Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Opravdu rozvodná síť v Srbsku a Kosovu zpozdila kmitočet mnoha zemí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Opravdu rozvodná síť v Srbsku a Kosovu zpozdila kmitočet mnoha zemí?  (Přečteno 13623 krát)
Čtvrtý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 09.03.2018, 09:08 »

Souvislosti si žádají podrobnější vysvětlení, děkuji. Překvapuje velký vliv nevelkého odběratele elektřiny na celoevropskou síť.
"Za neobvyklé zpožďování elektrických hodin v domácnostech po celé Evropě mohl spor správců rozvodné sítě v Srbsku a Kosovu. Zpoždění způsobené kolísáním v síti mohlo nabrat až šest minut."
Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/217631-v-evrope-vcetne-cr-se-zpozduji-hodiny-kvuli-sporu-mezi-srbskem-a-kosovem/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 09.03.2018, 10:41 »

Jedná se pouze o hodiny které měří čas sčítáním kmitů sítě, ze které jsou napájeny.
Obvod v nich, když dojde k číslu 3 000 - 50 kmitů za vteřinu × 60, dá pokyn,
aby se na displeji přičetla k minutám 1 další.
Když kmitočet sítě je nižší než 50Hz, hodiny se zpožďují, když je vyšší, tak jdou
rychleji.
Kmitočet sítě je dán otáčkami generátorů v elektrárnách.
Protože jsou sítě v Evropě vzájemně propojeny, tak změny v každém státě ovlivňují
parametry ve všech ostatních.
Pokud některá elektrárna nemá dostatek výkonu a nestačí pokrývat spotřebu,
může si odlehčit právě snížením otáček a tím mírnou změnou kmitočtu.
Aby ostatní soustavy, které jsou v pořádku, nemusely tu pochybnou zásobovat,
musela by se kritická oblast odpojit.
Tady byl zřejmě zvolen způsob, kdy se celá Evropa Srbským hádkám přizpůsobí.
Před rokem 89, kdy soustava RVHP oddělena od ostatní Evropy, bylo běžné,
že digitální hodiny řízené kmitočtem dovezené z nějakého zájezdu ze západu,
šly u nás pozdě.
Šetřilo se.
Kvůli malým rozdílům v kmitočtu soustav měla dokonce elektrárna Opatovice
do Rakouska zvláštní generátor a linku vvn.
Šetřilo se.
V lepším případě se někdy stávalo, že v hodinách velkého zatížení byl kmitočet sítě
nižší a když bylo proudu dost, kmitočet se zvýšil, aby se to vyrovnalo.
Také jsem zažil, že turisté si udělali radost hodinami ze zájezdu do Rakouska,
kde jim nějaký podvodník na tržnici prodal hodiny pro USA na 60Hz.
Ty se ji zpožďovaly totálně.
U většiny to šlo opravit změnou zapojení IO, protože výrobce s tím počítal.

Také jsem se domníval, že podobná situace je dnes takovou vzpomínkou
starého zbrojnoše.
Mýlil jsem se
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 09.03.2018, 13:06 »

...
Pokud některá elektrárna nemá dostatek výkonu a nestačí pokrývat spotřebu,
může si odlehčit právě snížením otáček a tím mírnou změnou kmitočtu.
...
Tady to je řečeno hodně zjednodušeně, ve skutečnosti je ta problematika podstatně složitější.
Existuje více různých generátorů, každý se chová trochu jinak v situaci, kdy se jakoby tlačí vpřed, nebo kdy se začíná zpožďovat za zbytkem sítě.
O snížení otáček se můžeme bavit u asynchronního motoru, který když je tlačen do vyšších než synchronních otáček, stává se generátorem a když má menší otáčky než synchronní stává se spotřebičem.
Pokud budeme mít generátor synchronní, nemůže mít jiné otáčky, tam se výkon mění mírnou změnou fázového posuvu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 09.03.2018, 15:45 »



Kvůli malým rozdílům v kmitočtu soustav měla dokonce elektrárna Opatovice
do Rakouska zvláštní generátor a linku vvn.

Tohle je pro mne nové zjištění. Doposud jsem žil v domění, že Mír byl s UCPTE spojen právě kvůli rozdílům ve frekvenci v rakouském Dürnrohru přes stejnosměrnou spojku. Ten vývod tam byl, ale ten generátor mně udivuje. Nemáte k tomu ještě nějaké info?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 09.03.2018, 16:57 »

Nic bližšího nemám.

Dověděl jsem se to tenkrát od jednoho zaměstnance, který tam pracoval.
Nechtěl jsem mu to věřit, ale potom jsem na to narazil ještě taky
na nějakém školení a v novinách, kde byl článek o naší energetice.

Že používají měniče  a náš koupený proud si upravují na přesných 50 Hz,
než si ho pustí do soustavy, jsem věděl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.03.2018, 17:51 »

...Ten vývod tam byl...

 PS -

Právě - na co by byl vývod, kdyby na něm nebyla přesná frekvence.

V letech sedmdesátých a osmdesátých jsem v práci občas mrknul
na kmitoměr.
Byl jenom panelový, ale dopoledne 49,5 Hz ukazoval běžně.
V noci to bylo lepší, někdy přes 50.
A napětí  vvn na trafu - ráno tři odbočky nahoru, po 14. hod. zase dolů.

Seřizování mého číslicovkového radiobudíka bylo tenkrát zhruba každý
třetí den docela normální.
Pak byl 30 let klid a najednou minulý týden 6 minut.

 Úsměv
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 09.03.2018, 18:19 »

No, něco sem slyšel i o ostrovním systémem mezi ČSSR a Rakouskem, kdy na jaře sem cpali přebytky když tál sníh a když zase napadl, brali od nás. Tomu by mohl odpovídat ten samostatný generátor, ale nebylo to napojeno na soustavu.

Je fakt, že od napojení nástupce CENTRELu na UCPTE se síť výrazně stabilizovala, ona je ostatně i u nás vyšší produkce, ale s tím přibyly hlavně na Hradci další starosti, hlavně kvůli regulacím náhodných zdrojů. To bylo v 95.

I my měli doma digitální hodiny elektronika s vakuovým displejem, jen se chuděry nedožily dob, kdy mohly konečně ukazovat aspoň pár dní v kuse přesně. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 09.03.2018, 18:20 »

Je to fake news. Pokud jde zdroj do přetížení, tak klesá frekvence a ochrany přenosové soustavy ho odstřihnou do ostrova. Je totální nesmysl, že by mi to zpozdilo hodiny na mikrovlnce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 09.03.2018, 18:53 »


Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ve čtvrtek ČTK řekl,
že podobný stav často nastával v síti před rokem 1989.
...To se po roce 1989 změnilo naším propojením se západoevropsko u soustavou,
kdy jsme museli prokázat, že budeme dodržovat standardy,
včetně frekvence.

Srbsko má podle Entso-e povinnost zajistit plynulou dodávku do sítě,
když Kosovo nestačí vyrábět dostatek elektřiny,
jako tomu bylo v prvních měsících letošního roku.
Kvůli sporům však Srbsko nezasáhlo a frekvence začala kolísat,
což se podle asociace projevilo nejpatrněji právě na elektrických hodinách.

Konec citace.

Zažalujte ho!

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 09.03.2018, 20:46 »

...Je totální nesmysl, že by mi to zpozdilo hodiny na mikrovlnce.
Mně to tedy zpozdilo hodiny na sporáku Electrolux o 5 minut.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #10 kdy: 09.03.2018, 20:54 »

Je to fake news. Pokud jde zdroj do přetížení, tak klesá frekvence a ochrany přenosové soustavy ho odstřihnou do ostrova. Je totální nesmysl, že by mi to zpozdilo hodiny na mikrovlnce.
Souhlasím s Vámi pane kolego,novinářská kachna.
Když si uvědomíme že je propojená celá Evropa, musely by se generátory v celé Evropě točit pomaleji.
Ze starší doby si ale pamatuji že běžně byla frekvence 49,5 Hz těsně po revoluci ještě,teď nevím rezonanční kmitoměry-takové ty jazýčky-odstraněny a měřič frekvence nepotřebuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Čtvrtý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 09.03.2018, 21:07 »

Sleduji dva druhy odpovědí:
1) Ostrovní systém nedovolí pokles f pro mezistátní síť. (Opravdu je podivné, že Evropa si nechá poškodit síť kvůli malému území Kosova)
2) I v ČR se objevil pokles f asi o 5 minut.
Možná se objeví odpověď člověka přímo z oboru...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 09.03.2018, 21:20 »


...Když si uvědomíme že je propojená celá Evropa, musely by se generátory v celé Evropě točit pomaleji.

Ano, správně jste to pochopil.
Náhlá potřeba vyššího výkonu nejde řešit okamžitě, pokud na to není připravena dostatečná výkonová rezerva.
Pohonu  generátoru trvá určitou chvíli, zvýší výkon a otáčky dorovná.
Po tu dobu klesnou otáčky a tím i frekvence.
Právě tyto nárazy ze Srbska způsobily, že ty Hertzy v celkovém součtu scházely.
Nebylo to furt, bylo to kolísání ale  nedodané Hz vadily uvedenému typu hodin.

No -  ale musím říct, že jsem myslel že máme tu soustavu tvrdší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #13 kdy: 09.03.2018, 21:40 »

Ano, správně jste to pochopil.
Náhlá potřeba vyššího výkonu nejde řešit okamžitě, pokud na to není připravena dostatečná výkonová rezerva.
Pohonu  generátoru trvá určitou chvíli, zvýší výkon a otáčky dorovná.
Po tu dobu klesnou otáčky a tím i frekvence.
Právě tyto nárazy ze Srbska způsobily, že ty Hertzy v celkovém součtu scházely.
Nebylo to furt, bylo to kolísání ale  nedodané Hz vadily uvedenému typu hodin.

No -  ale musím říct, že jsem myslel že máme tu soustavu tvrdší.

To si myslí většina mužů,nejen elektrikáři... Ha Ha Ha..berte prosím s humorem...


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 09.03.2018, 21:44 »

Něco se děje, protože používám jeden historický radiobudík a po několika létech, co jsem na něj nemusel sahnout, jsem už od začátku roku přidával už 5 minut a ještě to je o nějaké vteřiny pozadu.

Za zajímavou informaci bych považoval kdyby měl někdo možnost seriozně zjistit jaký je zhruba výkon celé soustavy, která je v Evropě propojená, a o jaký pokles výkonu se jedná, když to už nešlo utáhnout dostupnými zdroji
a jestli nehrozilo to, že by se některé zdroje začaly odpojovat kvůli přetížení a jestli nehrozila řetězová reakce a nejsme na hranici BlackOutu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #15 kdy: 09.03.2018, 22:07 »

Něco se děje, protože používám jeden historický radiobudík a po několika létech, co jsem na něj nemusel sahnout, jsem už od začátku roku přidával už 5 minut a ještě to je o nějaké vteřiny pozadu.

Za zajímavou informaci bych považoval kdyby měl někdo možnost seriozně zjistit jaký je zhruba výkon celé soustavy, která je v Evropě propojená, a o jaký pokles výkonu se jedná, když to už nešlo utáhnout dostupnými zdroji
a jestli nehrozilo to, že by se některé zdroje začaly odpojovat kvůli přetížení a jestli nehrozila řetězová reakce a nejsme na hranici BlackOutu

Aby to nakonec nevyrvalo  topičovi v Temelínu lopatu s uranem z ruky... Smích Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 09.03.2018, 22:17 »

No -  ale musím říct, že jsem myslel že máme tu soustavu tvrdší.

To si myslí většina mužů,nejen elektrikáři... Ha Ha Ha..berte prosím s humorem...


Nejhorší je, když to ještě kolísá ...


...Za zajímavou informaci bych považoval kdyby měl někdo možnost seriozně zjistit jaký je zhruba výkon celé soustavy, která je v Evropě propojená, a o jaký pokles výkonu se jedná, když to už nešlo utáhnout dostupnými zdroji
a jestli nehrozilo to, že by se některé zdroje začaly odpojovat kvůli přetížení a jestli nehrozila řetězová reakce a nejsme na hranici BlackOutu
Ono  zdrojů bude určitě dost, ale
já to pochopil tak, že to byly jenom nárazy, kvůli kterým se další zdroje nepouštěly.
Ani by to nestihly vyrovnat, než najedou.
Všude se z ekonomických důvodů s nějakými velkými zálohami nepočítá.
Zdroje jedou podle předpokladů a sjednaných hodnot.
Hlavně se předpokládaná soudobost.
Když se na to někdo vykašle, tak můžeme být potmě hned.
Musíme jenom doufat, že při pořádném průšvihu zafungují ty výše uvedené ochranné systémy.
Nebo dojde k rozvoji bateriových úložišť.
Už prý bude klid, Srbští a Kosovští soudruzi už jsou zase kamarádi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 09.03.2018, 22:36 »

já to pochopil tak, že to byly jenom nárazy, kvůli kterým se další zdroje nepouštěly.
Ani by to nestihly vyrovnat, než najedou.
Všude se z ekonomických důvodů s nějakými velkými zálohami nepočítá...
Samozžejmě se nestihne reagovat okamžitě. Bývalo ale dobrým zvykem to v průběhu 24 hodin dorovnat. Vypadá to, že tento zvyk byl tiše opuštěn, a vyplavalo to na povrch až při větším rozkolísání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 22 dotazů.