Co vše je nutné připojit přes chránič?

(1/7) > >>

Novotný Petr:

Co vše je nutné připojit přes chránič v novostavbě rodinného domu.
Je zde 8 zásuvkových okruhu, varna deska +4 zásuvkové okruhy kuchyň. 3 okruhy světel a dva okruhy světel v koupelnách.
Dále je tu zásuvka na 400V garáž a vývod na rozvaděč el. podlahového topení 400V. Počítám že budou v rozvaděči dva chrániče.

Jiří Schwarz:
V normách je možné najít požadavek na použití chrániče:
- pro všechny elektrické rozvody (230V) v koupelně (v místnosti s vanou nebo sprchou),  je tam vyjímka pro pevně připojený ohřívač TUV
- pro zásuvky určené k běžnému využití, je tam vyjímka pro zásuvky napájející speciální zařízení, zásuvky používané osobami s el. kvalifikací nebo pod dozorem takové osoby, zásuvky, kde by mohly při vypnutí vzniknout velké škody
- kromě koupelen je možné za zvlášť nebezpečné prostředí považovat sklepy, venkovní prostory,... tam by také měl být chránič

Jestli "počítáte, že v rozvaděči budou 2 chrániče",  tak máte hodně špatný projekt, hodně špatného projektanta!  Projektant by si s investorem měl sednout, vše probrat a pak navrhnout řešení, které bude jakýmsi rozumným kompromisem z hlediska komfortu, bezpečnosti, složitosti, ale i ceny...
Nebo nám prozradíte který Stavební úřad pustí a pak zkolauduje stavbu bez řádného projektu?

Pavel Horský:
Citace: Jiří Schwarz  08.07.2016, 09:43


- kromě koupelen je možné za zvlášť nebezpečné prostředí považovat sklepy, venkovní prostory,... tam by také měl být chránič




S tím "zvlášť nebezpečným" prostředím bych byl opatrnější.
Např. venkovní prostředí je převážně nebezpečné. Zvlášť nebezpečné by bylo v případě, že by neustále pršelo. Zvlášť nebezpečné je prostředí např. v punkevních jeskyních, kde je stav vlhkosti stálý. Déšť je však krátkodobý nahodilý stav a tak se jedná o prostředí "nebezpečné".

Jirka Š. Svejkovský:
Přesto bych na vývodech ven na chrániči trval. Není to sice prostor zvlášť nebezpečný dle normy, dá se ale považovat pro laika za "zvlášť nebezpečný" dle selského rozumu. Navíc se tam obvykle používají spotřebiče napájené pohyblivým přívodem a takový přeseknutý kabel od sekačky dokáže pořádně kousnout.

Mimochodem, nemusí jít jenom o jeskyně, onehdy jsem ZNP určil na střeše výškového domu obložené anténami regionálních rádií a poskytovatelů internetu. Tam se leze za každého počasí, tedy i za deště.

Jan Bocek:
Pavle,

na chalupě mám 200 roků starý sklep z kamene, klenutá stavba, vlhkost 60%,  je tam studánka s teplotou vody 7  stupňů a ve sklepě stálá teplota 14 stupňů.
Je to prostředí nebezpečné, nebo zvlášť nebezpečné?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana