Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Už jste také naměřili na stejném uzemnění jinými přístroji rozdílné hodnoty?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Už jste také naměřili na stejném uzemnění jinými přístroji rozdílné hodnoty?  (Přečteno 17445 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« kdy: 27.07.2017, 08:02 »

Naměříme při revizi stejné hodnoty i jinými měřicími přístroji?
    Zřejmě to bude znát víc kolegů revizních techniků ... Provádíte opakovanou, tedy pravidelnou revizi vnější ochrany před bleskem a vámi naměřené hodnoty jsou zcela jiné než ty v předchozí revizní zprávě.  Zřejmě se nejdříve podíváte do původní revizní zprávy, jaké bylo v době měření počasí a pokud budete mít štěstí, tak tam i tyto informace naleznete. Pak možná usoudíte, že původní naměřené hodnoty nemohou odpovídat skutečnosti a kolega si je musel takříkajíc vycucat z prstu.
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Už jste také naměřili na stejném uzemnění jinými přístroji rozdílné hodnoty?
   
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 27.07.2017, 10:04 »

Čekal bych rozdíly ještě větší. Předpokládám že u kleští došlo k odečtení odporu paralelně spojených odporů ostatních zemničů od naměřené hodnoty. Pak ty výsledky nejsou zas až tak špatné.

Příště navrhuji zkusit měření impedanční smyčky za chrániči použitím různých přístrojů, které hlásají, že to umí bez vybavení chrániče. Je třeba najít místo, kde je smyčka nad dva Ohmy. Chránič lze vynechat a změřit smyčku normálně a pak pomocí metody bez vybavení. Pak se možná změní i pohled na vyhodnocení pár setinek u naměřené hodnoty na zásuvce. Můj rekord chyby nejmenovaným, kalibrovaným přístrojem je rovných sto procent. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že za chráničem nejaké dva ohmy navíc nehrají moc roli, ale ta chyba je celkem nečekaná.  
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.07.2017, 10:37 »

Za prvé velice záslužná propagační akce.
Za druhé hezky zpracovaný "Měřící protokol".

Chci jen doplnit, že Měření zemního odporu zemniče je speciální úloha, která neposkytuje ale exaktní výsledky. Vždy měříme "něco",  co je ovlivněno teplotou a vlhkosti půdy.  Rozdíl hodnot měřených v lednu a v 8/9. měsíci je až 30%.

Dále přesnost měření různými  metodami měření může být až 20%. Na příklad u kleští se běžně udává +/- 10% z MH.

V podstatě měříme přechodový odpor mezi uzemňovací elektrodou a zemí v níž je uložená. Není to tedy vlastní odpor země.

Většina metod měření zemních odporů používá aplikaci Ohmova zákona. Proto 4 vodičová metoda dává poměrně slušné výsledky. Předpokládá se, že napěťová sonda ve vzdálenosti 20 m a proudová ve vzdálenosti 40 m je vzhledem k zemniči v "neutrální" půdě. Měření by se mělo provádět ale dvakrát, vždy v jiném směru natažení pomocných sond. Nakonec v v normě pro revize byla poznámka, že se má brát průměr ze třech měření při přemístění napěťové sondy +/- 6 m.

Osobně jsem začínal jako montér s TERROMETEM. Již tehdy jsme používali "kalibrační" pomůcku složenou s odporu 500 a 20 ohmů. A již tehdy jsme rozlišovali, zda je odpor pod 15 ohmů nebo není. Při revizích jsem používal Metra TER podobný jako později PU 430 nebo PU 183. Výhodou těchto přístrojů je vlastní kmitočet ( na příklad 128 Hz a 110 V)

Pak přišly i klešťáky a to jak od Merrelu, tak KEW, Megger, ale vždy následovala škola měření, co takový měřák umí. A hlavně kontrola před měřením, třeba i s kalibrační smyčkou.
A na místě nejdříve nakreslím schéma uzemnění a pak volím metodu. A dobré je zavedení technického deníku jen pro měření uzemnění. Měření uzemnění není každý den a vlastní epromka není spolehlivá....  

Na stránkách kateder elektrotechnik y najdeme spoustu zajímavých diplomových prací na téma měření zemních odporů. Je dobré tyto práce prostudovat v rámci přípravy na někdy složité měření. Hlavně při výchozích revizích by měla nýt dobrá příprava na měření. Volba měřící metody a měřících přístrojů má sice podstatný vliv na celkové měření, ale ve svém výsledku potřebujeme znát a mít měřením podloženo, že hodnota je dobrá nebo špatná. V tom je někdy i "degradace" celém práce a někdy i zajímavé "školy měření".
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 27.07.2017, 14:50 »

Našel bych za posledních několik let 2 absolutně rozdílné výsledky:
1) anténní stožár, vlastní uzemnění, dalším "vedením" spojeno s uzemněním budovy a přes HOP s PE (PEN) potenciálem
- Eurotest a "dvoje kleště" 2,6 Ohmu
a po rozpojení
- Eurotest a natažené sondy 20 a 40 metrů  2,4 Ohmu
- impedance smyčky proti fázi 3,2 Ohmu, ale smyčka na konci dlouhé prodlužky 1,5 Ohmu
Skoro nápadně stejné

2) a úplně jinde podobný stožár, srovnatelné provedení, stejné metody
- kleště "mimo rozsah"
- sondy 20 a 40m 25 Ohmů
- impedance proti fázi 14 Ohmů

Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 27.07.2017, 17:35 »

To Honza Boček

Základem pokusu, bylo porovnat metody a přístroje v jeden okamžik, tedy za stejných podmínek. Stejná teplota i vlhkost. Byl jsem výsledkem celkem mile překvapen.

V praxi RT se setkáváme s mnohem větším rozdílem, mezi hodnotou z předchozích revizí a tím co naměříme. Chtěl jsem jistotu, že vyhodnocuji výsledky z předchozích měření a mnou naměřené správně. Často jsou prostě předchozí hodnoty v revizích ,  spíš zbožným přáním  Mrknutí dobře víte asi o čem píšu. Uvítal bych v revizní zprávě kromě počasí za poslední dny, také použitou metodu, pokud není z použitého přístroje patrná.

Našel bych za posledních několik let 2 absolutně rozdílné výsledky:

Také jsem něco podobného řešil. Měřený zemnič byl spojený s upaleným PEN a velmi zatížený.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 31.07.2017, 17:43 »

Jaké máte poznatky z měření zemničů v praxi vy?

Já osobně třeba i to, že jsem nenašel kde je zemnič spojený s distribučním PEN, přesto byla jeho hodnota PENu velmi podobná. Že v předchozí RZ byla hodnota deskových zemničů okolo 12Ohmů a mnou změřená 60-70 Ohmů, po cca 4 letech. Nebo zakopané cca 2m pásku, vydávané za zemnič. Nutno ovšem dodat, že mnohem více je těch zemničů, které alespoň trochu fungují a kde se nechají naměřit i nějaké relevantní hodnoty. I když se mnozí montážníci snaží seč mohou, aby to nebylo na dlouho. Především tím že nejsou oštřené přechody, svorky a podobně.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 31.07.2017, 20:15 »

Jaké máte poznatky z měření zemničů v praxi vy?
V roce 2000 jsem byl postaven před otázkou proměření desítek hromosvodů na objektech obchodních center po celé republice. nejdříve jsem stáhl Návody na měření zemního odporu zemniče ze všech kateder a následně dobrou příručku k měření zemního odporu pomocí Eurotestu 61557. Následovala "Škola měření" všemi dostupnými přístroji a všemi metodami s vypracováním měřících protokolů. Měření s klešťáky u 61557 jsem kladl zvláštní důraz. následovaly přípravky na jiné připojení A 1018 a A1019 s prodloužením. Dospěl jsem k tomu, že revize hromosvodů je náročná "práce". Jena záležitost je rozumět měřícím přístrojům a měřícím metodám. Ale druhá věc je mapování v terénu a nakreslit náhradní schéma zapojení zemnící soustavy. Tam, kde je jeden svod tak není obvykle co řešit. Ale tam, kde je 12-15 svodů a 40 jímačů tak je to zajímavější.

V  terénu při periodických revizích.
Dostanete staré revizní zprávy. Jenže málokdy je ve zprávě situační schéma
a zakreslení svodů a zemničů. Jsou ale vyjímky. Takže nejdříve zmapovat.
Další otázkou měření je to, co je pod zemí a co je nad zemí.

Když jsem vyjížděl na akcí, tak jsem vždy doma testoval zemniče. Jeden jsem měl 12,8-13,8 a druhý byl stabilně jen 7,8 ohmnů. když jsem je propojil 20 m dlouhým drátem, tak klešťák spokojeně ukázal smyčku 0,56 ohmů. Takto jsem otestoval měřáky před výjezdem.

Kleštáky se mi osvědčily tam, kde bylo více svodu a obvodový základový zemnič. Na příklad všechny svody do 0,18 ohmů ale dva z 20 jen 14-18 ohmů. Obvykle uhlilé svody v zemi s velkým přechodovým odporem.

Pokud jsem dělal revizi periodickou na příklad po 5-10 letech, tak hodnoty byly výrazně jiné než ve VRZ. Některé revize jsem ale dělal po dvou létech a hodnoty se mnoho nerozházely než o 20-30%. Vždy to bylo měřeno v jiném období s jinou vlhkosti.

Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 31.07.2017, 20:16 »

pokračování ( 3000 znaků)

Některá měření ale dávala zabrat. Na příklad budovy pošt u velkých
nádraží. Tam se mi osvědčila VA metoda pomocí jiného PEN. Obvykle to lítalo 20-40 ohmů a při VA metodě na příklad 6,8 ohmů. Tam, kde jsem naměřil vysoké hodnoty odporu, tak jsem vždy volil ještě náhradní metodu. Je hloupé označit vadný svod, když se vám někdo potom vysměje. Nespoléhat na to, že to nikdo nebude opravovat ani číst.

Zajímavá jsou OC, která se postupně rozšiřovala a přistavovala. Navíc několikrát změnila majitele a nenajdete dokumentaci. Navíc na budovách bude 2-3 typy hromosvodů. Někdy je to detektivní práce najít svody i zkušební svorky v šachtách chodníků. Některé svody mohou být i "ve vzduchu" prostě nejsou nikde připojené.

Samostatná kapitola je při takových rozsáhlých systémech měření přechodových odporů svorek. Na to jsou klešťáky výborným pomocníkem. Po 10-15 a více létech jsou svorky obvykle K.O. a při revizi tak generujete práci hromosvodářské firmě.

Když si ale vzpomenu na způsoby uzemnění v době mého učení, jak se montéři snažili nafilmovat nízký odpor uzemnění pro revizáka, tak to nelze psát, propotže by to bylo považováno za špatné návody. Že taková deska se svodem do 1/2 roku uhnila, to již nikoho nezajímalo.

U jednoho OC jsem našel dokumentaci, kde byly fotky z průběhu montáže, ošetření svorek při připojení na základové zemniče, podrobné schéma zapojení a průběžné měření. Tak by to mělo vypadat. Potom následná revize je zábava.

Psát o raritách, kde jsem dostal 3-4 periodické revize na budovy s hromosvody a žádné hromosvody jsem tam nenašel. Ani létiti údržbaři nikdy hromosvody neviděli. Ale revize byly vystaveny a správce těch objektů měl problém, jak to má vyškrknout z položkového plánu...

Měření pomocí dvou klešťáku pomocí 61557 jsem brzy opustil. Pořídil jsem KEW 4200 a ETCR 2000C jako dobrý doplněk ostatních měřáků. Dvacet let si ale vedu deník o všech měřením zemních odporů s poznámky. Pokud dlouho taková měření neděláme, je dobré si to oživit i prakticky zase vyzkoušet.

Možná ale Honza chtěl jiné poznatky z praxe.
ještě jeden poznatek, který ale přímo nesouvisí z měřením.
Pokud by revize hromosvodů nebyla často spojena s revizi elektriky,
tak by byla často problematická cena. Dosti často mi revize hromosvodů
dala časově více zabrat než elektrika malého objektu. Pak to dělejte za 200 Kč za svod...
ovšem ta revize patří do celkové revize elektro. Ale někdy to může být podobné i s revizi elektriky, když nemáte podklady a musíte hodně, hodně mapovat a kontrolovat. Ale to je již riziko práce revizního technika a je to jiné téma než měření zemničů v praxi.

Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 31.07.2017, 21:30 »

Možná ale Honza chtěl jiné poznatky z praxe.

Přesně o toto jsem stál  Palec vzhůru na zdravi  Děkuji za velmi zajímavé a poučné informace.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 31.07.2017, 23:25 »

... Na příklad budovy pošt u velkých
nádraží. Tam se mi osvědčila VA metoda pomocí jiného PEN. Obvykle to lítalo 20-40 ohmů a při VA metodě na příklad 6,8 ohmů. Tam, kde jsem naměřil vysoké hodnoty odporu, tak jsem vždy volil ještě náhradní metodu.
...
Zkoušel jsem najít souvislosti u jedné "podivnosti"

Zemnič, cvaknu na přívod dvoje kleště a hodnota "mimo rozsah" (nad 100 Ohmů)
Odpojím zemnič, zkusím jako impedanci proti fázi a je tam nějaká "solidní hodnota"
Připojím zemnič zpět, zopakuji měření kleštěmi a je tam podobná hodnota nebo jen mírně vyšší jak při měření impedance.
Přemýšlel jsem, jestli tam, kde je trakce, nevzniká elektrochemick ými procesy kolem zemniče nějaká "nevodivá vrstvička",  která by se větším napětím prorazila. Ale objevuje se to někdy i tam, kde trakce není nebo kde je střídavá.

Když se měří pomocí sond 20 a 40m, někdy je problém kam je zarazit. Už jsem se "naučil" využít některé "předměty" jako držák odpadkového koše,...
Eurotest kromě měřeného zemniče ukazuje i hodnotu uzemnění sond a když je tam vysoká hodnota, hlásí to jako chybu...
A zažil jsem kuriozitu, kdy dopravní značka Zákaz vjezdu měla hodnotu uzemnění pod 10 Ohmů... Co asi pod tím asfaltem bylo?
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 01.08.2017, 08:47 »

Řekl bych že se bude jednat o změnu polarizace.
Tj.z liniového zemniče odtéká dlouhodobě jen malý  proud, a nejvodivější cesty tvoří stromovou strukturu, (smrček položený pahýlem do prostoru s připojením jeho špičky).
Po průtoku výššího proudu se větve "narovnají"  a změní se i jejich "délka" prosperitně k prvnímu styku se zeminou.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 01.08.2017, 10:15 »

Zaměřujeme se především na uzemňovací soustavu, ale málokdy najdu v dokumentaci, anebo předešlé revizní zprávě schéma zapojení blížící se B.54.1 z ČSN 33 2000-5-54-ed. 3

Přitom i při revizích pozoruji, že se zcela opomíjí celá soustava skládající se z jímací soustavy, soustavy svodů, pospojování proti blesku a nakonec jen ta uzemňovací soustava.

Měření odporu pracovního a ochranného uzemnění různými metody a různými měřáky a jeho posouzení je taková specifická kategorie. Výsledkem je tvrzení, zdá to vyhovuje, nebo nevyhovuje. Jak již bylo řečeno, málokdy máme možnost měření klasickou 4 vodíčovou metodou a musíme hledat náhradní řešení. Navíc půda je špatným vodičem proudu a její odpor je proměnlivý.

K tématu:
1. Při následném měření je rozdíl v jednotkách ohmů. Není co řešit.
2. Při následném měření je rozdíl v desítkách ohmů. Něco se stalo....
3. Přibyly bleskojístky, ale schází uzemnění, anebo chyba v zapojení
4. Přibyly objekty, ale schází pospojování zemních soustav
5. Vyměnilo se trafo, ale úzel není uzemněný
6. Vytvořily se nové chodníky a uzemnění "zmizlo"
7. PRZ kde je i hodnota uzemnění, ale žádné jsem nenalezl....
8. Přechod z TNC na TNS v průmyslové hale, ale bez spojení s uzemněním haly
9. Často vidím u svodů velice nízké hodnoty v desetinách ohmů, ale celkový odpor zemnící soustavy schází. Jsou to v podstatě jen hodnoty smyček, ale ne zemní odpor. Již jsem naměřil i desítky ohmů....( jak je to pod zemí provedeno již nikdo neuvidí, ale je to určitě špatně provedeno, nějak pseudo...)

To s tou polarizaci jsem zažil mnohokráte. Měřím kleštěmi a cca 120-160 ohmů. Přivedu fází a měřím impedanci a je to pod deset ohmů prostě v jednotkách ohmů. Připojím zpátky a znovu pro sicher změřím klešťákem a již to měří 8,6 ohmů. A říkal jsem si někdy " s těmi kleštěmi je to na mrtvici...". A ejhle, polarizace a stromečková struktura. A potom, že měření uzemnění není věda.....ale po stovkách měření začínám více rozumět 5-54 ed. 3.,  ještě tisícovka měření a porozumím ji úplně.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 01.08.2017, 11:15 »

Honzo pozor, ona ta polarizace platí jen pro zemnič liniový, pokud by se jednalo o jeho uzavřené uspořádání, bude se zřejmě jednat o prosté "proražení" špatné vodivosti svorky.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 01.08.2017, 12:05 »

Honzo pozor, ona ta polarizace platí jen pro zemnič liniový,  pokud by se jednalo o jeho uzavřené uspořádání, bude se zřejmě jednat o prosté "proražení" špatné vodivosti svorky.
 
Jaká je definice liniového zemniče?

Chápu to jako nějaký pásek, samostatný zemnič, prostě linie, anebo je to jinak?
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 01.08.2017, 12:20 »

Kus pásku s jedním bodem jeho připojení.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 01.08.2017, 13:12 »

Dříve moc dávno  (1960-1970) jsme kupovali v Elektroodbytu zemnící desky na kterých byl přivařen FeZn pásek o délce cca 7-10 m. desky jsme měli zakopávat kolmo, ale díru 2 m se nám nechtělo kopat a tak jsme to uprostřed zlomili a udělali z toho "véčko".

Pásek FeZn jsme zavedli do krabice KO125, kde se připojil vodič 10mm2. Takové uzemnění jsme dávali ke každému RD, prootže hlavní okresní elektrikář z ROS nařídil, že u každého domu bude uzemnění, aby se sousede nehádali. ( i když před barákem byl sloup s uzemněním) V ledasčem byli naši předkové moudři. my pry zase dneska... v kterém to je článku normy povinné?

Dneska čtu na prezentacích, že to bylo špatně kolmo zemnící desky. Lepší je vodorovně pásek.... základové zemniče to jsme tehdy ani neviděli. Ale i dneska při periodické revizi nevíte co je pod zemí a jak je to propojené. To se musí hlídat při výchozí revizi ( kéž by...)
a mělo by se dokumentovat.

Ale viděl jsem nedávno v jedné škole, kde vyčlenili místnost pro servrovnu a udělali tam i hlavní MET. Viselo tam i nádherné schéma celkové uzemňovací soustavy. Škola se skládala z objektu A,B,C,D,E,F  a všechny byly propojeny lanem do jedné MET. Všechny vodiče označeny a k tomu legenda. Projektant se prostě předvedl a někdo to musel dobře dozorovat. Když se chce tak to jde.....i když to stojí hodně peněz.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 02.08.2017, 07:33 »

K měření je třeba dobře znát principy použitých metod a samotné metody kombinovat.
Mnoho kolegů například slepě spoléhá na klešťovou metodu, ale neuvědomuje si co vlastně měří. Vždy je potřeba si aspoň jeden svod ověřit jinou metodou, aby si RT ověřil, že celá soustava není uložená izlovaně (i to se dá najít).
Další věcí je měření propojení částí soustavy, kde je dobré měřit vysokým proudem (ale kdo má na to vybavení?). Pak se projeví všechny přechodové odpory jak v nadzemní části, tak na zemniči.
Jak píše kolega Bocek, Eurotest uvádí odpor sond, můj MP rovnou přepočítává nejistotu měření na základě tohoto odporu. Přesnost měření se běžně pohybuje kolem 10 - 20%. To je potřeba si uvědomit. Nepřesnost může při špatných podmínkách dosáhnout i 100% a víc. Pak je takové měření v podstatě k ničemu, pokud se výsledné hodnoty neblíží 0 Ohmům.
Pro správné zhodnocení je dobré znát i geologii v okolí stavby a chemii podkladních hornin. Elektrolytický článek takto tvořený může v některých konfiguracích zemniče také ovlivnit výsledky měření.

Samotný test byl pro mě velkým překvapením, kdy při schodných metodách, jedněch sondách a kabelech vykazovali různé MP dost rozdílné výsledky. Čekal jsem rozdíl v metodách, ale ne v MP. Asi by bylo dobré test někdy zopakovat při účasti zástupců výrobců, kdy by znali přesné metody měření (použitá napětí a proudy zkušebních postupů daného MP).
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #17 kdy: 02.08.2017, 08:25 »

Citace
Mnoho kolegů například slepě spoléhá na klešťovou metodu, ale neuvědomuje si co vlastně měří.

Někteří naši kolegové si půjčí klešťák ( zemní odpor) za 500.-Kč na den a chtějí jeden den projít a změřit
20 bytovek ......většinou neví ani co to pak měří! Pláč  To souhlasím!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Poradíte mi s výběrem alternativního měřicího přístroje za Installtest?
 Máte prosím zkušenosti s revizním přístrojem CA 6115 ?
 Jaký měřící přístroj koupit pro kusové zkoušky rozvaděčů?
 Poradí někdo dostupnější alternativu Benning IT 100?
 Musí mít revizní technik OSVČ svůj vlastní přístroj pro měření?
 Proč mi proudový chránič při měření vadaskou stále vypíná?
 Jak fungují elektronické měřící přístroje (jako vadasky, multimetry)?
 Je REVEX profi dostačující nebo potřebuje RT další přístroj?
 Jaký multimetr do měřícího pracoviště na elektronické součástky ?
 Je možné zemnit v rozvodně vn měřící napětí v každém poli?
 Kde seženu manual REVITESTER´S?
 Máte někdo zkušenosti s multifunkčními revizními přístroji Kyoritsu?
 Jaky je vhodny oscil. na normalni mereni v domacich podminkach?
 Jak se vám líbí měřící přístroj Zeroline 60?
 jaké měřící přístroje postačí pro revizi domovních elektroinstalací a spotřebičů
 Co všechno umí měřící přístroj PU 181?
 Postačí sdružený přístroj PU 170 na měření impedance i prod. chráničů?
 Kde nejlépe koupit Eurotest, u nás nebo v zahraničí?
 Postačuje Fluke 1651 svojimi funkciami na kompletnú OP a OS inštalácie?
 Nemáte v elektronickej podobe manuál na kabelovy detektor Fluke 2042?
 Má někdo eurotest z Anglie?
 Jaké neduhy má multimetr za 80 kč z blešího trhu?
 Používáte ve své praxi nějaké převodníky? A jaké?
 Digitální osciloskopy
 Kupujete měřáky pro revizáky v zahraničí?
 Který multifunkční přístroj pro měření el.instalací je lepší?
 Jaké používáte labolatorní zdroje?
 Jak se vám líbí nový multitester C.A 6116?
 Kde zakoupit měřící elektrodu na měření elektrostaticky vodivých podlah?
 Funkční generátory
 Osciloskopy pomalých dějů
 Zdroje periodických signálů
 Nízkofrekvenční generátory
 Je vhodnější Metrel Instaltest 61557 nebo Metrel EUROTEST EASI M3100?
 Poradíte mi s výběrem kleštového multimetru?
 Znáte TR Instruments?
 Jak nahradím měřák impedanční smyčky?
 Umí instaltest 61557 měřit zemní odpory?
 Dá se ještě pracovat se starým přístrojem METRAWATT M5010?
 Aké sú vaše skúsenosti s FLUKE 1653B?
 Kam byste umístili hodinové zobrazovače ELEKON vy?
 Co znamenají údaje v kalibračnímu listu Eurotestu?
 Jak se vám pracuje s přístrojem značky Sonel?
 Měl jste někdo rozebranou PU 184 DELTA?
 Aktuální český katalog CHAUVIN ARNOUX 2014
 Nemáte schéma zapojení Megmet 500V ?
 Čím měřit odpor uzemnění při krokovém napětí cca 1V/1m?
 Přístroje Fluke 712B a 714B pro teplotní měření a kalibraci
 Kdo ví co je to za měřák?
 Umí Eurotest XE měřit odpor uzemnění metodou měření impedance smyčky?
 Nákupovali jste někdy přístroje pro revizní činnost přes aukční portály?
 Můžete poskytnou detaily součástkové desky revizního přístroje C.A 6115?
 CONRAD: Multifunkční měřicí laboratoř Visatronic VISASCOPE
 Víte už o novém katalogu CHAUVIN ARNOUX: Katalog Metrix 2014?
 Který měřák značky REVEX zvolit?
 Na jakém principu funguje třífázový adaptér?
 SOLID: Katalog měřicích přístrojů FLUKE
 Má klešťový volt/ampérmetr měřit i izolované vodiče?
 Co je to metrologický řád?
 Znáte někdo tento měřící přístoj MPO-01A?
 Jaké máte zkušenosti ZEROTESTpro?
 Jak je přesný levný měřicí přístroj zemního odporu UNI-T UT521?
 Dáte tip na dvoukanálový osciloskop?
 Může být 1M wattmetr poškozen?
 Jak se provádí revize měřicích přístrojů
 Udržujete si pro vaši práci nějaký vlastní etalon?
 Jak se vypořádáte s chybou měření ve své praxi vy?
 Nemáte návod k reflektometru SEBA LMG 1201?
 Jaký je příkon čínského volt/ampérmetru na DIN typu D52-2042?
 Je testr plnohodnotnou náhradou MP při revizi spotřebičů?
 Jaké máte zkušenosti s Megger PAT 150?
 Existuje velmi malý klešťový ampérmetr k měření unikajících proudů spotřebičů?
 Fluke představuje nivelační lasery.
 TIP na multifunkční panelový měřící přístroj s TFT displejem
 Vyměnili byste stávající měřák za nový Fluke 1664FC který zrychlí měření?
 Nové záznamníky elektrické energie Fluke 1732 a 1734
 Jaké používáte přístroje k měření vzdálenosti vy?
 Jak propojit laptop a MP INSTALTEST převodníkem RS232/USB?
 Je lepsi Eurotest MI3102 BT alebo Benning IT 120 B?
 Máte zkušenosti s měřícím přístrojem UT513A?
 Univerzální přesný měřicí přístroj ALMEMO
 Jakou máte zkušenost s měřidlem mini-01?
 Doporučíte mi datalogger pro 400/230V a 24V?
 Nemáte podrobný popis zapojení voltampermetru D85-2042A?
 Katalog rozvaděčových měřicích přístrojů METRA
 Nemáte někdo dvoupólový měřič napětí Fluke T110, T130 a T150?
 Znáte výrobní portfólio tuzemského výrobce měřicích přístrojů METRA Blansko?
 Jaká je možná závada u digiOHM 20?
 Jakou referenci dáte měřicím přístrojům BENNING vy?
 Umí někdo pracovat s tímto měřicím přístrojem zemního odporu?
 Už jste pracovali s novým multifunkčním revizním přístrojem CA6133?
 Přístroje SINEAX řady AM
 Nový systém pro měření sítě ENA–NXG
 PoE PRO jednoduchý kabelový tester s extra PoE funkcemi
 Multifunkční revizní přístroj Kyoritsu KEW 6516 s českým displayem
 Kapesní multimetr BT22
 Jeden přístroj pro všechna měření
 Extech, digitální multimetr CAT III
 Kde sehnat držák baterií do MP PROFITEST 0100 S II?
 Měřič solárních panelů Fluke IRR1-SOL
 Lze zaměňovat u revizních přístrojů Metrel měřící adaptéry?
 Jak se líbí nová zkoušečka BEHA AMPROBE 2100-Delta?
 Q: Co znamená u měřicích přístrojů zkratka TRMS?
 Katalog MICRONIX NOVINKY 2021-22
 Je možné zakoupit náhradní adaptér ke zkoušečce BA 2100-Delta?
 Znáte poskytované služby Testovací techniky z Poděbrad?
 Nač z produktů FLUKE ze své praxe ne/dáte dopustit?
 Kam bys navrhl digitální panelový měřič tlaku PMI CRESSTO?
 Je Beha-Amprobe součástí tvé výbavy?
 Co u babičky pomocí PU 590 neměřit?
 Neví někdo o malém měřiči odporů?
 Najde termokamera testo 865 uplatnění i v tvém byznysu?
 Jakou přidanou hodnotu vnímáte u dnešní Metry Blansko?
 Jak bude ovlivněno měření zemního odporu když nelze umístit proudovou sondu ve vzdálenosti ...?
 Jaké jsou vaše zkušenosti s INSTALTEST 61557?
 Poradí niekto s meraním izolačného odporu Riso?
 Jak měřit PC REVEXEM 2051?
 Jakým způsobem proměřím kotvu elektromotoru?
 Mohl by mi někdo poradit jak s PU 430 změřit uzemnění hromosvodu?
 Prosím o radu zkušenější RT na co bych si měl při revizi dávat pozor při revizi jeřábu?
 Jakým způsobem provedete výchozí revizi objektu, který je zatím bez přípojky?
 Koupim starsi analogove meraky!
 Podle čeho je navrhován počet MTP pro nepřímé měření?
 Co měříte při revizi na proudovém chrániči?
 Proč se mi u spotřebiče třídy II. objevuje síťové napětí proti kostře?
 Bude chránič vypadávat při meření elektronickou vadaskou ?
 Jakým způsobem lze zjistit rozdílový proud nebo proud PE na stroji?
 Jaký měřič a převodník pořídit laboratorní míchačku na beton?
 Dá se hodnota VA u meřiče spotřeby převést na W?
 Kdo mě naučí pracovat s měřákem Eurotest 61557?
 Je možné takto měřit spotřebu PC?
 Jak správně změřit provozní proud 3. fázového motoru?
 Proč nemohu u Fluke 434 naměřené hodnoty korektně přenést do počítače?
 Jak pomocí PU184delta změřit unik.I u vrtačky tř.II?
 Jak identifikovat porušení vinutí 3-fázového motoru?
 108/10 Nař. vlády - technické požadavky na měřidla; T: 14.5.2010
 Existuje jiná možnost jak získat naměřená data z přístroje REVEXplus USB?
 Ako merať spotrebu elektriny, plynu, vody v dome?
 Jak měříte proud u zásuvkových spotřebičů?
 Je metoda měření odporu uzemnění proudovými kleštěmi zvolena správně?
 Metrický systém byl u nás zaveden před 140 lety
 Umíte vyjádřit přesnost měření a výpočet chyby měřícího přístroje?
 Jak nejjednodušeji měřit vn a vvn?
 Zkušební měření spotřeby studia se blíží!
 Existuje nejaký spôsob ako sa dajú merať symetrické zložky napätia?
 Jak správně změřit opakovatelnou varistorovou průrazku 500V?
 Měření v ochraně před bleskem
 Opravdu potřebujeme měřit sdružené napětí na 12 desetinných míst?
 K čemu sloužily tyto motohodiny v praxi?
 Lze 1f elměrem měřit 3f souměrnou zátěž zapojenou do D?
 Jak vypočítám chybu měření?
 Viete niečo viac o meraní uzemňovačov pomocou ext. napätia?
 Jak měřit napětí 28-55kV?
 Lze měřit kompasem napětí?
 Jak významně se zvýší chyba měření magnetoel. přístroje v nesprávné poloze?
 SCHRACK: Vizualizace naměřených dat při analýze elektrických veličin
 Jaká jsou rozdíly v měření, u sítích DC a AC?
 Ako odmeram cas vypadku napajania s osciloskopom ?
 Jak měřit správně zemní odpor pomocí dvou proudových kleští?
 Jak správně měřit přístrojem Eurotest 61557?
 Byli jste svědkem úrazu při měření měřicím přístrojem?
 Aky je rozdiel medzi analogovym a digitalnym vstupom?
 V tech. údajích o MP-chyba měření +-(5%zMH +2D), je to zákl. nebo prac.chyba?
 Co s chybou PU 195 při vyšších průřezech?
 Jak byste měřili zemní odpor zemničů dnes?
 Jak byste vysvětlili pojem bočník?
 Popsali byste měření střídavých napětí dnes jinak?
 Jak měřit v prostoru s nebezpečím výbuchu?
 Znáte chyby, které mají vliv na přesnost měření?
 Co víte o historickém Avometu vy?
 Řízení napětí předřadným odporem nebo děličem napětí
 Izolované uložení spotřebičů při měření dotykového proudu
 Bezpečnost při měření
 Měření dotykového proudu u spotřebiče
 Bude Edin 371L meřit bez pripojení N na svorku č.8?
 Lze změřit napětí bez přístrojů?
 Měřím správně proudy na výstupu frekvenčního měniče?
 Vysvetlite mi u EUROTEST 61557 rozdiely merani ZLINE, ZLOOP a RLOOP N-PE?
 Víte, jakými prvky měřit proudy a energii procházejícím vedením?
 Jaká vidíte pozitiva/negativa v připojování měřidel propíchnutím izolace?
 Prečo vadas na pohybovom snímači nezistí napätie ale multimeter áno?
 Jaké je správné zapojení MTP na vývodovou ochranu?
 Jak se správně měří proud motoru v rozvaděči?
 Může pulzní odběr ovlivnit přesnost měření elektroměru?
 Jak změřím svod topení (ve formě vstřikolisu) megmetem (500V)?
 Jak přepočítat hodnoty elektroměru nepřímého měření?
 Jak dokážem merat čas v závislosti na odpore/výkone?
 Jak lze přepočítat spotřebu u chybně nastaveného převodníku měření?
 Voltcraft endoskop ve speciální edici
 Může měření izolačního odporu vyšším napětím poškodit motor/izolaci ?
 Proč ampérmetry v sérii ukazují rozdílné proudy?
 Proč při měření proudových chráničů typu A se vyhodnotí chránič jako vadný?
 Lze s PU 185 měřit také impedanci poruchové smyčky L-N?
 Jak změřit impedanci ochranné smyčky Zs "bez vybavení chrániče" s PU195?
 Kleště pro rychlé měření střídavých proudů až do 1000A
 Vzpomínáte na měření mechanickými přístroji?
 Musí se měřit SPD při revizi nebo jde pouze o doporučení?
 Jak jistit a měřit nesinusovy proud ze střídače?
 Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
 Měřicí přístroje a regulace pro řízení výrobních procesů LUMEL
 Odkud se dnes učit správně měřit?
 Jak ti kdysi ve škole vysvětlovali měření proudu a napětí?
 Mohu věřit výsledkům měření účiníku revizním přístrojem?
 Jaká je při měření uzemnění vzdálenost elektrod?
 Jak se měří impedance smyčky přístrojem PU 170?
 Jak správně nastavit Zamel MEW01 pro měření z 1f fáze?
 Kde jste v praxi naposledy použili bočník?
 Je MEg39.1 jedinečné zařízení nebo má obdobnou alternativu?
 Lze měřící transformátory proudu umístit i před Deon?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 23 dotazů.