Lze HDV umístit do stoupačky k potrubí kotelny? Kdo má pravdu?

(1/2) > >>

Petr Štípek:
V našem paneláku (VVÚ-ETA) probíhá rekonstrukce a připravuje se i výměna HDV. Při té příležitosti zvažujeme jeho přemístění na vhodnější místo, které vychází v bezprostřední blízkosti jiné stoupačky. Ta je zděná, prochází vertikálně celým domem a není do ní přístup. Přivádí trubky (zřejmě voda, plyn, nevím přesně) do kotelny umístěné "na střeše". Abychom nemuseli dělat nové průrazy ve stropních panelech (nákladné pro nutnost dodatečného statického zajištění),  navrhl nám jeden elektrikář vlastní HDV umístit do této zděné stoupačky (zkrátím na ZS). Jiný (oba jsou revizní technici!) nám říká, že to nelze, protože takovou stoupačku nelze zaplombovat. Kdo má pravdu? Prosím poraďte. Je to možné a) z pohledu bezpečnostních norem (blízkost trubek) a b) z pohledu požadavků na ochranu před neoprávněným odběrem?

Detailní provedení by mělo vypadat tak, že HDV povede uvnitř ZS, ve které se na každém patře prorazí otvor, kudy se HDV protáhne ven (zřejmě smyčka) přímo do zaplombované skříně, kde budou odbočky atd.,  takže celý HDV by vedl buď v celistvé ZS, nebo zaplombovaných skříních. Stačí to?

Hynek Bureš:
Se souběhem celistvého kabelu s potrubím není problém (dodržet ČSN 33 2000-5-52 a zvolit vhodné uložení kabelu). Tudíž by neměl nastat problém ani s výchozí revizí (nevím do jaké míry je v kompetenci revizního technika posuzovat míru zamezení neoprávněného odběru). Uložení hlavního domovního vedení provést v souladu s ČSN 33 2130 v odstavci 4.3.5 "...provedeno tak, aby byl ztížen nedovolený odběr",  4.3.6 "...aby byla jeho výměna možná bez stavebních zásahů" (vzhledem k stáří normy brát s rezervou) ,  s návody výrobců kabelu a úložného či upevňovacího materiálu a připojovacími podmínkami energetické distribuční společnosti (součást Pravidel provozování distribuční soustavy - PPDS vydaných každoročně ERÚ; zpřesňuje opatření proti nedovolenému odběru). Z hlediska všech těchto předpisů je vaše navržené řešení zřejmě v pořádku, ať již má šachta nějaká revizní dvířka nebo nemá. Každopádně v obdobných sporných případech se snažím získat předem souhlas příslušné energetické společnosti, tj. předložit projektovou dokumentaci a nechat si písemně schválit navržené technické řešení. K tomuto schválení je potřeba schéma HDV (jištění, typ kabelu, počet odběrných míst a jejich příkony),  technicky popsat onu stoupačku a upřesnit co všechno v ní vede (nejlépe zakreslit půdorys) a upřesnit trasu a způsob uložení kabelu.

Milan Karvánek:
Opět se budu opakovat, ale vy jakožto majitelé objektu a elektrotechnič tí laici byste se o detailní technické řešení měli zajímat jen rámcově. Zadejte si vypracování projektu na rekonstrukci stoupaček k autorizovanému projektantovi, montáž nechte realizovat elektrotechnic kou firmou, která má oprávnění k činosti od ITI a na revizi si domluvte vlastního revizního technika (né toho kterého si najme montážní firma),  který bude hájit hlavně vaše zájmy. To by v tom byl  (dabel) ,  abyste takto nezískali kvalitní instalaci.  :)

Jaroslav Matějka:
Můj názor je rozhodně netáhnout vedení touto stoupačkou. A přidávám, že toto musí posoudit i požárně bezpečnostní technik. Ale jinak plně souhlasím s panem Karvánkem.  (poklona)

Hynek Bureš:
Pánové myslíte že elektrotechnic ký laik zná pojem HDV a ví co se má plombovat? Navíc šikovný investor by o problematice měl něco vědět, protože taky může přijít "projektant" a "spočítat" že pro HDV potřebuje průřez Cu 120mm2 oheň retardující kabel, uložený v celistvé svařované ocelové trubce a na každém podlaží připojený kombinovaný svodič přepětí B+C. A investor to všecko odkejvá a zaplatí.... takže investor ,  chce-li si udržet přehled, by měl být s problamatikou seznámen a zajímat se, když se něco MUSÍ nebo NESMÍ, proč tomu tak je, který paragraf (článek ČSN) to přikazuje nebo zakazuje. Takže pane Matějko, ten pargraf nebo číslo článku, podle kterého raději vezmete kango a uděláte 12 solidních průrazů stropních panelů?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana