Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Nevíte který předpis popisuje prostředí z roku 1991?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nevíte který předpis popisuje prostředí z roku 1991?  (Přečteno 5698 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 07.09.2006, 22:35 »

Právě reviduji hotel a mám k dispozici (světe div se)dokonce i projektovou dokumentaci. Z roku 1991. Tedy podle ČSN 34 1010 a souvisejících. Pan projektant zde v jednom případě stanovil prostředí s vodivým okolím, tedy prostor nebezpečný dle ČSN 34 1010. Bližší popis tohoto prostředí jsem se pokoušel najít v ČSN 33 0300, ale marně. Neví někdo, kde je v tehdejších předpisech toto prostředí popsáno ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Emil Vavrík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 08.09.2006, 12:53 »

Najstaršia norma ktorú si pamätám a hovorí o prostrediach je ČSN/STN/33 0300/na Slovensku stále platná/ tak ako uvádzate.Mám dojem,že už táto staršia norma platila v r.1991.To si môžete overiť priamo na norme,je tam vyznačená platnosť od....dátumu.
Ak náhodou táto norma nahradila staršiu normu tak niekde na začiatku normy musí byť uvedené ktorú starú normu táto nová nahrádza.
  Novšia je STN33 2000-3.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 08.09.2006, 17:12 »

Norma ČSN 33 0300 byla platná od 01.08.1989 do 07/1995. V době zpracování projektové dokumentace, mohl projektant použít předchozí normu, také ČSN  33 0300, platnou od r. 1979.


V roce 1995  byla norma  ČSN 33 0300 nahrazená normou ČSN 33 2000-3.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 09.09.2006, 23:56 »

To Vavrik a Beláň :
Děkuji za reakce, i když mne by hlavně zajímala odpověď na původní otázku, tedy jestli někdo nevíte, kde je uveden podrobnější popis prostředí s vodivým okolím.
V ČSN 33 0300 jsem o něm nenašel ani čárku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 10.09.2006, 14:39 »

TO: Novák


Předpokládám, že projektant byl již v letech, a vycházel z praxe, tak jako většina elektrotechnik ů, a omylem uvedl již neexistující prostředí v normě, avšak nikoliv fakticky. Prostředí s vodivým okolím, uváděné v ČSN 34 0070, bylo zrušené vydáním normy ČSN 33 0300 z 4.12.1978.


Pro Vaší informaci budu citovat z ČSN 33 0300 /1978 / ze závěru: Změny proti předchozímu vydání (tj. ČSN 34 0070)


"Byla zrušena prostředí s vodivým okolím, prostředí s nebezpečím mechanického poškození a prostředí s nebezpečím požáru nesnadno zápalných látek...... atd.)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 10.09.2006, 15:46 »

Z pracovní pomůcky EZ Brno z 1968 :


charakteristik a vodivého okolí: "v dosahu el.zařízení jsou vodivé hmoty spojené se zemí"
 
příklady: "prostory s betonovou podlahou, s kovovým potrubím v dosahu kovových konstrukcí budov, některé kotelny, provozovny s obráběcími stroji, kovovými nádržemi a pod"



provedení a krytí el.předmětů: "IP2x, el.předmět musí mít dostatečnou mechanickou odolnost"

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 10.09.2006, 16:03 »

Když omluvíte grafiku, viz obrázek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 10.09.2006, 20:13 »

Mám uvedenou 34 0070, P.Doležal mě předeběhnul, popsal to skoro doslova, jen doplním že je to §708 uvedené normy. Z tohoto důvodu se dříve provádělo pospojení v průmyslových halách, tkalcovnách.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 23 dotazů.