V kterých případech jsou ČSN v elektroinstalacích závazné?
IM:
České státní normy nejsou pro elektroinstala ce obecně závazné.
Pokud ano, kde?
Jakub Sedláček:
Řekl bych, že pokud se na ně odkazuje zákon, vyhláška apod. Jistá závaznost může být i u výrobců zařízení, který se o normě zmíní v manuálu (zařízení bude připojeno dle ČSN .....).
IM:
Nestačím se divit, jak byl překroucen můj dotaz, který zněl, zda se někdo někde (a když, tak kde) setkal s formulací, že ČSN nejsou závazné pro elektroinstala ce .
Ono by to totiž bylo v rozporu s NV atd. Jinak se v problematice orientuji.
Takže není potřeba omílat známé paušalismy. :-[
J Lhava:
Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Citace
§ 4
České technické normy
(1) ... Česká technická norma není obecně závazná.
současně ale Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Citace
Řádné plnění
§ 1915
Dlužník je zavázán plnit ve střední jakosti, není-li mezi stranami ujednána jiná jakost.
Co je to střední jakost viz třeba Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 23. 6. 2010, sp. zn. 23 Cdo 2210/2009 (neboli střední jakost je to, co požadují ČSN)
Milan Hudec:
Zezaváznění technického předpisu může nastat pouze právním předpisem.
Rozlišujeme pak několik způsobů jak k takovému stavu dojít, většinou se bude jednat o stav indikativní nebo výlučný.
Tuto informaci si norma nenese, tudíž její obecné zařazení v právním pořádku nese název obecně nezávazná, jelikož ji nelze zezávaznit ve všech nastalých technickoprávn ích situacích.
Lahůdkou je pak stav výlučného odkazu v kombinaci s fatální chybou, kdy bude chybně uvedeno např. například namísto 10mm 1mm průřezu.
V tomto případě na tom bude lépe realizátor instalace s výlučným odkazem který je právně svázán na rozdíl od realizátora instalace s indikativním odkazem předpisu vyšší právní síly u kterého se předpokládá vyšší zapojení nejen právního ale i technickofyzik álního úsudku konečného řešení.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana