Mohli byste mi prosím pomoci s vytvořením programu v jazyce ST?
Gautol:
Potřeboval bych pomoc, jak vytvořit v jazyce ST tento program. Jazyk ST skoro neovládám, test adresace mám hotový (úkol č.1)
Hydraulická posuvová jednotka
1. Proveďte test adresace hydraulické posuvové jednotky
2. Suport se po spuštění programu přesune rychloposuvem do polohy K4
3. Po stisku tlačítka START vyčká v poloze K4 2 s a rozjede se rychloposuvem do pozice K3. V K3 se na 3 s zastaví a po uplynutí času pokračuje pomalým posuvem do K1. Z K1 se rychloposuvem vrátí okamžitě na K4.
4. Celý cyklus se zopakuje 2x a po druhém cyklu se suport zastaví v poloze na K1. K přesunu do polohy K4 dojde až po stisku tlačítka STOP.
5. Tlačítkem STOP se též přeruší vykonávaný cyklus, suport přejede do polohy K4 a zastaví se – při dalším stisku START se rozjede celý cyklus od začátku.
Martin Kurka:
Školní úloha, což?
Na školní úlohy je tady dobrá nepsaná metoda, pomáhá se s cílovým řešením až se zpožděním 1 týdne, aby vám škola k něčemu byla.
Udělejte si nejprve vývojový diagram a hoďte jej sem.
Z vývojáku to v podstatě můžete rovnou psát logické podmínky - podmínky pro přechod do dalšího kroku a chování výstupů po splnění podmínky. Přepis do ST jazyka je pak už jen formální. Když vás to netrkne, jde napsat jako pomoc první sekvenci, pak jedete stupidně jako po kolejích.
Nejlepší je si najít typické příklady programování a programů ze školení k automatům.
Mimochodem napište, pro který automat ST jazyk chcete, liší se tam časovače a registry.
Gautol:
Ano, je to školní úloha. Fakt nevím, jak bych to udělal. Vývojové diagramy jsme nedělali, takže je neumím. Ale dělali jsme tenhle příklad v jazyce LD. Dalo by se to z něho nějak odvodit?
Automat myslím PLC Tecomat
Martin Kurka:
Citace: Gautol 09.04.2015, 09:50
... Fakt nevím, jak bych to udělal. Vývojové diagramy jsme nedělali, takže je neumím. ...
Tak vám nezbývá, než se je doučit. Ale na učení na nich nic není, jde o to spíš je pochopit, protože váš mozek jich za dnešek od rána vyřešil statisíce (teda v případě jasných ano / ne rozhodovacích podmínek).
Vývojový diagram je přepsání lidského myšlení do uspořádaného toku, kterému rozumí automat. Tomu pak stačí tok myšlenek přepsat do jeho "národnostního" jazyka. Jsou jak programovací jazyky normované (Esperanto = IEC 61 131-3), tak existují u nich i jejich nářečí pro konkrétní automaty (Simatic KOP, C+, C++). Některé automaty mají pro svůj jazyk omezený instrukční soubor (omezenou slovní zásobu = RISC procesory) ale zase umí těch pár slov co umí brebentit jako kulomet. Některé automaty potřebují mluvit naprosto exotickým jazykem s barvitými a košatými instrukcemi a jsou určeny pro speciální a specializované úlohy (jazyk pro obráběcí stroje, pro řízené střely).
Ale na počátku je vždy ten vývojový diagram.
A literatury na doučení máte na Internetu velkou hromadu, třeba pro TECO je přímo
"Programování PLC podle normy IEC 61 131-3 vprostředí Mosaic"(TXV 003 21.01).
Stáhněte si a pročtěte, jsou tam i příklady, je to moc hezky udělané.
Martin Kurka:
TO:Gautol
Jestli to se svým povoláním myslíte vážně, doporučuji vám se zde zaregistrovat pod studentským účtem.
Například v minulém příspěvku jsem vám tam dal nějaké přílohy, které jako neregistrovaný nevidíte. Protože jste položil dotaz do sekce Teco a ta je pro odborníky.
A díky registraci se dostanete i do archívu a do knihovny a to se vám jako studentovi může hodit.
A též uvidíte i svoje přílohy co sem dáte ;).
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana