Co by jste poradili zpracovatelům nové 50 ve věci znalostních modulů?

<< < (3/7) > >>

Milan Karvánek:
 Je třeba si uvědomit k čemu má budoucí "50" sloužit. Myslím, že 50 je především o základní bezpečnosti, nikoli o odborných a řemeslných předpokladech k různým montážním úkonům. Stávající dělení se mi zdá dostatečné. Tedy u nn rozhodně. K vn se nevyjadřuji, neb to není moje parketa.
 Rozhodně nesouhlasím s podrobnějším dělením v oblasti nn, protože základní bezpečnostní požadavky platí všude stejně a při realizaci složitějčích a speciálních věcí je stejně nutné postupovat podle dokumentace, takže prostor pro "lidovou tvořivost" jednotlivých montérů je  i tak omezen. Praktické odborné a řemeslné znalosti a zručnost, již není věcí bezpečnostní vyhlášky, ale celoživotního vzdělávání každého elektrotechnik a. To zde pravda citelně chybí, ale rozhodně bych ho nespojoval s připravovanou vyhláškou.
 Čím podrobnější a složitější vyhláška bude, tím větší job to bude pro školitele a vydavatele příruček a větší zátěž pro kapsu řadových elektrotechnik ů, o případné buzeraci nemluvě.   

Štěpán Valenta:
Pane Sedlmajere, velmi s Vámi souhlasím,že je velká škoda, že nebylo uzákoněné povinné členství v profesních svazech. Jenže v těch rozhodných dobách nám právě ta povinnost vadila...
Jak je  povinné členství výhodné nás téměř každý den přesvědčují např, dobře orgonizovaní lékaři (je jich asi 42 000) a co jen jsou schopni prosadit.
Naše počty jsou několikanásobn ě větší. A pokud by jsme byli jednotni určitě by jsme neřešili v uvodu položenou otázku. Ale naši právnici by se předháněli ve výhodách, které jsou schopní pro nás získat na státním aparátu. A to třeba na úkor těch slabších... Ale to jsme trochu odbočili.

Pavel Rotrekl.:
To: Jiří Sedlmajer & Štěpán Valenta
Nevím pánové, jestli to s tím povinným členstvím myslíte vážně nebo ironicky. Pokud to myslíte vážně, doporučuji, zeptejte se nějakého člena ČKAIT, co mu přineslo členství. Tento příklad uvádím, protože jsem členem. Otázka členství v profesních svazech se mě netýká, protože jsem jen kutil, takže nemohu přínos posoudit. Ale chci vás upozornit na rozdíl mezi lékaři (koho mají ve svém čele?) a ostatními.

Michal Slabý:
Pane Valento legislativa pro udělení podnikání v elektrotechnic e je podle mého názoru dostatečná. Konkurence je také značná, ale trh, který by měl sám regulovat kvalitní firmy od těch co jdou od zakázky k zakázce  a kvalita je moc nezajímá zde moc nefunguje, neboť zákazník nemá dostatečnou šanci toto prověřit. Často se elektroinstala ce nechává na poslední chvíli a pak není čas zjišťovat kvalitu firmy. Možná by stálo za to otevřít nějaký portál pro veřejnost, aby regulace firem začala přirozeně probíhat.

František Bernard:
Moduly znalostí jsou připraveny, na adrese in-el.cz je najdete. Je jich 21. Začínají Modulem pro elektrotechnik y pracující na: el. instalacích, el. předmětech a spotřebičích. Končí modulem č. 21: Modul pro zařízení nad 52 kV. Je vidět, že i když někdo absolvuje průmyslovou školu elektro nebo vysokou školu elektro, nic mu to není platné. Bez modulů bude nula. Ono školení z vyhl. 50/78 Sb. přece přináší pěkné peníze, tak proč se jich vzdávat. Podívejte se na výše uvedenou adresu, jsou tam i rámcově případné otázky a normy, podle kterých se budou znalosti zkoušet. Upozorňuji, že to není ještě právoplatné. Moduly jsou jako návrh za nynější vyhl. 50/78 Sb. Měla by o tomto proběhnout diskuze.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana