Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak legalizovat podružný elektroměrový rozvaděč?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak legalizovat podružný elektroměrový rozvaděč?  (Přečteno 5275 krát)
Novák Antonín
« kdy: 29.09.2017, 13:09 »

V objektu je několik elektroměrovýc h rozvaděčů pro podružné měření. Rozvaděče byly vyrobeny před 50 lety a přibližně před pěti lety byly přestavěny na elektroměrové. Dělali to nějací "elektroúdržbář i" od předchozího majitele, takže kromě zkoušek a prohlášení shody chybí i oprávněná firma jako výrobce. Distributora se to naštěstí netýká, ale je potřeba revize.

Co se s tím dá dělat, aby to splňovalo legislativu? Musí se to vysekat, vyhodit do elektroodpadu a objednat za odhadem 60 tisíc stejné, ale nové od výrobce s oprávněním? Nebo se to dá nějak legalizovat? Třeba že to nějaký oprávněný výrobce přetestuje a zhotoví dokumentaci aby to mělo ten správný štempl?

Nejhorší na tom je, že jsou v provozu a nelze je jednoduše odstřihnout. Podle stávajícího revizáka to sice zfušované není, ale bez orazítkovaného papíru to nemůže akceptovat a jiné řešení nemá. Revizák prý zreviduje všechno ostatní, kromě rozvaděčů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 29.09.2017, 21:03 »

V ČSN 33 1500 Revize elektrických zařízení
je v kapitole 5 uveden Postup provádění revize,
kde kromě jiného ..." aby prohlídkou, měřením a zkoušením bylo zajištěno ověření stavu elektrických zařízení z hlediska základních požadavků bezpečnosti".

Pokud budou na elektrickém zařízení závady, které odporují základním požadavkům na bezpečnost, je třeba je uvést a to zcela konkrétně, kterým ustanovením norem odporuji.
Navíc slušný revizní technik navrhne, co s tím lze prakticky udělat.

Tak jak to popisujete, tak periodická revize ztrácí smysl.
Není možné revidovat elektrické zařízení budovy a vyjmout z revize rozvaděče.
A to jen proto, že není na rozvaděči štítek, nebo prohlášení o shodě, případně i základní dokumentace rozvaděče. To je schéma zapojení podružného elektroměrovéh o rozvaděče.
Jistě, že taková revize je trochu náročnější, často se musí nakreslit i to schéma zapojení.
Je to ale otázka poptávky a cenové nabídky.

Poznámka.
Změní se z hlediska bezpečnosti na elektrickém zařízení něco, když bude mít rozvaděč štítek, vytvořenou novou dokumentaci a všechny náležitosti podle NV 116/2017 ?
Myslím, že se má občas zachovat i zdravý elektrikářský rozum. Revizní technik je sice "generátorem" další práce pro jiné profese, ale i tato disciplina má své hranice. Je to sice jen můj osobní názor i přesto, že revizní technik může tvrdě vyžadovat popsané dokumenty. Jenže v praxi je to úplně jinak a není to jen černobíle. Revizní technik má především problémy řešit a ne je vytvářet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #2 kdy: 29.09.2017, 21:19 »

Tak takovou revizi, bych chtěl vidět zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 29.09.2017, 21:27 »

Ne že bych s tebou Honzo nesouhlasil, ale každý RT má nějaké své hranice, pod co je ochoten se podepsat. Navíc povinností RT není nalezené problémy řešit, nýbrž je nalézt a popsat. V žádném případě je přehlížet.
Sice podle mne patří k práci dobrého RT i návrh možného řešení a odstranění drobností už během revize, přesto je to na dohodě konkrétního RT s investorem.

Absence štítků a další dokumentace prostě patří mezi závady. Osobně k tomu přistupuji tak, že pokud se jedná o původní rozvaděč bez úprav, sice napíšu do revize závadu o chybějících dokumentech a potřebu jejich doplnění, ale závěr je vyhovující (nechytat prosím za slovíčko. Nebudu zde vypisovat celou větu z ČSN)
Ale pokud zjistím že se rozvaděč zcela změnil, stejně jako v tomto případě nebo že se jedná o nový rozvaděč bez štítku a dokumentace, beru to za velmi velkou závadu. Několik revizí jsem dokonce odmítl dělat, dokud nebudou připraveny všechny dokumenty potřebné k výchozí revizi.

Máte v podstatě asi jen jednu možnost. Oslovit nějakou firmu zabývající se výrobou rozvaděčů a nechat provést kontrolu a "oštítkování" té vaší parády. Někdy to umí "zvládnout" i některý RT. JE to jen otázka dohody a samozřejmě přiměřené odměny.

Ještě připomínám novou normu na revize, kde se v podstatě píše, že zařízení nemající  dokumentaci požadovanou zákonem, prostě není schopno bezpečného provozu. Zvykněme si na to. A bude hůř   angel

Něco málo k připomenutí tohoto tématu  Mrknutí  http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,37624.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 30.09.2017, 08:42 »

Elektroměrový rozvaděč bez atestace? To zcela jistě ne.
Jako RT posuzuji stav elektroinstala ce s jasně uvedeném rozsahu. Jde především o kontrolu bezpečnosti. Pokud není rozvaděč certifikovaný, neprošel zkušebnou, jak já mohu vědět, že bude v provozu bezpečný? Jeho zrevidováním bych vzal veškerou zodpovědnost na sebe a to bych byl zřejmě blázen.
rozvaděč vám může zcertifikovat některý z výrobců rozvaděčů, kterých je všude dost. Jen to prostě bude něco stát. Tedy určitě méně než těch 60 000,-Kč. A certifikace by měla jít za těmi elektroúdržbář i, aby si příště pamatovali, že takto prostě ne.

Poslední zkušennost z terénu........ ............

Borec elektroúdržbář koupí pro zákazníka elektroměrový pilíř s certifikací do 40A. A protože je požadavek na hl. jistič 63A, rozvaděč rozebere a předrátuje. Dělá to takto údajně stále. A proč? No říká, že tím šetří zákazníkovi peníze.
A jak je možné, že mu to prochází u revize? Protože je to prostě spoustě vypečeným RT jedno. Jak pak onen údržbář čuměl, když jsem mu řekl, ať si objednaný rozvaděč strčí do řiti. Měl s tím spoustu starostí (doprava do velkoskladu, výměna, omluva......). I přes to si nemyslím, že by ho zážitek s moji osobou nějak vyléčil.
Vše je jen o nás RT.
Stěžujeme si, že upadá naše vážnost. A divíme se? Můžeme si za to sami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 30.09.2017, 15:58 »

Citace
Rozvaděče byly vyrobeny před 50 lety a přibližně před pěti lety byly přestavěny na elektroměrové. Dělali to nějací "elektroúdržbář i" od předchozího majitele,

Jedna argumentace pro novou instalaci je ta, že životnost instalace se uvádí cca 30-40 let....Tak si to spočítejte!

Dále věci co uvádějí kolegové!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jan Bocek
*
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 30.09.2017, 16:59 »

Navíc povinností RT není nalezené problémy řešit, nýbrž je nalézt a popsat. V žádném případě je přehlížet.

Takto jsem to myslel, prostě ukázat cestu.....v žádném případě kreslení dokumentace, nebo dokonce certifikace rozvaděčů, není součásti objednané periodické revize.

Absence štítků a další dokumentace prostě patří mezi závady. Osobně k tomu přistupuji tak, že pokud se jedná o původní rozvaděč bez úprav, sice napíšu do revize závadu o chybějících dokumentech a potřebu jejich doplnění, ale závěr je vyhovující (nechytat prosím za slovíčko. Nebudu zde vypisovat celou větu z ČSN)
Ale pokud zjistím že se rozvaděč zcela změnil, stejně jako v tomto případě nebo že se jedná o nový rozvaděč bez štítku a dokumentace, beru to za velmi velkou závadu. Několik revizí jsem dokonce odmítl dělat,  dokud nebudou připraveny všechny dokumenty potřebné k výchozí revizi.

edit: nemusíme dělat každou revizi za každou cenu, je to dokonce dobrovolné...t ěch odmítnutých revizí hlavně do prostředí BE je hodně

Máte v podstatě asi jen jednu možnost. Oslovit nějakou firmu zabývající se výrobou rozvaděčů a nechat provést kontrolu a "oštítkování" té vaší parády. Někdy to umí "zvládnout" i některý RT. JE to jen otázka dohody a samozřejmě přiměřené odměny.

Ještě připomínám novou normu na revize, kde se v podstatě píše, že zařízení nemající  dokumentaci požadovanou zákonem, prostě není schopno bezpečného provozu. Zvykněme si na to. A bude hůř   
Něco málo k připomenutí tohoto tématu

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,37624.0.html

Honzo, myslím, že bys mohl napsat Lexikon revizního technika 2017.
Považuji současnou dobu za katastrofický stav u výchozích revizí a přejímek elektrického zařízení. Pro provádění VRZ by mělo být uděleno zvláštní oprávnění
Při následné revizi jsou jen a jen problémy, které se po těch pár létech obtížně řeší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 30.09.2017, 17:44 »

Takto jsem to myslel, prostě ukázat cestu.....

Věděl jsem že se shodneme  Mrknutí

Honzo, myslím, že bys mohl napsat Lexikon revizního technika 2017.

Vím o mnoha zkušenějších RT, včetně tebe. Osobně si myslím že se ještě musím mnohému naučit, než si budu moct něco takového troufnout, možná spíš na to jen pomyslet.

Považuji současnou dobu za katastrofický stav u výchozích revizí a přejímek elektrického zařízení. ....
Při následné revizi jsou jen a jen problémy, které se po těch pár létech obtížně řeší.

Přesně tak. I když o tom už bylo napsáno mnoho, stav se spíše zhoršuje, než by se zlepšoval. Ale máme co jsme chtěli. Poměrně bezpečné instalace a zařízení, s minimem úrazů. To vede ke ztrátě pozornosti, jemně řečeno. Stavu věci navíc nepřispívá současný způsob vytváření a udržování RT "ve službě". Navíc prakticky neexistující dozor nad RT, s možností sankcí a odebrání "papírů RT". Jen velmi malé procento RT se dostane až k soudu, ale pokud jsem slyšel, drtivá většina z nich pak sedí natvrdo a platí nemalé odškodné. Bohužel (opět) se o tom mezi odbornou veřejnost nic moc nedostane. Nechápu proč. Jistě by to mělo velmi pozitivní vliv na kvalitu práce RT a výsledné RZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline OfflinePodbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 01.10.2017, 17:30 »

Jen velmi malé procento RT se dostane až k soudu, ale pokud jsem slyšel, drtivá většina z nich pak sedí natvrdo a platí nemalé odškodné. Bohužel (opět) se o tom mezi odbornou veřejnost nic moc nedostane. Nechápu proč. Jistě by to mělo velmi pozitivní vliv na kvalitu práce RT a výsledné RZ.

....a tak jsem hledal a hledal a hledal a vlastně jsem nic nenašel. Snad jen to, že byl osvobozen RT v případu výbuchu bojleru v hotelu Oharka v Lounech. Ani články o případech usmrcení el. proudem nikde. PAk prostě není respekt a každý si dělá co chce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 06.10.2017, 06:14 »

Ještě k rozvaděčům...
Podle nové normy, za určitých okolností není rozvaděč výrobek, ale součást instalace a také se reviduje jako instalace ! Je součást revize!
Stačí na dveře napsat kdo to seskládal ....pak RT udělá  revizi Výchozí.
Musí se postupovat podle návodu k úplnému krytu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 06.10.2017, 13:33 »

Ještě k rozvaděčům...
Podle nové normy, za určitých okolností není rozvaděč výrobek, ale součást instalace a také se reviduje jako instalace ! Je součást revize!
Stačí na dveře napsat kdo to seskládal ....pak RT udělá  revizi Výchozí.
Musí se postupovat podle návodu k úplnému krytu.

Tak já sem teda ještě nezažil, že by elektrikář, který poskládal třeba domovní rozvaděč, (úplný kryt) a dodal k tomu návod. Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline
« Odpověď #11 kdy: 06.10.2017, 14:32 »

Ještě k rozvaděčům...
Podle nové normy, za určitých okolností není rozvaděč výrobek, ale součást instalace a také se reviduje jako instalace ! Je součást revize!
Stačí na dveře napsat kdo to seskládal ....pak RT udělá  revizi Výchozí.
Musí se postupovat podle návodu k úplnému krytu.
To není tak jednoduché jak uvádíte. První předpoklad pro výrobu úplného krytu je, že rozvaděč (myšleno skříň, bedna) musí být vyroben a na zkušebně odzkoušen dle ČSN EN 60670-24 a tato norma musí být na bedně uvedena.  Tuto normu doporučuji nastudovat, protože pro výrobu úplných krytů sice stačí revize, která se opakuje i při pravidelných revizích, ale musí být splněny další kritéria (například se nesmějí použít jiné přístroje než vyjmenované výrobcem a dokladovat viz obr.) a ve finále se může stát, že je jednoduší udělat ověření pro klasický rozvaděč dle ČSN EN 61439-1 ed. 2.


* úplný kryt.jpg (95.63 KB, 1311x996 - prohlédnuto 346 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 06.10.2017, 15:03 »

Nejdál z firem je v tomto podle mne HAGER. Právě probíhají školení na úplné kryty, pod taktovkou Štěpána Tyce s LPelektro. Podle mě je velmi dobře připraven a pokud mohou soudit, jsou na to velmi dobré ohlasy. Doporučuji.  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline
« Odpověď #13 kdy: 06.10.2017, 15:24 »

Hager má hlavně více řad rozvaděčů, označených dle obou norem (pro rozvaděče i pro úplné kryty) na rozdíl od třeba Eatonu, který má odzkoušeno jako úplný kryt pouze jednu řadu KLV. Souhlasím, že momentálně to mají u Hageru nejlépe propracované.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #14 kdy: 06.10.2017, 15:37 »

 Už jsem na to koukal, je to pěkné. Úsměv
Akorát že ty rozvaděče co vyrábíme, děláme podle normy na strojní zařízení. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 07.10.2017, 07:40 »

Včera jsem měl jednání o revizích novostavby bytového domu. Cenu jsme si ujasnili a překvapivě, mě netlačí na "100kč/byt". Tedy v pohodě. Mají i dokumentaci a klientské změny zakreslí do projektů. Jen se dívali udiveně (el. mont. Firma) když jsem hledal štítky na rozvaděčích. To prý nikdy nepotřebovali. Navrhnul jsem jim za kolik je to naučím, nebo co bude stát vyřešení jejích problému, za každý rozvaděč. Uvidíme jestli se ozvou .

Vlastně mě překvapuje, že u nás ještě mohou fungovat firmy s takovými neznalostmi předpisů a norem. Předpokládám že neví co to je školení a vyhl.50 vždy nějak seženou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.078 sekund, 22 dotazů.