Je cena noriem je primeraná?
Radim Strycharski:
Postup podle ČSN obecně nikdo nepřikazuje. Některý právní předpis, který má vyšší právní sílu než ČSN, však ve svém znění může uvádět konkrétní normu a ta se pak stává závaznou. A pokud na nějakou aplikaci existuje jen norma, je její použití nejvýhodnější, protože se má za to, že jejím dodržením se vyhoví obecným zněním právních předpisů. Když normy nedodržíte, musíte v případě potřeby doložit, že jste použil řešení stejné nebo lepší, než je v normě, a to se může prodražit. Jinak pojednání o tomto tématu obsahuje zákon č. 22/1997 Sb.
Nakonec otázka pro kolegy:
Jsou normy uváděné v seznamu na konci technických podmínek pro připojení ČEZ a.s. a označené jako závazné skutečně závazné? Není zezávazňování norem pouze výsada právních předpisů?
Milan Karvánek:
TO: Strycharsky > To bude asi jedna z obecných výhod normalizace :), že firma či organizace si v rámci své působnosti může určit, že některé normy jsou v jejím působení závazné, třeba i pro partnery, dodavatele nebo zákazníky.
Jiří Schwarz:
U ČD platí TNŽ. Většinou řeší to, co není řešeno ČSN, pro co ČSN nejsou, ale je několik vyjímek. A pokud dojde k rozporu mezi požadavkem ČSN a TNŽ, platí na dráze požadavek TNŽ.
Jak by to bylo, kdyby si i jiné podniky začaly ve velkém vydávat nějaké Podnikové normy? Co by se stalo, kdyby se tímto začaly bránit i jiné organizované skupiny cenám ČSN a začali využít nějaké "normy cechu" nebo něco takového? Platnost ČSN není obecně závazná (zákon 22/97) a tak by tohle možná byl směr, kterým by se to mělo ubírat.
Milan Karvánek:
TO: Schwarz > To bychom ale popřeli samou podstatu a výhodu normalizace obecně. Tudy cesta nevede. Spíš pořádná prověrka žáby na prameni, ale to bychom u nás v Kocourkově už mohli chtít třeba rovnou aby někdo sestavil funkční vládu, nebo tak něco, že.
Radim Strycharski:
Když už jsme u těch podnikových norem:
Je zřetelná jistá hierarchie v normách. Na prvním místě jsou mezinárodní nebo evropské normy, podle nich se zpracují národní normy a velké podniky si udělají podnikové normy. Přičemž z evropských norem se toho dovíte nejmíň a z těch podnikových nejvíc. Aspoň takový dojem z toho mám já, když čtu PNE nebo TNŽ. Jsou psány jaksi více polopatě, TNŽ 343109 vychází z ČSN 50110-1, ale z TNŽ 343109 se člověk aspoň něco dozví.
Zkrátka vznikají normy za účelem psaní dalších norem a navíc nové, víceméně obsáhlé a drahé normy podmiňují další provoz nebo činnost vydáním dalších stále více obsáhlejších MPBP. Dále se normy více specializují, to, co bývalo dříve obsahem jedné normy, dnes je obsaženo v několika normách.
Bude to všechno vůbec někdo někdy -
1. kupovat?
2. číst? (no)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana