Budou ČSN zdarma ?
Zdeněk Hruška:
Jedno nechápu:
Náklady na tvorbu českých technických norem hradí ten, kdo požaduje jejich zpracování. Náklady na tvorbu českých technických norem, především českých technických norem přejímajících evropské normy, zpracovaných na základě požadavku ministerstev nebo jiných ústředních správních úřadů a náklady spojené s členstvím v mezinárodních a evropských normalizačních organizacích hradí stát.-což je většina norem
Stát-my-zaplatíme jejich zpracování,a pak si jěště zaplatíme za jejich koupi(nemluvím o nákladech na tisk).
Normy jsou zpracované,proč je nenechat jednoduše na internetu v elektronické podobě volně ke stažení?-nic to nestojí(nějaký nadšenec nebo člověk z oboru si určitě najde čas udělat jednoduché stránky)
Pak mě vyloženě štve toto:(citace z http://www.cni.cz/NP/NotesPortalCNI.nsf/key/produkty_a_sluzby~rozmnozovani_a_rozsirovani_csn?Open )
Odpověď na velmi často kladenou otázku: Je rozmnožování a rozšiřování českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí dovoleno?
Rozmnožování a rozšiřování českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí vydaných na jakémkoliv nosiči je podle ustanovení § 5 odst. 8 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, bez souhlasu ČNI zakázáno.
Co hrozí při neoprávněném rozmnožování a rozšiřování českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí?
Neoprávněné rozmnožování a rozšiřování českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí je postihováno Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví podle ustanovení § 19 odst. 3 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, pokutou do výše 1 milionu Kč.
Co se rozumí pod pojmem rozmnožování českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí?
Pod tímto pojmem se rozumí zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí, a to jakýmikoliv prostředky a v jakékoliv formě, tedy např. ve formě rozmnoženiny tiskové, fotografické, zvukové, obrazové, zvukově obrazové nebo elektronické zahrnující vyjádření analogové i digitální.
Co se rozumí pod pojmem rozšiřování originálu nebo rozmnoženiny českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí?
Rozšiřováním originálu nebo rozmnoženiny českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí se rozumí zpřístupňování českých technických norem (ČSN) nebo jejich částí v hmotné podobě prodejem nebo jiným převodem vlastnického práva k jejich originálu nebo rozmnoženině, včetně jejich nabízení za tímto účelem.
Miroslav Minařík:
Tyto dotazy jsou opravdu třeba vyjasnit. Z uvedeného textu není vůbec nic jasné. Tedy myslím, že chápu, že autor tohoto textu si přeje, aby si jeden člověk koupil normu a udržoval ji v sobě jako velké tajemství.
Bohužel právníkovi, který by chtěl tyto statě přesně dodržet, zde chybí definice, co to je "část".
My si umíme odpovědět. Budeme přemýšlet.
Čím je norma cennou? Svým textem? Hmmm, ten se naučíte pro ITI nazpaměť a můžete libovolně, komukoliv odříkat. I toto je šíření. Ale bohužel to není šíření toho co je cenné. Skutečná cena normy je cena dokumentu!
Dokumentu s logem ČNI. Tedy právně závazného dokumentu doporučené normy.
Uvedu příklad.
Pokud si uděláte ve studovně výpisky normy a uvedete je v citaci svého dalšího materiálu, jde o šíření myšlenky a také svým způsobem části normy. Ale protože nesedí všichni revizní technici ještě ve vězení za to, že jejich revizní zprávy obsahují slova obsažená v normách (tedy jejich části), tak i ostatní mohou ve svých pracech použít to, co nastudovali!
A co se to vlastně nesmí?
Jak již bylo uvedeno žádná část normy! A jakoukoliv cestou! A tak se dostáváme konečně k jádru "pudla" co to je ta část. Částí normy se myslí taková část, která je prokazatelně v nezměněném tvaru z originální normy, tedy z dokumentu, který vydává stát a je právně závazný.
Jaký je rozdíl mezi právně závazným textem a nezávazným?
Opět ze života. Pokud si místo normy koupíte knihu, kterou jiný autor napsal (možná zcela opsal) dle normy, pak jste si pořídili nezávazný dokument o nezávazné normě. Tedy dokument na který nelze odkazovat. Vždyť autor té knihy nikomu negarantuje, 100% shodu s ČSN. Pokud budete dělat práci na základě nezávazného dokumentu, pak mu musíte věřit, že nemá chybu. V případě soudních rozhodnutí nebudou brány nějaké opisy a paměti "Lojzy z Horní Dolní", ale právně závazný dokument doporučené technické normy.
A tedy kdo je zloděj?
Ten, kdo vytvoří 100% kopii originálu kterékoliv části tak, že je z kopie prokazatelné, že jde o originální (nezměněné znění). Tedy žádné opisy, synonyma a podobně. V takový případech jde o jasné porušení zákona. Tedy kopírování obrazu nebo šíření pdf.
Toliko z odpovědí mnoha právníků, kterým jsem pokládal podobné otázky. Tedy pokud máte doma jedinou kopii normy, která není kopií vašeho zakoupeného originálu, porušujete zákon.
Nebo najde se někdo, kdo podá jiný výklad?
Jan Alin:
Citace: Miroslav Minařík 02.12.2006, 14:59
A tedy kdo je zloděj?
Ten, kdo vytvoří 100% kopii originálu kterékoliv části tak, že je z kopie prokazatelné, že jde o originální (nezměněné znění). Tedy žádné opisy, synonyma a podobně. V takový případech jde o jasné porušení zákona. Tedy kopírování obrazu nebo šíření pdf.
Toliko z odpovědí mnoha právníků, kterým jsem pokládal podobné otázky. Tedy pokud máte doma jedinou kopii normy, která není kopií vašeho zakoupeného originálu, porušujete zákon.
Nebo najde se někdo, kdo podá jiný výklad?
Takže kdybych udělal databázi na netu s citací jednotlivých článků normy a doplnil k nim svůj výklad tak neporuším autorská práva? To by stálo za úvahu. Je nás tady dost a každý má nějakou tu normu doma no a o názory taky není nouze.
Kamil Novák:
Citace: Lukáš Rotrekl 02.12.2006, 08:35
Jenže vidím jeden problém, opravte mě pokud se něco změnilo, ale nas nikdo nenutí podle norem postupovat. tzn zadarmo nebudou.......
To je sice pravda, ale pouze v akademické rovině a se skutečností nemá mnoho společného.
1. Projektant je přeci normální člověk, tedy tvor přirozeně lenivý,ne ? Tak proč by vymýšlel a pracně prokazoval nějaké svoje zvláštní řešení, když může využít existující standardy, tedy normy a ostatní obecné předpisy?
2. No a jakmile je projekt na světě (a opírá se o normy a jině předpisy) a tento projekt máte coby montážní firma realizovat, tak se jím řídit MUSÍTE.
3. A co má nakonec RT mimo jiné posoudit? Přeci shodu skutečného provedení s projektem (který se opírá o normy a předpisy).
Takže jestliže jste projektant, tak máte opravdu volbu, ale jestliže jste montér nebo RT a děláte podle projektové dokumentace, tak buď pojedete nepřímo podle norem a nebo.....
Kamil Novák:
Citace: Administrátor fóra, čistič 01.12.2006, 14:53
Vzhledem k již započaté filozofii financování tvorby norem, bych žádnou revoluční změnu v nejbližších několika desítek roků nečekal.
A co takhle nečekat několik desítek roků a cosi pro věc udělat?
Třeba poslat něco, jako je v příloze dotaz.doc.
Jako prvního adresáta bych vyzkoušel Žábu na prameni, tedy ČNI :
buď pomocí formuláře,http://www.cni.cz/NP/NotesPortalCNI.nsf/key/informace~dotaz?Open , nebo na obecný e-mail na:elektro@cni.cz. nebo přímo k rukám Ing.Novákové, zástupkyně ředitele pro elektrotechnic kou normalizaci Ivana.Novakova@cni.cz.
Dalšího adresáta bych viděl v Ministerstvu pro místní rozvoj, které má Stavební zákon v kompetenci (alespoň doufám).
Formulář pro podání žádosti o sdělení informací dle zákona 106/1999 je zde http://www.mmr.cz/index.php?show=010020003. Tady pozor, aby byla žádost, poslaná elektronicky bez elektronické podpisu akceptována, musí se do 5-ti dnů poslat ještě písemně s vlastnoručním podpisem. Kupodivu podpis vlastní krví se nevyžaduje.
Někdo tady měl výborný nápad, a sice zkusit novináře. Takže :
- ČT má pořad POKR (POstřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele), adresa na tvůrce je zde arbes@kaproduction.cz
- na Radiožurnálu je to Ekonomický magazín Jitka.Hanzlova@rozhlas.cz
- deník Profit Handl@profit.cz
- týdeník Ekonom Petr.Blazek@economia.cz
- týdeník Euro pavel.matocha@euro.cz a vadim.fojtik@euro.cz
- Technický týdeník Jan.Baltus@springermedia.cz
- Elektro jiri.kohutka@fccgroup.cz
- Elektroinstala tér elektroinstalater@cntl.cz
- Elektrotechnik a v praxi casopis@bael.cz
bych poslal námět ve smyslu přílohy namet.doc.
Co ty na to, čističi? Já už jsem to udělal.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana