Ako vyriešiť istenie spotrebičov pri systéme domácej automatizácie?

(1/2) > >>

Jozef Balovič:

Mám v pláne svoj nový dom vybaviť systémom domácej automatizácie, a chcem sa poradiť ohľadom istenia spotrebičov.
Spotrebiče sú ovládané výstupom DQ riadiaceho modulu.
Kvôli ochrane tohto výstupu a tiež kvôli vyššej záťaži v ovládacom okruhu budú spotrebiče ovládané pomocou spoj. relé.
Otázka je, ako najlepšie vyriešiť ochranu istením ovládaných spotrebičov, je lepšie ju umiestniť pred relé, alebo za?
(viď schéma).

Zdeněk Pikhart:
Trochu nechápu Vaše schéma, na zásuvkové okruhy se používají u Loxone relé 16A a u vašeho nákresu zbytečně vkládáte relé za 5A relé Miniserveru.  5A výstupy používám na světelné okruhy a vkládám za ně pojistku o proudové hodnotě světelného okruhu z důvodu ochrany 5A relé v Miniserveru (Extension).

Jan Franěk:
Myslím že odpověď je zcela jednoznačná. Přesně dle projektové dokumentace  o:-)  tedy pokud máte k této činnosti zákonné oprávnění.
Jinak je jediný správný postup - oslovení projektanta, montáž odbornou firmou dle projektové dokumentace a  revize vypracovaná důsledným RT. Jinak spláčete nad výsledkem.  To vše bez jakékoliv urážky. Je vidět že o tom mnoho nevíte.

Jozef Balovič:
Citace: Zdeněk Pikhart  10.12.2017, 10:49

Trochu nechápu Vaše schéma, na zásuvkové okruhy se používají u Loxone relé 16A a u vašeho nákresu zbytečně vkládáte relé za 5A relé Miniserveru.  5A výstupy používám na světelné okruhy a vkládám za ně pojistku o proudové hodnotě světelného okruhu z důvodu ochrany 5A relé v Miniserveru (Extension).
[/quote/]
Zaťazenie jedného DQ výstupu miniservera je, ako ste už spomenul, max. 5A. Preto je tam to pomocné relé, kvoli vyššej záťaži a popri tom aj chráni výstup miniservera, pretože v prípade skratu je lacnejšie vymeniť obyč. relé, ako meniť celý modul. Ja som sa skor pýtal na najvhodnejší sposob istenia zás. okruhov za týmto pom. relé, ak by boli tieto ovladané miniserverom. Aby som sa správne vyjadril k mojej úvodnej otázke, je možné istiť podobným sposobom (centrálne) ako je uvedené na schéme viacero zás. okruhov (max. 3, 4 okruhy na istič, podľa záťaže),  ktoré ale budú ovladané samostatne (každý zvlášť) cez dig. výstup miniservera?
Druhá otázka je, či má zmysel použiť pom. relé aj pri sv. okruhoch pre ochranu výstupu miniservera, alebo len nadimenzovať istenie podľa záťaže (ako ste už spomenul),  nie viac ako 5A?
Tretia sa týka spínacieho napatia pom. relé, štandartne by som použil napr. 250VAC/16A (max. záťaž DQ miniservera je 250VAC/5A) ale mohol by som použiť aj relé malým spínacím napatim 24VDC/250VAC/16A? (Čiže na napr. DQ1 miniservera by som šiel 24VDC, odtiaľ na vstup A1 pom. relé)

Zdeněk Pikhart:
Tak mi připadá, že máte v plánu rozvaděč slušně vytápět, když si představím to množství pomocných relé. Je vidět, že v tom nemáte vůbec jasno a nejlepší pro vás bude poptat projektanta, který vám nakreslí alespoň rozvaděč. Miniserver i Extension mají po 8 digitálních výstupech, dát za ně 8 kvalitních relé bude cenově jako Extension. Na zásuvkové okruhy se používá Relay Extension. I když si to děláte pro sebe, tak pro vás vyjde nejlépe, když poslechnete odpověď kolegy Fraňka.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana