Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak zvýším napětí a proud u alternátoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zvýším napětí a proud u alternátoru?  (Přečteno 10581 krát)
lubbo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 07.03.2018, 07:59 »



Potřeboval bych poradit ohledně navýšení elektrických hodnot alternátoru bez výrazného poklesu teploty okolí.

Mám k dispozici alternátor který vyhovuje teplotnímu rozsahu 0-50C°,  ale má jen 14V a 4A, cílem je zvýšit tyto hodnoty na 24V a nějakých 10A do teplot 0-40C°. Zatím nejlepší alternativou byl právě alternátor 24V 10A s příkonem 240W, ale bohužel nesplňuje teplotu je jen od 0-30C°. Nenapadá někoho jak dosáhnout potřebných veličin nebo neví o nějakým zkompletovaným alternátorem těchto hodnot?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 07.03.2018, 10:46 »

Alternátor 14V 4A nebude s nejvyšší pravděpodobnos tí nikdy schopen dávat téměř dvojnásobné napětí a dvaapůlnásobný proud. Ze stroje určeného k výrobě 56W těžko získáte 240W. Popište o co vám jde, kde je problém, co je to za zařízení hlouběji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
lubbo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 07.03.2018, 12:13 »

Já se v tom tolik  nevyznám, ale v nějakých článcích se psalo jestli jsem to dobře pochopil že se vytvoří mnohonásobně větší hodnoty a díky regulátoru napětí se to sníží na danou potřebnou hodnotu. Jinak jde mi o to zrealizovat alternátor od 0-40C°,  24 V a do tich 10 A . Co jsem se díval po různých výrobců tak žádný alternátor v celku ani po jednotlivých částech toto nesplňují tak jakým způsobem toho dosáhnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 07.03.2018, 12:25 »

A co takhle použít google? Stačí zadat alternátor 24V...
Zkusil jsem, odkazů mnoho, stačí vybrat...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
lubbo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 07.03.2018, 13:19 »

Ano to najde, ale s několika desítky ampérů a o teplotě nemluvě v tom je ten problém. Jak už jsem psal našel jsem 24 V, 10 A, ale byl jen do 30 C° a to už je problém protože potřebuji do 40 C° a musí být nevýbušný takže uzavřen a tím to i stěžuje možnost chlazení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.03.2018, 15:38 »

Koupit lze takřka cokoliv...

* AN24V10A_CZ_V110402.pdf (1438.27 KB - staženo 238 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 07.03.2018, 15:49 »

Co proboha vyrábíte?
Pokud by se použil alternátor s vyšším výstupním proudem (třeba 80 A) a odebíralo by se z něho pouze 10 A, tak by se tolik nezahříval. Nevím jestli je problém se zahříváním z vnějšku (ale asi ano)...

Navíc požadavek na alternátor do prostředí s nebezpečím výbuchu... To mi přijde buď na nějakou specialitu, nebo nějakej bastl.

Chce to víc informací. Pochlubte se.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
lubbo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 07.03.2018, 19:02 »

Zařízení v důlním prostředí takže musí být  izolované a brát v potaz  okolní teplotu a výskyt metanu. Nějak nevím co přesně tam způsobuje to ohřívání, ale běžný 24 V alternátor není teplotně ošetřen na tyto podmínky například uvedu část popisu alternátoru který řeší teplotu, ale bohužel nesplňuje tich 0-40C°

"Maximální trvalý proud alternátorem je z důvodu oteplení pevného závěru snížen na 10A."

Tak čím to snížit aby to vyhovovalo ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 07.03.2018, 19:33 »


"Maximální trvalý proud alternátorem je z důvodu oteplení pevného závěru snížen na 10A."

Tak čím to snížit aby to vyhovovalo ?


A co třeba tak, že omezíte odebíraný proud. Jsem přesvědčen o mtom, že pokud 100A alternátor zatížite pouze 10A, bude jeho teplota v potřebných limitech. K tomuto se nechá použít mnoho způsobů.  Ovšem neznám žádný izolovaný. Ve vašem prostředí se nepohybuji.

Jinak samozřejmě přímo 24V alternátor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 07.03.2018, 19:43 »

Takže sháníte alternátor na důlní mašinu? Ty se běžně dělají na pracovní teploty i přes 50°C. Tím spíš, že je to do EX je třeba mít originál a ne zbastleninu.
A jak už bylo zmíněno, ty alternátory jsou naddimenzované, aby se nehřály.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
lubbo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 07.03.2018, 19:54 »

No ten alternátor s 10 A v úryvku právě ještě není dostatečný ten bohužel jen 0-30 C°. A já potřebuju 0-40 C° a maximálně snížit tak na 8 A. Ano na důlní mašinu takový se mi bohužel nepovedlo najít aby měl dostatečný výkon.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 07.03.2018, 19:59 »

A to PDF jste otevřel? 24V/10A 0-40°C
Další možnost je kontaktovat Magneton a domluvit se. Altíky na důlní mašiny dělají taky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 07.03.2018, 20:46 »

... A já potřebuju 0-40 C° a maximálně snížit tak na 8 A. ...

Mám takové tušení, že p. lubbo se domnívá, že 10 A leze z alternátoru stále,
i když k němu nic nepřipojí.

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
lubbo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 07.03.2018, 21:01 »

Bohužel ta teplota nesedí tak proto hledám jinou alternativu, nejlépe tento předělat ale jak a co by mohlo pomoci té teplotě abych  nemusel celý alternátor kupovat když to může vyřešit nějaka drobná maličkost. Tak já se tu  bavím o maximální hodnotě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 07.03.2018, 22:16 »

Bohužel ta teplota nesedí...   když to může vyřešit nějaka drobná maličkost. ...

Zkuste na ten původní alternátor přišroubovat Peltierovy články.

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
lubbo
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 08.03.2018, 08:37 »

Děkuji za radu mohu se zeptat kam přesně se připojí ten článek nemám s tímto zkušenost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 08.03.2018, 09:05 »

Peltierův článek je polovodičová součástka, která z jedné strany chladí a z druhé hřeje. Komutací polarity přívodních vodičů se otočí  vyhřívání a chlazení. Bývá součástí většiny autoledniček na 12 nebo 24V a používá se též k zlepšení odvodu tepla z výkonových polovodičů.  Má poměrně velký vlastní příkon, pro vás to není řešení.

K vašemu problému. Vy potřebujete ten alternátor jako náhradu za již nedodávaný náhradní díl nebo je to nějaká dostavba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 08.03.2018, 09:49 »

A teď vážněji ...

I když každý slušný alternátor jisté možnosti regulace má,
tak se musíte smířit s tím, že z alternátoru 14V/4A, 24V/10A nikdy nedostanete.
Na to jste byl už upozorněn hned v úvodu.
Není na to konstruován.

Předně byste měl uvést bližší údaje o svém projektu - hlavně jaký
výkon (ne příkon, jak uvádíte) od alternátoru požadujete.

Podle toho, co jste zatím uvedl, bude nejlepší, když využijete rady
p. Hrubého včera v 15:38.

Články p. Peltiera jistým elegantním řešením jsou, ale musíte počítat
s tím, že vám sežerou poměrně velkou část vyrobené energie.
Viz. p. Václav III.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.