Která ČSN pojedává o uzemnění stožárů VO?

(1/4) > >>

Petr Štrympl:
Je nějaká norma, která specifikuje uzemnění stožárů VO?
Vím, že je zvykem položit zemní pásek po celé trase vedení,nebo jen mezi dvěma sousedními stožáry, ale setkal jsem se s realizací uzemněného každého čtvrtého stožáru (prý to tak stačí).

Petr Doležal:
Toto zemnící vedení plní několik funkcí:
1. Ochrana před bleskem ( každý stožár uzemněn)

2. Povinné uzemnění PEN v určitých vzdálenostech (při dlouhých délkách siliového vedení)

3. Vylepšení impedance smyčky (po celé délce trasy)


Je třeba vědět, kterou funkci požadujete a dle toho aplikovat ustanovení příslušné normy. Píšete o pásku. V Brně používáme FeZn d=8 po celých délkách tras bez výjimky. To zajišťuje všechny výše uvedené funkce.                                                                                                     

Jiří Lukš:
V Praze existuje podniková norma pro veřejné osvětlení, která vyžaduje uzemnění propojující všechny osvětlovací stožáry. ČSN toto výslovně nenařizuje.

Petr Doležal:
Bohuš Stejskal: " Podívajme sa na Pražáky " Ale teď vážně. I v Brně se dle jeho Standardů VO uzemňují všechny stožáry na průběžné zemnící vedení po celé délce. To vedení vzhledem k nákladům na výkop, zřízení lože, kabel, fólie, zásyp, zpětný zához s hutněním, obnovu povrchu (někdy odstupňovaně),  odvoz přebytečné zeminy, poplatky za skládku  a ev. geodetické zaměření zas tak moc stavbu relativně neprodražuje.Na druhé straně předejdete následkům od úderu nevypočitateln ého blesku do stožáru ,  byť byl byl v ochranném pásmu jiného hromosvodu,  nemusíte přemýšlet o přizemnění PEN, atd.  Taky nutíte  bludné proudy (zvyšující korozi ),  aby proudily zemnícím vedením a nikoliv podzemní částí stožáru. V Brně se tato část stožárů ještě navíc chrání plastovou trubkou (nevodivé pouzdro) i když to není tak dokonalá ochrana  jak plastový povrch (např. Vysto Kobylí).S průběžným zemnícím vedením jsou někdy problémy, např. u železobetonový ch mostů, ale to je jiná kapitola.

Tomáš Kostelka:
O uzemnění osvětlovacích stožárů pojednává ČSN 341390,čl.185.
V tomto článku je uvedeno ,  že se uzemnění provede páskovým zemičem.O kulatině průměru 8mm,zde není psáno nic (jak píše pan Doležal),  a to ani pro instalaci v Brně.Použití kulatiny je jistě levnější,tak by mě zajímalo,na základě které ČSN ji pan Doležal používá (pracuji taky v Brně,a kulatina je opravdu vhodnější).
Uzemňovat se má každý stožár,který má větší zemní odpor jak 20 ohmů.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana