Může vést hromosvod i vzhůru?
Jiří Schwarz:
Při blesku je zachycený výboj (nejen přímý zásah, ale i naidukované přepětí, vedlejší bleskové výboje,...) sveden do země. Svedený "proud" si hledá všechny cesty na zem a zpravidla nepostupuje "do kopce". Takže u objektu na fotografii se může stát (zdůradňuji MŮŽE, ne musí), že výboj se bude pohybovat i po vedení k přístřeškům, tam vedení skončí a energie se nemůže "vypařit" a tak se svedená náboj "rozprskne" na všechny kovové (vodivé) předměty v okolí. A to může způsobit zapálení hořlavých předmětů.
Tohle provedení považuji za zcela zásadní pochybení projektanta, montéra i revizního technika.
Jan Hájek:
Tak tady je to opravdu extrém, po zásahu bleskem u tohoto objektu lze předpokládat pokračování výboje směrem dolů, ať již na kovový okap, či na systémy schované za oknem ( topení, el.instalace atd.)
Vladimír Huba:
Pri všetkej úcte, ale toto "dielko" nemôžem nazvať bleskozvodom, a už vôbec nie, že to má slúžiť na ochranu pred bleskom.
Rozmahel Vladimír:
Pokud se dobře podíváte na obrázek, na hřebenu jsou vidět příchytky pro hřebenový jímač který není zobrazen a jedná se tedy o jímací zařízení. Čl. 61 mluví o vedení a svodech. Podobná situace může nastat u pomocného jímače komína, který je na střeše pod úrovní hřebene.
Milan Karvánek:
TO: Rozmahel > "...a čo také si predstavujetě pod pojmom vedení?..." To co vede od hřebenového vedení směrem dolu na vikýře a na nich to končí, si myslím že je přímo ukázkový "slepý konec vedení", před kterým čl. 61 varuje. ;D
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana