Jak rozchodit "3kW soustruh" na 16A 3F jističi char.B?
Jirka La:
Panove, (poklona) za vase rady a nazory.
RESENI
1) Soustruh neběží stále, ale stále se vypíná, zapíná, mění se směr točení apod. Pokud jsem spravne pochopil, motor soustruhu S28 bezi stale a vreteno se zapina "radici pakou" pres prevodovku. Takze dulezite je prvotni spusteni. Nuze frekvencni menic ano ci ne?
2) Vymenit motor za 2,2 kW. Otazka: utahne to uz hlavni jistic? Dalsi veci je pravdepodobne rozdilna velikost priruby motoru, takze vyrobit mezikus a doufat, ze delka hridele motoru bude dostacujici (musim se podivat jak je to vlastne reseno). Nebo motor pripevnit jinam a hnat remenem 1:1.
3) Soustruh odvezu na chalupu (jistic 3F 32A) ;D
Koukam, ze zde nepanuje uplna shoda ohledne frekvencniho menice z cehoz jsem trochu zmateny.
Václav Třetí:
Než frekvenční měnič by byl vhodnější soft start.
Co se týká jističe 16A char. B: Pokud by byl nový, a nebyl tam žádný zásadnější další odběr, tak by asi nebyl problém, on ale bude asi již zestárlý a je již citlivější - bohužel pro vás - běžný jev. Dále si myslím, že budou v garážích v provozu nějaké ty mrazáky a podobné spotřebiče.
Další pro vás nepříjemný jev je to, že motor je dvoupólový (2900 ot./min.) a ten způsobuje při zapínání větší proudový ráz, než motor čtyřpólový (1440 ot./min.)
Snížení výkonu motoru - jeho výměna za menší by jistě pomohla.
František Janeček:
Citace: Kastner Lubomír 01.05.2015, 06:40
Dle mého názoru je softstarter nebo frekvenční měnič špatné řešení. Soustruh neběží stále, ale stále se vypíná, zapíná, mění se směr točení apod. Tady jsou pouze dvě řešení - slabší motor nebo silnější jištění.
Citace: Václav Třetí 01.05.2015, 09:11
Než frekvenční měnič by byl vhodnější soft start.
Co se týká jističe 16A char. B: Pokud by byl nový, a nebyl tam žádný zásadnější další odběr, tak by asi nebyl problém, on ale bude asi již zestárlý a je již citlivější - bohužel pro vás - běžný jev. Dále si myslím, že budou v garážích v provozu nějaké ty mrazáky a podobné spotřebiče.
Další pro vás nepříjemný jev je to, že motor je dvoupólový (2900 ot./min.) a ten způsobuje při zapínání větší proudový ráz, než motor čtyřpólový (1440 ot./min.)
Snížení výkonu motoru - jeho výměna za menší by jistě pomohla.
Páni kolegové, zjistěte si napřed jak funguje soustruh S28.Psal jsem to již výše.Motor se zapne a točí se jedním směrem po celou dobu provozu.Reverz a rozběh vřetene je mechanickými spojkami.Takže softstarter je dobrý.Pokud však tazatel napsal, že má frekvenční měnič, nemusí shánět softstarter a měnič má ještě další možnosti.Ještě by mohly být výhrady k tomu, že starý motor se zestárlou izolací by nemusel vydržet napěťové špičky vznikající při provozu s měničem, že motor by měl být v provedení pro měnič. :) :)
Václav Třetí:
Soustruh S 28 znám velmi dobře, menší, ale velice šikovný stroj, býval vybavením dílen ve vozidlech Praga V3S. Soft starter doporučuji kvůli tomu, že bývá levnější než frekvenční měnič (asi mi uniklo, že tazatel FM již má).
Martin Kurka:
Ač nemám softstartéry rád a radši používám měnič, zde je sofstartér rozhodně výhodnější i kdyby jej pan JirkaLa měl doma v kredenci.
Zde se motor rozebíhá nezatížený a pro osazení měniče je v soustruhu malý prostor, nechlazený.
Valná většina frekvenčních měničů 3kW nemá na vstupu usměrňovače aktivní PFC, takže v okamžiku připnutí si vezme 30násobek jmenovitého proudu. Více než asynchronní motor natvrdo (ten si vezme 7násobek). Sice špica je u motoru mnohem delší než ráz u měniče, ale mnohdy pro 2kW měnič si 120A hlavní deon stroje bzukne, jako by říkal no hoši, dnes vám to ještě prošlo, ale příště nepodržím.
Pro omezení této špičky je nutné měniči předřadit sériovou třífázovou tlumivku, která stojí tak 20-50% ceny měniče a je skoro stejně veliká. Do soustruhu se už určitě nevejde. Ovšem u většiny měničů bez této tlumivky stejně soustruh bez výpadku jističe nenastartujete .
Softstartér s antiparalelním i tyristory ve dvou fázích tuto necnost nemá a mnohdy se vejde na místo původního stykače motoru.
Citace: Jirka La 30.04.2015, 20:09
Jo tak zosklivi :) Mne stacilo, kdyz jsem otevrel elektroskrin/rozvadec? soustruhu a kouknul na "streva", samy stykac, porcelanove pojistky, myslim ze i trafo, desitky metru dratu atd.
Vsechno bych to nejradeji vykuchal a zapojil "jednoduse" menic - motor a smytec, protoze zde alespon trosku vim, co a jak zapojit, ale ten "oldschool" je pro me spanelska vesnice.
"Asi je toho pro vás španělská vesnice víc."
...Tag urciteeee, jeste ze mame internety a gogel.
....No, nejak to dopadne, v nejhorsim jistic zase vypadne.
Ovšem pan JirkaLa je elektrikou nepoznamenaný a na takovou akci profesně nemá, protože jedna věc je zapojit měnič podle návodu k měniči a druhá je zapojit jej tak, aby nezabíjela elektrika ani stroj a třetí je naparametrizov at měnič tak, aby byl motor správně chráněný a plně využitý.
A i při instalaci měniče ve stroji musí zůstat spousta "oldschool" prvků. Kvúli bezpečnosti i funkci.
Internet tu je ale pořád si sám neoperuju slepé střevo. Internet vám stopro neřekne, co tam zůstat nemusí a co musí.
A v nejhorším ne že vypadnou pojistky ale někoho to může zabít. I nevinné.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana