Jaký svodič bleskových proudů použít v RD?

<< < (2/3) > >>

Pavel Horský:
Vím, co tu píší kolegové přede mnou jste číst nechtěl, ale je to tak.
Píšete, že se chystáte na provedení nové elektroinstala ce v RD. Pak byste měl toto provádět dle projektové dokumentace. Proč?
No tak za prvé nám to ukládá za povinnost zákon, příslušné vyhlášky a doporučují příslušné ČSN a za druhé, sám vidíte, že bez PD nejste a nebudete sám schopný vybrat a provést funkční instalaci svodiče. Pak by mě ještě docela zajímal váš návrh rozvaděče. Jsem schopný se vsadit, že nebude navržen a proveden správně. O návrhu systému ochranného pospojení a případně návrhu hromosvodu snad už ani psát nebudu :-)   

Milan Hudec:
Citace: Martin Losert  11.12.2018, 18:43

Chystám se na provedení nové elektroinstala ce ve starém RD. Pokud majitel svolí chci instalovat svodič bleskových proudů. Vím že to bude typ 3+1 ale moc se v tom nevyznám. Najdu někde přesnější informace kterýma se řídit, nebo je nějaký "běžněji" používaný svodič?

Jelikož se v RD běžně v provozu dále instalace nikdy neověřuje, měl by být typu "nainstaluj správně a zapomeň".
Zaráží mne že uvádíte svoji nezkušenost, ale víte že bude 3+1.

Javorsky:
Nekteri laici docela radi zataji sve skutecne znalosti. Je to dobra taktika jak si alespon castecne overit odbornou uroven radce :-)))

Karotka:
Muzete mi prosim nekdo vysvetlit, proc kdyz clovek zada o radu o tom, jaky 3+1 svodic se da pouzit pro RD, tak odstane spusty odpovedi o ktere vubec nestoji. Bla bla bla projekt, bla bla bla odbornik, bla bla bla. I odbornik muze snad zadat o radu. Svodice se nepouzivaji leta a i vyuceny elektrikar se s nema za svuj zivot nemusel setkat. K tomu ti, co zbytecne radi by se meli nekdy podivat do stavebniho povoleni, jak vypada projekt. Zadne zapojeni tam neni a u svodice je tak maximalne uvedeno, ze tam ma byt a jake tridi

Jirka Š. Svejkovský:
My všichni známe projekt pro stavební povolení (někteří ho i tvoříme) a proto víme, že se podle něj nic postavit nedá. Není k tomu určen. Pořiďte si projekt pro provedení stavby nebo nejlépe realizační projekt. Tam to bude stoprocentně.

Ale co v něm určitě najdeme, je odkaz na sadu norem 62305, která použití SPD popisuje.

Není to úplně triviální, k návrhu potřebujete znalosti a stojí nás to i peníze.

Citace: Martin Losert  11.12.2018, 18:43

Vím že to bude typ 3+1 ale moc se v tom nevyznám.


To mi jako dotaz odborníka nepřipadá.

Citace: Karotka  23.05.2020, 20:30

Muzete mi prosim nekdo vysvetlit, proc kdyz clovek zada o radu o tom, jaky 3+1 svodic se da pouzit pro RD, tak odstane spusty odpovedi o ktere vubec nestoji.


Protože položil nesprávnou otázku na nesprávném místě. To se stává i jinde, že dostanete odpověď o kterou nestojíte (takovou dostal třeba Sibrel od Aldrina, tím ale opravdu nechci nikoho k ničemu navádět, to je extrém). Radu zdarma tazatel už dostal, i když se vám nelíbila. Chcete-li dostat jinou, obraťte se na jiná fóra.

Mimochodem, vyučeného elektrikáře, který se tím živí a nikdy se nesetkal se svodičem neznám. Že ho neumí navrhnout, to je normální, od toho elektrikář není.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana