Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jakého typu (AC nebo A) a s jakou zkratovou odolností jističochránič koupit?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 4 5 6 [7] 8 9 10 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakého typu (AC nebo A) a s jakou zkratovou odolností jističochránič koupit?  (Přečteno 61826 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #108 kdy: 13.04.2018, 12:57 »

Podle mého názoru by měl mít spotřebič takové vlastnosti (ochrany),  aby byl bezpečný, jak při zapojení do instalace s proudovým chráničem, tak i bez něho.

Ale to je přece jasné. Zde se ale bavíme o ochraně při poruše  podivej Tedy když předchozí opatření selžou, což se samozřejmě může stát a stává. Pak proudový chránič násobí naše šance na přežití.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #109 kdy: 13.04.2018, 13:21 »

viz http://www..../casopis/2018/duben/86/#zoom=z

Což je to, co se tady opakovaně a bezvýsledně několik týdnů všichni snaží vysvětlit panu Kleinovi. Tentokrát to má stručně, srozumitelně a jednoznačně přímo od autora normy. Pokud ani to nestačí, tak už je jakákoli diskuse bezpředmětná.


* in-el.png (84.4 KB, 212x623 - prohlédnuto 201 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #110 kdy: 13.04.2018, 13:27 »

Také se může stát a stává se, že selže i proudový chránič.
Aby si někdo nevykládal moje slova jinak, já nejsem proti proudovému chrániči, při poruše zvyšuje šanci na přežití, když zafunguje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #111 kdy: 13.04.2018, 14:00 »

Pochopil jsem správně odpověd p.Kříže ve smyslu, pokud nevyjde smyčka, tak musím mít dva  chrániče za sebou, tj.nemohu použít jeden 30mA pro ochranu samočinnyým odpojením a zároveň pro doplňkovou?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #112 kdy: 13.04.2018, 15:20 »

Pochopil jsem správně odpověd p.Kříže ve smyslu, pokud nevyjde smyčka, tak musím mít dva  chrániče za sebou, tj.nemohu použít jeden 30mA pro ochranu samočinnyým odpojením a zároveň pro doplňkovou?

Když jsem si článek ve středu přečetl, tak jsem to tak také pochopil, ale pořád se mi to nějak pere s 33 2000-6, čl.61.3.7 a 33 2000-6 ed.2, čl.6.4.3.8. Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #113 kdy: 14.04.2018, 06:22 »

Vy musíte být hodně komplikovaná osobnost a předpokládám i hodně nešťasný v životě.
Ani ja vám vaše šťastie rybičky unášanej prúdom života nezávidím. Mrknutí
Blažene si predpokladajte čo chcete, tým proti prúdu sa vyhnite a svoje psychoanalýzy si riešte inom fóre.

Ale to je přece jasné. Zde se ale bavíme o ochraně při poruše  podivej
Áno, ale o poruche, ktorá je opísaná v čl. 411.3.2.
Poruchu podľa vašej predstavy o prístupnej živej časti norma nepozná.
Tedy když předchozí opatření selžou, což se samozřejmě může stát a stává. Pak proudový chránič násobí naše šance na přežití.
Samo sa to stať nemôže, pretože inštalácia nemá samozničujúce vlastnosti pri ktorých odhaľuje svoje živé časti. Zlyhať môže laik alebo odborná obsluha.
Takéto zlyhanie nie je zlyhanie inštalácie ale obsluhy, a je to ošetrené v iných predpisoch.
Vy v podstate rešpektujete nedovolené poškodenie ochranných opatrení a podsúvate chrániču takto odhalenú živú časť na ochranu pre ktorú nie je určený.
Pri dotyku na neživú časť musí byť pri ochrannom opatrení automatickým odpojením a parametrami siete zabezpečené dovolené dotykové napätie.
230V dovoleným dotykovým napätím v žiadnom prípade nikdy nebude.

Což je to, co se tady opakovaně a bezvýsledně několik týdnů všichni snaží vysvětlit panu Kleinovi. Tentokrát to má stručně, srozumitelně a jednoznačně přímo od autora normy.
Od 6.4. uplynulo 8 dní a nie několik týdnů.
Vysvetľovanie v rovnej diskusii je vzájomné a nie hŕŕŕ ne něj.
Pán Ing. M. Kříž nie je autorom normy.
A tak jediné čo máte správne je, že odpovedal stručne, zrozumiteľne a jednoznačne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #114 kdy: 14.04.2018, 06:31 »

Také se může stát a stává se, že selže i proudový chránič.
Aby si někdo nevykládal moje slova jinak, já nejsem proti proudovému chrániči, při poruše zvyšuje šanci na přežití, když zafunguje.
Idete na to dobre, akurát že norma nezvyšuje šance na prežitie, ale bráni úrazu elektrickým prúdom.
Pozrite sa na poruchu optikou čl. 411.3.2, a uvidíte chránič v inom svetle.
Chránič svojimi vlastnosťami v podstate iba znižuje dovolené dotykové napätie, ktoré je pri revízii jednou z meraných hodnôt.
O žiadnej ochrane chráničom pred úrazom pri priamom dotyku 230V nikde v norme nič nie je.
Osobne si myslím, že podsúvanie chrániča tam, kam nepatrí, môže vychádzať alebo z nepochopenia základných princípov ochrany pri poruche, alebo podpory predaja.



Pochopil jsem správně odpověd p.Kříže ve smyslu, pokud nevyjde smyčka, tak musím mít dva  chrániče za sebou, tj.nemohu použít jeden 30mA pro ochranu samočinnyým odpojením a zároveň pro doplňkovou?
V 4-41 je pre odpojenie pri poruche (nie pri ochrane pred preťažením) podľa 411.3.2 potrebné vidieť poistku, istič i chránič 300mA vo vzťahu k poruche medzi pracovným vodičom a neživou chránenou časťou L – PEN(PE),  pre chránič iba L - PE.
Doplnková ochrana citlivým chráničom iba vylepšuje vlastnosti ochranného opatrenia odpojením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #115 kdy: 14.04.2018, 06:34 »

P. Ing, Michal Kříž, citujem:
Vždy musí být zajištěna především ochrana při poruše pomocí jiného prostředku, než tímto citlivým chráničem (např. automatickým odpojením s využitím jističe nebo pojistky nebo proudového chrániče s IΔn=300mA).
Podľa 411.1 teda vždy musí byť vždy zaistená aj izolácia alebo kryt. Vždy je vždy,  a chýbajúca izolácia alebo kryt už nie je vždy.
Zlyhanie (zníženie deklarovaných vlastností výrobcom) izolácie alebo krytu môže byť spôsobené prostredím (410.3.N10),  ale nie obsluhou, ktorá má voči inštalácii svoje vlastné povinnosti.

Porucha ktorá môže spôsobiť úraz je podľa normy opísaná v 411.3.2.1.
Obnažená živá časť sprístupnená poškodením teda nie je poruchou pri automatickom odpojení od zdroja.

Vysvetlenie p. Ing. Kříža je nutné rešpektovať a nevytvárať furt dookola svoju vlastnú poruchu sprístupnením živej časti dotyku, a potom do toho namiešať chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #116 kdy: 14.04.2018, 14:39 »

Pochopil jsem správně odpověd p.Kříže ve smyslu, pokud nevyjde smyčka, tak musím mít dva  chrániče za sebou, tj.nemohu použít jeden 30mA pro ochranu samočinnyým odpojením a zároveň pro doplňkovou?
Proč by jste nemohl?
Já bych ve vámi uvedeném případě použil pouze jeden proudový chránič s Idn 30mA, ale nikomu nebráním, aby použil proudových chráničů kolik chce a jakých chce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #117 kdy: 14.04.2018, 16:32 »

Pochopil jsem správně odpověd p.Kříže ve smyslu, pokud nevyjde smyčka, tak musím mít dva  chrániče za sebou, tj.nemohu použít jeden 30mA pro ochranu samočinnyým odpojením a zároveň pro doplňkovou?
Chápal bych logiku tohoto v tom, že “doplňková” je prostě navíc, a znamená tedy přidat fyzicky něco navíc nad tu “základní”. Například pro případ, že ta “základní” nezafunguje (jak známo, porouchá se i to, co se porouchat nemůže).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #118 kdy: 14.04.2018, 18:07 »

Chápal bych logiku tohoto v tom, že “doplňková” je prostě navíc, a znamená tedy přidat fyzicky něco navíc nad tu “základní”. Například pro případ, že ta “základní” nezafunguje (jak známo, porouchá se i to, co se porouchat nemůže).
Tuto otázku řeším 10let a co odborník, to názor......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #119 kdy: 14.04.2018, 19:50 »

Tuto otázku řeším 10let a co odborník, to názor......
To je ještě v normě. Jsou i obory, kde když se sejdou dva odborníci, vzniknou tři naprosto protichůdné odborné názory  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #120 kdy: 14.04.2018, 21:18 »

Pochopil jsem správně odpověd p.Kříže ve smyslu, pokud nevyjde smyčka, tak musím mít dva  chrániče za sebou, tj.nemohu použít jeden 30mA pro ochranu samočinnyým odpojením a zároveň pro doplňkovou?

Ono by se vysvětlení pana Kříže dalo chápat tak, že když nesplníme díky vyšší impedanci smyčky požadavek na automatické odpojení jističem, dáme tam chránič s vyšším rozdílovým vypínacím proudem, třeba 300mA, a za něj jako doplňkovou ochranu  chránič 30mA
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #121 kdy: 14.04.2018, 21:39 »

Anebo tak, že se použije chránič 30 mA, přičemž není v režimu doplňkové ochrany. Potom se Idn chrániče použije do výpočtu smyčky místo Ia jističe. V této souvislosti mně napadá vazba na sousední diskusi o tom, jestli centrální chránič 300 mA S chrání nebo nechrání koncový obvod s chráničem 30 mA. Pokud tam bude nevyhovující smyčka a chránič 300 mA S bude suplovat okruhový jistič, potom asi ten koncový obvod bude chráněn chráničem 300 mA S.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #122 kdy: 14.04.2018, 22:39 »

Tak tuto diskuzi pročítám a mám z toho smíšené pocity. Samozřejmě vím, že proudový chránič je doplňková ochrana, ale může mi zde někdo potvrdit a popsat situaci, kdy proudový chránič selhal? Já se s tím doposud nesetkal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #123 kdy: 14.04.2018, 23:12 »

Tak tuto diskuzi pročítám a mám z toho smíšené pocity. Samozřejmě vím, že proudový chránič je doplňková ochrana, ale může mi zde někdo potvrdit a popsat situaci, kdy proudový chránič selhal? Já se s tím doposud nesetkal.
Místní revizáci zde mnohokrát popsali situaci, kdy při měření RCD revizním měřákem chránič nevyhověl, byl jaksi “zatuhlý”,  a po vybavení pomocí testovacího tlačítka se rozhýbal a opakované měření už vyhovělo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #124 kdy: 15.04.2018, 09:28 »

Tak tuto diskuzi pročítám a mám z toho smíšené pocity. Samozřejmě vím, že proudový chránič je doplňková ochrana, ale může mi zde někdo potvrdit a popsat situaci, kdy proudový chránič selhal? Já se s tím doposud nesetkal.

Ano, setkal. Při měření několika desítek PCH vždy jeden nebo dva napoprvé nevybavily. Obvykle to byly čtyřpólové přístroje (ale ne vždy). Stačilo je "vypnout a zase zapnout" a bylo vše zase v normálu.
V jiných případech PCH sice vybavil, ale v časech několik set ms. Další vypnutí už bylo opět v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #125 kdy: 15.04.2018, 11:14 »

Ano, setkal. Při měření několika desítek PCH vždy jeden nebo dva napoprvé nevybavily. Obvykle to byly čtyřpólové přístroje (ale ne vždy)....
Takhle mi to stačí, měl jsem pocit, že ten poměr bude dramatičtější. Letos jsem měřil např. několik RCD, které nebyly prokazatelně testovány po dobu nejméně pěti let, a hodnoty byly napoprvé v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 ... 4 5 6 [7] 8 9 10 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Na zaklade coho sa urci, aku skratovu odolnost zariadeni je potrebne pouzit v konkretnom objekte?
 Oslovují vás ještě jističe se 4,5kA zkratovou odolností?
 Co je to zkratová odolnost?
 Jakou zkratovou odolnost jističe použít při jištění hlavního přívodu do budovy?
 Je možné použít jističe v rozvaděči prodejny se zkratovou odolností 6kA?
 Jakou zvolit zkratovou vypínací schopnost?
 Použít istič s prúdovou odolnosťou 6kA, alebo 10kA?
 JAkou zkratovou odolnost mají závitové pojistky E27 a E33 ?
 Ako sa vypočíta skratová odolnosť ističa?
 Jaký je minimální zkratový výkon v soustavě 22kV, dle ČSN EN 60909-0?
 Navrhovat do bytové výstavby jističe 6kA nebo 10kA?
 Kde vzít údaje o kabelech nutných pro výpočet zkratové odolnosti?
 Zkratová odolnost vedení a přístrojů
 Kde najdu informace o zkratových zkouškách ?
 Zkratové proudy v instalacích nízkého napětí, základní veličiny, zjednodušený výpočet, dimenzování vedení a jisticích přístrojů
 Lze použít jistič před elektroměrem s vypínací odolností PL7 (10kA)?
 Jakou zkratovou odolnost musí mít jistič v USA?
 OEZ otevřel novou zkušebnu a my byli u toho!
 Jak si radíte s dimenzováním jistících přístrojů z hlediska zkratu vy?
 Mohou být v rozvaděči RD současně použity jističe se zkrat. odolností 6 a 10 kA?
 Co je to koeficient "K" a co o něm víte?
 Umíte vysvětlit pojem kaskádování? A čím vším je zajímavé?
 Je nutné při znovuzapojení elektroměru měnit jistič z 6kA na 10kA?
 Která ČSN hovoří o zkratové odolnosti jističů v bytové rozvodnici?
 Jak zjistit zkratový výkon generátoru, popř. ověření impedance obvodu?
 KROZ#4 Jak provedeme ověření zkratové odolnosti ochranného obvodu u malé, námi vyrobené bytové rozvodnice?
 Má zkratová odolnost jističe před elektroměrem vliv na selektivitu jištění?
 LIVE EATON: Jak na „velké“ výkonové rozvaděče (REPRÍZA)
 Jak velké škody mohou napáchat obloukové zkraty?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 21 dotazů.