Jsou zakončovací odpory nezbytné pro sběrnici RS485?

<< < (3/3)

Martin Kurka:
Holé odpory "na hulváta" připájené nebo přismrknuté do svorkovnice často zničí pracně budované krytí IP20 vnitřku rozvaděče. Pak bečovské vestavné svorky jsou cenné, stejně jako šikovnost vpájet drátový nebo SMD termiátorový rezistor pod kryt konektoru (nejčastěji Cannon DB9).
Když nám jde o spolehlivost, používáme Profibusí konektory i na Modbus RTU i na  klasickou RS485. Tyhle konektory se dělají i s indikací stavu linky, připínačem terminátoru zároveň kombinovaným s přepínačem na pokračovací odbočku.
Dokonce tyto konektory používáme i na přístroje vybavené jen svorkami, do svorek dáme Cannon protikus a kablík do svorek a do protikusu zasuneme onen specíální konektor s přepínačem a terminací. Tohle řešení má ohromnou výhodu, když hledáte na rozsáhlé lince žábu na prameni. Buď konektor jen vyndáte a podezřelé zařízení odpojíte, nebo přepnete přepínač a linku zakončíte dříve a konec odpojíte. Pak se díváte, jestli se situace na aktivních uzlech zlepšíla (žába na prameni odpojila).
  
Nakonec i profibusí kabely mají velmi kvalitní provedení, výbornou izolaci pláště, odolnost proti slunci a oleji, prostě se dají klást i tam, kde kabely ala SYKFY a UTP přežijí jen rok, nebo mají slabou izolaci (např Modbus RTU či RS485 k elektroměrům v rozvodnách - přívody tažené na lávkách pod trafem v souběhu se silovými a těsně u ochanného pásma vn kabelů).
Cena konektoru i kabelu není lidová, ale je v dlouhodobých nákladech se to vyplatí.
Zejména, když po letní bouřce musíte rychle rozběhnout stroj nebo linku a jeden z uzlů má proražený transil.

Jinak spousta chytřejších prvků má terminační odpor v sobě vestavěný a terminace se přípíná nebo odpíná jak hardwarově (jumpery, nebo myšími klavíry) nebo softwarově.
Tam dávat externí terminátor je nesmysl. Prostě je dobré číst návody.

Co se týče umístění terminačního odporu - linka RS 485 si do 200m úseků nechá docela dost líbit. Například pahýly větvení a odbočky do 2m od páteře, terminátory až 1m od uzlu atd. Na 2MBit/sec už to tak vždy pravda není, ale na 19,2 nebo 38 kBit/sec  tam je provedení poměrně prasornostemvz dorné.

Ale velký vliv má neurčité napětí na lince. Moderní budiče RS485/422 umí pracovat i na jednom drátu a jsou i hodně citlivé. Pak neurčitá úroveň na lince podepřená brumem a rušením na lince posílá do linky podivné posloupnosti dat, které SW vyhodnotí někdy jako platná data, nebo vše zabloudí a komunikace zavěsí a zařízení se musí resetovat.
Takže moje zkušenosti jsou že odpory z Data(+) na +5V a druhý odpor z Data(-) na GND jsou kolikrát důležitější, než terminační odpor mezi Data (+) a Data (-)

 
P.S. Teď koukám jako puk, že nepřihlášení nevidí přílohu

 

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana