Jakou mám zvolit hodnotu hlavního jističe pro rod. dům?

(1/4) > >>

Jan Borecký:
Předělávám dům, má přívod 1f 25A (pojistka),  jsme 4člená rodina se standardním elektrickým vybavením.
(pračka,TV,nic 3fázového).
Jaký a jakou hodnotu má mít jistič?

Tibor Hanko:
Na rodinný dom sa bežne používajú trojfázové prípojky s hlavným ističom 25 A. (pokiaľ sa neuvažuje s kúrením elektrinou, tam to závisí od požadovaného príkonu, ale ako uvádzate, váš prípad to nie je).
Tie tri fázy sú výhodné aj pri používaní iba jednofázových spotrebičov kôli rovnomernému zaťaženie siete - netreba sa báť, že pri zapnutí varnej kanvice a pračky naraz vám vypne hlavný istič - samozrejme ak nebudú na tej istej fáze.

Jan Borecký:
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za radu,a nakolik by přestavba hl.jističe asi tak přišla?A jak mám postupovat s dodavatelem elektřiny.Hl.j istič máme na domě.

Jiří Fuksa:
To: Borecký
Na Vaší první otázku mě nenapadá jiná odpověď než např. jistič LSN B25/1.
Tato přestavba by vás přišla v materiálu tak na 200 Kč.
Nepíšete nic o navýšení výkonu a nutnosti zvyšovat přípojnou hodnotu.
Řešení dle kolegy Hanka by vás přišlo řádově na tisíce.

Petr Mužík:
Cena za zvýšení příkonu pro odběratele typu D - domácnosti, je 500Kč/Ampéru!! Takže je opravdu dobré zvážit jestli je potřeba jistič 25A/B.Obvykle montuji hlavní jističe 16A. Přípojku, HDV, a odvod od elektroměru k podružnému rozvaděči bych ale doporučoval dimenzovat minimálně na těch 25A (Nikdy nevíte, co se rozhodnete časem připojit, jistič pak již vyměnítë celkem jednoduše, ale z vedením by to bylo složitější)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana