05.2019, 12:57 »

Tedy znovu : na stávající soustavu se přidá nějaký ten jímač, vedení a svod, a tyto nové prvky by se revidovaly dle 62 305, původní část dle 34 1390?

Ano, považuji to za nesmysl. Stačí?  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín Navrátil
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 21.05.2019, 13:03 »

OK, stačí díky.

Vaše řešení by tedy bylo kompletně upravit hromosvod podle 62305?

Jde o to, že jsem narazil na oba tábory:

a) Jedni tvrdí že stačí doplnit těch pár jímačů a revidovat dál podle 34 1390.

b) Druzí tvrdí, že je třeba upravit hromosvod na budově podle 62305.

Z hlediska bezpečných vzdáleností mi ani nevadí pospojit konstrukci/panely s hromosvodem, nemám ambici řešit v tomhle případě oddálený hromosvod, nebo splnění bezpečných vzdáleností.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pořád může být i hůř!
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 21.05.2019, 13:51 »

Jde o to, že jsem narazil na oba tábory:

a) Jedni tvrdí že stačí doplnit těch pár jímačů a revidovat dál podle 34 1390.

b) Druzí tvrdí, že je třeba upravit hromosvod na budově podle 62305.

Vítejte v reálném životě.   Škleb Protože u nás neexistuje prakticky žádná možnost jak dostat rozhřešení dopředu zda je dle normy dobře A nebo B, je to o tom správně si vyhodnotit všechna rizika, protože rozhodovat bude v případě problémů až soud a to na základě vyjádření osloveného soudního znalce. Ve vašem zájmu je být chráněn co nejlépe, tedy návrh nechat zpracovat projektanta, který nese plnou odpovědnost za navržené řešení.

Jinými slovy každý návrh ochrany před bleskem začíná analýzou rizik. Z té pak vyjde vše ostatní. Tedy například průměr valivé koule, odpovídající počet svodů a podobně, dle zařazení do třídy. Vy se snažíte toto vynechat, což je prostě špatně. Začněte tou analýzou (asi v zastoupení projektantem) a pak se můžeme bavit nad rozsahem a možnými řešeními. Ale zapomeňte na to že ochrana dle 34 1390 bude dostačující jen s přidáním pád jímačů. Tomu po zkušenostech z revizí různých objektů nějak nevěřím, byť nic není nemožné.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Antonín Navrátil
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 21.05.2019, 14:09 »

Máte naprostou pravdu v tom, že nemůžu najít rozřešení otázky jestli A nebo B.

Rozhodně ale nechci obcházet projektanta apod. Chci vědět názory více lidí, osobně mě to zajímá, protože každý má nějaké argumenty proč ANO a proč NE.

A neříkejte mi, že vždy věříte všemu co vypadne od projektanta. Přece nemůžete jako revizák zrevidovat něco co je očividně špatně navrženo a říct, že za to nese odpovědnost projektant.

Proto jak jsem napsal už výše, zajímají mě názory, případně jejich odůvodnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pořád může být i hůř!
Antonín Navrátil
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 21.05.2019, 14:17 »

Ještě mě napadá, že 34 1390 přece v podstatě předepisuje ochranu jímači a jejich ochranným úhlem, proč by to u FVE nemohlo fungovat? Pláč

Je jasné, že když se pustím do akce s analýzou rizika, valivou koulí apod.,  že mi ten hromosvod nejspíš nebude vyhovovat (a budu ho muset upravit),  ale proto řeším, jestli mohu zůstat u 34 1390. Nerozhodný

Pokud neberu v úvahu lidovou tvořivost při realizaci toho hromosvodu a při realizaci FVE, ale předpokládám, že to udělají tak jak mají (správně podle správné PD).  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pořád může být i hůř!
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 21.05.2019, 14:52 »

...
Z hlediska bezpečných vzdáleností mi ani nevadí pospojit konstrukci/panely s hromosvodem, nemám ambici řešit v tomhle případě oddálený hromosvod, nebo splnění bezpečných vzdáleností.

Tak to neřešte a najděte si dobrou (a trochu hloupou) pojišťovnu.  zle

Právě spojení zařízení na střeše s hromosvodovou soustavou přináší výrazné riziko, že se potenciál blesku přes spojené zařízení dostane "všude" a bleskový proud napáchá poměrně velké škody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 21.05.2019, 15:51 »

Je jasné, že když se pustím do akce s analýzou rizika, valivou koulí apod.,  že mi ten hromosvod nejspíš nebude vyhovovat (a budu ho muset upravit),  ale proto řeším, jestli mohu zůstat u 34 1390. Nerozhodný
Stačí, když tam přidáte cedule ukazující, kam mají práskat nové blesky podle 62305 a kam staré podle 341390  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 21.05.2019, 16:43 »

Ještě mě napadá, že 34 1390 přece v podstatě předepisuje ochranu jímači a jejich ochranným úhlem, proč by to u FVE nemohlo fungovat? Pláč

Tak znovu. I ČSN EN 62 305 počítá s ochrannými úhly. Valivá koule je jen o něco snadnější pomůcka. Nicméně přidáte na střechu domu nové zařízení a domníváte se že zůstane stejná ochrana jako byla stanovena před cca 50 lety. To nebyla všude elektronika, lidský život měl úplně jinou cenu a znalosti ochrany před bleskem byly trochu jinde. Kdyby to bylo dostačující, proč bychom řešili novou normu? Navíc Honza Hájek zde už nejednou dokázal, že kdyby se původní norma 34 1390 používala jak měla, nebyl by rozdíl v ochraně až tak velký, pokud bychom chránili ten samý majetek. Nebo mi chcete říci že původní objekt je stejně užíváný jako před 50 lety a je potřeba chránit stejně cenný majetek? Proč bychom pak do aut dávali pásy, když jsem léta jezdily bez pásů (ještě déle vzadu),  proč nasazujeme PCH do instalcí a proč jsme vůbec upravili sítě TN-C na TN-C-S? Protoe úroveň ochrany se mění spolu s cenou toho co chráníte a dle nových poznatků a zkušeností.

Ale samozřejmě si dělejte co chcete. Je to vaše volba i zodpovědnost.

Tak to neřešte a najděte si dobrou (a trochu hloupou) pojišťovnu.  zle

Taky bych rád nějakou našel. Zatím jen potkávám na školeních zástupce různých pojišťoven, kteří se učí jak to má být uděláno dle norem, aby pak mohli krátit, nebo odmítnout plnění v případě že dochází ke škodám, především opakovaným.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 21.05.2019, 17:27 »


3) No to je právě ono, vzhledem k tomu, že byl hromosvod instalován podle 34 1390, tak LPL, LPS apod. nikdo neurčil, vzdálenost lze samozřejmě vypočítat i podle této normy.

Instalujete něco nového a víte, jaké jsou dnes standardy. Takže těžko je lze ignorovat. Musíte určit ochranný úhel a dostatečnou vzdálenost nově a to nelze podle staré normy. Podle staré normy lze posuzovat jen to, na co se nesáhlo (nesáhlo ve smyslu opravy stávajícího, to ale není přidání něčeho dalšího). Jestli to chcete mít "papírově" v pořádku, tak se bez 62305 neobejdete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 21.05.2019, 22:16 »

Je jasné, že když se pustím do akce s analýzou rizika, valivou koulí apod.,  že mi ten hromosvod nejspíš nebude vyhovovat (a budu ho muset upravit),  ale proto řeším, jestli mohu zůstat u 34 1390. Nerozhodný

Tak od tud vítr fouká  Nerozhodný Nerozhodný

Pokud neberu v úvahu lidovou tvořivost při realizaci toho hromosvodu a při realizaci FVE, ale předpokládám, že to udělají tak jak mají (správně podle správné PD).  Mrknutí

A kdo to udělá?   Neřeknu

A pokud přijede firma na montáž FVE, připojí panely ke stávajícímu hromosvodu, nebo prodlouží pár jímačů, necháte te to tak protože předpokládáte že ví co dělají? I když máte všechny informace ze zdejší diskuse? Klidně porušíte zákon, který ukládá provozovateli povinnost udržovat projektovou dokumentaci skutečného provedení po celou dobu životnosti el. zařízení?
Pak jen mohu trochu toho štěstí aby se vám blesk vyhnul, protože to jinak bude drahé. Vlastně mnohem dražší než projektová dokumentace, důkladný RT a pravidelná údržba.  Úsměv Ješte nám povězte kde ten dům stojí, abychom se mu mohli během bouřek vyhnout.  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Antonín Navrátil
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 22.05.2019, 14:16 »

Pánové vidím,že nikdo nechce sdělit svůj názor, což mě trošku překvapuje, protože těchto situací se podle mého mínění vyskytuje mnoho. A protože rád znám odpověď a její odůvodnění našel jsem mimo jiné i tuto starší diskusi ohledně doplnění klimatizace na střechu:

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,12850.0.html

A v ní se alespoň někdo za svůj názor nestydí (p.Hájek),  cituji jeden z jeho příspěvků:

Začátek citace
"
Pro jistotu jsem si to dnes konzultoval s Daliborem a J.Slukou. Naše řešení či chcete stanovisko je následující:
Zhotovit oddálený hromosvod dle ČSN EN 62305 a vymezit v revizní zprávě přesně její rozsah. Moje doporučení je ověřit oddálení ještě podle ČSN 34 1390, ale ostatní zastávají názor, že neplatnou normu do toho již neplést.

A teď  možná úskalí:

1/Korektní by bylo určit LPL dle  ČSN EN 62305-2 a výpočet dostatečné vzdálenosti provést pro dannou třídu.

2/ Daliborova praktická varianta- Stejně na objektu bude hromosvod dle ČSN 34 1390, tedy odpovídající LPL IV nejvýše III, tedy provést výpočet podle III.

Komplikace: Může se stát, že po analýze rizika vyjde na objektu LPL II a vyšší, pak si nedovedu představit toho RT, který by nevyžadoval upravit zbytek hromosvodu do této vyšší třídy, či to majiteli objektu alespoň písemně nedoporučil.
 Obdobně i v druhém případě, kdy napadnout toto rozhodnutí není nic zas tak složitého.
Praxe ukáže, ke které variantě se zúčastnění budou více přiklánět.
"
Konec citace

Je zajímavé, že p.Hájek v podstatě doporučuje kombinaci 34 1390 a 62305, za což jste mě tady málem kamenovali.

I když se vše neustále mění, tak si troufám tvrdit, že tento názor bude p.Hájek zastávat i nyní. Mimo jiné jsem svůj dotaz konzultoval i s několika revizními techniky (ne tak skoupými na názor) a s TIČRem a v odpovědích se shodovali s p.Hájkem. Celkově tedy lze říct, že doporučováno je toto:

1) Předělat hromosvod na budově podle 62305 a podle ní i dále revidovat

2) Nechat soustavu podle 34 1390 a doplnit oddálené jímače a přepěťové ochrany, dále revidovat podle 34 1390

3) Nechat soustavu podle 34 1390 a doplnit jímače a přepěťové ochrany, pospojit konstrukci s hromosvodem a dále revidovat podle 34 1390

4) Nedělat nic a dále revidovat podle 34 1390
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pořád může být i hůř!
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 22.05.2019, 14:20 »

Mají kapitál na FVE? Tak proč to neudělat podle nové normy celé?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 22.05.2019, 15:49 »

A protože rád znám odpověď a její odůvodnění našel jsem mimo jiné i tuto starší diskusi ohledně doplnění klimatizace na střechu...
A povšiml jste si, že ten výrok padl cca 4 měsíce po skončení účinnosti 341390, kdy ještě nebylo moc zkušeností s praktickou aplikací 62305, a jak ten příspěvek končí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak vypočítám odběr zařízení a jak ho napájet fotovoltaickým článkem?
 Jak připravit elektroinstalaci na případné voltaické články?
 Mám připojit solární kolektor přímo na hromosvod nebo vytvořit jiný svod?
 Kdo má zkušenosti s fotovoltaikou?
 Dobíjeli jste akumulátor fotovoltaickým panelem?
 Musím solár spojit s hromosvodem?
 Co znamená zkratka kWp a jaký je poměr ke kWh
 Kdo má největší profit z vybudování fotovoltaické elektrárny?
 Jaká schématická značka se používá pro jeden fotovoltaický panel?
 Jak správně provést domovní instalaci a napojení ze solárních kolektorů?
 Existuje přístroj na hlídání směru toku eletrického proudu?
 Kdo máte praktickou zkušenost, jaká je návratnost u fotovoltaické elektrárny?
 Jaký je váš názor na obnovitelnou energii ze slunce, větru a bioplynu?
 Jak jistit a kde připojit FVE do stávající instalace?
 Nemáte nejakou predstavu o cene pripojeni FVE k vn vedení?
 Lze dát v případě PV měniče místo odpojovače jistič?
 Jak revidovat solární elektrárny před připojením do sítě?
 Existuje program na výpočet, navrhovanie fotovoltaických ostrovných systemov?
 Můžete mi vysvětlit princip zapojení fotovoltaické elektrárny?
 Jak maximálně využívat FV elektrárnu a nedodávat přitom energii do sítě?
 Jak změřím elektronicky směr střídavého proudu FVE?
 Kolik GWp fotovoltaických elektráren "udrží' přenosová soustava ČEPS?
 Jak se provádí ověřování ochrany před úrazem elektrickým proudem u PVE?
 Jak správně nabíjet Pb aku solárními panely?
 jak vyřešit přepínání fotovoltaický panel-síť?
 Jak správně postupovat při revizi fotovoltaických článků a co napsat do zprávy?
 Jaké jsou termíny revizí fotovoltaiky?
 Je nutný proudový chránič u PVE pro rodinný dům?
 Mohu provédst zásah na vnitřním zapojení střídače?
 Mám spojit s vodičem PE hliníkovou konstrukci fotovoltaické elektrárny?
 Používají fotovoltaické elektrárny 3 fázové měniče?
 Co si myslíte o účinnosti svícení na fotovoltaické elektrárny v noci?
 Jak se řeší fázování střídačů FVE na siť?
 Připojí se ČEZ k žalobám proti výstavbám FVE?
 Hrozí kolaps firem zabývajících se montáží fotovoltaiky?
  Je nutné dávať tretiu dištančnú vzperu blezkosvodu na FVE?
 Ako správne vypočítať dostatočnú vzdialenosť bleskozvodu pri FV elektrárni?
 Jste také názoru, že střídač u FE je její nejcitlivější místo?
 Bude to argument pro zastánce fotovoltaik výroben?
 Myslíte si, že je vracení energie zpět do sítě \
 DRAKA: Speciální kabely v sortimentu společnosti
 Typy instalací střídačů
 Návrh vyhlášky o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
 Střídače Fronius v největší rakouské solární elektrárně
 Jaky instalovat výkon fotovoltaického systému?
 Vyplatí se nainstalovat fotovoltaické panely na střechu RD?
 Jak zapojit fotovoltaický ostrovní systém s více regulátory?
 LAPP: Kabeláž pro zelenou energii od Lapp Group
 Přispívají FVE k nižšímu zatížení sítě?
 Jak zajistit změnu způsobu výkupu elektřiny z fotovoltaiky?
 Je možné ohřívat bojler fotovoltaikou?
 Čím může být ovlivněno měření fotovoltaické elektrárny?
 Phoenix Contact pro fotovoltaické elektrárny
 Jak funguje měnič napětí ve fotovoltaické elektrárně?
 AMPER 2011 - Česká fotovoltaická asociace, Fotovoltaika v Česku na ústupu
 Škodí krátký zkrat solárnímu panelu?
 Fotovoltaické elektrárny na velkých střechách, volných plochách a jejich ochrana před bleskem
 Ako správne pripojiť solárne kolektory na hromozvod?
 Jak jednoduše snížit napětí u solárniho panelu?
 Mají provozovatelé FVE problémy, když jsou FVE k prodeji?
 Jaké je správné označení napěťové hladiny u fotovoltaického generátoru ?
 Jaké je potřeba stavební povolení pro FV panel na střeše?
 Aký je ideálny sklon fotovoltaického panela?
 Mohu připojit osm fotovoltaických článků přímo na bojler?
 LAPP KABEL: ÖLFLEX SOLAR XLS-T a ÖLFLEX TRAFO XLv
 Jak se zapálí (vznítí) solární elektrárna a jak ji pak hasit?
 Co by mohlo být příčinou výpadků FVE 100kW?
 Jak často se dělají revize na fotovoltaických elektrárnách?
 Doporučíte mi střídač na FVE?
 Hořelo trafo FVE. Má někdo bližší informace?
 Vezmete si nějakou inspiraci z ostrovního režimu Filipa Procházky?
 Je nutná "chytrá" kompenzace asyn generátoru pro MVE?
 Bude stát vracet nakradené přeplatky za OZE?
 LPE: Výstavba a provoz fotovoltaických elektráren, související povinnosti provozovatelů
 Jaká je spotřeba střídačů FVE když nevyrábí?
 Co kdybych si pro maximální využití FVE svítil na panely umělým osvětlením?
 Jste provozovatelé fotovoltaiky? A máte dokumentaci v pořádku?
 Co se stane, když nezapojím mezi akumulátor a solar panel diodu?
 Turbo Energy optimizér výkonu pro fotovoltaické panely
 ČSO 2012: Analýza účinnosti energetické jednotky v ostrovním provozu
 Umisťování fotovoltaických systémů
 Navrhování fotovoltaických systémů
 Bezpečnost fotovoltaických systémů z hlediska právních předpisů a technických norem
 Co je to "protokol o nastavení ochran" u FVE?
 Je bydlení v těsné blízkosti fotovoltaické elektrárny bezpečné?
 Musí být veden deník u fotovoltaických elektráren?
 Jaké zařízení využít pro spínání el. ohřevu TUV podle slunečního svitu?
 Jsou FV panely součástí revize elektro?
 Ktera cast nakladu je dulezitejsi pro investici do aku u FVE?
 Vzpomeneme si před volbami jak to bylo s FVE?
 Jaký volit průřez kabelu nn pro FVE 30kWp?
 Je v pořádku když v noci nelze vstoupit do menu střídače?
 Má být poplatek na obnovitelné zdroje podle velikosti hlavního jističe ?
 Dáte mi tip na projektanta MVE?
 SOLID TEAM: Michal Kříž o fotovoltaických systémech spojených s elektrorozvodnou sítí
 Aké existuju možnosti meranie a vizualizácie slnečného príkonu?
 Jaké jsou ceny revizí pro FVE?
 Ředitel ČFA Jan Baroch o stavu a vývoji fotovoltaiky
 Jak se správně propojují sendvičové panely u zemědělských staveb?
 Je pro zdraví nebezpečné sedět 1-2 metry od solárního invertoru?
 Je nutne istit vedenie od solarneho panela poistnym odpajacom na oboch poloch?
 Jak měří 4Q elektroměr spotřebu při použití 3F střídače fotovoltaiky?
 DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce
 Jak zjistím, že fotovoltaický bojler funguje správně?
 Mohu pripojit slnečné kolektory na bleskozvod?
 Jak udělat přípravu na novostavbě pro fotovoltaiku?
 Je vhodnější k RD s fotovoltaikou 1f nebo 3f přípojka?
 Jaký byl výkup alternativních zdrojů elektřiny v roce 2010
 Je reálné postavit ostrovní systém pro napájení kamery a LED reflektoru?
 Je nutné HDO v součinosti řízené FVE?
 Už někdo narazil na solární tašky?
 Je možné nabíjet 12V akumulátor jiným 12v akumulátorem?
 Podle čeho revidovat ostrovní FVE bez baterií?
 Dlouhé Stráně mají nejvýše položenou fotovoltaiku v Česku
 Máte zkušenost s využitím Virtuální baterie pro solár ?
 Solek Group připojila do sítě třetí fotovoltaickou elektrárnu v Chile
 JAREG FVE – systém dispečerského řízení FVE
 Proč je rozpor v prodrátování fází v rozvaděči s FVE?
 Je dnes efektivní na střeše RD 1.fázová nebo 3.fázová FVE?
 Jak zhodnotit stávající FVE, kde u měniče, není žádné oddělení, a není FI?
 Stovka fotovoltaických panelů pro Prostějov
 Zajímáte se o doporučení správné instalace FVE?
 Co vše je nutné prověřit při revizi malé vodní elektrárny?
 Největší solární projekt vznikne v USA
 Může úspěšně projít revizí tento rozvaděč pro hybridní FVE?
 Fotovoltaicke panely na plechovej streche, ako ich uzemnit?
 Jak bude výhodná FVE vzhledem k rozfázování jednotlivých zátěží v domě?
 Fotovoltaické komponenty a dobíjecí stanice od specialistů ELKOV energy
 Jaký zvolit vodič pro zemní uložení pro FVE?
 Z čeho se skládají náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny?
 Jak připojit 3 fazová čerpadla z vrtu na FVE?
 Kdy AL vodič znemožní realizaci fotovoltaiky?
 Jakou kabeláž připravit pro budoucí FVE?
 Čím omezovat nabíjecí proud třífázové zásuvky podle odběru objektu?
 Kolik stojí likvidace solárních panelů?
 Dáva niekto SPD T3 pred Victron MPPT regulator ?
 Musí se vyměnit v případě instalace FVE všechny chrániče za typ B?
 Existuje řešení PID jevu FV panelů?
 Jak je fotovoltaická elektrárna GridFree FVE efektivní a realizovatelná?
 Co myslíte, jsou montéři FVE dobří hromosvodáři?
 Jak nechránit fotovoltaické panely před bleskem?
 Čím přepínat výstup střídače fotovoltaiky?
 Návrh systému ochrany před bleskem u FVE
 Nešel by dražický bojler napájet z fotovoltaiky přímo, bez střídače?
 Jak ČEZ odepne FVE, když systém FV nemá svorku pro připojení N0%?
 Jak velkým obchodním trikem je nabídka wallboxů k FE?
 Proč je dobré na FVE oddělovat DC kabely + a -?
 Je automatický přepínač sítí oddělením dle podmínek NZÚ?
 Je pro pozemní FVE potřeba provádět analýzu rizik?
 Máte někdo zkušenost s připojením zálohovaného výstupu FVE měniče GOODWE ?
 Jak řešit elektroměrové měření u objektu pro podnikání s FVE a TČ?
 Co blokuje vyrobenou elektřinu doma z FV?
 Je nutné pro každý 4 panelový string použít vlastní SPD?
 Funguje přepínač sítí obousměrně?
 Musí mít elektromontážní firma na montáž FVE do 50kWp licenci?
 Jak instalovat bezpečně FVE na dům bez HOP/MET a hromosvodu?
 Vztahuje se NV 378/2001Sb. na FVE rodinných domů?
 Kde je uvedena povinnost pravidelně revidovat FVE na RD?
 Lze kombinovat v jednom rozvaděči AC+DC?
 Jak předejít odpojení DC zátěže u FVE pokud se nemohou dveře rozvaděče uzamčít?
 Co byste poradili na špatnou instalaci ošizeným odběratelům FVE?
 Revize fotovoltaických systémů v roce 2022
 Víte, že k montáži FVE je už potřeba osvědčení o profesní kvalifikaci?
 Stačí na půdu kabel pro FVE 4x4?
 Co potřebujete vědět o provedení rozvaděčů pro FVE?
 Kdo hlídá kvalitu montáže FVE?
 Připojí ČEZ mikrozdroj k elektroměru v provedení s přední maskou od 1.1.2023 ?
 Lze solárne káble ukladat v súbehu so silovými káblami?
 Hrozí nám ohledně FVE Polský model?
 Jaký typ chráničky použít pro DC kabely z FVE elektrárny?
 Podle čeho a jak navrhujete bateriová uložiště?
 EATON ONLINE TOUR: Jisticí a ochranné přístroje pro domácí fotovoltaické elektrárny DNES ve 13:00 hodin ŽIVĚ
 Jak pomohu FVE při ochraně před přepětím, když CYA ochran připojím na hromosvod?
 Jaké jsou možnosti realizace FVE v domovním rozvodu TNC?
 Je možné pripojiť 1500W spiralu bojlera na zdroj FV 500W?
 DC/DC konvertor s vysokým vstupním napětím
 Proč při vypnutí elektřiny distributorem vypadne hlavní jistič?
 Jaká je pokuta za přetoky do sítě v době montáže FVE (ČEZ)?
 Jaký vybrat regulátor pro FV ohřev vody v bojleru?
 Odkud plyne povinnost zhotovit analýzu rizik pro FVE dle 62305-2?
 Jak správně realizovat uzemnění FV panelů?
 eGra: Co provozovatelé FVE o svých investicích neví?
 Jakým svodičem chránit střídač fotovoltaického systému?
 Jsou FV systémy a dvojtarifní přípojka dotační pastí?
 Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla?
 Jaký bude asi přínos řízení fotovoltaického systému neuronovou sítí?
 Jaké jsou nejčastější závady při budování FVE?
 Nová laboratoř a fotovoltaický polygon na FEKT
 Prošli jste procesem připojení mikrozdroje do 800W u EG.D?
 RTU: Řešení WAGO v energetické automatizaci
 Podle jakých zásad se řídíte u FVE vy?
 Zapište si přednášku o FVE 6. února 2024 na Elektrika.TV
 Je ENIKA váš dodavatel fotovoltaických komponent?
 Jaký je minimální odstup DC kabelů PV od AC kabelů?
 Je souběžné připojení na distribuci i FVE v jednom domě možné?
 Jak byla provedena ochrana před bleskem?
 Měla by být ochrana před bleskem a přepětím čistě finanční záležitost?
 Jak ochránit stožár s technologií, když je zaručeně jediný jímač v okolí?
 Vnitřní ochrana před bleskem – elektrické a elektronické systémy ve stavbách
 Elektrické rozvodné sítě a ochrana před bleskem
 Jak je řešena ochrana před přepětím ve výšce 250 m?
 Dal by se před bleskem chránit slunečník na pláži?
 Kam sa schovať pred bleskom na otvorenom priestranstve s vedením vvn?
 KNIHA: Vnější a vnitřní ochrana před bleskem
 Vyžadují nádrže a potrubí uložená v zemi instalaci jímací soustavy?
 Jaká tloušťka stěny je přípustná u uzavřené nádrže v místech možného úderu (platí u zařízení ve venk
 Kdy není u technologických zařízení z kovu (například sloupy, reaktory, nádrže se zónami 2 a 22) nut
 Může technický návrh ochrany před bleskem (LPS) u zařízení s nebezpečím výbuchu využívat kovových ko
 Z čeho se skládá vnější systém ochrany před bleskem (hromosvod) u zařízení s nebezpečím výbuchu?
 Jakým způsobem lze dosáhnout při ekvipotenciálním pospojování proti blesku vyrovnání potenciálů s LP
 K jakým účelům se zřizuje vnitřní systém LPS?
 Jaké spoje se provádí na uzemnění k zařízení LPS?
 Co je účinější? ESE nebo netřesk?
 Zopakujete si ochrany v elektrických sítích s Františkem Kosmákem?
 Co znamená poznámka v projektu - ochrana před přepětím?
 Jak řešit hromosvod na otočném stožáru ?
 EMC a ochrana proti blesku a přepětí 1
 Urobili elektrikári ochranu plynárenského zariadenia pred bleskom dobre?
 Praktické příklady nevyhovující ochrany před bleskem
 Mohu při bouřce vstoupit do celokovového objektu?
 Jak správně chránit svítidlo umístěné na fasádě vedle hromosvodu před bleskem?
 Ako spravne zemnit a chranit technologie na streche bez bleskozvodu?
 Co by měli vědět projektant, revizní technik a instalatér o ochraně před bleskem
 Jak zvolit ochranu před bleskem na budce PNS plné technologiíí?
 Co se děje při úderu blesku, pokud je spojené uzemnění rozvaděče a hromosvodu?
 Jak řešit ochranu lávky (nástupního mola) v přístavišti před bleskem?
 Jak ochráníte kamerové systémy před bleskem a přepětím?
 Katalog Novinky DEHN 2016
 Nemůžeme si zavléci přepětí do domu i přes nechráněný kabel HDO?
 Jak ochránit anténní svody a LAN vedoucí do bytu?
 Jak chránit plynový kotel před úderem blesku?
 Ochrana před bleskem 1. část (praktické příklady)
 Mohu na hale ze sendvičových panelů použít jako svody ocelové nosníky?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Je nutná přepěťová ochrana při přechodu vedení nn vzduch - kabel?
 Je postavená mája zdrojem potenciálního nebezpečí blesku, nebo ne?
 Řešili jste citlivého místa v blízkosti svodu?
 Jaké je správné ukotvení stožáru na střeše s ohledem na možný úder blesku?
 Proč se zabývat hromosvodem už na provozu staveniště?
 Jaká rizika uvažovat v souvislosti s bleskem a přepětím?
 Specifické objekty v případě ochrany před bleskem a přepětím
 Jak ovlivní blízké vedení vvn riziko úderu blesku do budovy?
 Jak bezpečně uzemnit anténu na střeše bez hromosvodu?
 Ako realizovať vnútornú ochrana pred bleskom v drevostavbe s horľavými stenami?
 OBO: Příručka ochrany před bleskem
 O hromosvodech 2018 opět v Modřanském biografu
 Kde má být u přepínání síť-0-záloha umístěno SPD?
 #JSS Jak sestřelit staříka
 Metoda valivé koule přišla o svého otce
 DEHNpatch ochrání ethernet ve venkovním prostředí
 Tip na přehled o ochraně před bleskem a přepětím
 Jak řešíte hromosvod nad bazénem na střeše RD?
 Katalog Systémů ochrany před transientními jevy a blesky TBS 2019-20
 Existuje možnost upustit od použití SPD v instalaci?
 Ochrana elektroniky internetu věcí před bleskem a přepětím
 Má řešení požadavek na přepěťovou ochranu u plného rozvaděče?
 DEHNshield, kombinovaný svodič pro rodinné domy
 Hrozí při úderu blesku nebezpečí prostřednictvím pospojování?
 Musí se při instalaci solárních panelů na střechu instalovat i hromosvod?
 ILPC 2020: Záznam přednášky Jana Hájka z února
 eDEHN: Jak ochránit technologie v kovovém plotě před bleskem
 eDEHN: Jak ochránit šamana svého kmene před bleskem?
 Kolik znáte častých chyb u ochrany před bleskem?
 Co může být v EXu za vychytávky s přepěťovkama? Nemáte někdo nápad?
 Jak ochránit nerezový vývod VZT jednotky na plechové střeše?
 DEHN: Souhrnný přehled webcastů eDEHN březen/duben 2020
 KNIHA: Vnější a vnitřní ochrana před bleskem
 Z ktorej strany riešiť bleskový prúd do LED svietidla na stožiaroch VO?
 eDEHN#41: Rizika vzniklá od plechových střech
 eDEHN#42: Chyby při návrhu vnější ochrany
 OBO: Příručka ochrany před bleskem 2021
 eDEHN#45: Nemocnice – vnitřní ochrana
 EH# Ochrana venkovních vedení před přepětím v roce 1971
 Praktické příklady ochrany před bleskem (archívní premiéra)
 Musí mít dřevěný altánek hromosvod?
 Jak správně ochránit pultový vikýř před úderem blesku?
 V jakém stavu po úderu blesku lze očekávat vnitřní instalaci?
 Jak ochránit vlajkový stožár před bleskem?
 Centrum hromosvodářů v Chomutově slouží už deset let!
 Jak řešit ochranný prostor u panelového domu se sedlovou plechovou střechou?
 Vzpomínka na hromosvody
 Ochrana potrubních systémů pod vlivem cizích napětí, požadavky a řešení
 Jak prochází bleskový proud uprostřed pole triangulačním bodem?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Daniel Anděl realizuje ochranu před bleskem
 Může být na RD kombinace izolovaného hromosvodu kabelem HVI a neizolované svody?
 Znáte Aeromine? Jak asi budou vypadat naše střechy s další technologií?
 Jak nejlépe postupovat při (re)konstrukci LPS staršího rodinného domu?
 Milan Kaucký o jedné revizi hromosvodu od stolu ...
 Jak návrhovat izolované jímací soustavy na různé typy objektů?
 Jak vyřešit nový komín vzduchotechniky se stávajícím hromosvodem?
 Jaký je rozdíl mezi oddáleným a neoddáleným LPS z pohledu projektu u realizace?
 Stále platí informace o Zařízení do 1000V a ochrana před přepětím -20 roků?
 Má smysl hromosvod u krytého elektrifikovaného parkovacího stání?
 Jakou zvolit ochranu před bleskem u ochranné klece na PB lahve?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.