Kde nebo jak najít vedení staré elektroinstalace?

<< < (2/2)

David Frýba:
Při vrtání nejdřív projedete štukem asi 1mm vrstva pak následuje omítka a tam je největší nebezpečí. Já jí odvrtává postupně, do díry svítím a koukám, jestli nevidím něco podezřelého (sádra,izolace kabelu) pokud si nejsem jist tak do toho opatrně seknu.Pokud od vrtáku začnou odpadávat špony z izolace kabelu bývá pozdě.Když už jste v cihle, poznáte to podle zabarvení prachu od vrtáku tak bývá vyhráno, nesmí to být ale cihlová výplń. Jak píše pan Svejkovský o těch instalačních zónách tak to jsme v době, kdy jsem se věnoval   bytové elektroinstala ci na žádost vedoucího dodržovali. Nejdřív nám šlicy jdoucí svisle kolem vnějších rohů proděravěli zedníci jak se přidělávali prkno pro natažení omítky, zóny pod stropem zas proděrovali sádrokartonáři jak dělali snížené stropy poslední pohroma kolem futer firma co přidělávala madla zábradlí.(byl to domov důchodců) To, ale byly kabely již pod napětím.Je to již 20 let nazpátek, možná to dneska funguje jinak.

Václav Třetí:
Instalační zóny bohužel nedodržují ani elektrikáři, natož kutilové při dodatečných  úpravách instalací. A další řemeslníci o nich nemají potuchy a ani nepoužijí selský rozum.

 Už jsem zažil sádrokartonový podhled končící ve středu svorkovacích krabiček  pod stropem a krabičky v podhledu a také topenáře, kteří natáhli potrubí i přes zásuvku.

Miloslav Stehno:
Úvaha/otázka:
Zkoušel někdo detekovat el. instalaci termokamerou? Odhalily by se alespoň "zásuvkové obvody" za předpokladu připojení maximální zátěže (po nějakou dobu) před "termo-měřením"?
M.S.

Zdeněk Mazač:
Hledání vedení bývá i pro zkušeného občas oříšek. Je potřeba si uvědomit, že i profi hledačky jsou schopny něco nalézt třeba jen do 5 cm, jiná do 12 cm hloubky.....al e vedení zase většinou není tak hluboko. Také může být uloženo v dutině, za trubkou apod. Osobně vždy kombinuju více metod. S hledačkou napřed zkusím vyhledat nehomogenity a pak teprve se pokusím identifikovat, jestli nejde o elektrický kabel. Hledačku mám přepínatelnou na homogenitu podkladu, na magnetické materiály a na elektrická pole. Teprve až najdu něco jako kabel nebo trubku /ověřím svisle i vodorovně, porovnám s realitou jestli někde poblíž není voda, zásuvka..../ zkusím vše ověřit jako by tam byl kabel nebo vedení v trubkách. V další fázi se pokusím pokud to jde obvod zatížit aby hledačka citlivěji reagovala.
Při vrtání jsem vždy velmi opatrný, ale přesto výsledek nemusí být vždy stoprocentní.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana