Jak čerpadlo a bojler vzájemně blokovat přes relé?

(1/2) > >>

Adam Deštěnský:
Moderátor: Čtěte prosím lépe pravidla. Jedno téma = jeden dotaz!

V domě máme nyní zapojenou domácí vodárnu (schema obr. 1) s 3f motorem o výkonu 1,1kW. Potřebuji na ten samý okruh napojit také 1f bojler o příkonu 2,2kW. Jedná se již o starou elektroinstala ci, která půjde za rok nebo dva vyměnit a tak je nechci zbytečně zatěžovat současným chodem motoru a bojleru.

Napadlo mě řešení uvedené na obr. 2:
Vyměním (velmi historické) relé za nové s pomocným rozpínacím kontaktem min. 10A (pro bojler),  které by zaručilo, že pokud se rozběhne motor (tlak vody v nádrži poklesne a tlakový spínač přivede napětí na cívku relé),  tak odpojí bojler a po natlakování relé opět rozepne, vypne motor a tím zpět zapojí bojler.
Před celou sestavu zapojím 3f jistič pro případ že by vypadla jen jedna fáze.

Vít Rotrekl:
Pokud je to možné, tak bych ten bojler napojil před vlastní jistič, který by byl před tím trojfázovým pro vodárnu.
Pro spínání motoru bych raději použil stykač, ne relé. I když je ten motor relativně malý, tak kontakty relátek nejsou pro spínání motorů vhodné.
Třeba použitím mikro stykače od SCHRACKu LAMD0523, který je pro motor 3f 2,2kW, a pomocný kontakt má napsáno předjištění 10A, by měl stačit.

Petr M:
Citace: Adam Deštěnský  19.08.2015, 14:37

Moderátor: Čtěte prosím lépe pravidla. Jedno téma = jeden dotaz!
Napadlo mě řešení uvedené na obr. 2:


- Toto schéma ale není kompletní. Vidím tam jenom zapojení fází, ale nejenom fází živ je obvod  (norm) Viděl jsem vodárnu, kde byl stykač na (v té době) 380V mezi fázemi.
- A pokud je po cestě zásuvka, tak musí být rozdělení PEN před ní, jinak to může ničit a zabíjet.  (norm)
- Další ne moc pěkná věc je, že bojler a vodárna by nešly nezávisle vypnout...  (zle)
- Navíc o peníze jde až v poslední řadě - na bojler je výhodnější dvoutarif, ten bez blokování pomocí HDO nezískáte.  ;)

Za sebe: Nevrtejte do toho, co funguje a snažte se pro sebe získat maximum výhod. Takže samostatný kabel CYKY-J 3x2,5, ty dva roky klidně přečká klidně v liště LV20x20. A bez opičáren. Pak ho jenom hodíte do omítky ke zbytku.

Václav Třetí:
Místo vymýšlení zapojení s pomocnými kontakty stykače, bych síly raději věnoval novému přívodu k boileru a důkladné kontrole přívodu k vodárně, zejména pak vodiči PEN. Mimo vizuální kontroly a dotažení šroubů ve svorkách u všech vodičů bych doporučil i proměření vnitřního odporu sítě, ve starých rozvodech bývají navíc svorkovnice a nepředpokládat elné opravy a úpravy, které nemusí být na první pokus nalezeny. 

Pokud je nějaký zásadní problém provést nový, byť provizorní, přívod k boileru a původní rozvod je proveden z Cu 4x2,5qmm nebo Al 4x4qmm, což by odpovídalo jištění 16 A, tak by provizorní a krátkodobý společný provoz boileru a vodárny měl být bez problému (3F motor 1,1 kW má proud ve fázi kolem 3A, vodárna běží v řádu jednotek minut na jedno načerpání a boiler by měl odebírat necelých 10A). Pokud jsou vodiče slabší, tak jsou jištěny silnějšími pojistkami, než je zdrávo a budete částečně ohřívat kabely místo vody v boileru.

Protože se jedná s největší pravděpodobnos tí o starý rozvod TN-C, provedl bych ochranné pospojování a přizemnění.

Adam Deštěnský:
Díky za odpovědi.

PetrM:
Ano schéma není kompletní neboť řeším jen ovládací část. Elektroinstala ce je stále ještě TN-C, takže PEN jde na ukostření motoru a zároveň půjde k zásuvce pro bojler, kde se rozdělí na PE+N. Nikde žádná další zásuvka po cestě není a samotný bojler je vybaven vidlicí do zásuvky, takže jeho samotné vypnutí proběhne prostým vytažením ze zásuvky.

No a dvoutarif je sice hezký, ale až do rekonstrukce elektroinstala ce nerealizovatel ný, protože se současným rozvaděčem by mě ČEZ poslal do ***** :-)


Dvoutarif, nové vedení apod. budu řešit až při rekonstrukci, teď jenom potřebuji teplou vodu na nádobí...


Jinak taková perlička - elektroinstala ce je stará asi 50 let a v žádné zásuvce nebyl připojen ochranný kolík. Když jsem to poprvé viděl, tak jsem málem upadl do kómatu a sdělil původním majitelům, že považuji (vzhledem k samo-domo spotřebičům typu sekačka na trávu, příšerným prodlužovačkám apod...) za zázrak, že to nikoho nezabilo :-)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana