Čím jistit AYKY 3x2,5 pro zahradní rozvaděč?
zdenek urban:
Na zahradě co jsem koupil je v zemi hliníkový kabel 3x2,2 2,5mm není připojený k síti ale stav je dobrý žádná žíla není přerušena.
Chtěl bych ho v boudě použít na svícení a posekat trávu.
Jaký musím použít jistič pro tuto odbočku, protože co mám hodiny tak tam je jistič ještě bakelitový 3 x 25A.
Kabel chci ponechat.
Nechci kopat 30m výkop.
Jiří Schwarz:
Al vodiče se dnes nepoužívají pro koncové obvody tahané tak malými průřezy, protože se léty provozu zjistilo, že především neudržované spoje přinášení někdy velká rizika.
Podle "starých" norem by tam za jistých okolností mohlo být jištění 10A, ale záleží na parametrech sítě na konci vedení, především na impedanci vypínací smyčky...
Ale vzhledem k tomu, že to budete používat v prostředí venkovním, nedoporučoval bych ten kabel využít.
Jiří_Hrubý:
Ten údaj 3x2,2 je by šuplera? To by mohla být čtyřka.
Údaj kabej je dobrý je by oko? V celé délce? Bez měření něco takového tvrdit nelze.
Pokud by kabel prošel na izolační stav, byl by osazen chránič na začátku, přizemnění na konci, jištění 10-13A, mohlo by to vyjít. Ovšem nebude zřejmě odpovídat barevné značení a kdoví, jak je na tom izolačně a na impedanci. To je třeba změřit a nelze určit na dálku.
Pokud jen na svícení by bylo lepší použít na začátku oddělovací trafo a sekačku pořídit motorovou. Zrovna elektrická sekačka, ač vesměs ve třídě 2, ale hlavně ten prodlužovák napojit na jakýsi pochybný přívod není rozumné. Je to jen o tom, na kolik si ceníte svou bezpečnost.
Z praxe je známo, že jak už "tam jednou šťáva je, je třeba to vytěžit naplno" a pak je třeba svařovat, tak se hodí rychlá klema atd.
Jan Bocek:
Citace: zdenek urban 22.05.2016, 12:14
Na zahradě co jsem koupil je v zemi hliníkový kabel 3x2,2 2,5mm není připojený k síti ale stav je dobrý žádná žíla není přerušena.
Chtěl bych ho v boudě použít na svícení a posekat trávu.
Všechno již kolegové popsali, jedná věc je chtění a druhá je správná realizace.
V každém případě zavolejte odborníka, který to posoudí a navrhne řešení.
Léta jsem také používal sekačku trávy na elektriku. Prodlužovací přívod, to je trápení a obrovské bezpečnostní riziko. (!) Řešil jsem vážný úraz se 100 m prodloužením.. ...
Od té doby, co jsem koupil motorovou sekáčku s aut. pojezdem, tak to je jiný svět.
Dnes je tak obrovský výběr těchto sekaček, že uvažovat o sekačce na elektriku....j e (wall)
Roger:
By me zajimalo, jak byste chtel kontrolovat stav? Ze vede je jedna vec. V jakem je stavu to je otazka.
V zahrade mam zrejme 60m 6mm2x4 Al a az nedavno jsem zjistil, jak je to zapojene, jsou tam jeste pojistky. A misto sekacky jsem pouzil ovce, ale na ten rozvod budu pripojovat jednofazove spotrebice jako vrtacku nebo kultivator (tusim 700W) - vse s dvojitou izolaci - no proste pruser, kdyz absenuje N. Svarecku mam Elektrokov, takze tam take nic nehrozi, PE neni nutne, jde to proti dvema fazim na 400V.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana