Co jsou to plazivé proudy ? ?
(1/1)
Rudolf Parisch:
V katalogu firmy Moeller v sekci proudové chrániče jsem narazil u chrániče s citlivostí 300 mA že je předepsán ve všech případech ,kde hrozí nebezpečí vzniku požáru od plazivých proudů (sklady,zemědělské provozy,dřevěné konstrukce,půdy,muzea,galerie) ...co jsou to "plazivé proudy" ?
Daniel Veceřa:
Jsou to proudy, které vznikají na povrchu znečištěného izolantu. Vytvoří si vodivé cesty a pak dojde k přeskoku nebo průrazu.
Rudolf Parisch:
jak se dovím hodnotu takového proudu? ..a proč chránič 300 mA?
Jiří Fuksa:
To: Parisch
1. Hodnotu proudu zjistíte z Ohmova zákona: požité napětí/ povrchový odpor izolantu = plazivý proud.
2. Max 300 mA proto, že to nařizuje ČSN 332000-4-482.
Ivo Faltus:
Jak už bylo řečeno, vlivem znečištění prachem, zvýšené vlhkosti atd. může dojít ke snížení povrchového odporu (zvýšení vodivosti) izolantů a tím průchodu proudu po povrchu izolantů (proto název „plazivé“ proudy) mezi částmi s rozdílným potenciálem, např. mezi svorkami svorkovnice, rozpojenými kontakty spínacích přístrojů a jinými částmi elektrických zařízení. Uvádí se, že lokální ztráty již o velikosti 60 W mohou být příčinou tak velkého místního zvýšení oteplení, že může dojít ke vznícení hořlavých látek. V případech, kdy se plazivé proudy uzavírají po povrchu izolantů mezi živými a neživými částmi (spojenými s ochranným vodičem, zemí) el. zařízení, můžeme jejich důsledkům zabránit zmíněným proudovým chráničem, který reaguje právě na tento unikající, „plazivý“ proud. Citlivost proudového chrániče pro tento účel použití (reziduální proud max. 300 mA) je stanovena právě s ohledem na výše uvedené ztráty: 60 W / 230 V = 0,26 A, tedy přibližně 300 mA.
Navigace
[0] Index zpráv