Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Pocílili jste s novým postupem kolaudací novostaveb RD úbytek revizí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Pocílili jste s novým postupem kolaudací novostaveb RD úbytek revizí?  (Přečteno 9222 krát)
Tomáš Kurel
*
Offline Offline



revizní technik E2A, elektromontáže, servis


WWW
« kdy: 22.02.2019, 09:07 »

Pocítili jste od změny stavebního zákona, kde se kolauduje vlastně jen na čestné prohlášení a revize se úřadu nepředkládají, že stavebníci (hlavně svépomocní) revize odstrčili na druhou kolej.
Již se mi to párkrát stalo, když se na místě našly závady, tak mi řekli, že teda revizi nechtějí, že budou kolaudovat bez ní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 22.02.2019, 09:27 »

Ano je to tak.
Na druhou stranu jsem si povšiml, že přibylo těch, kteří pochopili, že revize není jen pro úřad k vydání rozhodnutí, ale je hlavně pro ně samotné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #2 kdy: 22.02.2019, 09:43 »

Úsměv

Kolaudace rodinných domů

Po dokončení stavby rodinného domu stavebník na příslušném stavebním úřadě vyplní jednotný formulář nazvaný "Ohlášení dokončení stavby" ,  k němuž přiloží:

1.  Originál geometrického plánu.
2. "Čestné prohlášení"  stavebníka o tom, že stavba byla provedena v souladu s jejím povolením a ověřenou dokumentací (projektovou dokumentací). Pokud při provádění stavby dojde k nepodstatným odchylkám oproti ověřené dokumentaci (projektové dokumentaci),  přiloží stavebník místo tohoto prohlášení dokumentaci skutečného provedení stavby.
3. Stavebník má i nadále povinnosti vyplývající z § 152 stavebního zákona, což je povinnost zajistit před započetím užívání stavby provedení a vyhodnocení zkoušek a měření předepsaných zvláštními právními předpisy (např. revizní zprávy, výsledky tlakových zkoušek apod.).
4.  Povinností stavebníka je také splnění podmínek dotčených orgánů, zejména Krajské hygienické stanice a Hasičského záchranného sboru, které byly stanoveny v povolení předmětné stavby rodinného domu.

Na základě předložení těchto podkladů stavebníkem se stavební úřad rozhodne, zda na takto dokončené stavbě provede kontrolní prohlídku a prověří tak pravost předloženého prohlášení stavebníka, či nikoli. Pokud stavební úřad při takové kontrolní prohlídce zjistí, že stavba byla provedena v rozporu s jejím povolením, bude dále postupovat podle ustanovení § 129 stavebního zákona - nařízení odstranění stavby, terénních úprav a zařízení.

Pokud se stavební úřad rozhodne, že kontrolní prohlídku předmětné stavby rodinného domu nevykoná, nebo při jejím provedení nezjistí odchylky od jejího povolení, následně sám na jednotném formuláři nazvaném „Žádost o přidělení č.p./č.ev.“ požádá příslušný obecný stavební úřad o přidělení čísla popisného nebo evidenčního.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 22.02.2019, 11:37 »

U nás na Stavebním úřadě je všechno jako bylo...
Tudíž i požadují revize od el. instalace a hromosovodu. (mimo dalších)

Myslím si,že je stále ta povinost je dodat ke kolaudaci!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Tomáš Kurel
*
Offline Offline



revizní technik E2A, elektromontáže, servis


WWW
« Odpověď #4 kdy: 22.02.2019, 11:50 »

Tak povinnost je mít snad ještě nikdo nezrušil, ale nikdo je nechce vidět.
Dohledal jsem to i na webu svépomocí.cz kde se to řeší v diskusi a ing. arch. se vyjadřuje také, že to st. úřad nepřezkoumává a v podstatě jim stačí to čestné prohlášení, že revize mají (jestli je prohlášení lživé, nebo ne už nikdo neřeší)

https://www.svepomoci.cz/forum/8-povoleni/6586-podklady-ke-kolaudaci-od-1-1-2018.html

K čemu tedy vede /zpřísňování/ norem a zákonů, když není kontrola? Ověření návrhu, kusová zkouška, apod. už jsou doopravdy u stavebníků jen k úsměvu...   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.02.2019, 19:43 »

Tak povinnost je mít snad ještě nikdo nezrušil, ale nikdo je nechce vidět.
Dohledal jsem to i na webu svépomocí.cz kde se to řeší v diskusi a ing. arch. se vyjadřuje také, že to st. úřad nepřezkoumává a v podstatě jim stačí to čestné prohlášení, že revize mají (jestli je prohlášení lživé, nebo ne už nikdo neřeší)

https://www.svepomoci.cz/forum/8-povoleni/6586-podklady-ke-kolaudaci-od-1-1-2018.html

K čemu tedy vede /zpřísňování/ norem a zákonů, když není kontrola? Ověření návrhu, kusová zkouška, apod. už jsou doopravdy u stavebníků jen k úsměvu...   

Na tom uvedeném webu je  odpověď nejen a) ale také za b)

"Je Vaše zákonná povinnost revize mít, ale není zákon, který by přikazoval stavebnímu úřadu je zkoumat. Opravdu stačí jen to, k čemu vás nyní vyzval, nepožaduje-li podle některých specifických okolností ještě něco dalšího. Potřebovat revize ale budete pro pojišťovnu, pro banku, případně také po správce sítí. A hlavně... Za provoz bez revizí vás v případě průšvihu čeká tragicky vysoká pokuta. Jen stačí, aby něco kikslo v celé síti, Vy byli též mezi zainteresovaný mi (a třeba i nevinnými poškozenými) a budou se hojit na vás."
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.02.2019, 06:09 »

Nepocítil, protože jsem revize v bytové výstavbě odmítal dělat, neb to je peklo na zemi a dějí se tam podivné věci a já mám nervy jn jedny. Po pravdě už i v průmyslu to v současné době není žádná hitparáda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 23.02.2019, 12:08 »

K čemu tedy vede /zpřísňování/ norem a zákonů, když není kontrola?   
To vyplývá z pomýleného přesvědčení zákono/normo/předpisodárců, že když se zákon/norma/předpis nedodržuje, tak se ten problém vyřeší zpřísněním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 23.02.2019, 14:15 »

Vzhledem k tomu, že na "šmudlících" není závislá moje prosperita, tak mě to nějak netrápí. Upřímně, ony ty revize nejsou žádná ekonomická hitparáda, kór, když si to někdo zbastlí svépomocí a chce jen finální zprávu a má představu, že to bude za litr. Kdo může, vezme nohy na ramena.

Praxe mě naučila, že osvěty už bylo dost a nastává období přirozené selekce. Zákony přírody mluví jasně, přežít mohou jen silné kusy. Bůh se šmudly  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.02.2019, 16:46 »

Vzhledem k tomu, že na "šmudlících" není závislá moje prosperita, tak mě to nějak netrápí. Upřímně, ony ty revize nejsou žádná ekonomická hitparáda, kór, když si to někdo zbastlí svépomocí a chce jen finální zprávu a má představu, že to bude za litr. Kdo může, vezme nohy na ramena.

Praxe mě naučila, že osvěty už bylo dost a nastává období přirozené selekce. Zákony přírody mluví jasně, přežít mohou jen silné kusy. Bůh se šmudly  Škleb


To se mi moc líbí. Bytečky, domečky a "šmudlící". Myslím, že jen zoufalci provádějí revize po neznámé firmě, anebo po "šmudlících" ( bez IČO a bez Oprávnění, prostě to neumí) svépomocně.

Příklad z poslední doby z praxe.
Známý v širší rodině staví dům s firmou na klíč. ve smlouvě si ale ošetřil provedení elektriky firmou podle vlastního výběru. Tak jsme spíše ze soucitu do toho spadli. Spolupracujeme s několika firmami, které to umí. Vypracujeme dokumentaci, budeme dozorovat vybranou firmu, revidovat a předáme.
A protože je stavba v polovině hrubé stavby, šel jsem se na to podívat. Tam jsem se setkal s technickým dozorem provádějící firmy. A hned na mne spustil v jaké výšce budou vypínače a zásuvky a že vyžaduje chránič na světla....a hodně bla, bla bla. Nakonec mi říkal, že se spokojí i s jedním centrálním chráničem.  Měl již označené  místa kde budou zásuvky a vypínače.
Tak až se vymluvil se ptám, zdá má na to nějaký projekt. A že ne, to se dneská nedělá, to je jen jednoduchá dokumentace pro stavební povolení. Ale že bude vyžadovat nějaký výkres skutečného zapojení, to pry chce revizní technik. A že revizního technika zajistí.
Ještě jsem se zeptal, zdá je elektrikář a zdá mi poradí. Ne je stavař......al e vše zařídí na SÚ, proto dělá ten dozor.
Nedivil jsem se sám, také investor. Navíc jsem chtěl zkontrolovat vytažený zemnič ze základové desky do technické místnosti. Nebyl, protože on to zakázal. Do domu se nebude přivádět hromosvod....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.02.2019, 16:47 »

Dovětek ( omezení na 3000 znaků...)

Pokud to takhle funguje dneska na stavbách s RD, tak naší firmu to opravdu dále nebude trápit. Tu elektriku si v tom RD uhlídáme, ale příště do takového projektu nejdeme ani náhodou. Máme dosti aktivit v oblasti průmyslu a jak píše JB ani tam není nouze o bastlíře. Prostě pronikají i tam, kde to před časem nebylo možné. Věřím ale, že jen dočasně. Jen se podivují, že firmy dodávající RD na klíč si vezmou jako subdodavatele na elektriku šmejdy bez referencí a bez jistoty na kvalitu. Ale jak píše RČ, Boží mlýny melou pomalu, až ty šmudly semelou

Ptám se jako laik, kdo může dělat stavební dozor na výstavbě RD a jako by měl mít kvalifikaci? ( Jsem stavař a ta drzost kecat do elektriky je až zarážející...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 23.02.2019, 23:18 »

Bohužel smutná praxe a realita. Tím, že v řemesle chybí lidi, se situace bude ještě zhoršovat a za elektrikáře se označí každý, kdo ví, za jaký konec se drží šroubovák a má patřičně vysoké ego.
V praxi se mi osvědčilo s investorem chvíli sednout a pokecat, projít pro a proti a často se mi stane, že objedná i něco, do čeho bych ho vůbec na začátku netipoval. Jde jen o to mít co nabídnout a znát i moderní možnosti. Takový příklad z nedávné doby, s hromosvodem. Předával jsem projekt na dvě roubenky, dvojčata vedle sebe, vše ve dřevě, plechová krytina, obytné podkroví. Když vzešla nutnost tam dát izolovaný hromosvod v HVI, jeden investor si to nechal vysvětlit a odsouhlasil to a druhý se začal stavět na zadní. Tak jsem přešel po osvětě do módu přirozené selekce a se slovy, že to dělat nemusím, ať si najde někoho jiného, kdo se mu pod to podepíše, jsem odešel. No, dnes jsou na obou roubenkách HVIčka a je klid. Mezitím našli místního šmudlu a nechali ho udělat první podlaží hrubou. Výsledek byl takový, že dnes jezdíme do Jeseníku a obě roubenky doděláváme, včetně cesťáku.
A tak se mnohdy jen culím.....  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.02.2019, 23:27 »

Svůj k svému, dle svých schopností a kvalifikace si ten a ten odborník najde svoji cílovou skupinu.
Úplná pohodička a klídek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Na nový stroj vybavený prohlášením o shodě, musím na něm provést ještě výchozí revizi?
 Je při dodávce hydraulické jednotky a souvicející elektroinstalací nutná výchozí revize?
 Je nutná výchozí revize u výrobku s elektroinstalací?
 Pokud jde o nový stroj z EU bez prohlášení o shodě, je nutná výchozí revize?
 Musí být výchozí revize bez závad?
 Podle ktrere CSN se provadi vych. revizni zprava v prostr. s nebezpeči vybuchu?
 Jak volit cenu výchozí revize?
 Lze provést revizi el. instalace pokud není hotová přípojka?
 Může se do stávající revize něco dopisovat?
 Pokud se přidá jedno světlo je potřeba revize?
 Kdo a jaké revize zajišťuje veterinární ordinaci? Vlastník nebo nájemce?
 Co víte o tom, že výchozí revize nesmí být starší šesti měsíců?
 Jaká je platnost revize na novou přípojku RD?
 Může být vystavena revize při neúplné elektroinstalaci?
 Lze provést výchozí revizi na el. instalaci bytového domu ?
 Musí se provádět výchozí revize po instalaci domácí vodárny?
 Jak postupovat při vých.RZ instalace, která je vyprojektovaná v rozporu s PNE?
 Môže byť nový el.stroj, náradie alebo predlžovačka bez východiskovej RS?
 Kdy ne/dělat výchozí revizi elektrického zařízení pracovního stroje?
 Mohou být dva originály jedné revizní zprávy?
 Jaký zvolit přístroj na revize el. nářadí?
 Ako postupovat v revizi pri nezhode so skutocnym stavom?
 Kdy by měl investor přizvat RT?
 Mohu provést revizi bez ŽL?
 Lze udělat revizi na nepřipojenou instalaci?
 Moze revizny t. pri vychodiskovej revizi instalacie vyrobit PTTA od rozvadzaca?
 Kdo má za povinnost mít uschované revizní zprávy?
 Mohu použít výchozí revizi jako základ pro kolaudaci?
 Mohu provést storno revizní zprávy?
 Jak se postavit k elektroinstalaci v nezkolaudované budově?
 Nepopisuji v revizní zprávě prostory zbytečně?
 Bude nutná revize po novém vydrátování elektroměrového rozvaděče?
 Jak udělat výchozí revizi na 20 roků starou elektroinstalaci?
 Mohu udělat revizi na hromosvod, na který nebyl udělán projekt?
 Obsahuje revize elektroinstalace paneláku i neměřené části distributora?
 Je nutná výchozí revize od výrobce když má stroj CE?
 Jaké poskytujete záruky při provádění revizí?
 Je povinností RT skladovat historické revizní zprávy dle ČSN 33 1600?
 Volají vám různé „zateplovačské“ firmy, že potřebují udělat revizi na hromosvod?
 Jak posuzovat kuchyňskou linku? Jako výrobek nebo instalaci?
 Jak postupovat při neexistující PD a vymyšlené VRZ?
 Musí mít zařízení které je určeno k testování výrobků revizi?
 Jak vyřešit chaos ve výchozí revizní zprávě bytového domu?
 Seznamte se revizemi elektrických přístrojů na semináři plzeňského cechu
 Kdo má povinnost zajistit výchozí revizi?
 Jaká je tolerance elektroinstalace provedené podle staršího projektu?
 Je k revizi domu nutné mít namontovaný hromosvod?
 Provádí se výchozí revize po opravě 3f motoru a čerpadla?
 Jakým způsobem dát dohromady (papírově) elektroinstalaci bez projektu a revize?
 Jaké známe druhy revizí?
 Které dokumenty potřebné k revizi chybí nejčastěji?
 Kdy prohlášení o shodě na výrobek nahrazuje výchozí revizní zprávu?
 Kdo již vypracoval výchozí revizní zprávu dle NV č. 190/2022?
 #EH: Příručka revizního technika pro elektrická zařízení nn (1981)
 Jsou nájemníci bytu povinni nechat si provést revizi elektrické instalace?
 Co je vše nutné znát o spotřebičích?
 Proč je vhodná revize nezávislým revizním technikem
 Jak z pohledu VRZ hledět na indukční desku zapojenou na zásuvkový obvod?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.