Ma prodavajici rodinného domu povinnost mit revizni zpravu?
Daniela1974:
Moderátor: Jedno téma = jedna otázka!
Kupujeme s manzelem starsi rodinny dum (1920), dum je puvodni, ale udrzovany.
V dome je 360 400V a pred sesti lety byl montovan i elektokotel.
Bohuzel dcera, ktery dum zdedila moc informaci o dome nema a RK take ne.
Je povinnost majitele RD delat revizi, na interneru jsem se docetla, ze zakonna povinnost neni, nicmene muze to pozadovat pojistovna v ramci pojisteni stavby?
Zdeněk Friedrich:
Ze zákona (stavebního) má majitel povinnost uchovávat veškeré dokumenty týkající se stavby a při prodeji je předat novému majiteli, který tuto povinnost přebírá. Pokud výchozí revize neexistuje, můžete si před koupí nechat udělat od ověřeného revizního technika revizi mimořádnou, v rozsahu revize výchozí. Kdo uhradí náklady na revizi si musíte dohodnout s prodávajícím.
Jiří Schwarz:
Podle ČSN 33 1500 by výchozí revizní zpráva měla být uložena u provozovatele po celou dobu provozu elektroinstala ce.
Když se revize nedohledá, dá se udělat mimořádná v rozsahu výchozí, ale tam často bývá problém s "dokumentací".
Je to věc dohody kdo revizi objedná a zaplatí, ale rozhodně je vhodné revizi při prodeji, resp. nákupu nemovitosti udělat.
Nový majitel má pak reálnou představu o tom, v jakém stavu je elektroinstala ce a jak moc má přemýšlet o nějakém "vylepšení" a pro prodávajícího je to tak trochu podklad, že něco důležitého nezanedbal, nezapomněl "nahlásit"...
Samozřejmě nemůžeme vyloučit snahu "prodávajícího" prokázat, že elektroinstala ce je sice starší, ale plně funkční a přiměřeně bezpečná, zatímco kupující může mít snahu o prokázání, že elektroinstala ce v je v podstatě dezolát, který by měl cenu mírně stlačit dolů...
Jan Franěk:
Občas něco takového i dělám. Loni jsem například procházel rodinný dům, objednán kupujícím a výstupem nebyla požadována revizní zpráva, ale soupis zjevných vad a hrubé vyčíslení nákladů na uvedení do pořádku, případně odhad nákladů na rozumnou rekonstrukci elektra.
Toto mu mělo pomoci se zjištěním stavu elektroinstala ce, přípdně vylepšit poziici při vyjednávání o ceně.
http://www.fraja.cz/posouzeni-elektroinstalace/
František Šohajda:
Citace
Je povinnost majitele RD delat revizi, na interneru jsem se docetla, ze zakonna povinnost neni, nicmene muze to pozadovat pojistovna v ramci pojisteni stavby?
To není nic neobvyklého, zejména u RD.
Výchozí revize stěží najdete i u objektů třeba nemocnice staré 15 let.
Většinou starý managment po sobě zamete vše ....i VRZ! :'(
Je to dobré udělat i za cenu "peněz" ;D, aby nový majitel věděl do čeho leze a za co platí..... (dance)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana