Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je klasický prodlužovací přívod 230V třída ochrany I nebo II?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je klasický prodlužovací přívod 230V třída ochrany I nebo II?  (Přečteno 10699 krát)
LáďaKo
« kdy: 15.02.2017, 19:40 »



Kde je přesně stanoveno, že prodlužovací přívod (klasika jeden konec neoddělitelně spojená vidlice a na druhé straně , ,třeba,,  tři zásuvky) patří do I. nebo II. třídy?

Samozřejmě dle ČSN 33 1600 ed. 2 čl. 5.3 Poznámka 4 říká, že:
Kontroly a revize se vztahují i na prodlužovací a odpojitelné přívody. V případě, že přívod obsahuje ochranný vodič, ověřuje se jeho celistvost a odpor a aplikují se lhůty pro spotřebiče třídy ochrany I.

Takto to tedy chápu, že v revizní kartě jsou brány jako třída ochrany I?

Proč mi tedy známí v oblasti revizí říkají, že prodlužka je prostě spotřebič třídy ochrany II, ale posuzuje se a lhůty se berou jako spotřebič třídy ochrany I?

Moc tomu nerozumím, můžete mi to prosím tady někdo objasnit?

Pro případ k tomuto neuvažuji zde o jiných přívodech než oblast viz. toto téma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 15.02.2017, 20:17 »

...
Proč mi tedy známí v oblasti revizí říkají, že prodlužka je prostě spotřebič třídy ochrany II, ale posuzuje se a lhůty se berou jako spotřebič třídy ochrany I?
...
Co je na tom tak složitého?
Běžná prodlužovačka je zpravidla elektrický předmět (spotřebič),  který neobsahuje vodivé části, pro které by bylo potřeba provádět ochranu, takže je to spotřebič třídy II.
Ale protože součástí zapojení je ochranný vodič, který je důležitý pokud se prodlužovačka použije pro napájení spotřebiče s ochranou ve třídě I, tak se tento ochranný vodič posuzuje a kontroluje jako u spotřebiče třídy I a asi by nemělo logiku půlku prodlužovačky posuzovat jako II a půlku jako I
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 15.02.2017, 23:07 »

Předně to chce trochu proniknout do názvosloví pro třídy elektrických předmětů.
Z hlediska ochrany před nebezpečným dotykem rozeznáváme třídy elektrických předmětů 0/I/II/III

Již v "dávnověku" elektriky nás učili, že elektrický předmět třídy I je takový, který má všude alespoň pracovní isolaci a ochrannou svorku pro připojení ochranného vodiče, nebo ochranný kontakt na pevně připojeném pohyblivém přívodu ukončeném vidlici.

Všimněte si, že se píše o elektrickém předmětu a ne o spotřebiči. PP neboli prodlužovací přívod stejně jako OP - oddělitelný přívod není spotřebič i když je mezi spotřebiče při revizích zařazujeme. O ostatních třídách psát nebudu. Dříve to bylo předmětem normy ČSN 34 1010. Náhradu této normy si pro dnešek najděte.

Elektrické zařízení je něco jiného, ale má podobné členění, bylo to dříve v ČSN 33 2010 čl. 12.
To píši jen proto, že v ČSN 33 1600 ed. 2 úplné vysvětlení nenajdete
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Láďa_Ku
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 07.03.2017, 21:01 »

Byl jsem dlouho pryč, děkuji zde přítomným za Vaše odpovědi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jirisuchy
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 07.09.2021, 08:50 »

tak že do revizní zprávy u prodlužovačky uvádět předmět třídy II?
není v některé normě, že předmět třídy II nemůže mít připojení na ochranný kolík?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.09.2021, 09:03 »

Keď na vidlici či zásuvke predlžovačky nájdete značku dvojitý štvorec, pošlite prosím fotku..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jirisuchy
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 07.09.2021, 10:04 »

navíc ne všude je dvojitá izolace... na kolík si můžeme zvesela sáhnout... ale pan Kočí mému kolegovi vyčetl, že v revizní zprávě uvádí prodlužovačku jako předmět I.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 07.09.2021, 13:36 »

navíc ne všude je dvojitá izolace...
Nemáte pravdu, dvojitá izolace všude je. Tedy všude ve smyslu sledovaného předmětu, což je ten pohyblivý přívod. A protože tento přívod nemá nikde mezi vodičem PE (ať už holým, nebo izolovaným) pouze jednoduchou izolaci k živé části, ale izolaci dvojitou, je to předmět třídy ochrany II. Argument, že je to něco, co je spojeno s potenciálem PE a že si na to mohu sáhnout, neobstojí. Protože ten potenciál nevytvoří sledovaný předmět, ale přivleče se z dalšího připojeného zařízení, které je třeba třídy ochrany I. Proto je to předmět třídy II, který ale má vodič PE a pro vodiče PE máme servisní úkony ošetřené u spotřebičů třídy I, a proto se revize provádí v rozsahu spotřebiče třídy I. První odpověď kolegy Schwarze není potřeba dál nijak doplňovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 07.09.2021, 14:02 »

Jo, jo, je to komplikované, ale je to správně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 07.09.2021, 16:43 »

... pan Kočí...
Kdo je pan Kočí a proč je slovo pan tučně?
To jsou záhady...  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
jirisuchy
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.09.2021, 15:19 »

https://www.kursy.cz/33/ing-miloslav-koci-uniqueidgOkE4NvrWuPYaWWNZG40yvcJy3am0mCW0qo8wlGnpxw/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 15.09.2021, 19:14 »

Nemáte pravdu, dvojitá izolace všude je.

Tak to si zrovna nemyslím. Podle mě mezi PE a pracovními žilami je pouze pracovní izolace, tedy pokud snad není zesílená.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.09.2021, 19:41 »

Zase jsou ty izolace dvě a ve společném plášti, zvenku tedy také dvě!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 15.09.2021, 20:25 »

Zařazení prodlužovacích přívodů mezi předměty ve třídě ochrany II, přesně řešila dnes již neplatná norma 33 1610, ve článku 5.3, kde to bylo uvedeno v poznámkách. Nicméně se i zde řešilo měření ochranného vodiče, pokud byl. Jsou prodlužovací přívody i bez PE vodiče.

V platné ČSN 33 1600, ed. 2 se to už nepíše takto napřímo, ale v poznámkách je dáno, že se tyto prodlužovací přívody řadí vedle "jedniček" co se termínů revizí týká. A opět se tam řeší i hodnoty jak během měření izolačních stavů mezi PE a ostatními pracovními vodiči, tak velikost odporu ochranného vodiče, od kolíku do zdířky.  Osobně souhlasím s jejich zařazením do tř. II s tím, že se měří i dle tř. I . Nicméně v celé normě najdete jen předměty v jednotlivých třídách a zvlášť prodlužovací přívody. Ty tam jsou u každého měření citovány samostatně, jako by nepatřily do žádné z těchto tříd  Mrknutí Ať si to každý přebere po svém. Můj názor je celkem jasný, ale i když se potkám s jejich zařazením do tř. I, nebudu to nijak řešit  Mrknutí  i to může být správně viz druhá příloha


* neplatná 33 1610 z roku 2005.JPG (129.17 KB, 907x486 - prohlédnuto 244 krát.)

* 33 1600 ed2.JPG (99.08 KB, 739x384 - prohlédnuto 306 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je časový spinač do zásuvky opravdu spotřebičem tř.II.?
 Může mít spotřebič třídy II. třížilový přívod?
 Musí být koncovka spotřebiče třídy II. neoddělitelně spojena se spotřebičem?
 Proč má napaječ k notebooku 3 žilový přívod ?
 Je svietidlo s kombináciou ochrán I. a II. triedy v súlade s normou a bezpečné ?
 Víte, že spotřebiče I. třídy mohou být zároveň i trochu II.třídy?
 Které sílové kabely vyhoví třídě reakce na oheň B2ca, s1, d0 ?
 Existuje srovnávací test PO třídy I a I+II?
 Může být v části spotřebiče ochrana tř. I a v další ochrana tř.II?
 Může být skříň chladničky považována za neživou část s ochranou ve třídě II?
 Do jaké třídy ochrany patří prodlužovací přívod 230V (třížilový)?
 Do jaké třídy ochrany patří zařízení se základní izolací a bez PE?
 Proč má pájka 3 vodiče přitom je to třída 2?
 Je prodlužovací přívod zařízení II. třídy?
 Můžete uvést nějaký konkrétní příklad spotřebiče třídy ochrany III?
 Jak se u spotřebičů stanovuje třída ochrany?
 Je toto svítidlo skutečně ochranná třída II?
 Víte, jak může někdo označit svítidlo II. třídy?
 Jsou v Rusku stejné třídy ochran jako u nás?
 Jak urcim tridu zdroje k notebooku, routeru?
 Může být stolní lampa s kovovým tělem připojena pouze dvěma vodiči?
 Může být zařízení třídy II. v kovovém rámu?
 Může být v koupelně v paneláku infrazářič tř. I bez vodiče PE?
 #Z50: Do které třídy patří elektrický předmět, určený pro připojení na mn?
 Klasifikace spotřebičů známá, neznámá

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.