Je nutné pro 1-fázové jističe použit 4-pólový chránič?

(1/12) > >>

Václav Baloun:
Kamarád co má osvědčení vyhlášky 50 mi tvrdí, že je nutné v domovním rozvaděči použít 4-pólové chrániče.
V plánu jsou 4 okruhy chráněné chráničem.
1 okruh pro 3-fázové jističe (použití 4-pólového chrániče bez debat) 2 až 4 okruh pro jednofázové jističe.
Já navrhuji dát na každou fázi jeden 2-pólový chránič a ušetřit tak 6 pozic v rozvaděči.
V příloze obrázek zapojení.
Jsem technik a předpis pro domovní rozvaděč neznám, ale z logiky věci mi přijdou obě varianty rovnocenné z hlediska bezpečnosti a nevidím důvod proč nepoužít 2-pólový chránič. Je možné použít zapojení s 2 pólovými chrániči?  

Štefan Beláň:
Správné řešení je jen jedno.
Pokud uživatel opravdu potřebuje 18 jednofázových obvodů, pak je správné místo 18 ks jedno pólových jističů, použít 18 ks kombinovaných jističo-chráničů.

Jan Yossarian:
Citace: Václav Baloun  14.08.2018, 10:06

Kamarád co má osvědčení vyhlášky 50 mi tvrdí, že ...

Vyhláška 50 s touto informací nesouvisí. ta je o bezpečnosti práce. To je jako byste řekl, že když máte řidičák tak přece víte, jak daleko od silnice můžete bagrovat!
 (zle)

Milan Hudec:
Citace: Štefan Beláň  14.08.2018, 20:54

Správné řešení je jen jedno.
Pokud uživatel opravdu potřebuje 18 jednofázových obvodů, pak je správné místo 18 ks jedno pólových jističů, použít 18 ks kombinovaných jističo-chráničů.

Správnost je dosti kolísavá veličina.
Spíše bych uvedl že možných řešení je mnoho.

Fuk Tomáš:
Citace: Milan Hudec  14.08.2018, 22:23

Správnost je dosti kolísavá veličina.
Spíše bych uvedl že možných řešení je mnoho.

Správné řešení obvykle bývá kompromisem mezi technickým maximem a minimem vyžadovaným normou, s přihlédnutím k dalším aspektům a preferencím objednatele, v neposlední řadě k ceně.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana